RECENZIA: ASUS ZenBook 14 je Ultrabook na každodennú prácu

RECENZIA: ASUS ZenBook 14 je Ultrabook na každodennú prácu

 

S postupom času sa na trhu vytvorila kategória produktov určená predovšetkým pre biznis a produktivitu, kde najčastejšie potrebujete prehliadať weby alebo vytvárať dokumenty. Do tohto segmentu by sme mohli zaradiť aj ultrabook ZenBook 14, ktorý ako názov napovedá, prichádza so 14-palcovým displejom a nízkou hmotnosťou, pričom v sebe ukrýva aj štvorjadrový procesor Intel Whiskey Lake.

Obsah balenia, prvý dojem

Balenie ZenBooku 14 je ladené do biela s veľkou ilustráciou navrchu. Vnútri je prosté, obsahuje samotné zariadenie v látkovom obale, nabíjačku a manuály.

Pri vyberaní z obalu padne do oka celokovové telo. V našom prípade je striebornej farby, no k dispozícii sú aj modely s modrým telom. Rozmery 159x319x199 mm sú naozaj kompaktné, rovnako aj váha necelých 1100 gramov nezaťaží žiadnu aktovku.
Portová výbava nezaostáva. Po bokoch nájdeme trikrát USB (USB 2.0 typ A, USB 3.1 typ A, USB 3.1 gen. 2 typ C), HDMI výstup, 4-pólový 3,5mm jack konektor, čítačku microSD kariet a vstup pre nabíjací konektor.

Počas dvíhania veka sa vďaka technológii ErgoLift zariadenie nakloní o tri stupne, čo umožní pohodlnejšie písanie a taktiež aj lepší prístup chladiaceho systému k chladnému vzduchu. Vďaka maličkým rámčekom bolo možné aj do tak malého tela vsadiť 14-palcový displej s rozlíšením FullHD. Použitý panel pokrýva 100% sRGB farebného gamutu a ponúkne až 178-stupňový pozorovací uhol. Flex displeja je rovnako prekvapujúci, pretože skoro žiaden nie je. Jedinou väčšou nevýhodou v tomto segmente je nižší maximálny jas. Nad displejom sídli webkamera s podporou služby Windows Hello. Celkovo je telo veľmi odolné voči prehýbaniu a tlaku. Tento modelový rad vyhovuje štandardu MIL-STF-810G.

Reproduktory s certifikáciou Harman Kardon majú priemernú kvalitu výsledného zvuku, pri použití na tvrdej podložke a taktiež aj ErgoLiftu však môžeme dosiahnuť výraznejšie basy.

Najmä na produktových fotografiách tmavomodrej verzie ZenBooku 14 rozhodne bije do očí zaujímavé riešenie numpadu a touchpadu, ktorý Asus nazval NumberPad. Ide o spojenie touchpadu, ktorý sa dokáže prepnúť do režimu numpadu pri stlačení tlačidla v pravom hornom rohu NumberPadu. Podobné riešenie majú aj zariadenia zo série Zephyrus. Jedinou nevýhodou tohto spôsobu implementácie touchpadu môže pre niekoho byť absencia hmatovej odozvy.

Klávesnica je vo farbe tela, čiže v našom prípade strieborná, a celkovo sa vydarila. Vzdialenosti medzi klávesmi sú dobré, stisk je istý a taktiež aj písanie na klávesnici je rýchle. Pomocou FN klávesu má používateľ prístup k množstvu skratiek, ako je napríklad regulácia jasu displeja. Touchpad je umiestnený pod klávesnicou približne v strede. Je ideálne veľký, sníma presne a navyše podporuje gestá pre surfovanie webu alebo prepínanie okien.

Pod kapotou nájdeme procesor Intel Core i7-8565U Whiskey Lake so základným taktom 1,80GHz a TurboBoostom až do 4,60GHz. Asistuje mu 16GB LPDDR3 pamäte. O grafický výkon sa stará okrem integrovaného GPU Intel HD620 aj externý grafický procesor, konkrétne je to Nvidia GeForce MX150 s 2GB GDDR5 pamäte. Operačný systém Windows 10 Home prichádza predinštalovaný na 512GB PCIe X2 SSD. Tento ultrabook je určený predovšetkým na prácu, no zahrať si môžete aj niektoré staršie herné tituly. Počas používania ventilátor ani nepočuť a teplota procesora sa drží v okolí 60 stupňov.

Viacero spustených aplikácii, ako je napríklad niekoľko Chrome kariet, textový editor a prehrávač hudby nerobilo ZenBooku žiaden problém a vôbec mu neubralo na svižnosti. Trocha zamrzí prítomnosť malého množstva bloatvéru, ktorý sa ale dá jednoducho odstrániť.

Výdrž ZenBooku sa pri bežnom používaní pohybuje okolo deviatich hodín.

Naše hodnotenie

Asus ZenBook 14 je skvelým biznis orientovaným ultrabookom, ktorý reprezentuje svojho vlastníka ako navonok, tak aj vnútri. Svojimi rozmermi a váhou často prekvapí, čo urobí aj dômyselnými inováciami v podobe ErgoLiftu alebo NumberPadu. Celkovo beží svižne a potichu a rozhodne bude dobrým spoločníkom na cesty.

Klady

 • ErgoLift
 • NumberPad
 • konštrukcia
 • dizajn
 • výdrž

Zápory

 • tepelná izolácia klávesnice
 • chýbajúce skratky pre multimédiá
 • maximálny jas displeja

Informácie o produkte

ASUS ZenBook 14

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 319 mm
 • Výška: 199 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,9 mm
 • Hmotnosť: 1100 g
 • Farba: strieborná/modrá
 • Orientačná cena: 1249 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk