RECENZIA: Logitech MX Ergo je skvelá ergonomická myš

RECENZIA: Logitech MX Ergo je skvelá ergonomická myš

 

Iste viete, že na počítači netrávia čas iba hráči. Niekto to má v náplni práce, iný zas pozerá iba na svoj e-mail a sleduje bežné veci. No a niekto jednoducho nemal to šťastie obdržať zdravé ruky a preto je pre neho práca na počítači dosť náročná, ba až nemožná. Možno ste sa už stretli s takzvanými ergonomickými myšami, ktoré sú upravené pre ľudí, ktorí trávia za týmto zariadením množstvo času alebo na ňom proste pracovať nemôžu. S týmto typom myši prichádza aj spoločnosť Logitech, ktorá je na poli počítačových periférií už dlho jedným z najväčších a najznámejších hráčov. Modelové označenie tejto ergonomickej hračky je MX ERGO a my sa na ňu v recenzii pozrieme.

BALENIE, SPRACOVANIE A DIZAJN

V balení sa toho veľa nenachádzalo. Našiel som tam len myš, napájací kábel na nabíjanie, používateľskú príručku a jedno malé USB, ktoré slúži na pripojenie do počítača. Na zadnej strane krabice môžeme vidieť trochu rozsiahlejší popis produktu a nejaké jeho obrázky.

Čo sa týka materiálu, z ktorého je myš vyrobená, na povrchu je to prevažne pogumovaný plast, pričom na spodnej strane je kovový plech slúžiaci na polohovanie myši. Spracovanie MX Ergo je na dotyk celkom pohodlné.

Dizajn produktu by som opísal ako obyčajný a zároveň aj zvláštny. Obyčajný preto, že sa podobá na väčšinu bežných ergonomických myší, no zvláštny je hlavne pre ľudí, ktorí sa s týmto typom periférií nestretávajú. Disponuje základnými tlačidlami vrátane skrolovacieho kolieska. Pri ňom je tlačidlo slúžiace na prepínanie medzi zariadeniami, s ktorými myš pracuje. Vedľa ľavého tlačidla sú umiestnené dve ďalšie na prepínanie dopredu a dozadu a tesne nad trackballom je ešte jedno, ktoré prepína medzi normálnym a presným režimom používania trackballu. Na spodnej strane myši je ešte tlačidlo na zapínanie a vypínanie samotného zariadenia. Nachádza sa tam aj veľký odnímateľný kovový plech, ktorý pokrýva väčšinu povrchu myši.

POŽÍVANIE

Musím podotknúť, že takúto myš som držal prvýkrát v živote a nemal som s podobným typom zariadenia žiadne skúsenosti. Aj tak si myslím, že je veľmi pohodlná, veľmi rýchlo si na ňu človek zvykne a naučí sa ju ovládať. Určite však viete, že trackball a všeobecne takýto typ myší nie je určený na hranie. Pohyb kurzorom je možný iba s pomocou trackballu, čo znamená, že v hrách by bolo naozaj náročné obzerať sa, mieriť a podobne. To však nie je mínusom, keďže myš bola navrhnutá pre ľudí, ktorí za počítačom trávia množstvo času alebo je pre nich používanie normálnej myši nepohodlné, prípadne znemožnené v dôsledku nejakého zdravotného problému.

Logitech tu totiž stavil hlavne na komfort a jednoduchosť. Spodok myši tvorí magnetom uchytený a gumou potiahnutý kovový pliešok, ktorý je protišmykový a zároveň polohovateľný, čo znamená, že myš môžete mať naklonenú v dvoch uhloch, kde, samozrejme, pevne drží. Presnosť trackballu je nad moje očakávania, no ak by ste s ňou mali nejaký problém, pri trackballe sa nachádza tlačidlo, ktoré ho prepne do tzv. precízneho režimu. Ten spomalí pohyb kurzora po obrazovke, čo vám umožní vyššiu presnosť.

Naše hodnotenie

Od MX Ergo som toho naozaj veľa neočakával, no myš ma príjemne prekvapila. Zákazníka pri jej kúpe zaujme najmä jej pohodlnosť, presnosť, výdrž batérie, párovateľnosť s viacerými zariadeniami (s pomocou USB prijímača a Bluetooth) a jednoduchosť. Svojou ergonomickou konštrukciou zaťažuje naše svaly a všeobecne našu ruku až o 20 % menej ako bežná myš. To všetko môžete mať za približne 85 eur.

Klady

 • komfort
 • presný trackball
 • výdrž batérie
 • polohovateľný plech

Zápory

 • hmotnosť

Informácie o produkte

Logitech MX Ergo

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 132,5 mm
 • Výška: 99,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 51,4 mm
 • Hmotnosť: 259 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 85 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk