RECENZIA: Lenovo ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive 2 TB majte dáta vždy so sebou a vždy bezpečne

RECENZIA: Lenovo ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive 2 TB majte dáta vždy so sebou a vždy bezpečne

 

Mať všetky potrebné a dôležité dáta vždy so sebou je nielen príjemné, ale častokrát kritické. Veľa ľudí preto vsádza na cloud a pohodlný prístup ku svojim dátam z ktoréhokoľvek kúta sveta za pomoci internetu. No mať dáta uložené v cloude nemusí byť vždy to najlepšie riešenie, či už ide o obavy z bezpečnosti, akokoľvek kvalitný cloud používate, alebo aj frustráciu z pomalého sťahovania a uploadovania dát na miestach, kde nie je dostupný naozaj rýchly internet. Oba tieto problémy, aspoň na prvý pohľad, rieši externý disk ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive, no na koncový verdikt si musel prejsť podrobným testovaním.

Takmer každý bežný človek so sebou nosí nejakú formu úložiska, či už ide o kompaktné a praktické USB kľúče, ktoré sa môžu ľahko stratiť medzi kľúčmi na kľúčenke, malé prenosné disky, alebo prinajhoršom interné a MicroSD úložisko na smartfónoch. Takmer každé z týchto riešení má svoje výhody aj nevýhody, hoci len interné úložisko na dostatočne zabezpečenom smartfóne ponúka akú-takú ochranu proti neželanému prelomeniu bezpečnosti. V spoločnosti Lenovo si očividne povedali, že o naozaj bezpečné úložisko by mohli mať záujem aj ľudia vyžadujúci väčšiu kapacitu ako pár desiatok, či prinajlepšom stoviek gigabajtov. A presne preto existuje už na prvý pohľad zaujímavý disk menom ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Tento disk je zameraný najmä na firemné a profesionálne použitie, a preto nie je prekvapením, že je dodávaný v obyčajnej kartónovej krabičke. V nej sa nachádza samotný disk, mäkké vrecko na ochranu disku pri prenášaní, Y-kábel na pripojenie k menej výkonným zariadeniam disponujúcim iba USB 2.0 portmi a vždy prítomné brožúrky. Pri zodvihnutí disk prekvapí o niečo väčšou váhou, ktorá sa dá pripísať najmä jeho robustnejšiemu zovňajšku a tiež nutnosti zakomponovať hardvérové tlačidlá na ovládanie. O pár gramov vyššia váha ale skôr poteší ako odradí od ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive, nakoľko tento produkt nie je určený do rúk ultramobilných používateľov, ale skôr na denné používanie v menej šetrných podmienkach.

Avizované parametre

Celkovo váži ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive okolo 200 gramov a s rozmermi 19,2 x 12,2 x 8,6 cm je už na hranici toho, čo sa dá označiť ako disk do vrecka, no stále by sa mal bez problémov stratiť v pracovnej brašne. Vo vnútri tohoto modelu sa nachádza 2.5 palcový disk Seagate Barracuda ST2000LM015. To znamená hodnoty 5400 RPM, 128 MB veľkosť vyrovnávacej pamäte a kapacitu 2TB. Dostupné sú, samozrejme, aj modely s nižšími kapacitami a cenovkami, no pri externých hard diskoch je kapacita 2TB veľmi slušná a mala by poslúžiť dlhé roky. A hoci nie je samotný použitý hard disk takmer ničím výnimočný, v Lenove išlo skôr o nasledovný bod, ktorému sa budem venovať, ako o extrémne rýchlosti, či najnižšiu možnú váhu.

Bezpečnosť a jednoduchosť používania

Ako je možné vidieť hneď na prvý pohľad, tento disk nie je iba obyčajnou externou pamäťou, ktorú si ktokoľvek pripojí k počítaču a môže ju ihneď používať. Pre ochranu používateľských dát je tento disk vybavený dvoma separátnymi riešeniami zabezpečenia, digitálnou ochranou vo forme 256-bitového šifrovania a elektronickou ochranou prostredníctvom fyzickej numerickej klávesnice. Po pripojení disku k počítaču sa rozsvieti červená kontrolka, ktorá informuje o uzamknutom stave disku. Ten sa k počítaču pripojí až po zadaní správneho PIN kódu, po ktorom sa aj indikátor rozsvieti na zeleno. ThinkPad USB 3.0 Secure disponuje zabudovaným systémom ochrany a deštrukcie dát, ktorý funguje v dvoch krokoch. Prvý krok, uzamknutie disku po ktorom je nutné ho odpojiť od zariadenia a znova pripojiť sa zapne po šiestich neúspešných pokusoch. Druhým, drastickejším krokom, je automatická deštrukcia šifrovacieho kľúča po päťdesiatich neúspešných zadaniach PIN-u, čím sa stanú údaje na disku nečitateľnými a na ďalšie fungovanie je potrebné úplne formátovanie. Celé ovládanie PIN kódov, administrátorský prístup a nastavenie uzamknutia v prípade nečinnosti je nastaviteľné priamo cez klávesnicu na disku a nie je preto nutné inštalovať akýkoľvek softvér na žiaden počítač. To je na jednej strane mierne komplikovanejšie, nakoľko zžiť sa so všetkými kombináciami stlačení potrebných na nastavenie podrobností nie je až také ľahké, no na druhú stranu je vďaka tomu disk ešte bezpečnejší.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované desaťkrát a výsledok je ich priemer. Samozrejme, treba myslieť na fakt, že rýchlosti disku boli určite ovplyvnené aj nutnosťou šifrovať a dešifrovať dáta pri ich zapisovaní a čítaní, no aj napriek tomuto medzikroku obstál ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive medzi inými externými hard diskami celkom obstojne.

Naše hodnotenie

ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive nie je ten najľahší, najkrajší a definitívne nie najlacnejší externý disk na trhu. No nevieme v redakcii o inom, bežne dostupnom riešení, ktoré ponúka taký stupeň bezpečnosti od renomovanej značky. Pokiaľ naozaj tŕpnete, či sú vaše dáta pri prenose v bezpečí a máte peniaze navyše, potom by vás práve ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive mohol zaujímať.

Klady

 • robustná konštrukcia
 • obrovský dôraz na bezpečnosť
 • netreba inštalovať žiaden softvér

Zápory

 • len priemerné rýchlosti prenosu dát
 • spočiatku komplikovanejšia obsluha
 • vyššia cena

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad USB 3.0 Secure Hard Drive 2 TB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 85 mm
 • Výška: 120 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 20 mm
 • Hmotnosť: 205 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk