RECENZIA: MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G, obstojný výkon za férovú cenu v peknom obale

RECENZIA: MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G, obstojný výkon za férovú cenu v peknom obale

 

Karty z radu RTX sú tu už nejaký ten čas, no hráči stále prahnú po výkone bez zbytočných vychytávok a bez nutnosti priplácať si za bonusovú funkcionalitu, ktorá je stále využiteľná len v pár tituloch. Nvidia sa, našťastie, rozhodla ponúknuť hráčom aj naďalej možnosť kúpiť si nové karty z overeného radu GTX a ako sme už mali možnosť v redakcii vyskúšať na pár kúskoch, v niektorých smeroch sa im to darí viac ako v iných. Grafické karty radu GTX 1660 Ti sú momentálne asi tou najlepšou možnosťou pre hráčov túžiacich po najnovšej architektúre, nižšej spotrebe elektriny a stále obstojných herných výsledkoch a tentokrát sme mali šancu pozrieť sa na model od spoločnosti MSI.

Kúsok s plným menom MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G predstavuje to najlepšie, čo na poslednej architektúre MSI ponúka pod značkou GTX. Samozrejme, GTX 1660 Ti sa výkonom nevyrovná trom najvyšším kartám predchádzajúcej generácie, no na to má Nvidia ako odpoveď RTX karty a navyše má GTX 1660 Ti nejaké to eso ukryté v rukáve.

Prečo nie sú všetky nové karty RTX

Rovnako ako do mojej prvej recenzie na GTX 1660 Ti, dovolím si do článku umiestniť tento odsek, ktorý hádam vysvetlí, prečo karty GTX a RTX existujú súbežne. Polemika na túto tému by sama o sebe zabrala aj rozsiahlejší článok a na internetoch takýchto textov už určite dosť existuje, avšak základným kameňom úrazu pri ray tracing technológii je jej stále nízka rozšírenosť a podpora len v pár herných tituloch. Samozrejme, pri naozaj výkonných grafických kartách sa časom určite uživia aj samostatné jadrá, ktoré sú určené iba na kalkulácie svetla a jeho lúčov, no 99,9% hier stále spolieha na renderovanie obrazu takzvanou rasterizáciou. Preto si svoje miesto na trhu stále nájdu aj „zastarané” GTX grafické karty. Pretože cieľom NVIDIA je, rovnako ako aj všetkých ostatných spoločnosti ponúkajúcich produkty, zarábať peniaze. Kvôli tomu si nemôže ani taká úspešná spoločnosť dovoliť nevšímať trh s lacnejšími grafickými kartami, v ktorom sú v poslednom čase obľúbené hlavne karty značky AMD. GTX 1660 Ti sa svojím výkonom aj nacenením snaží usadiť ako most medzi nízkorozpočtovými kúskami s nižším výkonom a RTX kartami asi tak, ako boli v predošlej generácii karty GTX 1070 a 1070 Ti.

Obal a jeho obsah

Krabica, v ktorej k nám GTX 1660 Ti Gaming X 6G dorazila, je ladená do čiernej farby s efektným vyobrazením karty na prednej strane, rovnako aj so všetkými nutnými logami podporovaných technológií a najdôležitejších parametrov. Na zadnej strane je ešte pár bližších informácií o možnostiach chladenia a technickejšie rozpísané vlastnosti. Po otvorení je v škatuli zložka s pár bonusovými čačkami, na aké sme si u MSI už dávno zvykli, ktoré predstavujú dva podpivníky, CD s ovládačmi, brožúrka s manuálom a taktiež komiksová knižka, v ktorej maskot spoločnosti s menom Lucky the Dragon vysvetľuje pár obrázkami, ako grafickú kartu správne nainštalujete do počítača. Pod týmto príslušenstvom sa nachádza tenká vrstva mäkkej peny a pod ňou už bezpečne uložená grafika, rovnako v nárazníkoch z mäkkej peny a v antistatickom plastovom vrecku.

Prvé dojmy a spracovanie

Rovnako ako iné spoločnosti, aj Gigabyte svoje karty z radu GTX 1660 Ti ponúka v rozdielnych prevedeniach. Tie sú odlíšené ako riešením chladenia, taktom či bonusovými funkciami, tak logicky aj cenovkou. GAMING X 6G je tá najvyššia ponúkaná možnosť s tým najlepším základným a boost taktom spomedzi ostatných MSI modelov a takisto ponúka aj veľmi pekne riešené RGB LED podsvietenie, ktoré na prémiovejších kúskoch jednoducho nemôže chýbať. O chladenie sa stará dvojica ventilátorov s dizajnom, ktorý v MSI nazývajú Twin Frozr 7 a na ktorý môžu hráči naraziť aj pri iných modeloch. Karta taktiež ponúka vrchný kryt plošného spoja v striebornej farbe s malým, no o to vkusnejším logom MSI draka v čiernej farbe, a taktiež pár výrezmi, ktoré karte dodávajú ešte modernejší vzhľad. Jediná maličkosť, ktorá by mi mierne prekážala, je kryt bočného RGB LED podsvietenia, na ktorom je nápis MSI a Twin Frozr 7, no ktorý je v bielej farbe v spojení so zlatým drakom a tým pádom ku karte so spodnou časťou v čiernej farbe a strieborným vrchom úplne nepasuje. Tento „nedostatok”, našťastie, zmizne v momente, keď je zapnuté podsvietenie a tiež nemusí trápiť hráčov, ktorí nemajú skrinky s priehľadnými bočnicami.

Komponenty

Oproti predošlej generácii GTX kariet prichádza GTX 1660 Ti s grafickým jadrom postaveným na architektúre Turing a nie Pascal. To znamená 12nm FinFet architektúru oproti predchádzajúcej 16nm, pričom ponúka rovnaké, ak nie lepšie výkony pri nižšej spotrebe energie. Dopredu sa na týchto kartách tiež posunula pamäť, ktorá už nie je GDDR5, ale išla o číslo vyššie na GDDR6. To opäť znamená lepšie výsledky vďaka vyššej priepustnosti dát (z 9Gbps pri GDDR5 v kartách ako GTX 1060/1070 či 11Gbps pri GDDR5X v GTX 1080 Ti sú GDDR6 pamäte schopné až 16Gbps, hoci na tejto karte sú pamäte limitované len na 12Gbps) a taktiež nižšej energetickej náročnosti (1.35V vs. 1.5V pri GDDR5). Grafické jadro s označením TU116 ponúka 1536 Shading Units, 96 TMUs, 48 ROPs a maximálne TDP 120W v spojení s 6GB GDDR6. V porovnaní so svojim „priamym” konkurentom, kartou GTX 1070, tieto čísla nevyzerajú až tak úžasne, keďže jadro GP104 ponúkalo až 2560 Shading Units, 160 TMUs a 64 ROPs pri maximálnom TDP 180 W a 8GB GDDR5, no čísla na papieri, samozrejme, nie sú všetko. Práve vďaka novšej architektúre jadra a novšiemu druhu pamätí je výkon GTX 1660 Ti v reálnom svete o pár percent vyšší, pričom poskytuje ešte aj nižšiu spotrebu elektriny. MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G navyše nie je úplne obyčajná karta, ale ponúka priamo z krabice boost takt až 1875 MHz a vcelku jednoduché možnosti ďalšieho pretaktovania.

Softvér, podsvietenie a možnosti taktovania

Myslím, že so mnou bude takmer každý súhlasiť, keď poviem, že MSI má po stránke softvéru veľmi dobré renomé. Ako vďaka programu MSI Afterburner, ktorý využívajú nielen majitelia MSI kariet, ale aj množstvo majiteľov grafík od iných spoločností, tak aj vďaka aplikácii MysticLight starajúcej sa o ovládanie podsvietenia na všetkých kompatibilných zariadeniach. Po novom som si na počítač nainštaloval aj program MSI Dragon Center, keďže sa už podpora a jednoduché sťahovanie najnovších verzií MysticLight presťahovala doň, no nemám sa v praxi na čo sťažovať. Ak by aj všetky ostatné spoločnosti k svojim produktom ponúkali tak jednoduchý, stabilný a prehľadný softvér, svet by bol oveľa krajším miestom.

Testovanie, metodológia a absencia výsledkov s Ray Tracingom

Za účelom testovania bola karta osadená na matičnej doske GIGABYTE AORUS Z270X Gaming 7 spolu s procesorom Intel Core i7-6700K (4.6 GHz pri 1.39V) a 32 GB DDR4 3200 MHz RAM so zapnutým XMP profilom pre plné využitie 3200 MHz taktov. Chladenie bolo nastavené na plný výkon pri procesore/skrinke s automatickou krivkou pri grafickej karte. Hry boli testované ako v základných nastaveniach s automatickým boost taktom, tak po pretaktovaní. Všetky hry boli testované v rozlíšeniach 1080P/1440P a záznamy o FPS boli zachytávané programom FRAPS.

ďalšie grafy nájdete pod článkom

Naše hodnotenie

Aj bez pretaktovania poteší MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G obstojnými výsledkami, ktoré sa však neprekvapivo držia v takmer každom titule presne medzi výkonom grafických kariet GTX 1070 a GTX 1070 Ti. Po pretaktovaní však 1660 Ti Gaming X 6G zvláda o pár FPS poraziť aj GTX 1070 Ti, kartu, ktorá je stále o približne 100 eur drahšia a aj na elektrinu náročnejšia. Aj preto, nezabúdajúc na moderný dizajn, efektné podsvietenie a skvelý softvér, môžeme MSI GeForce GTX 1660 Ti X 6G odporúčať všetkým hráčom hľadajúcim novú grafickú kartu dostupnú za alebo tesne pod 300 eur.

Klady

 • úctyhodné takty priamo z výroby
 • obstojné možnosti taktovania
 • postačujúce chladenie
 • tiché aj pod záťažou
 • skvelý softvér na pretaktovanie aj RGB
 • efektné RGB podsvietenie
 • backplate

Zápory

 • bočná krytka v bielej farbe

Informácie o produkte

MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 46 mm
 • Výška: 127 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 247 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z270X Gaming 7
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700K Skylake
 • Pamäť: HyperX Fury DDR4 3200 MHz 32GB
 • Chladenie procesora: NZXT Kraken X52
 • Pevný disk: WD Black SN750 1TB
 • Grafická karta: MSI GTX 1660 Ti Gaming X 6G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S2
Korekcia: Pavol Hirka

Grafy

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk