RECENZIA: Trust GXT 161 Disan Wireless Gaming Mouse nás príjemne prekvapila

RECENZIA: Trust GXT 161 Disan Wireless Gaming Mouse nás príjemne prekvapila

 

Spoločnosť Trust sa v poslednom čase so svojimi produktami z radu GXT intenzívne snaží presadiť medzi zavedenými výrobcami herných PC doplnkov, čomu nasvedčuje aj to, že pri viacerých produktoch marketingovo angažuje profesionálnych PC hráčov alebo populárnych streamerov. Na Gamesite sme už testovali viacero produktov z ich hernej divízie a hoci sa s najlepšími stále nemôžu rovnať, v pomere ceny a kvality sa vždy jednalo o solídne produkty. Tentokrát som na testovanie dostal bezdrôtovú myš GXT 161 Disan, už tradične určenú pre zákazníkov, ktorí za počítačové doplnky nechcú utrácať veľa peňazí, ale zároveň chcú kvalitnú a štýlovú hernú myš.

Balenie

Myška na test dorazila v šedo-červenej krabici s dizajnom GXT, ktorý Trust používa pre svoje herne orientované produkty. Musím povedať, že ma milo prekvapila kvalita samotného balenia. To je vypracované z celkom tuhého papiera a obal, v ktorom je myš uložená, taktiež patrí k tým kvalitnejším. Áno, je to len detail a na krabici nezáleží, ale je vidieť, že aj na tom si dali v Trust záležať. V balení sa potom okrem myšky, USB prijímača a nabíjacieho kábla nachádza iba jednoduchý manuál a samolepka s logom GXT. Ďalej sa už teda žiadne prekvapenie nekoná.

Dizajn a konštrukcia

Dizajn myšky je ergonomicky navrhnutý výhradne pre pravákov, keďže na ľavej strane sa nachádza opora pre palec. Celé telo myši je vyhotovené z matného čierneho plastu, zaujímavý prvok teda tvorí iba LED podsvietenie. To prechádza stredom myši a rozdeľuje tak hornú stranu myši na 2 časti. Lícovanie jednotlivých dielov je na dobrej úrovni, miestami sa však ozve vŕzganie či pukanie plastov. Celkovo sa ale nejedná o nič hrozné. Čo sa týka držania myši, som veľmi spokojný. Myš sadne do stredne veľkej ruky tak akurát, „claw“ úchopom sa drží pohodlne a nikde nič netlačí, ani nezavadzia. Na myši sa nachádza štandardných 6 tlačidiel, okrem hlavných sú tu teda ešte navigačné tlačidlá vpred/vzad a tlačidlo na zmenu DPI. To je možné nastaviť na celkovo 5 úrovní, a to 500, 1000, 1500, 2000 a 3000 DPI. Na spodnej strane je potom ešte prepínač, ktorým sa dá myš úplne vypnúť. Je trochu škoda, že výrobca na spodnej strane nespravil miesto pre skrytie nano USB prijímača. Pri prípadnom prenášaní ho tak budete nosiť samostatne.

Pri použitých komponentoch, žiaľ, nemám veľmi o čom písať. Výrobca neudáva informácie o použitých mikrospínačoch, iba typ senzora, ktorým je model Avago A3050. Počas testovania som bol ale s chodom aj zvukom tlačidiel spokojný a koniec koncov, ako som sa presvedčil pri testovaní Genesis Zircon 330, ani značkové spínače nemusia byť zárukou perfektného chodu tlačidiel. Pripojenie myši k PC je realizované pomocou štandardného nano USB prijímača a na dobíjanie vstavanej batérie poslúži pribalený micro USB kábel. Batéria má kapacitu 450 mAh, čo by podľa výrobcu malo vystačiť až na 30 hodín používania. Či sa však jedná o hodnotu so zapnutým LED podsvietením, to už výrobca neuvádza. Myš som počas testu nabíjal iba raz a nie je to žiadny problém, stačí ju pripojiť do USB portu a môže sa ďalej používať. Treba však povedať, že nano USB prijímač musí zostať pripojený a bez neho myš nefunguje. Pri súčasnom používaní zaberie nabíjanie asi 2 hodiny a o stave nabitia informuje dodávaný software.

Software a používanie

Začnime teda samotným softvérom. Ten je potrebné stiahnuť zo stránok výrobcu a na disku zaberie len 16 MB. Je to teda skôr menšia utilita, v ktorej ale nájdete všetko, na čo si spomeniete. Okrem základných nastavení DPI a vlastností ukazovateľa umožňuje aj zmenu odozvy – „polling rate“, a to až na 1000 Hz. Ďalej je tu možnosť uložiť 5 profilov, premapovanie jednotlivých tlačidiel, nespočetné možnosti nastavenia farieb a módov podsvietenia, nahrávanie makier a takzvaný „Trophy“ program. Ten sleduje všetky akcie s myšou, teda počet kliknutí jednotlivými tlačidlami, počet rolovaní a celkový čas pripojenia. Na základe vašich štatistík vám potom priradí „rank“ , čiže takto si myš môžete postupne „levelovať“. Na čo je to dobré, naozaj netuším, ale zrejme vás to má motivovať myš čo najviac používať. K softvéru by som ešte dodal, že pracuje rýchlo, je intuitívny a nemal som s ním žiadny problém.

K samotnému fungovaniu myši taktiež nemám žiadne výhrady. Myš som testoval na látkovej podložke a hoci som miestami pociťoval drobné nepresnosti, na pomery lacných bezdrôtových myší fungovala výborne a nebol problém si s ňou zahrať ani FPS hry. Senzor si taktiež celkom slušne poradí s prudkými pohybmi myšou a po mojich predchádzajúcich skúsenostiach s lacnými „gaming“ myškami som bol vcelku milo prekvapený. Samozrejme, ak hľadáte myš na trénovanie headshotov v CS:GO, toto asi nebude voľba pre vás, ale nenáročnému hráčovi poslúži GXT 161 Disan dobre.

Naše hodnotenie

Trust GXT 161 Disan je solídna bezdrôtová myš, ktorej na kráse uberajú len drobnosti, ako sú napríklad menšie pazvuky či nerozumne vyriešený USB prijímač. Tie ale dokáže vynahradiť dobrými hernými výkonmi, čo v tejto cenovej kategórii u bezdrôtových myší nie je úplne bežné.

Klady

 • ergonomický tvar (pre pravákov)
 • dobrá výdrž na jedno nabitie
 • slušné herné výkony
 • slušné herné výkony

Zápory

 • nano USB prijímač sa nedá prichytiť na telo myšky
 • miestami vŕzganie plastov

Informácie o produkte

Trust GXT 161 Disan Wireless Gaming Mouse

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 81 mm
 • Výška: 41 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 124 mm
 • Hmotnosť: 101 g
 • Orientačná cena: 30 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk