RECENZIA: EVOLVEO StrongPhone G6 je Český silák, ktorý prežije aj to najhoršie

RECENZIA: EVOLVEO StrongPhone G6 je Český silák, ktorý prežije aj to najhoršie

Česká firma EVOLVEO, pôsobiaca na trhu od roku 2005, nazbierala za roky svojho pôsobenia mnoho skúseností. Okrem zaujímavých riešení pri niektorých svojich produktoch a tiež lákavému pomeru ceny a výkonu sa EVOLVEO zameriava aj na špecifické segmenty trhu, ktoré nemajú veľké konkurenčné obsadenie. Rovnako je to aj v prípade odolných telefónov, kde tento výrobca ponúka až sedem rôznych modelov. Do redakcie k nám tentokrát zavítal EVOLVEO StrongPhone G6.

Obal a jeho obsah

Toto robustné zariadenie prichádza zabalené v peknej krabici z tvrdého papiera. Vo vrchnej časti krabice je hneď navrchu umiestnený telefón, pod ním sa nachádza oddelená časť krabice, obsahujúca produktovú dokumentáciu, nabíjací adaptér, kábel typu USB-C, slúchadlá na 3,5 mm jack, ochrannú fóliu na displej a malý kovový pin na vysúvanie zásuvky na SIM karty. Balenie je jednoduché, no jeho obsah je bohatý.

Prvé dojmy a spracovanie

Už počas prvého poťažkania a prehliadnutia pôsobí telefón robustne. Tlačidlá hlasitosti a uzamykania telefónu spolu s programovateľným tlačidlom na ľavej strane jemne hrkajú. Po kontaktovaní oficiálneho servisného strediska firmy EVOLVEO nám technik potvrdil, že toto hrkanie je úplne v poriadku a nejedná sa o výrobnú ani dizajnovú chybu. Rámová konštrukcia telefónu "SolidStone" je vyrobená špeciálnou technológiou za použitia zliatiny titánu, boky telefónu sú pogumované a pripravené absorbovať energiu z nárazov, displeju poskytne ochranu Gorilla Glass 3. Telefónu tiež nechýbajú ani krytky slúchadlového jacku, zásuvky na karty SIM a microSDHC a tiež USBčko.

Vizuál a hardvér

Na prednej strane telefónu sa nachádza 5,72-palcový displej s rozlíšením 1440x720 pixelov, malá kamera, reproduktor a signalizačná dióda, na zadnej strane nájdeme fotoaparát s bleskom a typický androidovský snímač odtlačkov prstov. Na bokoch telefónu sú umiestnené tlačidlá hlasitosti, zapnutia/vypnutia telefónu a jedno programovateľné tlačidlo, ktoré má naozaj široké využitie.

Srdcom telefónu je spolu s čipsetom Mediatek MT6739V aj 64-bitový procesor Mediatek, ktorý má štyri ARM jednotky (jadrá) Cortex A53, bežiace na frekvencii 1,5 GHz. Telefón disponuje 2 GB RAM, čo je v dnešnej dobe už veľmi málo. Vnútorná pamäť telefónu je 16 GB, možnosťou vloženia pamäťovej karty typu microSDHC je rozšíriteľná až o ďalších 128 GB. Používateľ však musí mať na pamäti, že pamäťová karta sa vkladá do slotu na SIM kartu, nie je teda možnosť mať v telefóne vložené obe SIM karty a pamäťovú kartu naraz. Veľká výhoda telefónu spočíva v 5000 mAh vstavanej batérii, ktorá používateľa nesklame a nenechá ho v krízovej situácii bez telefónu. Táto veľká batéria sa síce nabíja pomerne dlho, avšak za noc sa bezproblémovo dobije doplna. K bezdrôtovej výbave telefónu patrí Wi-Fi, Wi-Fi hotspot, NFC, Bluetooth 4.2, GPS, FM rádio a E-kompas. Pre maximálnu spoľahlivosť na zariadenie počas krízovej situácie spĺňa EVOLVEO StrongPhone G6 normy IP69 a vojenský štandard MIL-STD-810G:2008. Telefón je teda prachotesný, neprekáža mu piesok a je odolný voči ponoreniu v dvojmetrovej vode po dobu 60 minút, ktorá môže mať teplotu až 80°C, a zvládne ešte oveľa viac. Spomínaný vojenský štandard vyžaduje, aby bol telefón navyše odolný voči vlhkosti a ľadu, hrdzi, plesniam, prostrediu s vysokou koncentráciou solí, náhlym zmenám teploty, prostrediu so zníženým tlakom vo veľkých nadmorských výškach, prudkým zmenám teploty a počasia, pádom z minimálne 1,2 metra, otrasom a vibráciám a teplotám od -20°C do 55°C.

Softvér a používanie

Telefón ponúka už osvedčený Android 8.1, ktorý nie je výrobcom upravovaný. Operačný systém je svižný a pri bežnom používaní je výkon zariadenia dostačujúci. Telefón sme podrobili syntetickým testom výkonu i testu výkonu v hrách. Výsledky syntetických testov sú priemerné, avšak cieľová skupina zákazníkov nebude tá, ktorá si želá mať najvýkonnejší hardvér v telefóne, a tým pádom aj vysoké benchmarkové výsledky, ale skupina zákazníkov menej náročných (niekedy až laikov) na hardvér, preferujúcich nerozbitnosť takéhoto zariadenia. Hardvér telefónu umožňuje hranie nenáročných hier. Potešilo nás, že graficky naozaj pekný Asphalt 8 zvládal telefón plynulo, na najnáročnejšie hry, ako je napríklad PUBG či NFS, však už hardvér nestačí a tieto hry sekajú a nie sú pohodlne hrateľné.

Z hľadiska zábavy je však veľmi príjemným sledovanie videí na YouTube. Vďaka veľkému displeju s peknými farbami a naozaj dobrému, hlasnému reproduktoru je pozeranie videí veľmi zábavné.

13-megapixelový fotoaparát postačí na najnutnejšie fotografovanie, v ničom však nevyniká a fotografie sú priemerné.

EVOLVEO do tohto modelu implementovalo tiež funkciu rozpoznávania tváre, ktorá má na starosti odomykanie telefónu. Táto funkcia je síce pomalšia, avšak je celkom spoľahlivá, telefón tvár používateľa rozoznáva aj v šere a fotografiou sa nám nepodarilo telefón odomknúť.

Naše hodnotenie

Trh aktuálne neponúka žiadne ultra výkonné zariadenie spĺňajúce prísne normy, ktoré toto zariadenie spĺňa, a hoci použitý procesor a veľkosť RAM pri tomto zariadení dnes už bežne nájdeme v telefónoch za zhruba sto eur, treba si uvedomiť, že použité komponenty majú nízku spotrebu energie a tento fakt prispieva k dlhej výdrži batérie. Na EVOLVEO StrongPhone G6 sa môžete v akejkoľvek situácii naozaj úplne spoľahnúť.

Klady

 • veľká kapacita batérie
 • štandardy IP69 a MIL-STD-810G:2008

Zápory

 • len 2 GB RAM
 • slabší fotoaparát
 • pribalené handsfree je podpriemerné

Informácie o produkte

EVOLVEO StrongPhone G6

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 77,5 mm
 • Výška: 159,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 14,3 mm
 • Hmotnosť: 249 g
 • Orientačná cena: 170 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: EVOLVEO

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk