RECENZIA: WD Blue 3D NAND M.2 SSD 500GB, keď SSD už nie je iba vymoženosť vyvolených

RECENZIA: WD Blue 3D NAND M.2 SSD 500GB, keď SSD už nie je iba vymoženosť vyvolených

 

Je prekvapujúce, ako rýchlo niekedy postupujú technológie a ako rýchlo sa produkty, ktoré boli záležitosťou iba úplných nadšencov, stávajú dostupnými aj pre bežných ľudí. Spoločnosť Western Digital (WD) asi netreba veľmi predstavovať, keďže dátové úložiská tejto značky sa nachádzajú v obrovskom počte zariadení. A hoci mnohým starším ročníkom sa bude meno WD spájať hlavne s harddiskami, pôsobenie tejto spoločnosti na poli flashových úložísk získalo za posledných pár rokov veľké uznanie nielen kritikov, ale hlavne zákazníkov.

Tentokrát sme sa pozreli na produkt, ktorý síce je dizajnom už pár rokov starší, no vďaka neustálym vylepšeniam na poli výroby je zrazu oveľa zaujímavejším ako pri dátume vydania. Celým menom WD Blue 3D NAND SATA SSD M.2 2280, tento disk svojím označením prezrádza viacero zaujímavých informácií. Blue v mene indikuje zameranie na bežných zákazníkov rýchlosťami, kapacitou a cenou, M.2 2280 zase formát disku a jeho fyzické rozmery. 500GB je, samozrejme, kapacita.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Dizajnéri WD nemajú potrebu predvádzať a predávať tento druh produktov iba na základe dizajnu, preto sa pri pohľade na obal naskytá obyčajná, hoci moderne ladená grafika v kombinácii bielej a modrej. Vnútri škatuľky menších rozmerov sa nachádza iba samotný disk a malá brožúrka s informáciami.

Komponenty disku a avizované parametre

Na nami testovanom disku sú osadené pamäťové čipy s architektúrou TLC od spoločnosti SanDisk, ktorú WD kúpilo ešte v roku 2015, a osvedčený, hoci ničím nevynikajúci ovládač Marvell 88SS1074. WD Blue disky sú dostupné v kapacitách od 250GB až po 2TB, a to v oboch rozšírených formátoch SATA 2.5” a M.2. Pri 500GB modeli avizuje WD rýchlosti na hodnotách až 560 MB/s pri čítaní a až 530 MB/s pri zapisovaní a životnosť disku 200TBW, čo postačí aj mierne náročnejším používateľom.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované desaťkrát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

WD Blue 3D NAND M.2 SSD nie je v praxi žiadna novinka. Neohúri rýchlosťami, neponúka žiadne RGB svetielka či hocijakú inú zaujímavú vychytávku. Ide jednoducho o disk, ktorý sa dokáže s obstojnými SATA SSD rýchlosťami postarať o dáta a možno tak zlepší používateľský zážitok jeho potenciálnych majiteľov. Tento disk je však zaujímavý najmä vďaka svojej cene, ktorá za pár rokov klesla na približne tretinu. Namiesto pôvodných 180 eur v roku 2017 je dnes možné tento kúsok zohnať za niečo viac ako 60 eur. A to je cena, ktorá bude zaujímavá nielen pre profesionálov či nadšencov, ale poteší aj bežných zákazníkov.

Klady

 • obstojné rýchlosti čítania a zapisovania
 • momentálne asi najlepší pomer ceny a kapacity
 • osvedčené komponenty

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

WD Blue 3D NAND M.2 SSD 500GB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 20 mm
 • Výška: 82 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 2,4 mm
 • Hmotnosť: 7 g
 • Farba: Čierna/Biela/Modrá
 • Orientačná cena: 62 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk