RECENZIA: Trust GXT 629 Tytan 2.1 RGB má kvalitný zvuk s bonusovými svetielkami

RECENZIA: Trust GXT 629 Tytan 2.1 RGB má kvalitný zvuk s bonusovými svetielkami

 

Nie je to tak dávno, čo som sa pozastavoval nad faktom, že RGB podsvietenie presahuje už aj do segmentu reproduktorov. V recenzii na 2.1 reproduktory od spoločnosti Logitech som však musel uznať, že dobre riešené podsvietenie dokáže v tých správnych podmienkach ešte vylepšiť zážitok a atmosféru. Tentokrát ku mne zavítalo riešenie značky Trust, ktorá však ide na RGB podsvietenie na reproduktoroch z úplne iného, a pritom podobného konca. Bez kvalitného zvuku by akékoľvek svetielka neznamenali nič, preto som sa hneď po príchode objemnejšieho balíka pustil do poriadneho testovania.

Keďže Trust GXT 629 Tytan 2.1 RGB nie je prvým riešením reproduktorov s podsvietením, ktoré som mal možnosť vyskúšať, budem určite pozerať na paralely a rozdiely medzi týmto produktom a reproduktormi Logitech G560. Samozrejme, uvedomujem si, že ide o dve diametrálne odlišné spoločnosti a produkty rozdielnych cenových kategórií, no sám som bol prekvapený, ako veľa toho mali GXT 629 a G560 spoločné pri všetkých svojich rozdieloch.

Obal a jeho obsah

Reproduktory dorazili v celkom rozmernej krabici, no na tom nie je nič prekvapivé, keďže ide o plnohodnotný systém 2.1, čo znamená subwoofer a dva satelitné reproduktory, starajúce sa o stredné tóny a výšky. Na obale je celkom moderne vyobrazená grafika samotných reproduktorov a ,samozrejme, aj základné informácie. Po vybratí na svetlo vykúkajú dva reproduktory s napevno uchytenými káblami, subwoofer, napájací kábel, 3,5 mm kábel na prepojenie s počítačom, alebo inými zariadeniami. A, čo je potešujúce, aj diaľkový ovládač.

Prvé dojmy a spracovanie

Reproduktory aj subwoofer sú čiernej farby, ktorá pomerne ľahko zapadne do izby hráčov, aj do obývačky, či von. Povrch je matný, čo znamená pomerne veľkú odolnosť proti prachu a iným nečistotám, no pri čiernej farbe určite neuškodí pretrieť ich raz za čas handričkou. Celkový pocit z reproduktorov aj subwooferu síce nie je úplne prémiový, no nesklamú ani príliš ľahkým, plastovým alebo nekvalitným dojmom. Podobne, ako pri iných 2.1 systémoch, je subwoofer hlavným centrom, do ktorého sa pripájajú oba satelitné reproduktory a ktorý je následne možné pripojiť k iným zariadeniam. Zozadu subwooferu sa naskytne pohľad na tlačidlo On/Off, port na napájanie, Audio In a Out, o ktoré sa starajú samostatné Cinch konektory pre ľavý a pravý kanál ako pre In, tak aj Out. Na ľavej strane sa nachádza panel s tlačidlami standby, ovládania podsvietenia a hlasitosti hore/dole, keby sa majiteľom náhodou podarilo stratiť diaľkový ovládač. A nakoniec, na prednej strane subwooferu, sa nachádza kovová mriežka ukrývajúca bonusovú funkcionalitu v podobe podsvieteného kruhu LED diód, ktorú je možné nastaviť spomínaným ovládačom, aj tlačidlami. Jediný nedostatok, respektíve výčitku voči dizajnu, by som Tytanu GXT 629 pripísal za trochu extravagantné logá v bielej farbe na prednej strane oboch satelitných reproduktorov, ktoré môžu prekážať viac dizajnovo založeným ľuďom, no predsa len ide o výrobok zameraný na hráčov.

Parametre a zvuk

Tak ako aj pri iných audio produktoch však nejde iba o dizajn či kvalitu prevedenia, ale hlavne o skvelý zvuk. Hoci ide o produkt zameraný na hráčov, od značky, ktorú si s kvalitným prednesom nespája príliš veľa ľudí a ani ich cena nie je nijak prehnaná, poteší Tytan GXT 629 veľmi zaujímavými parametrami. Avizovaný frekvenčný rozsah od 20 Hz do 20 KHz, impedancia 4 Ohmy a celkový výkon 60 W RMS zaujme aj mierne náročnejších. Samozrejme, nejde o žiadne štúdiové reproduktory, no po dlhom hernom posedení bez problémov zvládnu prehrať aj hudbu či poslúžia k domácemu kinu. Podobne, ako pri predošlých recenziách reproduktorov, som rád, že pri ich dôslednom (A HLUČNOM) testovaní som sa nenachádzal v paneláku, ale v dome, a mohol som naozaj vypeckovať všetok zvuk. Pri extrémnych hlasitostiach už, samozrejme, dochádzalo ku miernemu skresľovaniu, hlavne čo sa bás a výšok týkalo, no nikto normálny by tieto reproduktory a takéto hlasitosti bežne nepoužíval. Preto môžem Trust za tento produkt po zvukovej stránke pochváliť. Čo by sa mi ku GXT 629 určite hodilo a na čo som si zvykol pri iných riešeniach, je podpora Bluetooth pripojenia, no potom by sa určite zdvihla cena a Tytan GXT 629 by možno nebol taký konkurencieschopný, aký momentálne je.

Možnosti RGB podsvietenia

Nakoniec som sa pozrel zblízka na bonus vo forme RGB podsvietenia, čím sa Tytan GXT 629 odlišuje od svojich bratov Trust Tytan, Tytan GXT 38 a GXT 628. Tam, kde sa Logitech G560 rozhodol podsvietiť satelitné reproduktory a pridať rozsiahle možnosti, čo sa týka ovládania podsvietenia, si očividne v Truste povedali, že podsvietenie subwoofera bude jednoduchšie a tiež efektné. Taktiež ovládanie a možnosti podsvietenia pri GXT 629 sú len základné a možnosť ovládať či nastavovať ich cez softvér neexistujú. To je na jednej strane skvelá správa pre ľudí, ktorí nemajú radi v počítači XY rôznych programov na ovládanie každej jednej podsvietenej maličkosti, no na druhej strane tým zákazník prichádza o zaujímavé možnosti. Na podsvietení prednej strany subwooferu je možné meniť iba farby a mód synchronizácie s basami či vzory. A to je vlastne moja najväčšia výčitka voči tomuto produktu. RGB podsvietenie môže byť príjemné, môže vylepšiť herný či hudobný zážitok, alebo môže byť možnosťou začať zaujímavú konverzáciu. Keď je správne implementované a keď nejde o RGB podsvietenie len z dôvodu mať RGB podsvietenie. A v tomto prípade ide naozaj iba o jednorazový párty trik, ktorý rýchlo omrzí a za ktorý si potenciálny zákazník, aspoň z môjho pohľadu, zbytočne pripláca. Lebo rovnaké modely priamo od spoločnosti Trust ponúkajúce ten istý zovňajšok, rovnaký zvuk a dokonca aj podsvietenie v jednoliatej, modrej, farbe, stoja o vyše 20 eur menej.

Naše hodnotenie

Pokiaľ hľadáte dostatočne výkonné reproduktory k tým najakčnejším hrám, ktoré sa zvládnu postarať o filmový večer a dokážu roztancovať aj väčšiu miestnosť plnú ľudí, potom sú Trust GXT 629 Tytan 2.1 po stránke ceny, zvuku aj dizajnu taká zlatá stredná cesta. Ak ale nie ste úplný fanatik do jednej špecifickej farby, alebo vám na podsvietení vôbec nezáleží, môžete ušetriť 20 až 30 eur, siahnuť po modeloch GXT 628 alebo GXT 38 a ušetrené peniaze minúť na štuple do uší pre susedov.

Klady

 • dobrý zvuk a silné basy
 • diaľkové ovládania
 • kompaktné satelitné reproduktory
 • Cinch konektory pre Audio In aj Out
 • Cinch konektory pre Audio In aj Out

Zápory

 • nepodporuje Bluetooth
 • horšie riešenie RGB LED
 • príplatok 20-30 eur za RGB

Informácie o produkte

Trust GXT 629 Tytan 2.1 RGB

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk