RECENZIA: ASUS TUF GAMING FX705DU je mašina s hráčskym srdcom

RECENZIA: ASUS TUF GAMING FX705DU je mašina s hráčskym srdcom

Z mnohých rôznych dôvodov považujem hranie sa na notebookoch za barbarstvo. To mi však nebráni v mojom pokrytectve sem-tam sa s nejakou peknou barbarkou spustiť a užiť si príjemné chvíle pri niektorej z obľúbených hier.
Aj po vybalení ASUSu som mal na jazyku pár štipľavých slov o tom, ako sami výrobcovia herné notebooky zbytočne škatuľkujú už samotným dizajnom, no povedal som si, že skúsim k recenzii pristúpiť s čistou hlavou a uvidím. A čuduj sa svete, tento ASUS TUF Gaming FX705D sa nakoniec ukázal byť sakramentsky dobrou barbarkou...

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Ako som už povedal, po vybalení z krabice na vás okamžite vybafne notebook, ktorý sa snaží už svojim výzorom kričať: „AHA, JA SOM HERNÝ NOTEBOOK, HÉÉÉJ, SOM URČENÝ NA HRY, TY TAM VZADU, VIDÍŠ MA? SOM HERNÝ NOTEBOOK A ČLOVEK, ČO MA DRŽÍ, JE HRÁČ...“ Áno, všetky stereotypy o tom, ako vyzerajú herné notebooky, ASUS do bodky splní. Je robustný, hranatý, bliká všetkými farbami a celkovo pôsobí, akoby sa z neho mali odpaľovať jadrové rakety. Notebook sa navyše tvári drsne kovovo, ale nedajte sa pomýliť, zväčša je to plast. Ak ale hľadáte notebook, ktorý by ste si sem-tam chceli vziať do práce, tak pokiaľ nerobíte u rýchlopodnikateľa zbohatnuvšieho v 90-tych rokoch, radšej ho nechajte doma.

Našťastie, takéto spracovanie má aj výhody. Notebook je slušne odolný a nejaké tvrdšie zaobchádzanie mu neprekáža. Nie je to žiadna kancelárska slečinka. Skúšal som ho ohýbať ako sa dalo, ale nedalo sa. Dobrá práca. Nevýhodou je váha. 2,7 kilogramu je dosť. Jasné, že ho budete mať 95% času na stole, ale tých zvyšných 5 % to bude s menším komfortom. Pravidelne by som ho prenášať nechcel, pešo alebo na bicykli už vôbec nie, hoci rozmery 399 x 279 x 26,6 mm nie sú nič neprekonateľné.

Moju autistickú dušu uspokojilo aj to, že notebooku nelietala obrazovka, keď som ho nemal položený na stole, ale napríklad na kolenách v kresle. Kĺby robia dobrú prácu a mňa takéto detaily vždy potešia. Otvárať jedným prstom som ho neskúšal. Pri takýchto mašinách je to irelevantné.

DISPLEJ

Prvé dojmy teda boli rozpačité, ale hneď displej ma presvedčil, že nemám byť až taký zlý. Ako prvé som si všimol pomerne úzke rámčeky medzi obrazovkou a hranou veka, takže displej využíva veko v maximálnej možnej miere. Nebýva to vždy pravidlom, ale v ASUSe sa rozhodli nepredávať plast navyše.

Samotný displej je poriadny IPS panel, má 17,3“ a rozlíšenie 1920x1080 pri 60 Hz. Chvalabohu je matný, pomerne jasný a naozaj sa mi páčilo podanie farieb. Pozorovacie uhly považujem za priemerné, ale to nie je problém toho, kto sedí za obrazovkou. Na takúto cenovú triedu ide o veľmi slušný displej, respektíve aby som bol expresívnejší, je to displejovo nadpriemerne obdarený notebook. Na nejaké núdzové hranie stačí bez problémov, ale vďaka HDMI portu som ho vždy radšej pripájal na externý monitor.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Klávesnica je prvoplánovo hráčsky orientovaná, s jasne vyznačenými klávesami W, A, S a D, no nemal som žiadne problémy ani pri klasickej kancelárskej robote. Na prvý pohľad zaujme farebným podsvietením, ktoré sa navyše dá ovládať pomocou predinštalovaného softvéru. Mne stačilo, že sa to dá vypnúť.

Chvíľu som si zvykal na vyšší zdvih kláves, ale nakoniec mi to prešlo do krvi pomerne rýchlo. Potešilo ma, že notebook má aj numerickú klávesnicu, hoci pri jeho rozmeroch je jasné, že sa jej spracovanie nevyhlo určitým kompromisom. Numerická časť je tak na zvyšku klávesnice nalepená asi tesnejšie, ako by ste čakali. Ale nie je to nič, čo by vám jej používanie sprotivilo. Celkovo som si na klávesnicu zvykol rýchlo a s radosťou ju využíval. Teda, až do konca testovania som nebol schopný zvyknúť si na malý Enter.  Ale to nie je chyba stroja.

To sa už nedá povedať o touchpade, na ktorom sa zjavne šetrilo. Funguje síce pomerne dobre, ale na jeho presnosti by inžinieri z ASUSu ešte mohli popracovať. Moje pripomienky smerujú predovšetkým k jeho spracovaniu. Vyzerá ako z nižšej triedy a je až neuveriteľne hlučný. Čakal som, že sa večer prídu sťažovať susedia, prečo mi tu stále chodí vlak. Ale zasa, ak si kupujete tento notebook na hranie, touchpad vám bude u pr..., jednoducho ho nebudete potrebovať. Takže, vlastne to ani ako mínus neberte.

ROZHRANIE A KOMUNIKÁCIA

Komunikačné rozhranie notebooku tiež prekvapilo. Teda hlavne tým, že sa nachádza iba na ľavej strane a, pravdupovediac, aj svojou slabšou vybavenosťou. Notebook síce má až 3x USB port, ale iba typu A, ďalej je tu LAN port, kombinovaný zvukový 3,5mm port a čo ma potešilo, aj HDMI 2.0 port. Ale to je všetko.

Privítal by som aspoň jeden port typu USB-C a aj nejaká tá čítačka pamäťových kariet sa sem-tam zíde. No nič, barbarka to bude musieť vynahradiť inde... Aby som nezabudol, nechýba ani webkamera, ktorá sa nachádza vo vrchnej časti veka, má však iba 720p, takže k nejakým eskapádam vo vyššom rozlíšení sa neupínajte.

HARDVÉR A VÝKON

Tak, barbarka, ukáž sa, teraz prichádza tvoja chvíľa. ASUS FX705D pricestoval v testovacej konfigurácii so 4-jadrovým a 8-vláknovým 35 W procesorom AMD Ryzen 7 3750H s integrovanou grafikou Radeon Vega Mobile Gfx. Tú však notebook prakticky nepoužíva. Primárna je dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti so 6 GB videopamäte. Výkon dodáva 16 GB RAM DDR4 v dvojkanálovom zapojení s frekvenciou 2666 MHz, doplnené to je ešte 512 GB SSD diskom.

Zaujali najmä dve veci. Samotný procesor Ryzen, ktorý je oveľa lepší, ako som očakával a ktorý kvôli rôznym zákulisným obchodným obmedzeniam až tak často v mobilných PC nevídať. Aj pri mojom testovaní mi však dokázal, že AMD jednoducho vie robiť v určitých prípadoch lepšie procesory ako Intel a navyše za nižšiu cenu. Prečo sa však v notebookoch viac využívajú intelácke procesory, to je téma marketingová, bolestivá a nie úplne veselá.
Druhá vec, ktorá tento notebook musí okamžite zaradiť na váš zoznam potenciálnych nových laptopov, je dedikovaná grafická karta. NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Oproti konkurenčným notebookom v tejto cenovej hladine je to vlastne veľmi dôležité plus. Pri mobilných PC za 1000 až 1300 eur totiž prevládajú slabšie grafiky ako GTX 1050, respektíve maximálne GTX 1060. GTX 1660 Ti ponúkne o 25 % viac výkonu a to je pri náročnejších hrách naozaj poznať. Tlieskam postojačky.

Skúšal som viacero nových hier a vo väčšine prípadov som nemal ani najmenší problém ani na vysokých detailoch. Osobne však kvôli plynulosti vždy volím radšej o niečo nižšie detaily, ako je max. Aj tu som tak postupoval. Výkon navyše výrazne ovplyvňuje aj to, ako si nastavíte chladenie.

Máte totiž až tri možnosti režimu vetrania. Tichý, vyvážený a turbo režim. Ak pracujete a nehráte sa, stačí vám tichý režim, na väčšinu hier mi následne stačil vyvážený režim, keď si notebook sám stráži výkon, no a párkrát som bol nútený zapnúť aj turbo režim. Vtedy ide notebook na plný výkon, čo sa výrazne premietne do hlučnosti. Tu si myslím, že ešte je na čom pracovať, lebo hluk bol na môj vkus až príliš vysoký a pri takýchto notebookoch by som čakal, že to bude konštrukčne vyriešené trocha lepšie.

VÝDRŽ

Batéria v tomto ASUSe má 64 Wh, čo mi od počiatku prišlo dosť málo a vo výsledku to aj bola pravda. Ono pri kancelárskej práci to bohato stačí a dokonca aj vtedy, keď som sa nijako neobmedzoval, mi to pri písaní, internete a pozeraní seriálu vydržalo až skoro šesť hodín. Problém nastal pri hraní.

Beriem to tak, že je to herný notebook, nie kancelársky, takže zapnem hru, vypnem napíjanie a po hodine aj 40 minútach je koniec. Batéria je na nule. To je podľa mňa dosť málo. Ak sa teda plánujete hrávať aj cestou z internátu domov, tak si rozmyslite, či si necháte nabíjačku zbalenú hlboko v taške alebo radšej v pohotovostnej polohe. Tu by som rozhodne od drahšieho notebooku čakal viac.
Plné nabitie trvá notebooku asi hodinu a pol.

AUDIO

ASUS FX705D má dva 2W reproduktory, ktoré sú umiestnené v spodnej časti základne. Zvuk, ktorý dokážu vyprodukovať, by som označil ako priemerný, respektíve ak to s hraním myslíte vážne, odporúčam využiť buď reproduktory, alebo poriadne slúchadlá.

Ak skutočne pripojíte slúchadlá, notebook využíva technológiu DTS Headphone:X a vyčaruje vám pomerne slušný, uveriteľný a virtuálny priestorový zvuk, ktorý si môžete ďalej prispôsobovať pomocou profilov pre hudbu, video, hry a podobne. Vtedy to už začne byť zábava. Bez externej audio výbavy by som však naozaj hranie neskúšal.

Naše hodnotenie

Takže čo čakať od herného notebooku? Kompromisy, samozrejme. Nie je to však vôbec zlé. Hoci všetko to výborné, čo na ASUSe FX705D je, je niekde vyvážené niečím menej podareným. Ale celkovo musím povedať, že ak by mám tých 1300 eur a vyberám si herné notebooky, toto by bola asi prvá voľba.

Výkon, kvalita procesora a grafickej karty by ma definitívne presvedčili, že je to najlepšia možná cesta. A všetko to ostatné, na čo som sa sťažoval, sa dá nejako obísť. Otázne je, či máte trpezlivosť hľadať náhradné riešenia pri takto drahom notebooku.

Pokiaľ však u vás jednoznačne rozhoduje pomer cena/výkon, berte a už sa neobzerajte. Niektoré barbarky jednoducho za trochu toho diskomfortu stoja.

Klady

 • výborný displej
 • výkonný procesor
 • nadpriemerná grafika v herných notebookoch

Zápory

 • vysoká hlučnosť
 • slabé komunikačné rozhranie
 • nekvalitná reprodukcia zvuku

Informácie o produkte

ASUS TUF GAMING FX705DU

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 399 mm
 • Výška: 279 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26,6 mm
 • Hmotnosť: 2700 g
 • Orientačná cena: 1299 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk