RECENZIA: Lenovo YOGA S730, notebook do koča aj do voza

RECENZIA: Lenovo YOGA S730, notebook do koča aj do voza

 

Priznám sa, že keď mi tento notebook pristál na stole a začal som sa s ním „hrať“, nechápal som, prečo dostal názov YOGA. Som tak nejako zvyknutý, že notebooky z tejto série bývajú viac konvertibilné zariadenia ako klasické notebooky, no v prípade modelu S730 to neplatí. Displej síce môžete preklopiť až do 180-stupňového uhla, ale praktické využitie to nemá.

„Čo to na nás súdruhovia z Lenova hrajú?“ pýtal som sa. Našťastie po pár dňoch používania aj mne ako pomalšie mysliacej bytosti došlo, že aj tento fešák si zaradenie do série YOGA zaslúži. Len je trocha iný ako jeho súrodenci.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Mám rád tieto malé kompaktné notebooky. Oveľa radšej ako tie rozmerné, brutálne nadupané skrine, ktoré majú síce abnormálny výkon, ale preniesť si ich môžete tak akurát zo stola do postele. S730-ka je presne stroj podľa môjho gusta. Váži sotva kilo, displej má dostatočných 13,3“ a hrúbka notebooku v najhrubšom mieste je 12 milimetrov. Ak ste rozbehaný freelancer alebo študent, ktorý sa často presúva, toto sú ideálne miery, ktoré v batohu nebudete cítiť.

Dokonca aj dizajn sa mne, starej konzerve, páčil. V móde sú dnes hrany a model S730 to rozumne využíva. Ak nemáte radi hranaté notebooky, poobzerajte sa inde. Na to, ako krehko pôsobí, je však táto YOGA naozaj drsná. Má síce hliníkové telo, ale hneď, ako notebook chytíte do rúk, bude vám jasné, že tento stroj nie je žiadna slečinka a vydrží aj trocha nepohodlia. Vôbec sa nebojím prirovnať ho k ThinkPadom, čo už je predsa len iná liga. A toto prirovnanie mi pri testovaní napadlo viackrát. Myslím si, že je to také malé bezvýznamné plus, ktoré môžete pri rozhodovaní sa zohľadniť.

Kvalitu konštrukcie jednoznačne chválim. Rád trápim notebooky tým, že ich skúšam rôzne namáhať, chytaním len za jeden roh stroja, vyklápaním displeja a ďalšími vecami, ktorými už nebudem trápiť nervy šéfredaktora ani ľudí, ktorí nám notebooky požičiavajú. Trýznenie hardvéru som si samozrejme neodpustil ani pri YOGE S730, no nech som robil čokoľvek, s YOGOU som si ani nevrzol. Teda, ona ani nevrzla. Žiaden nepríjemný zvuk, pukanie, ani len malilinké prasknutie. Takto sa mi to páči.

Ba dokonca YOGA 730 zvládla aj ďalšiu moju úchylku – otváranie jedným prstom. Tam, kde som sa pri jej najobdarenejšej sestre – YOGE C930 trápil a len s vypätím všetkých síl to nejako zvládol, funguje S730 na jednotku. Jedným prstom ju otvoríte ako nič.

Malú pripomienku však predsa len mám a mal som ju aj pri spomínanej C930, hoci tam, s ohľadom na to, že to bolo konvertibilné zariadenie, dokážem prižmúriť oči. Kývanie displeja. Neviem, či som len ja taký náročný, ale na môj vkus sa displej na modeloch YOGA kývu akosi priveľmi. Na stole si to až tak nevšimnete, ale ak s notebookom pracujete aj inde ako na pevnej podložke, môže to byť nepríjemné. Dodávateľ kĺbov by mal ešte troška zapracovať...

DISPLEJ

Ak mám byť úprimný, displeje na YOGÁCH sú sami o sebe kapitolou a človek, ktorý ich má v Lenove na starosti, mal asi ťažké detstvo, za ktoré sa teraz chce pomstiť celému svetu. Našťastie som sa naučil pristupovať k YOGA displejom technokraticky a hrubé nadávky už pri nich nepoužívam.

Ale k veci. Už vyššie som spomenul, že S730-ka má 13,3“ displej a keďže sa ho inžinierom podarilo navrhnúť tak, že prakticky využíva celú plochu výklopného panela, po otvorení získate veľmi príjemný pocit plne využitého potenciálu obrazovky.

Príjemný pocit možno stratíte, keď zistíte, že aj keď ide o YOGU, displej nie je dotykový. Mne osobne to na ultrabooku ako je tento vôbec nechýba, ale niekto by to mohol vytknúť. V kontexte toho, že notebook nedokážete ovládať dotykmi na obrazovke, sa mi len zdalo zvláštne, že sa dá displej vyklopiť až do 180-stupňového uhla. Každopádne to, že je displej nedotykový, mi vôbec nevadilo.

Kameň úrazu je inde. Tak ako pri C930, aj tu je displej lesklý. Nechápem to, toto je notebook na cesty, takže je podľa mňa jasné, že ho ľudia budú využívať aj v iných svetelných podmienkach, ako je pološero. V praxi to znamená, že kým začnete pracovať, musíte si 30 minút hľadať takú polohu, aby ste na displeji videli to, čo potrebujete a nie to, čo sa deje za vami. Viem si dosť dobre predstaviť, že Lenovo musí mať veľa objednávok od tajných služieb. Keby som pre Kočnera sledoval slovenských novinárov, tak by som si ako pracovný nástroj pýtal YOGU od Lenova.

Ok, asi som v tomto rozmaznaný, ale nech. Notebook za tisícku chcem používať aj v normálnych svetelných podmienkach a nie len v zatemnenom podzemnom kryte. Dajte nám Anti-glare úpravu!

ROZHRANIE A KOMUNIKÁCIA

Som dlhoročným používateľom ultrabookov, a tak od týchto strojov neočakávam žiadne prehnane široké komunikačné rozhranie. Sú to „mobilné“ notebooky a ak ich chcete využívať plnohodnotne aj doma, treba si k tomu dokúpiť zodpovedajúce redukcie, väčšinou stačí dokovacia stanica. Nie však pri tomto modeli, ten dokovateľný nie je.

Aj pri YOGE S730 je portová výbava takpovediac sparťanská. 3x USB-C port a 1x audio konektor kombinovaný pre slúchadlá, aj slúchadlá s mikrofónom. Mám doma Macbook Pro, takže som len plynule využil všetky redukcie, ktoré doma mám. Ak ste však predtým ultrabook nemali, resp. ste používali notebook z nejakej staršej generácie, niekoľko chýbajúcich portov vás môže nemilo zaskočiť. Doplním ešte, že dvojica USB-C portov je generácia 2, ten zvyšný je iba generácia 1.

Jediné, čo naozaj chýbalo mne, je čítačka SD kariet. Pre niekoho, kto nefotí a nelieta s dronom nevyužiteľná vec, pre mňa nutnosť pribaliť si do už tak plného batohu ďalšiu redukciu. Ale vravím, modelu S730 to odpustím. Je to stroj určený na iné veci ako mať ho doma pripojený k dvom monitorom.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Pozitívne som bol prekvapený z možností ovládania. Začnem touchpadom, ktorý je dostatočne veľký, vlastne, ak to vezmeme pomerovo voči zvyšku notebooku, tak je obrovský. Ja štandardne používam k práci externý touchpad pre Mac, a preto ma veľkosť touchpadu veľmi potešila. Navyše je aj veľmi presný a povrch je dostatočne rýchly. Veľká spokojnosť.

Rovnako klávesnica. Má menší zdvih kláves ako ostatné notebooky zo série YOGA, čo je daň za to, že maximálna hrúbka notebooku je 12 mm. Mne to však maximálne vyhovovalo. Pri ťukaní do klávesov nepotrebujem posilňovať prsty vytláčaním kopy vzduchu spod klávesa. Písanie na klávesnici YOGY S730 je príjemné, rýchle a presné. Neviem, či to bolo podobnými rozostupmi kláves ako na Macu, alebo ma len počas testovania S730-ky kopala múza, ale písalo sa mi na nej pohodlne a veľmi, veľmi rýchlo.

Podsvietenie klávesnice bielou farbou má dve úrovne. Potešilo ma, že je rovnomerné a dostatočne silné. Nemal som problém na klávesy vidieť pri dennom svetle, ani v kancelárii pod umelým osvetlením.

Nechýba ani snímač odtlačkov prstov, funguje spoľahlivo a celkom rýchlo. Zaznamenal som menšie problémy, keď som mal vlhké prsty, čo sa v lete stáva častejšie. Ale nešlo o nič, čo by nejako výrazne znižovalo použiteľnosť snímača.

HARDVÉR A VÝKON

Model, ktorý som mal k dispozícii, poháňal procesor Intel Core i5-8265U 1,6 ÷ 3,9 GHz s 8 GB RAM a 256 GB SSD disk. Nebol to teda žiaden trénovaný šampión, ale pri ultrabookoch musí výkon ustúpiť schopnosti poriadne chladiť procesor. Pri S730 je nasávanie vzduchu riešené cez klávesnicu a cez výrazné dierovanie na spodnej časti základne, horúci vzduch opúšťa notebook cez priestor medzi kĺbom displeja a základňou.

Nižší výkon však nepovažujem za žiaden kompromis, jednoducho sú to stroje vhodné na kancelársku prácu a nejakú tú ľahšiu zábavu (filmy, hudba, základná úprava fotiek). Multimediálne centrum z neho mať nebudete. Hoci by som prijal, ak by sa dala aspoň rozšíriť RAM, čo nejde, svoje miesto si S730 zastane veľmi dobre. Počas celej doby testovania sa mi len málokedy stalo, že by som z neho chcel taký výkon, aby šiel ventilátor na plné obrátky.

K takýmto veciam došlo iba pri úprave stredne náročného videa a ešte pri tom, keď som skúšal hrať Europu Universalis IV. Vtedy už bolo cez klávesnicu cítiť aj väčšie zahrievanie sa. Ak ho však budete používať na klasickú kancelársku robotu + nejaký ten film, ani nebudete vedieť, že ho máte na stole.

VÝDRŽ

Udávaná kapacita batérie je 42 Wh, čo podľa výrobcu stačí na 10 hodín práce. Neviem, aké rýchle hodiny používajú v testovacích labákoch Lenova, ale ja, nech som sa snažil akokoľvek, som sa dostával k maximu cca 6 hodín, väčšinou však 5 a pol hodiny. Nepovažujem túto hodnotu pri ultrabooku za zlú, ale nie je to ani zďaleka 10 hodín. Čo sa týka výdrže, je Lenovo S730 priemer.

K notebooku výrobca štandardne balí aj napájací adaptér s USB-C zakončením, ktoré dnes už ľahko skombinujete aj s ostatnými notebookmi. Takže ak vám to zhasne niekde v kaviarni plnej latte pijúcich hipsterov s Macbookmi, určite sa nájde nejaká dobrá duša, ktorá vám nabíjačku požičia.

AUDIO

Veľmi príjemne som bol prekvapený zo zvuku. Výrobca síce už na krabici píše, že Dolby Atmos, ale viete, aj na Fabiu sa píše, že WRC a ehm, no radšej nič...Tu sa však musím Lenovu za podceňovanie ospravedlniť. Zvuk je naozaj dobrý. Samozrejme v kategórii ultrabookov, ale aj to stačí na to, aby ste k notebooku nepotrebovali žiadne ďalšie reproduktory. Zvuk sa šíri pomocou súpravy stereo reproduktorov, ktorých podanie zvuku je nadpriemerné.

Dolby Atmos si samozrejme najlepšie užijete s kvalitnými slúchadlami, ale ani bez nich na YOGU S730 nadávať nebudete. Jediné, kvôli čomu mi sem-tam stúpal tlak, bola automatická zmena zvukových profilov, podľa toho čo na notebooku robíte. Ak napr. počúvate Spotify, bude hudba znieť trocha inak, ako keď si ju pustíte z Youtube. Inak zasa budú znieť filmy, atď. Jednoducho, automatickú zmenu profilu zvuku si rovno vypnite, lebo vás bude otravovať.

Naše hodnotenie

Vlastne som veľmi príjemne prekvapený. Keď mi S730-ka dorazila na recenziu, nečakal som nič prevratné. Iba rutinu. A pravdupovediac, aj som ju dostal, ale v príjemnom balení. Notebook je veľmi dobrý. Výkon je dostatočný, ovládanie výborné, zvuk nadpriemerný, akurát ten displej by som vyhodil.

Ustúpiť budete musieť aj pri očakávaniach bohatého komunikačného rozhrania, ale pokiaľ vyslovene potrebujete ľahký, pekný a slušne pracujúci notebook, Lenovo YOGA S730 vám bude úplne vyhovovať. Takto by som očakával, že bude vyzerať etalón kvalitného prenosného notebooku v cenovej hladine okolo 1000 €.

Klady

 • ľahučký notebook
 • nadpriemerný zvuk
 • výborná odolnosť

Zápory

 • lesklý displej
 • málo konektorov
 • nižší výkon, nemožnosť rozšíriť RAM

Informácie o produkte

Lenovo YOGA S730

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 307 mm
 • Výška: 210 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 11,9 mm
 • Hmotnosť: 1200 g
 • Orientačná cena: 1019 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk