RECENZIA: ASUS ROG Phone je výkonný herný unikát za vysokú cenu

RECENZIA: ASUS ROG Phone je výkonný herný unikát za vysokú cenu

 

Na jeseň minulého roku uviedol ASUS na trh svoj herný telefón s názvom ROG Phone, ktorý cieli na fanúšikov mobilného hrania a svojej hernej divízie Republic of Gamers. ASUS sa tak zaradil k Xiaomi a Razeru, spoločnostiam, ktoré už svoje herné mobily nejaký čas ponúkali, a to hneď vo veľkom štýle. ROG Phone ponúka ultimátnu výbavu v podobe pretaktovaného procesora Qualcomm Snapdragon 845, 8GB RAM, 90hz AMOLED panela a rôznych softvérových vychytávok, ktoré majú vylepšiť váš zážitok z mobilného hrania. ASUS taktiež k ROG Phone uviedol na trh celý rad príslušenstva, ktoré dáva telefónu obrovské možnosti a robí ho naozaj jedinečným. Či je to však dosť na to, aby si ROG Phone obhájil svoju cenu tesne pod hranicou 800 eur, to sa vám pokúsim priblížiť v tejto recenzii. Keďže nám telefón dorazil na test po pol roku od jeho uvedenia na trh, v pomere cena/výkon to nebude mať ľahké.

Balenie

Tu sa deje veľká paráda. Balenie ROG Phone je asi najlepšie, aké som u mobilov videl. Telefón sa predáva v efektnej šesťuholníkovej škatuli, ktorá sa otvára do strán. Okrem samotného telefónu a manuálov, ktoré aj tak nikto nečíta, sa v balení nachádza aj rýchlonabíjačka, dátový kábel s konektorom USB-C na oboch koncoch, štupľové slúchadlá, chladiaci adaptér a náhradné záslepky do dvojitého USB-C konektora na boku telefónu. K posledným dvom menovaným sa v recenzii ešte dostanem, vyzdvihol by som ale pribalené slúchadlá. Tie rozhodne patria k tým lepším, ktoré môžete dostať v balení s mobilom. Majú solídnu basovú zložku a maximálna hlasitosť je taktiež nadpriemerná. Na stave balenia u nášho testovaného kusu sa, bohužiaľ, podpísal fakt, že už prešiel niekoľkými redakciami, takže som pôvodný stav už nevedel nafotiť. Rozbaľovať nový ROG Phone ale musí byť príjemný zážitok.

Dizajn, konštrukcia, hardware

Dizajn ROG Phone dáva už na prvý pohľad najavo, že tento telefón je zameraný na hry. Ostro rezané dizajnové prvky a netradičný tvar zadného fotoaparátu alebo čítačky ladia s dizajnovým štýlom ROG série. Konštrukcia telefónu je kvalitná, celý telefón je vyhotovený z kovu a skla a celkový dojem kvality dopĺňa aj vyššia hmotnosť zariadenia, ktorá je 200 gramov. Bohužiaľ, telefón sa v rukách veľmi šmýka a dostupnosť ochranných krytov je veľmi zlá. Pri hľadaní na internete sa mi podarilo nájsť iba jedno originálne puzdro za približne 25 eur. To však perfektne ladí s dizajnom telefónu, takže koniec koncov, iné by som si k ROG Phone aj tak nekúpil. Po stranách telefónu sa nachádzajú nabíjací USB-C konektor, 3,5mm audio jack, zásuvka na dve nanoSIM karty a na ľavom boku je umiestnený dvojitý USB-C konektor, ktorý slúži na pripojenie špeciálneho príslušenstva dodávaného pre ROG Phone. Dual SIM funkcionalita funguje ako dual standby, čo znamená, že pri telefonovaní z jednej SIM karty je druhá deaktivovaná. Pri vkladaní nanoSIM karty ma zaujalo gumové tesnenie, aké sa používa pri vodeodolných telefónoch.

V technických údajoch som potom našiel stupeň odolnosti voči vode IPX4. To znamená, že telefón by mal zniesť postriekanie vodou a tak by mu bežný dážď nemal robiť problém. Trochu je však škoda, že odolnosť nie je vyššia, IP67 by sa určite hodilo viac. Vrátim sa ešte k čítačke odtlačkov prstov. Jej umiestnenie nie je najšťastnejšie a taktiež nepatrí k tým najrýchlejším, ale je spoľahlivá a celkovo svoju úlohu plní dobre. Na prednej strane sa nachádza 6“ 90hz AMOLED displej s pomerom strán 18:9 spolu s dvojicou stereo reproduktorov. Tie patria k tomu najlepšiemu, čo som v mobilnom segmente videl a minimálne sa vyrovnajú vlajkovým lodiam iných výrobcov. Displej chráni odolné sklo Gorilla Glass 6, takže by mal dobre odolávať škrabancom od bežného používania. Na zadnej strane tvoria zaujímavé prvky predovšetkým podsvietené logo ROG a odhalený medený chladič CPU. Chladenie je pri tomto telefóne kapitolou samo o sebe. ASUS použil v ROG Phone mohutný medeno-uhlíkový chladič a do balenia navyše pridal aktívne chladenie. Chladiaci adaptér s ventilátorom sa pripája do USB-C portu na boku zariadenia a obsahuje aj podsvietené logo ROG, konektor pre nabíjačku a 3,5mm audio jack. Funguje veľmi ticho a jeho rýchlosť je možné ovládať buď automaticky, alebo manuálne pomocou aplikácie Centrum hier. Hoci som to spočiatku považoval za zbytočnosť, musím povedať, že pri dlhšom hraní to naozaj príde vhod. Telefón sa takto vôbec nezahrieva, nepotia sa vám ruky a nehrozí ani žiadne obmedzovanie výkonu procesora.

Z pohľadu hardvérovej výbavy je na tom telefón mimoriadne dobre. Hoci použitý procesor Snapdragon 845 s Adreno 630 už nie je najnovším a ani najvýkonnejším čipsetom, stále patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete v mobile mať. Tu je navyše pretaktovaný na 2,96 Ghz a sekunduje mu 8GB operačnej pamäte RAM. Táto kombinácia má dostatok výkonu na čokoľvek, na čo si zmyslíte, čo dokazuje aj celkové skóre v benchmarku Antutu, ktoré presiahlo 290-tisíc bodov. Prostredie telefónu funguje veľmi rýchlo, nedôjde k žiadnym zásekom a na nič sa nečaká. Navyše je tu aj 90hz AMOLED panel, ktorý pomáha k plynulejšiemu scrollovaniu a chodu hier.

K displeju by som ale nejaké výhrady mal. Vďaka technológii AMOLED má síce vynikajúcu čiernu, ale farebné podanie, pozorovacie uhly či celkové prevedenie displeja sa nemôžu celkom rovnať s inými vlajkovými loďami v tejto triede. Aj rámiky okolo displeja by som si vedel predstaviť menšie, ale koniec koncov, je to telefón určený na hry a pri nich môžu hrubšie rámiky prísť vhod. Taktiež je potrebné spomenúť, že telefón nepodporuje microSD karty, preto si treba rozmyslieť výber veľkosti vnútorného úložiska. Mnou testovaný variant disponoval 128GB, v ponuke je však ešte 512GB verzia. Osobne však 128GB považujem za dostatočnú kapacitu a podpora kariet by mi nechýbala.

ASUS pridal do ROG Phone aj zaujímavý prvok v podobe tlakových snímačov po stranách zariadenia. Stlačením telefónu na boku tak môžete vyvolať predvolenú akciu alebo spustiť prednastavenú aplikáciu. Nastaviť je možné silu stlačenia či rozličné akcie pre krátke alebo dlhé stlačenie. Na pravej strane telefónu sa ešte nachádzajú tzv. AirTriggers, čo sú akési virtuálne tlačidlá aktivované tlakom. V hrách im môžete priradiť funkcie podľa výberu. Napríklad ľavé tak môže slúžiť na streľbu a pravé na mierenie. Musím povedať, že je to naozaj užitočná vec, až som si občas vravel, či to pri hraní online nie je tak trochu podvádzanie voči ostatným hráčom, ktorí hrajú na bežných telefónoch.
Batéria telefónu má kapacitu 4000 mAh a pomocou 30W dodávaného adaptéra ju nabijete približne za hodinu a pol. Čo sa týka výdrže na jedno nabitie, tá je veľmi dobrá, vzhľadom na určenie telefónu je však ťažké objektívne ju zhodnotiť. Hranie hier spolu s 90hz displejom si svoju daň v podobe častejšieho nabíjania jednoducho vyžiada. Ak by ste ale ROG Phone mali ako bežný telefón, jeden a pol až dva dni používania by nemali byť problémom. Telefón taktiež nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, čo niekomu môže chýbať. Podpora NFC, Bluetooth 5.0 a 5ghz WiFi 802.11 ac je ale samozrejmosťou.

Softvér a fotoaparát

ASUS nasadil v ROG Phone starší operačný systém Android 8.1 Oreo spolu s nadstavbou ZEN UI. Tá je vylepšená o ROG motív, ale na výber je aj štandardný vzhľad ZEN UI. Update na Android 9 Pie je očakávaný niekedy v treťom štvrťroku 2019, takže používatelia si ešte musia počkať. Samotná nadstavba ponúka nespočetné možnosti prispôsobenia a nenapadá mi asi nič, čo by tu nebolo možné nastaviť. Spomenul by som však zopár zaujímavých funkcií, ktoré sú špecifické pre ROG Phone. Prvou z nich je herný režim X-mode, ktorý po zapnutí zmení vzhľad prostredia do červenej farby, na zadnej strane aktivuje logo ROG a automaticky pretaktuje procesor na maximálny výkon. Ďalej je tu Herný džin, ktorý ponúka rôzne užitočné funkcie pri hraní hier, ako sú makrá, obmedzenie notifikácií pri spustenej hre alebo uzamknutie jasu obrazovky. Taktiež sa tu nachádza už spomínaná aplikácia Centrum hier. Tá informuje o aktuálnom stave hardvéru, umožňuje nastavenie profilov, rýchlosti chladenia a taktiež nastavenie podsvieteného loga pomocou Aura systému od ASUS. Podsvietenie si tak môžete synchronizovať aj s inými ROG produktami.

Poďme k fotoaparátom. ASUS vzadu nasadil dvojicu senzorov, z ktorých hlavný SONY IMX363 disponuje 12MP, clonovým číslom f/1.7 a 4-osou optickou stabilizáciou. Druhý snímač má potom 8MP a disponuje 120° širokouhlým objektívom s ohniskovou vzdialenosťou 12mm. ASUS teda podľa všetkého použil fotoaparáty zo ZenFone 5z. Vpredu nájdeme 8MP snímač s clonovým číslom f/2.0 a uhlom záberu 84°. Papierovo je na tom teda ROG Phone veľmi dobre, avšak realita je trochu rozpačitá. Niežeby boli fotoaparáty zlé – hlavný snímač podáva celkom dobré výsledky – širokouhlým fotkám ale chýba ostrosť a za horších svetelných podmienok je už kvalita snímok skôr podpriemerná. Keďže som telefón mal na testovanie pomerne krátko, nestihol som do recenzie spracovať galériu fotiek, na internete však nájdete množstvo fotografií, na ktorých môžete výsledky sami posúdiť. Z môjho pohľadu je teda ROG Phone skôr na úrovni strednej triedy a určite nemôže konkurovať vlajkovým lodiam v jeho cenovej kategórii. Je to ale telefón s primárne herným zameraním a špičkový fotoaparát tak nemusí byť hlavnou prioritou jeho zákazníkov. Aplikácia fotoaparátu je ale podarená, ponúka veľa možností nastavenia a aj profesionálny režim, takže tu je všetko v poriadku.

Naše hodnotenie

ASUS ROG Phone je špecifický telefón a tak sa naň snažím pozerať aj pri celkovom hodnotení. Musím povedať, že porovnanie s inými telefónmi v jeho cenovej kategórii by pre neho zrejme nedopadlo príliš dobre. Absencia niektorých prvkov výbavy, ako sú napríklad bezdrôtové nabíjanie, podpora microSD kariet či priemerná kvalita displeja a fotoaparátu sa v tomto cenovom segmente tolerujú len ťažko. Svojich zákazníkov si ale môže nájsť medzi hernými nadšencami či fanúšikmi značky a ak napríklad vlastníte herný notebook od spoločnosti ASUS, ROG Phone bude pekným doplnkom. Taktiež musím spomenúť vlastný ekosystém príslušenstva, ktoré nájdete na tomto odkaze https://www.asus.com/sk/Phone/ROG-Phone/Tech-Specs/. S ním si môžete vyrobiť hernú konzolu a hrať mobilné hry na TV alebo na cestách pomocou dokovacieho gamepadu. Výhodou ROG Phone teda môže byť aj to, že to celkom určite nie je masová záležitosť, ktorú nájdete v ponukách paušálov od operátorov a iného jeho majiteľa len tak nestretnete. Za jediný reálny problém ROG Phone však považujem pomerne vysokú cenu. Predsa len, takmer 800 eur je dosť a napriek všetkým vymoženostiam, ktoré ponúka, by som si cenu vedel predstaviť o pár stoviek nižšiu. Najmä ak si prípadný majiteľ chce dokúpiť ďalšie príslušenstvo, aby mohol využiť plný potenciál telefónu. Ak ale pre vás cena nie je dôležitá a chcete unikátny a neopozeraný telefón od vašej obľúbenej značky, ROG Phone vás bude baviť.

Klady

 • vysoký výkon a rýchle prostredie
 • rýchly 90hz AMOLED panel
 • herné príslušenstvo od ROG
 • dobrá výdrž na jedno nabitie a rýchle nabíjanie
 • vynikajúce stereo reproduktory
 • aktívne chladenie
 • bohaté balenie vrátane kvalitných slúchadiel
 • rozsiahle možnosti ZEN UI
 • softvérové funkcie od ROG (herný džin, centrum hier, X-mode)

Zápory

 • vysoká cena
 • priemerné fotoaparáty
 • farebné podanie AMOLED displeja nie je najlepšie
 • miestami nekonzistentný dizajn prostredia ZEN UI
 • slabšia odolnosť voči vode

Informácie o produkte

ASUS ROG Phone 2019

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76,16 mm
 • Výška: 158,83 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,3 mm
 • Hmotnosť: 200 g
 • Orientačná cena: 760 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk