RECENZIA: ASUS Zephyrus S GX701 je prenosný stroj na cesty bez kompromisov

RECENZIA: ASUS Zephyrus S GX701 je prenosný stroj na cesty bez kompromisov

 

Rad herných notebookov Zephyrus v sebe zahŕňa to najlepšie, čo Asus dokáže v súčasnosti v segmente prenosných zariadení ponúknuť. Samotné telo dokáže strhnúť pozornosť okoloidúcich a vnútornosti vôbec nezaostávajú. Spomínaný model v najvyššej konfigurácii, ktorého cena sa pohybuje okolo 3500€, dorazil aj k nám do redakcie a my sme ho podrobili testom. Ako si počínal sa môžete dočítať v nasledujúcich riadkoch.

Obsah balenia a prvý dojem

Zephyrus S prichádza v naozaj elegantnom balení zloženého z dvoch častí. V prvej nájdeme nabíjačku a externú webkameru, zatiaľ čo v druhej samotné zariadenie a manuály. Rozmery zariadenia sú 399x272x187mm a váha je 2700 gramov.

Na prvý pohľad nás upúta čierne celokovové telo a extravagantný medený pásik, ktorý dotvára prechod medzi vekom a základňou. Po otvorení veka si všimneme neštandardné umiestnenú klávesnicu, ktorá je posunutá smerom bližšie k používateľovi. Na pravej strane od klávesnice sídli touchpad, ktorý vieme prepnúť do režimu numpadu pomocou tlačidla na klávesnici. Posun klávesnice je daný snahou o zlepšenie chladenia. Na klávesnici sa píše vcelku pohodlne, avšak nie je tak dobrá ako by človek čakal. Vzdialenosť medzi klávesami je trochu krátka, rovnako ani hmatová odozva nie je výrazná. Osobne mi chýba podložka pod ruky z predošlej generácie Zephyrusu. Vhod určite prídu aj FN skratky, ktoré poskytnú rýchly prístup k multimediálnym funkciám.

Nad klávesnicou je veľký perforovaný kovový plát s RGB podsvieteným ROG logom v strede. Priamo pod ním sú umiestnené ventilátory, ktoré nasávajú chladný vzduch zvonka. Rovnako po zdvihnutí veka sa naspodku základne vytvorí štrbina pre nasávanie vzduchu. Výrobca oproti predošlému modelu osadil aj hardvérový ovládač hlasitosti. Naprieč telom by sme mohli nájsť veľa podsvietených prvkov ako napríklad klávesnicu, ROG logo nad klávesnicou a na veku a ďalšie.

Konektivita je naozaj pokročilá. Po bokoch nájdeme 5x USB porty (1x 3.1 Gen2 typ C s DisplayPortom a napájaním, 1x 3.1 Gen1 typ C, 1x 3.1 Gen2 typ A, 2, 2x 3.1 gen1 typ A), HDMI 2.0b port, kombinovaný 3.5mm Jack, zámok Kensington a napájací konektor. Bezdrôtová konektivita pozostáva z 802.11ac 2x2 WLAN a Bluetooth 5.0.

V tele sú osadené dva reproduktory, jeden na ľavom boku pri klávesnici a druhý na pravom boku pri touchpade. Vzhľadom na ich veľkosť poskytnú solídne basy a vyvážené stredy a výšky pri 50% hlasitosti. So stúpajúcou hlasitosťou, kvalita výstupu jemne klesá. Reproduktory bez problémov ozvučia stredne veľký herný brloh.

Displej so skvelými farbami

Čo sa zlepšilo oproti predošlej generácii je displej, respektíve rámčeky okolo neho. Po bokoch a navrchu boli zmenšené len na nutné minimum, čo je výborný krok vpred. Bolo nutné urobiť ústupok v podobe odstránenia webkamery z vrchnej časti, avšak Asus v balení pribalil externú webkameru, ktorá sníma vo FullHD pri 60 snímkach za sekundu. Spodná brada žiaľ stále zostala. Asus osadil 17.3“ palcový FullHD IPS displej s obnovovacou frekvenciou až 144Hz a odozvou len 3ms. Farby panela pokrývajú 100% sRGB gamutu. Nezabudlo sa ani na podporu G-Sync. Na displej je radosť sa pozerať, má verné farby a dobré pozorovacie uhly. Ak by niekomu neboli farby po chuti, dokáže si ich v aplikácii ROG upraviť.

Výkon na rozdávanie

ROG Zephyrus S prichádza v mnohých konfiguráciách, ktorých cena sa pohybuje približne od 2200 do 3500 eur. Nami testovaná konfigurácia v sebe skrýva mobilný procesor Intel Core i7-8750H a grafickú kartu Nvidia Geforce RTX 2080 Max-Q 8GB. Max-Q verzia RTX2080 sa od tej desktopovej líši v nižšom takte jadra a pamätí. Osadená operačná pamäť je 24GB, pričom 8GB je integrovaných na základnej doske. Vaše dáta si budeme môcť ukladať na 1TB PCIe x4 gen3 SSD. Zariadenie prichádza s predinštalovaným Windowsom 10.

Notebook bol počas testovania pripojený do elektrickej siete a mal nastavený napájací režim Turbo. Už len pri pohľade na konfiguráciu je jasné, že Zephyrus S v tejto konfigurácii zvládne aj nové hry na najvyššie detaily a ani sa pri tom veľmi nezapotí, čo sa v testoch potvrdilo. Je veľmi potešujúce, že aj pri vyššej teplote, ktorá sa pohybovala v okolí 90 stupňov, si procesor zachoval takt 3.9GHz naprieč všetkými jadrami. Klávesnica je dokonale odizolovaná od zbytku tela, a teda sa klávesy nezahrievajú.
Ventilátory sa síce roztočili na maximálne otáčky, ktoré bolo aj znateľne počuť, no reproduktory a slúchadlá ich bez problémov prehlušia.

Netreba zabudnúť ani na rôznorodý softvér od Asusu, ktorý ponúka úpravu zvuku reproduktorov, zmenu výkonového režimu, prispôsobenie farieb displeja a mnoho ďalších.

Batéria s kapacitou 76Wh nie je žiadnym velikánom, avšak ide o posun vpred oproti 50Wh batérii z predošlej generácie, ktorá na tom bola s výdržou veľmi zle. Počas testu sa nám podarilo surfovať webom, s využitím WiFi a 50% podsvietenia, asi 3 hodiny. Je potrebné spomenúť, že maximálny výkon notebooku sa odomkne až po pripojení do elektrickej siete.

Naše hodnotenie

Notebook Asus Zephyrus S je skvelým strojom, ktorý pokryje vaše herné chúťky na najbližších pár rokov. Aj napriek tomu, že sme mu v recenzii vytkli mierne nedostatky, treba podotknúť, že ide o herný stroj, ktorý má predovšetkým zaujať svojím displejom a výkonom a to robí Zephyrus S skvelo. Cenovka je vyššia, to je pravda, no ak potencionálny zákazník rozmýšľa nad týmto zariadením, cena je pravdepodobne to posledné, čo ho zaujíma.

Klady

  • výkon
  • displej
  • konektivita
  • dizajn
  • G-Sync

Zápory

  • batéria
  • bez čítačky SD kariet

Informácie o produkte

ASUS Zephyrus S GX701

  • Kategória: Notebooky
  • Orientačná cena: 3500 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk