RECENZIA: GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G je odpoveďou na prosbu o výkon bez zbytočností

RECENZIA: GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G je odpoveďou na prosbu o výkon bez zbytočností

 

Hry nikdy nevyzerali tak dobre ako teraz. Svetelné lúče v podaní ray tracingu sú budúcnosťou. Trikrát hurá modelom z radu RTX. Hoci, čo ak neprahnete po funkcionalite, ktorú momentálne podporuje len hŕstka hier? Keď nemáte chuť priplácať si za niečo, čo tak či tak nevyužijete? No stále pokukujete po novej grafickej karte s tými najnovšími komponentmi, ktorá nahradí váš starší kúsok, ktorý máva problémy už aj s menej náročnými hrami. O spoločnosti NVIDIA sa toho dá napísať vcelku dosť negatívneho, no aspoň v tomto prípade to vyzerá tak, že si vypočuli prosby svojich fanúšikov, ktorí si svoj život zvládnu predstaviť aj bez kombinácie písmen RTX.

Hneď spočiatku musím adresovať hlúposť označenia novej generácie GTX kariet, pretože logickým postupom by bolo túto a ďalšie karty nazvať číslami 11 (nakoľko ide v praxi o jedenástu generáciu GTX radu). NVIDIA si však vybrala číslovku 16, a preto sú aj nové GTX karty nazývané GTX 16XX, čiže GTX 1650, GTX 1660 a GTX 1660 Ti. Do redakcie nám zavítal kúsok od spoločnosti Gigabyte s plným menom GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G a mne neostávalo nič iné, ako prekusnúť averziu k jeho označeniu a radšej si ísť užívať jeho výkon v hrách.

Prečo nie sú všetky nové karty RTX

Polemika na túto tému by zabrala aj rozsiahlejší článok sám o sebe a na internete takýchto textov už určite existuje niekoľko, avšak základným kameňom úrazu pri ray tracing technológiách je jej stále nízka rozšírenosť a podpora len v niekoľkých herných tituloch. Samozrejme, pri naozaj výkonných grafických kartách sa časom určite uživia aj samostatné jadrá určené iba na kalkulácie svetla a jeho lúčov, no 99,9% hier sa stále spolieha na renderovanie obrazu takzvanou rasterizáciou. Preto si svoje miesto na trhu stále nájdu aj „zastarané“ GTX grafické karty. Pretože cieľom spoločnosti NVIDIA je, rovnako ako aj všetkých ostatných spoločností ponúkajúcich produkty, zarábať peniaze. Kvôli tomu si nemôže ani taká úspešná spoločnosť dovoliť nevšímať trh s lacnejšími grafickými kartami, v ktorom sú v poslednom čase obľúbené hlavne karty značky AMD. GTX 1660 Ti sa svojím výkonom aj cenou snaží usadiť ako most medzi nízkorozpočtovými kúskami s obmedzeným výkonom a RTX kartami, asi tak ako boli v predošlej generácií karty GTX 1070 a 1070 Ti. Teraz ale už dosť polemiky a radšej sa poďme pozrieť ako vyzerá jeden z kvalitnejších GTX 1600 Ti kúskov od spoločnosti Gigabyte.

Obal a jeho obsah

Balenie grafickej karty zaváňa miernou nostalgiou, nakoľko oproti krabiciam s RTX kartami nejde o žiadneho obra. V tmavo ladenej škatuli sa pod kartónovou prepážkou ukrýva samotná karta chránená už tradične mäkkou penou. V prepážke z kartónu sa nachádzajú iba dve malé brožúrky a žiadne čačky-hračky, aké bežne spoločnosti rozdávajú pri drahších kúskoch. To však spoločnosti Gigabyte nemožno vyčítať, keďže 1660 Ti sa medzi drahšie kúsky ani neradí.

Prvé dojmy a spracovanie

Gigabyte ponúka až päť prevedení grafického procesoru GTX 1660 Ti. Základom je dvojica menších kariet, MINI ITX OC 6G a OC 6G, potom mierne výkonnejšia WINDFORCE OC 6G, nami testovaná GAMING OC 6G a na záver aj kúsok v prevedení AORUS. Všetky sú, samozrejme, mierne odlíšené nielen cenou, ale aj riešením chladenia či automatickým BOOST taktom. GAMING OC 6G ponúka takmer rovnaký výkon a kvalitu ako AORUS verzia, no, samozrejme, nie úplne a bez pár vychytávok, ako viacero svetielok na rozžiarenie vnútra skrinky. Už na prvý pohľad je však vidno, že si pri tomto modeli dali v Gigabyte záležať a vcelku rozmerný chladič s trojicou ventilátorov by sa mal postarať o dobré teploty aj v tých teplejších častiach sveta, či pod rukami ľudí obľubujúcich taktovanie. Na karte poteší vrchný kryt plošného spoja, ktorý sa pri 300-eurových kartách stále nedá brať ako istota, a takisto aj vkusný dizajn v kombinácií čiernej a striebornej, ktorý skvelo zapadne k akokoľvek odlišne zafarbeným komponentom.

Softvér, podsvietenie a možnosti taktovania

Gigabyte k svojim produktom na svojej stránke stále ponúka viacero zaujímavých programov a inak to nie je ani pri tejto karte. Samozrejmosťou je základ, ktorým je driver, no ten sa je asi najlepšie stiahnuť priamo na stránke Nvidia. Avšak dvojicu programov, RGB Fusion a Aorus Engine môžem určite odporučiť. Vďaka RGB Fusion je možné nastaviť podsvietenie nielen na samotnej karte, ale napríklad aj na podporovaných RAM moduloch, matičných doskách, chladičoch, či iných komponentoch vybavených LED diódami. Pokiaľ ho nenájdete priamo na stránke vašej Gigabyte GTX 1660 Ti, stačí si ho nainštalovať cez Gigabyte App Center. AORUS Engine zase zvládne všetko, čo by mohol nielen začiatočník, ale aj naozaj skúsený používateľ potrebovať pre prispôsobenie a monitorovanie svojej grafickej karty. Na domovej karte sú prehľadne zobrazené takty grafického čipu a pamäte, povolené prekročenie základného limitu napájania či nastavenie rýchlosti ventilátorov. Jedným klikom je dostupné monitorovanie všetkých potrebných (aj menej potrebných) faktorov, od taktov, cez teploty až po rýchlosti ventilátorov. A veľmi príjemné je prepojenie viacerých programov od spoločnosti Gigabyte, takže RGB Fusion je dostupný aj z AORUS Engine programu jedným kliknutím. Osobne na taktovanie ešte stále používam overenú utilitu menom MSI Afterburner, no tak ako pri nedávnom testovaní Aorus RTX 2080 som si celkom rýchlo navykol aj na Aorus Engine vďaka jeho prehľadnosti, stabilite a dizajnu.

Testovanie, metodológia a absencia výsledkov s Ray Tracingom

Za účelom testovania bola karta osadená na matičnej doske GIGABYTE AORUS Z270X Gaming 7, spolu s procesorom Intel Core i7-6700K a 16 GB DDR4 3200 MHz RAM. Procesor bol pretaktovaný na 4.6 GHz pri 1.39V, nakoľko ide o mierne starší kúsok obával som sa dopadu na výsledky v hrách, avšak aj v dnešnej dobe je stále nadmieru schopný. Pri RAM bol zapnutý XMP profil pre plné využitie 3200 MHz taktov a chladenie bolo nastavené na plný výkon pri procesore/skrinke s automatickou krivkou pri grafickej karte. Hry boli testované s kartou v základných nastaveniach s automatickým boost taktom. Všetky hry boli testované v rozlíšení 1080P a záznamy o FPS boli zachytené programom FRAPs.

Naše hodnotenie

Pokiaľ ste zástancom a fanúšikom Team Green, teda zeleného tímu, no ešte nevidíte potrebu investovať do kariet podporujúcich ray tracing, potom GTX 1660 Ti bude odpoveďou. No NVIDIA nanešťastie neplánuje ponúknuť ešte výkonnejšie GTX modely a preto, pokiaľ chcete naozaj vysoké čísla FPS, sa RTX kartám jednoducho nevyhnite. 1660 Ti však do dnešného trhu s grafickými kartami zapadla presne na svoje miesto, ako výkonom tak cenou a Gigabytu sa podarilo ponúknuť naozaj dobre vyzerajúce kúsky s veľmi dobre riešeným chladením. Navyše, priplácať si takmer 100 eur za RTX 2060 pre získanie pár percent výkonu nie je najlepším riešením. Preto pre ľudí obľubujúcich hranie v rozlíšení 1080P, či 1440P môžeme tento model stále plne odporúčať.

Klady

 • vyššie takty priamo z výroby
 • predimenzované chladenie
 • vkusný dizajn
 • tichá aj pod záťažou
 • jednoduchý softvér na pretaktovanie
 • obstojné výsledky v hrách
 • základné RGB podsvietenie a backplate

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G 2019

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 40,4 mm
 • Výška: 116,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 280 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 290 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk