RECENZIA: Lenovo ThinkPad E590 je perfektný nástroj so skrytými možnosťami zábavy

RECENZIA: Lenovo ThinkPad E590 je perfektný nástroj so skrytými možnosťami zábavy

Je naozaj nutné predstavovať rad notebookov ThinkPad? Od čias, keď boli tieto produkty pod krídlami spoločnosti IBM, až doteraz, keď sa o ich vývoj a vylepšovanie starajú pracovníci Lenova, ide o jeden z najobľúbenejších pracovných nástrojov, po ktorom radi siahajú ako veľké firmy, tak aj súkromní používatelia. Či už ste programátor, študent, pracujete celý deň s tabuľkami v Exceli alebo upravujete video a fotky, ThinkPad má model, ktorý sa presne hodí na vaše špecifické požiadavky. Jediná vec, ktorá veľa ľudí od ThinkPadov odrádza, býva vyššia cena oproti konkurencii. To ale pri modelovom rade E, teda Edge, neplatí a potenciálni zákazníci môžu získať veľmi zaujímavé zariadenie s minimom kompromisov.

Samozrejme, keď sa povie ThinkPad, väčšina z nás si predstaví legendárny rad T alebo stále obľúbenejšie zariadenia z radu X1. Tie ponúkajú silný hardvér v spojení s nekompromisnou kvalitou, ktorá je dosiahnutá použitím materiálov ako magnézium či uhlík. Tomuto nekompromisnému prístupu však zodpovedajú aj ceny, ktoré bývajú často o stovky eur vyššie ako pri konkurenčne hardvérovo vybavených notebookoch. Aj preto začalo Lenovo ponúkať svoje Edge ThinkPady, ktoré zachovávajú základnú myšlienku striedmeho dizajnu, silného hardvéru a šikovných riešení, no nejdú do takých extrémov po stránke super odolnosti. Tentokrát som mal možnosť pozrieť sa na najnovší model ThinkPad E590, ktorý disponuje výkonným procesorom od Intelu a dokonca aj dedikovanou grafickou kartou.

Nenápadný dizajn á la ThinkPad

Keď položíte vedľa seba notebook z radu ThinkPad a iný od konkurencie, hoci aj určený pre profesionálov, rozdiel medzi oboma produktmi bude okamžite zreteľný. Drvivá väčšina spoločností sa snaží predháňať v ponuke rozličných farebných kombinácií, materiálov a lesklosti, no Lenovo má s ThinkPadmi neskutočnú výhodu. „Krásu” ThinkPadov nemusia veľmi riešiť ani s novšími a novšími modelmi, keďže matný povrch v čiernej farbe je už akýmsi poznávacím znakom a taktiež poukazuje na fakt, že ide o pracovnú pomôcku a nie o dizajnový doplnok. Samozrejme, nie každému môže jednoduchosť tohto dizajnu vyhovovať, no myslím si, že sa na ňom nedá nič pokaziť a oveľa radšej budem chodiť po svete s nenápadným, no nadupaným počítačom, ako s lesklým kúskom svetielkujúcim vo všetkých farbách dúhy. Z vlastnej skúsenosti môžem spomenúť, že na jednom stretnutí známych došlo ku krádeži pár notebookov a zmizli iba dva dizajnové kúsky, ktoré zlodeja očividne zaujali na prvý pohľad. Vtipné však bolo, že tie „krajšie” kúsky boli lacnejšieho charakteru a tri ThinkPady v hodnote niekoľko tisíc eur sa osudu ich dizajnových bratov vyhli s najväčšou pravdepodobnosťou vďaka svojmu nenápadnému a funkčnému dizajnu. ThinkPad E590 sa nenápadnosti drží veľmi šikovne kovovým vekom displeja a použitím kvalitne vyzerajúcich plastov na zvyšku šasi. No stále má aj nejaký ten šmrnc, keďže mu nechýba červená LED dióda ukrytá v bodke na i v nápise ThinkPad na veku displeja a ďalšie Think-vychytávky skrývajúce sa pod ním.

Skvelý výkon pod kapotou

Model, ktorého testovaniu som sa venoval, je možné kúpiť pod produktovým číslom 20NB0012XS. To znamená procesor Intel Core i7-8565U, 8 GB 2400MHz DDR4 RAM, 256 GB NVMe SSD značky Kingston a v neposlednom rade dedikovanú grafickú kartu AMD Radeon RX 550X 2GB. S procesorom sa napriek jeho nižšej náročnosti po stránke napájania a nižšieho taktu toho dá zvládnuť naozaj veľa, či už ide o programovanie, bežnú prácu alebo ľahšie editovanie videa a fotiek. Menším limitujúcim faktorom sa môže zdať disk, keďže s kapacitou 256GB a rýchlosťami „iba” 1200 MB/s pri čítaní a 800 MB/s pri zapisovaní nejde o naozaj plnohodnotný NVMe kúsok, no v dnešnom uponáhľanom svete, kde si aj tak väčšina ľudí drží svoje dáta v cloude alebo na domácom NASku, úplne postačí. A zakomponovanie dedikovanej grafickej karty je naozaj skvelou správou. Samozrejme, ide len o AMD RX550X, takže najnovšie hry v 1080P rozlíšení na ultra nastaveniach od nej očakávať nemôžete, pokiaľ však máte radi staršie tituly, prípadne nemáte problém znížiť nastavenia na nízke či prežiť rozlíšenie menšie ako FullHD, bude RX 550X skvelým spoločníkom.

E590 - absencia viditeľných kompromisov

Spomenul som na začiatku recenzie, že T-čkový rad je to najlepšie pre produktívnych ľudí a Edge modely majú vždy viacero kompromisov? No, pri prezeraní parametrov, prvotnom obhliadnutí a ani po otvorení veka na mňa nejako nevyskakujú. Plasty použité na tele notebooku sú stále z tej kvalitnejšej sorty, takže sa nemusíte báť nejakého veľkého prehýbania či nešetrnejšieho zachádzania. Pod kovovým vekom sa ukrýva 15,6-palcová obrazovka s matným povrchom, na ktorú je možné pozerať sa takmer 24/7, a pod obrazovkou asi to najlepšie na celom notebooku mimo výkonu – typická ThinkPad klávesnica v plnej kráse a dokonca aj s plnohodnotnou numerickou časťou. Nie je to tak dávno, čo som mal možnosť testovať ThinkPad X1 Extreme a jednou z vlastností toho modelu, ktoré mi prekážali najviac (odhliadnuc od prehnanej ceny), bola absencia numerickej časti klávesnice, hoci išlo o 15,6-palcové šasi. Model E590 jednoducho ukazuje, ako sa tam takáto klávesnica zmestí a jej používanie bolo jednou z najpríjemnejších činností, ktoré som na ňom robil. Aj preto vlastne túto recenziu píšem priamo na nej spolu s pár ďalšími článkami, ktoré na nej doťukám pred tým, ako presedlám späť na moju mechanickú klávesnicu za stolovým počítačom. Celej E590 by som mohol vyčítať asi len jednu vec, a to je opätovné opomenutie čítačky plnohodnotných SD kariet. Stále viac notebookov neponúka žiadnu čítačku SD kariet alebo prinajlepšom len na MicroSD karty. E590 sa, nanešťastie, radí do tej druhej kategórie.

Obstojná výdrž

Moderné notebooky určené pre náročnejších používateľov či ľudí na cestách zvyknú deklarovať osem či dokonca aj šestnásťhodinovú výdrž batérie. E590 nie je so svojou váhou okolo dvoch kilogramov úplne mobilným zariadením, no aj tak pri mojom testovaní zvládol s pomocou svojej 45Wh batérie vydržať viac ako päť hodín pri aktívnom používaní na najnáročnejšom nastavení (75% jas, procesor 100% minimal state a pohotovostný režim na všetkých ostatných komponentoch) a úctyhodných jedenásť hodín s takmer najnižšími nastaveniami. Nehovorím, že najnižšie nastavenia sú použiteľné aj v reálnom svete (najmä kvôli nižšej svietivosti matného displeja), no v prípade potreby by mal E590 zvládnuť aj jeden plný pracovný deň bez nutnosti nabitia. A pokiaľ by aj nie, E590 má ešte jedno eso v rukáve. Je ním nabíjanie cez USB-C port, ktorý je čoraz rozšírenejší. Samozrejme, nabíjačka k tomuto notebooku je schopná dodávať až 65 wattov, takže bežnou nabíjačkou na mobil si nepomôžete, no možnosť požičať si od niekoho nabíjačku k novším Apple zariadeniam, ktoré už konečne tiež presedlávajú na USB-C, by sa mohla hodiť.

Vylepšiteľnosť, ktorej sa iné spoločnosti zbavujú

Lenovo sa asi ako jedna z mála spoločností s ThinkPadmi ešte stále snaží naozaj uľahčiť svojim zákazníkom budúce vylepšovanie svojich notebookov. Pokiaľ nejde o naozaj tenké a ultraľahké kúsky, vnútro ThinkPadov býva jednoducho prístupné a vylepšiť sa dá nielen kapacita disku, ale aj ďalšie komponenty. Pri E590 je to tak ako po starom, takže po jednoduchom uvoľnení pár skrutiek je celý spodný panel odnímateľný bez potreby akýchkoľvek špeciálnych nástrojov či postupov. Stále prítomný je skvelý systém zadržania skrutiek v paneli pomocou gumových objímok, vďaka ktorému sa žiadna nestratí ani tým najmenej schopným používateľom. Po odložení spodného krytu sa navyše naskytne krásny pohľad na jednu voľnú pozíciu na ďalšiu RAM, SSD disk chránený a zabezpečený kovovou krytkou a dokonca aj pozíciu na 2,5-palcové SSD alebo HDD, ktorá je vyplnená plastovou maketou. Tá zabraňuje zbytočnému prehýbaniu, ktoré by mohlo nastať, pokiaľ by celé miesto na disk ostalo prázdne. Pri počiatočnej investícii takmer tisíc eur je naozaj skvelé vedieť, že s ďalšími komponentami v hodnote 200 až 300 eur bude možné predĺžiť život tomuto notebooku o ďalších pár rokov.

Naše hodnotenie

Nejde o najľahší notebook s 15,6-palcovou obrazovkou, ani o najvýkonnejší notebook pod 1000 eur a E590 asi ani nie je kúskom s najkvalitnejším telom vo svojej cenovej kategórii. No pri spojení všetkých jeho vlastností a ešte aj toho niečoho navyše ThinkPad E590 jednoducho vynikne oproti akejkoľvek konkurencii.

Klady

 • stále kvalitné prevedenie
 • nadmieru dobrý hardvér na prácu aj zábavu
 • matný dotykový IPS displej s FullHD
 • veľká ponuka portov
 • nabíjanie cez USB-C
 • jednoduchý prístup ku komponentom
 • plnohodnotná ThinkPad klávesnica s numerickou časťou

Zápory

 • iba čítačka MicroSD kariet

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad E590

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 365 mm
 • Výška: 260 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,2 mm
 • Hmotnosť: 2300 g
 • Farba: tmavo strieborná
 • Orientačná cena: 980 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk