RECENZIA: Creative Pebble Plus, kvalitná muzika za málo peňazí

RECENZIA: Creative Pebble Plus, kvalitná muzika za málo peňazí

Reproduktory Creative Pebble už sú na trhu viac ako rok a za ten čas si bez väčších problémov vydobyli silnú pozíciu aj napriek hyperkonkurencii v podobe lacných Bluetooth reproduktorov. Za menej ako 20 eur dostanete slušné reproduktory, ktoré úplne bez problémov zastanú svoju úlohu brány do sveta zvuku pre nenáročných používateľov.

Ten rok aj niečo, ktorý uplynul od ich uvedenia na trh, však v Creative nespali na vavrínoch. Pripravovali vylepšenú verziu a ak ste na ňu čakali, dočkali ste sa – Creative Pebble Plus sú tu. Vopred však upozorňujem audiofilov, táto recenzia nie je pre nich. Nebudem sa tu prehnane oháňať číslami ani meraniami, tieto reproduktory stoja 40 eur a bolo by voči nim nespravodlivé poukazovať na výkon a podobne.

Čaro a pridaná hodnota Pebble Plus tkvie v tom, že za smiešnu sumu ponúkajú 2.1 stereo sústavu, ktorá nesklame. Slovíčko Plus v názve systému znamená, že k pôvodnej dvojici reproduktorov pribudol ešte subwoofer. Pozrime sa, respektíve vypočujme si teda, či pomohol alebo je to iba chytrý marketingový ťah.

Dizajn, ktorý neurazí

Na testovanie dorazila čierna verzia reproduktorov, ktorá je síce elegantná a na stole sa za ňu hanbiť nebudete, no vďaka lesklej úprave prednej časti reproduktora sa pripravte na lapanie prachu a odtlačkov najmä v okolí potenciometra. Tiež som mal trochu strach o meniče, ktoré prakticky nič nechráni, takže treba byť opatrný. Ak máte deti, boj o ochranu meničov býva celkom pravidelná a adrenalínová záležitosť.

Dizajn subwoofera sa inak ako striedmym nazvať ani nedá. Je to v podstate čierna krabica na nožičkách bez akýchkoľvek príkras. Ale v jednoduchosti sa skrýva krása. Dvojica reproduktorov už je podstatne extravagantnejšia. Okamžite si všimnete najmä 45-stupňové skosenie prednej strany reproduktorov, ktoré v kombinácii s ich guľovým tvarom vytvára zaujímavú a štýlovú kombináciu, ktorú budú deti milovať :).

Skosenie v prednej časti vyzerá na prvý pohľad iba ako dizajnový výkrik, no má svoje opodstatnenie. Ak máte reproduktory položené na stole, zvuk, ktorý z nich vychádza, smeruje priamo na uši. A rozdiel medzi takýto riešením a klasikou je naozaj počuť. Budgetové reproduktory väčšinou mávajú klasický tvar hranola s kolmou prednou stenou a zvuk vám tak nesmeruje na uši, ale skôr niekam do hrudníka. Tu je to skosením šikovne vyriešené a zvuk je oveľa lepšie rozptýlený do okolia.

Vyznávačov minimalizmu poteší aj to, že Pebble Plus sa ovládajú jediným tlačidlom. Ním ich zapínate, vypínate a, samozrejme, korigujete hlasitosť. Iné ovládanie priamo na reproduktoroch nehľadajte.

Káblová kamasutra

Creative Pebble Plus sú káblové reproduktory, čo znamená, že sa treba pripraviť na kompromisy. Pomerne dosť veľké kompromisy. Káble jednoducho obmedzujú a treba s tým počítať. Aby reproduktory vôbec fungovali, musíte ich pripojiť cez USB port, keďže nemajú žiadny vlastný zdroj napájania. Ak pracujete s novšími Macbookmi, respektíve už aj novšími notebookmi s iba USB-C vstupom, máte problém a 40-eurové repráky sa vám predražia o redukciu. Samozrejme, ešte treba systém pripojiť pomocou 3,5 mm audio konektora.

Druhou a asi ešte závažnejšou vecou je prílišná krátkosť káblov. Najmä toho, ktorý spája oba reproduktory. Zabudnite na nejaké rozľahlejšie umiestnenie reproduktorov, musí vám stačiť dĺžka približne meter. Pri mojom rozmiestnení pracovného stola to nestačilo ani náhodou. Ak navyše používate dokovaciu stanicu a nemáte ju umiestnenú pod monitorom, ale bokom ako ja, opäť budete musieť čarovať s káblami.

Majstri zvuku

Kým som všetko pozapájal a hlavne rozmiestnil, mal som už na jazyku pár štipľavých odsekov textu. Lenže stačilo reproduktory zapnúť a prešlo ma to. Hrajú totiž naozaj dobre. Dajú vám síce výkon iba 2 W, ale subwoofer pridá ešte ďalšie 4 W a zrazu sa pristihnete, že vás podanie zvuku príjemne prekvapuje. Pre tých, ktorí by z nich chceli vytlačiť úplné maximum, odporúčam prepnúť na zadnej strane reproduktora režim na High Gain. To zvýši výkon až na 8 W a zintenzívni basy. Treba však rátať s miernym znížením kvality zvuku. Aby ste režim mohli vôbec prepnúť, budete potrebovať A 5V 2A USB adaptér, ktorý však v balení nenájdete.

Som človek, ktorý si potrpí na basy, a to, čo dokázali zreprodukovať Pebble Plus, ma prinútilo ich porovnávať aj s kúskami, ktoré sú cenovú o triedu či dve vyššie. Skutočne, subwoofer tejto zostave prospel a na zvuku sa jeho prítomnosť výrazne prejavuje. Keď som po určitom čase skúšal zasa iba samotné reproduktory bez subwoofera, už sa to nedalo počúvať.

Späť na zem vás vráti reprodukcia „výšok“ a „nížok“. Mal som síce pocit, že dosť záleží od konkrétnej pesničky (99 % hudby počúvam cez Spotify), ale vo vysokých polohách to žiadna sláva nebola, skôr išlo o trápenie, respektíve veľké trápenie, aby som bol úplne presný. Mariku Gombitovú a Joža Ráža si na tom radšej nedávajte :).

Na druhej strane ma potešilo podanie hovoreného slova a audikonihy bola radosť počúvať. Skúšal som Zaklínačský komplet Poslední Přání, aby som počul čo najviac hlasov a nezaznamenal som problémy pri mužských ani ženských postavách. Všetkým bolo dobre rozumieť a repliky boli čisté bez akéhokoľvek zastretia hlasu.

Audioknihu Zaklínača som vymenil aj za toho herného, aby som otestoval zvuky aj počas hrania, a musím povedať, že by som to už asi viackrát neskúšal. Hlavne pri akčných scénach a mohutnejších skladbách, ktoré sú spojené s viacerými zvukovými efektami, Pebble strácajú dych. Ale hry ani zďaleka nemajú byť ich parketou. Ak by ste ich chceli kvôli nim, poobzerajte sa inde. Tieto reproduktory sú určené na hudbu.

Naše hodnotenie

Ak patríte medzi nenáročných poslucháčov kvalitnej hudby, s Creative Pebble Plus chybu nespravíte. Oproti pôvodným Creative Pebble je to skok dopredu a ak ste nad nimi aspoň chvíľu rozmýšľali, určite si kúpte verziu Plus. Subwoofer dáva pôvodnej dvojici reproduktorov šťavu a ak ich nebudete príliš trápiť vysokými a nízkymi tónmi, odmenia sa vám kvalitným podaním zvuku, ktoré do kancelárie, ale aj domov bude bohato stačiť.

Klady

  • pomer kvalita/cena
  • subwoofer
  • 45-stupňové skosenie prednej steny

Zápory

  • množstvo káblov
  • dĺžka káblov
  • spracovanie vysokých a nízkych tónov

Informácie o produkte

Creative Pebble Plus

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 39,99 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk