RECENZIA: Canon Selphy CP-1300, fotky jednoducho, rýchlo a aj na cestách

RECENZIA: Canon Selphy CP-1300, fotky jednoducho, rýchlo a aj na cestách

Pokiaľ patríte do skupiny ľudí, ktorí si radi užívajú pohľad na fotky nielen na monitore, ale svoje najkrajšie spomienky si chcú aj zarámovať, alebo založiť do albumu, existuje stále dosť možností, ako si fyzické kópie obrázkov zabezpečiť. Najjednoduchšie, no asi najmenej kvalitné je vytlačiť si fotky priamo na farebnej tlačiarni, či už na normálny, alebo fotopapier. Takisto sú stále dostupné fotolaby, či možnosť fotky nahrať na internet a nechať si ich poslať vytlačené domov. Čo ak si ale chcete fotky tlačiť sami vo vyššej kvalite ako ponúkajú bežné tlačiarne? Odpoveďou sa zdá byť Canon Selphy.

Prenosných, či menších tlačiarní existuje veľa, no vo svojej špecifickej kategórii a s takými rozsiahlymi možnosťami, zdá sa, nemá systém Selphy konkurenta. Posledná generácia s menom Selphy CP-1300 nadväzuje na úspech predošlých kúskov a prináša radu vylepšení, na ktoré sme sa zblízka pozreli pri jej testovaní.

Obal a jeho obsah

Krabica, v ktorej je tlačiareň Selphy CP-1300 dodávaná, ponúka nie veľmi nápaditý zovňajšok poukazujúci najmä na svoje určenie pre poloprofesionálov, či amatérskych nadšencov. To dôležité sa ale, ako je tomu pri všetkých produktoch, ukrýva vnútri. Tlačiareň a všetko jej príslušenstvo je naozaj bezpečne uložené v samostatných oddeleniach rozdelených kartónom. Hlavná hviezda je navyše zabalená do bublinkovej fólie, vďaka čomu by nemala byť ohrozená jej prevádzkyschopnosť ani pri menej šetrnom prevoze do alebo z obchodu. Okrem tlačiacej jednotky sa v balení nachádza napájací kábel, kazeta na fotopapier, samotný fotopapier, cartridge s tonerom a vcelku hrubý manuál v množstve jazykov.

Prvé zapnutie a jednoduchosť používania

Hoci som muž, tak po vybalení každému novému majiteľovi silno odporúčam pozorne naštudovať manuál, nakoľko dostať tlačiareň do prevádzkyschopného stavu síce nie je príliš náročné, no vyžaduje si niekoľko krokov v špecifickom poradí. Pri úplne prvom použití bude potrebné nainštalovať toner, ktorého vstup sa nachádza na boku tlačiarne a našťastie pasuje iba jedným smerom. Následne treba otvoriť predné dvierka a nechať dostatočný priestor za tlačiarňou na správne fungovanie posúvania fotopapiera, vložiť fotopapier (správnou stranou hore) do kazety a tú pripevniť k zariadeniu. Až po týchto krokoch je možné tlačiareň zapnúť a pustiť sa do jej využívania. Na ovládanie základných nastavení, alebo pri tlači z SD karty, či USB disku poslúžia hardvérové tlačidlá a malý, no stále obstojný LCD displej s uhlopriečkou 3.2”. Pri spárovaní tlačiarne a smartfónu s operačným systémom Android alebo iOS je možné meniť nastavenia tlače fotiek aj priamo z neho. Pri používaní s bezdrôtovou komunikáciou osobne odporúčam nastaviť si na Wi-Fi sieť, ktorú tlačiareň vytvorí, aj nejaké heslo, nakoľko bez neho je veľmi jednoduché pre nechcených ľudí túto sieť nájsť a či už zablokovať vašu potrebu a možnosti tlačiť, alebo rovno pomeniť nastavenia.

Možnosti tlačiarne

Čím je ale, okrem menších rozmerov, Selphy CP-1300 vlastne výnimočná? Hoci sa môže z predošlých riadkov zdať, že jej ovládanie a tlač je komplikovaná a menej skúsení ľudia by si nad ňou mohli lámať hlavu, opak je pravdou. Po prvotnom nastavení a pochopení základných praktík je možné tlačiť fotky jedným ťuknutím a takisto si ich aj upravovať podľa vlastných predstáv. Výhodou je tiež možnosť zobrať CP-1300 na cesty, hoci túto funkcionalitu získajú záujemci až dokúpením špeciálnych batérií, ktoré nanešťastie nie sú v základnom balení. Selphy sľubuje vytlačiť fotky o rozmeroch 10x15 cm, čo je veľmi obľúbený “pohľadnicový” formát, no poteší aj možnosť tlačiť štvorcové nálepky s rozmerom 5.4x5.4 cm, či 5.4x8.6 cm fotky aj nálepky. Tlač jednej 10x15 cm fotky zaberie aj s odoslaním cez Wi-Fi okolo minúty, čiže pokiaľ plánujete tlačiť viac ako 20 fotiek, tak si pri Selphy posedíte, no cena okolo 24 centov za jednu fotku sa blíži k cenám bežných fotolabov pri oveľa väčšom pohodlí.

Čierna mágia menom termosublimačná tlač

Bežné domáce tlačiarne používajú poväčšine jeden z troch systémov - ink-jet, laserjet alebo atrament. Každý má svoje výhody a nevýhody, no treba pripomenúť, že existujú aj ďalšie možnosti. Dávnejšie som mal možnosť vyskúšať si a otestovať naozaj vreckovú tlačiareň od spoločnosti HP, ktorá nepoužívala žiadne samostatné kazety s tonerom, ale všetky farby boli zabudované priamo do špeciálneho papiera a svetlo sveta uzreli po nahriatí v zariadení. Nevýhodami tohto štýlu tlače bolo menšie pokrytie farebného spektra a takisto menšie rozlíšenie, nehovoriac, že HP Sprocket kvôli svojim rozmerom zvládal iba obrázky o rozmeroch 5 x 7,6 cm. Canon Selphy používa akési spojenie termálnej tlače s externou tonerovou kazetou. Farby sú nanášané na papier v samostatných vrstvách a v pevnom skupenstve, ktoré sa po nahriatí zmení na plyn a prenikne špeciálnym papierom na svoje určené miesto, kde sa opätovne zafixuje do pevného stavu. Papier cez proces nanášania atramentu a ohrievania prejde celkovo štyrikrát a pri každom kroku je nanesená iná vrstva s následným zafixovaním všetkých farieb. Ako je vidieť na GIFku nižšie, fotopapier prechádza z prednej časti dozadu a preto pri Selphy treba myslieť na spomínané voľné miesto za tlačiarňou. A kvôli tomuto posúvaniu sú na fotopapieri dva odtrhnuteľné pásiky, vďaka ktorým získa majiteľ naozaj bezrámikové obrázky.

Softvér a vychytávky

Ako som už spomínal vyššie, tlačiť zo Selphy je možné s množstvom zariadení. Majitelia budú mať možnosť pripojiť USB kľúč, alebo počítač za pomoci USB portu, SD kartu, no aj ďalšie zariadenia disponujúce Wi-Fi modulom. Ja som si tlač zo Selphy vyskúšal jednoducho s Android smartfónom, na ktorý som nainštaloval bezplatné aplikácie Canon Print a Canon Selphy. Ak by ste chceli tlačiť iba jednoduché fotky bez úprav, postačí vám aj Print, no s Canon Selphy je možné jednoducho vytvárať koláže, pridávať orámovanie, či inak upravovať zábery. Je síce pravdou, že ako na Android, tak iOS zariadenia existuje rada skvelých aplikácií, mimo základných možností úprav v Google a Apple Photos aplikáciách, no so Selphy appkou si budete istí, že výsledok nebude mať žiadne nedostatky a jej ovládanie je naozaj pohodlné, takže palec hore.

Naše hodnotenie

Selphy CP-1300 je schopným pokračovaním vcelku obľúbenej rady tlačiarní, ktoré si svoje miesto nájdu ako na firemných akciách, tak v domácnostiach milovníkov hmatateľných spomienok. S cenou tlače síce nepokorí žiadne veľké fotolaby, no jednoduchosť používania a možnosť zobrať si ju so sebou aj na cesty, hoci za príplatok v podobe nutnosti dokúpiť batériu, bude určite zaujímavou voľbou. Nehovoriac o tom, že fotky vytlačené na Selphy CP-1300 vyzerajú naozaj skvelo.

Klady

 • kompaktné rozmery
 • jednoduché používanie po naučení
 • kvalita tlače
 • šikovné aplikácie na tlač z mobilu
 • možnosť tlačiť aj nálepky

Zápory

 • nutnosť kupovať batériu pre použitie mimo siete
 • mierne vyššia cena zariadenia a tlače

Informácie o produkte

Canon Selphy CP-1300

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 180,6 mm
 • Výška: 63,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 135,9 mm
 • Hmotnosť: 860 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Canon

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk