• Hlavná stránka
 • HW
 • Recenzie
 • RECENZIA: GIGABYTE GeForce GTX 1650 OC 4G a GAMING OC 4G sú odpoveď na prosby, ktoré nikto nevyslovil
RECENZIA: GIGABYTE GeForce GTX 1650 OC 4G a GAMING OC 4G sú odpoveď na prosby, ktoré nikto nevyslovil

RECENZIA: GIGABYTE GeForce GTX 1650 OC 4G a GAMING OC 4G sú odpoveď na prosby, ktoré nikto nevyslovil

 

Nvidia. GeForce. GTX. Po novom aj RTX. Pojmy, ktoré sú známe a obľúbené pre veľkú časť obyvateľstva po celom svete. Spoločnosti Nvidia sa dá vyčítať veľa vecí, no pokroky na poli zobrazovania hier by sa bez snahy šikovných ľudí práve z tejto firmy možno nikdy neudiali. Alebo nie tak skoro. Grafické karty GTX 1080 Ti či RTX 2080 Ti redefinovali, čo znamená masívny výkon (a takisto aj masívnu cenovku), no na druhej strane karty ako GTX 1050 Ti a po novom aj GTX 1660 Ti poskytujú možnosť užívať si krásy hier aj menej majetným hráčom. Niekde sa však asi stala chyba a svetlo sveta uzreli karty modelového radu GTX 1650. To, čo vyzeralo ako nový kráľ nízkych rozpočtov, sa hneď po prvých testoch ukázalo v pravom svetle. Podľa pravidla dôveruj, no preveruj, sme si tiež chceli vyskúšať nové GTX 1650 na vlastnej koži a vďaka dvom kúskom od spoločnosti Gigabyte sa nám to aj podarilo.

Do redakcie nám dorazili dve podobné, no mierne odlišné karty – GIGABYTE GeForce GTX 1650 OC 4G a GIGABYTE GeForce GTX 1650 GAMING OC 4G. Rozdiel medzi nimi nebol priepastný a sú od tej istej spoločnosti. Preto som sa rozhodol spojiť dve recenzie do jednej.

Predslov k samotným kartám a ich grafickému jadru

Tento odstavec prekvapivo píšem ako úplne posledný, po dopísaní textu recenzie. Po otestovaní oboch kariet a po dôkladnom premyslení si ich výhod a najmä nevýhod a po niekoľkých diskusiách s oveľa nadanejšími ľuďmi, ktorí sa problematike grafických kariet a počítačového hardvéru venujú oveľa dlhšie ako ja. Zdá sa mi slušné vopred napísať, možno až varovať čitateľov, že všetka kritika, ktorá v tomto texte zaznie, je z 99 % upriamená na spoločnosť Nvidia a nie na Gigabyte. Osobne verím, že keby mali v Gigabyte (alebo v akejkoľvek inej firme ako MSI, Asus a spol.) možnosť výberu, tak by sa karty GTX 1650 asi ani nedostali do obchodov, respektíve nie za ceny, za aké sú momentálne dostupné. Písané aj nepísané dohody medzi Nvidiou a spoločnosťami, ktoré ponúkajú grafické karty s ich čipmi, však určite zohrali svoju úlohu, a preto prišiel do obchodov produkt, ktorý si nikto v tejto podobe nepýtal. Teraz ale už prejdime k samotnej recenzii.

Obal a jeho obsah

Obe karty dorazili v krabiciach zdobených dizajnom tradičným pre spojenie Gigabyte a Nvidia. Čierny obal s oranžovými prvkami, na prednej strane robotické oko a zelená grafika avizujúca obsah – grafická karta GeForce GTX 1650. Obsah menšej z krabíc tvorí lacnejší a menej výkonný zo súrodencov s názvom OC 4G, zatiaľ čo pri väčšom balení pribudlo slovíčko Gaming. GAMING OC 4G taktiež príjemne poteší logom RGB Fusion 2.0, čo znamená len jednu vec, a tou je aspoň jedna plôška s RGB podsvietením, ktoré sa bude dať ovládať cez softvér RGB Fusion. Vnútro balení odráža mierne rozdiely medzi triedou týchto kariet. Zatiaľ čo OC 4G je chránená len kartónom tvoriacim akúsi kolísku, GAMING OC 4G si bezpečne hovie v mäkkej pene. Príslušenstvo však majú obe karty rovnaké. CD-čko s drivermi + manuál. Nič viac, nič menej.

Prvé dojmy a spracovanie

O tom, že ide o menej výkonné karty, ktoré nebudú vydávať priveľa tepla, hovorí na prvý pohľad viditeľný tepelný výmenník, ktorý nemá tradičný formát, na aký môžu byť hráči zvyknutí, čiže rad tenučkých rebier z medi, železa či hliníka. Pri týchto kartách je chladič z hliníka a má hrubšie rebrovanie, ktoré by malo pre ich potreby postačiť. Menšia z kariet, OC 4G, ponúka rozmery 191x112x36 milimetrov, vďaka čomu by sa mala zmestiť do menších skriniek, aj do HTPC riešení na streamovanie filmov či videa v pohodlí obývačky. GAMING OC 4G s dĺžkou 265 mm, šírkou 118 mm a výškou 40 mm mierne narástla, a preto sa hodí skôr do bežných ATX/mid-tower skriniek. Obe karty majú šedý povrch so striebornými detailmi, no drahší z modelov má aj backplate a taktiež na boku podsvietené logo GIGABYTE. Najväčší rozdiel medzi oboma kúskami je však v napájaní. OC 4G si bude musieť vystačiť len s napájaním cez PCIe port, čo znamená maximálne 75 wattov, no na GAMING OC 4G sa nachádza aj 6-PIN konektor na externé napájanie, vďaka čomu bude karta určite lepšia po stránke taktovania a vyšších výkonov.

Softvér a podsvietenie

Gigabyte k produktom na svojich stránkach stále ponúka zaujímavý softvér a nevyhli sa tomu ani tieto karty. RGB Fusion bude síce použiteľný len pri modeli GAMING OC 4G, no taktovanie a ďalšie nastavenia za pomoci programu Aorus Engine sa hodia ku obom. Podsvietením GAMING OC 4G neohúri, no možnosť nastaviť si podsvietenie loga v obľúbenej farbe alebo ho úplne vypnúť podľa potreby, je vždy vítaná. Aorus Engine je už v stave, v ktorom, minimálne u mňa, pomaly konkuruje programu MSI Afterburner a zvládne všetko, čo by mohol nielen začiatočník, ale aj naozaj skúsený používateľ potrebovať pre prispôsobenie a monitorovanie svojej grafickej karty. Na domovskej karte sú prehľadne zobrazené takty grafického čipu a pamäte, povolené prekročenie základného limitu napájania či nastavenie rýchlosti ventilátorov. Jedným klikom je dostupné monitorovanie všetkých potrebných (aj menej potrebných) faktorov, od taktov cez teploty až po rýchlosti ventilátorov. Netreba sa však báť, taktovanie za pomoci overenej utility MSI Afterburner je stále možné a rovnako jednoduché.

Testovanie, metodológia a absencia výsledkov s Ray Tracingom

Za účelom testovania bola karta osadená na matičnej doske GIGABYTE AORUS Z270X Gaming 7 spolu s procesorom Intel Core i7-6700K (OC na 4.6 GHz pri 1.39 V) a 16 GB DDR4 3200 MHz RAM. Pri RAM bol zapnutý XMP profil pre plné využitie 3200 MHz taktov a chladenie bolo nastavené na plný výkon pri procesore/skrinke s automatickou krivkou pri grafickej karte. Hry boli testované s kartou v základných nastaveniach s automatickým boost taktom. Všetky hry boli testované v rozlíšeniach 1080 P a záznamy o FPS boli zachytené programom FRAPS.

ďalšie grafy nájdete pod článkom

Osobné dojmy po otestovaní

Vďaka výsledkom v hrách, príjemne nízkym teplotám a nízkemu odberu elektrickej energie by mohli grafické karty GTX 1650 pôsobiť ako zaujímavá voľba. No to len do momentu, keď zistíte ich cenu v porovnaní s niekoľkými konkurenčnými kúskami. OC 4G začína niekde na sume 170 eur a za GAMING OC 4G si priplatíte ďalších 10 eur. Pokiaľ sa pozornejšie pozriete na grafy s výsledkami z hier, možno si všimnete, že obe karty boli konštantne porážané kúskami od AMD v podobe RX 580 a dokonca aj RX 570 4G. RX 570 je jednoduché kúpiť v slušnej verzii za menej ako 130 eur, niekedy dokonca takmer 120 eur. Otázka preto znie, prečo by ste platili o 50 až 60 eur viac za menší herný zážitok? Nižšia spotreba elektriny? Povedzme, že GTX 1650 OC 4G bude brať plných 75 wattov 24 hodín denne po celý rok. Účet za takýto pokus by bol okolo 27 eur. RX 570 je tri roky stará architektúra, a tak, samozrejme, potrebuje trošku viac energie. Trošku viac znamená cca dvojnásobok, tak, povedzme, 150 Wattov. Účet za 24-hodinovú prevádzku po celý rok? 54 eur. To znamená, že na RX 570 by ste mohli dva roky sústavne hrať a jej cena by bola stále nižšia ako cena GTX 1650. A to sa mi naozaj nezdá ako dobrý obchod. Hlavne, keď je medzi týmito kartami 10 až 20 % rozdiel v herných FPS.

Naše hodnotenie

Neviete si predstaviť život bez grafickej karty od tímu v zelenom, no už vám nestačí staručká GTX 950, 1050 alebo 1050 Ti? Myslíte si, že by vám stačil výkon, aký ponúka GTX 1650? Chcete ušetriť na účtoch za elektrinu? Nekupujte si ju. Nie za aktuálne ceny. Neoplatí sa to, nech už na toto grafické jadro v Gigabyte primontovali akokoľvek dobrý chladič, podsvietenie či dizajn. Našetrite si o pár eur viac a kúpte GTX 1660 Ti. Ušetríte pár eur a potom prejdite na AMD RX 570. Počkajte, kým budú GTX 1650 stáť 100 eur. Ale 170 až 200 eur za takéto výsledky je naozaj privysoká cena. V Gigabyte to s grafickými kartami vedia, no základ, ktorý im dodali z Nvidia, jednoducho nie je možné pochváliť.

Klady

 • kvalitné spracovanie
 • moderný dizajn
 • tiché aj pod záťažou
 • skvelý softvér
 • základné RGB podsvietenie a backplate pri GAMING OC 4G

Zápory

 • prehnaná cena
 • nízky výkon

Informácie o produkte

GIGABYTE GeForce GTX 1650 OC 4G a GAMING OC 4G 2019

 • Kategória: Grafické karty
 • Farba: Čierna/Strieborná
 • Orientačná cena: 170 - 180 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Grafy + galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk