RECENZIA: Gigabyte Aorus M4 je skvelá do ruky z každého uhla

RECENZIA: Gigabyte Aorus M4 je skvelá do ruky z každého uhla

 

Nie je myš ako myš. Za týmito slovami vesmírnej múdrosti, ktoré vysvetľujú všetko a vlastne nič, sa toho, samozrejme, ukrýva veľa a úlohou tejto recenzie bude priblížiť si, v čom je kúsok s menom Gigabyte Aorus M4 výnimočný a v čom zase ponúka rokmi overené a osvedčené kvality. Kde totiž niektoré spoločnosti vsádzajú na dizajn ako po zrážke dvoch raketoplánov a za ceny takmer konkurujúce niektorým komponentom vesmírnych plavidiel, tam sa v Gigabyte rozhodli staviť na istoty s pridanou hodnotou.

Gigabyte predstavil svoj segment herných doplnkov a periférií už dávne roky dozadu, no neustále ho rozširuje o stále nové kúsky. Hlavnými hviezdami na poli káblových herných myší tejto značky je séria Aorus M, ktorá pozostáva z kúskov M2, M3, M4 a M5. M3 a M5 sme vám už predstavili v predošlých recenziách a preto prišiel čas ukázať aj M4-ku. Ešte pred tým, ako sa o tomto modeli rozpíšem, ale musím poznamenať, že M4 úplne presne nezapadá do modelového radu, ako by mohli čísla napovedať. Aorus M5 je, samozrejme, úplná špička, čomu zodpovedá aj cena nad 50 eur. Aorus M3 však oproti M4 ponúka zopár vylepšení a preto je jej bežná cena 25 eur, na rozdiel od necelých 20 eur za M4, pochopiteľná. V každom prípade, nižšia cena pri Aorus M4 nemusí znamenať zlý produkt, ale o tom už viac v riadkoch nižšie.

Obal a jeho obsah

Gigabyte Aorus M4 je dodávaná v tradične menšej krabičke ladenej do tmavých farieb, s pár detailmi v Aorus oranžovej. Na obale sa potenciálny zákazník dozvie, že myška ponúka spínače značky Omron, rozlíšenie až 6400dpi, ale aj fakt, že tento kúsok podporuje program RGB Fusion 2.0, čo znamená podsvietenie vo farbách dúhy. Vnútri balenia sa potom nachádza iba malá brožúrka s informáciami a myš, ktorá je zabalená do ochranného plastového puzdra.

Prvé dojmy a spracovanie

Telo myši je z tradičného čierneho plastu, ktorého povrch na vrchnej časti ponúka takmer soft-touch pocit. Boky modelu sú pogumované, no netreba čakať žiadne prehnané protišmykové prevedenie. Myška mi sadla do ruky vcelku príjemne a to pritom mám väčšinou problém, keďže disponujem o čosi väčšími rukami a dlhšími prstami. Ujať by sa tak mala ako u hráčov, ktorí radi pokladajú celú ruku na myš, ale aj u “claw-grip” zástancov. Kábel na prepojenie s počítačom je pri svojej dĺžke 1,8 metra viac ako dostatočný, no ide len o pogumované prevedenie bez opletenia. Na jednej strane to je mierne nižší pocit kvality ako pri opletaných kúskoch iných značiek, na druhej strane sa hráči nemusia báť žiadneho zasekávania pri rýchlejších pohyboch či párania opletenia.

Komponenty, rozloženie a ergonómia

Ako som už spomenul v predošlých odsekoch, v Gigabyte vsádzajú na osvedčené spínače značky Omron, ktoré sa nachádzajú v takmer každej kvalitnejšej myši na svete. To znamená životnosť na hodnotách 50 miliónov kliknutí pravým a ľavým tlačidlom. Po stránke optického senzora sa môže M4-ka pochváliť rovnakým kúskom ako Aorus M3, a to modelom Pixart 3988, ktorý je schopný rozlíšení 50~6400dpi v 50dpi prírastkoch. Bežným hráčom však úplne postačí jedno zo štyroch základných nastavení 400/800/1600/3200dpi. Teraz už ale musím spomenúť, čo je na tejto myške najvýnimočnejšie a čo poteší najmä ľavákov či obojručných používateľov. Na rozdiel od bežných myšiek, ktoré mávajú dve programovateľné tlačidlá na ľavej strane myši, ľahko dostupné pod palcom pravákov, Aorus M4 je vybavená párom tlačidiel na oboch stranách. V spojení s jej súmerným telom preto absolútne nezáleží, či používate Aorus M4 v ľavej alebo v pravej ruke, čo bude pre veľa ľudí veľmi vítaným parametrom. Samozrejme, keďže ide o myšku s jednoliatym a súmerným telom, nebolo možné ju úplne prispôsobiť ergonomickým nárokom, no ani po viacerých dlhších herných posedeniach som nemal pocit únavy v ruke a na jej rozloženie som si zvykol naozaj rýchlo.

Softvér a vychytávky

Samozrejme, dobrá myš s kvalitnými komponentami a dokonca podporou obojručného používania ešte nie je úplná výhra. Na tieto pozície posúvajú Aorus M4 dva programy a jej schopnosti s nimi komunikovať. Prvým je aplikácia RGB Fusion 2.0, v ktorej sa dá nastaviť podsvietenie kolieska myši a Aorus loga. Pretože tam, kde sú RGB LED-ky, treba aj možnosť ich ovládať. Druhým programom je Aorus Engine, ktorý už nezvláda ovládať iba nastavenia grafických kariet, ale po novom sa hodí aj pri matičných doskách či dokonca myškách. Vďaka Aorus Engine je možné preprogramovať každé jedno tlačidlo na myši presne podľa svojich predstáv, či už ide o výmenu pozícií pravého a ľavého kliku, makrá alebo zlepšenie funkcionality pri používaní ľavákmi. A čo je asi najpríjemnejšia správa, uložené profily sa ukladajú priamo na myš, takže po nastavení už nie je nutné inštalovať Aorus Engine na každý počítač, na ktorom by bola myška používaná.

Naše hodnotenie

S cenou tesne pod 20 eur sa Gigabyte Aorus M4 radí medzi naozaj cenovo dostupné kúsky. Kvalitné komponenty, podpora ovládania pravákmi aj ľavákmi a šikovný softvér ju však posúvajú mierne mimo dosah konkurencie. Samozrejme, položená vedľa niektorých ultramoderných, hyper-ergonomických a cenovo šialených kúskov nebude vyzerať najúžasnejšie, no bežného aj mierne náročného hráča by nemala nikdy sklamať ako pri dennom používaní, tak v hrách.

Klady

 • mikrospínače
 • obstojný optický snímač
 • programovateľné tlačidlá
 • RGB podsvietenie
 • obojručné používanie

Zápory

 • bočná guma sa pri opotení mierne šmýka

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus M4

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 122.4 mm
 • Výška: 66.26 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 40.05 mm
 • Hmotnosť: 98 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 19 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk