RECENZIA: Fractal Design Prisma AL-14 PWM a svetielka sa točia dookola, dokola

RECENZIA: Fractal Design Prisma AL-14 PWM a svetielka sa točia dookola, dokola

 

Všetci majú radi pekné svetielka, nie? Teda, tak to aspoň vyzerá podľa toho, akým smerom napredujú počítačové komponenty a príslušenstvo. Niektorým ľuďom, vrátane mňa, už môže neustály príval RGB LED výrobkov mierne liezť na nervy, no pravdou je, že dobre implementované podsvietenie môže mať svoje čaro a v niektorých prípadoch je to aj praktické. Tentokrát na vlak s RGB podsvietením naskočila aj spoločnosť Fractal Design a s novou skrinkou Define S2 Vision RGB sa snažia učariť všetkým nadšencom. Samotná skrinka však okrem zabudovaného LED pásiku toľko RGB LED nemá a o celú jej krásu sa starajú ventilátory s menom Fractal Design Prisma AL-14 PWM.

Recenzovať tieto ventilátory v samotnom článku o skrinke sa mi nezdalo dostatočné, a preto si vyslúžili kratší, no stále plnohodnotný text. Spoločnosť Fractal Design svoj rad Prisma ventilátorov priniesla na slovenský trh len nedávno a zaradila sa tak medzi pár spoločností, ktoré ponúkajú ventilátory od základov koncipované ako RGB LED kúsky a nie iba bežné ventilátory, na ktoré niekto iba prilepil pár LED diód ako dodatočnú myšlienku.

Obal a jeho obsah

Recenzoval som tieto ventilátory tak, ako boli dodané v skrinke Fractal Design Define S2 Vision RGB, no je ich, samozrejme, možné kúpiť aj samostatne a to v baleniach po jednom alebo troch. Z obrázkov na stránke výrobcu je však vidno, že ventilátory sú dodávané v kompaktných krabičkách zobrazujúcich ich plný RGB potenciál.

Komponenty a parametre

Fractal Design ponúka viacero variantov Prisma ventilátorov. Základným poznávacím znakom sú rozmery, a to buď 120 mm, alebo 140 mm. Potom sa delia na dva samostatné rady, SL a AL, pričom prvá skratka znamená Solid LED, teda jednotná farba. No treba si presne vybrať, aká farba sa hodí do vášho počítača, keďže ju nie je možné meniť. AL modely sú v tomto lepšie, pretože ide o Addressable LED, teda adresovateľné RGB diódy, ktoré je po jednej možné nastavovať a meniť ich farby. Nakoniec sa AL séria delí ešte na kúsky s 3-PIN konektorom a 4-PIN, teda PWM konektorom, vďaka ktorému je možné presne nastavovať otáčky. Ako napovedá názov recenzie, ja som mal možnosť testovať ten najvyšší a najvýkonnejší rad, teda 140 mm ventilátory s adresovateľným RGB podsvietením a PWM ovládaním. Všetky Prisma ventilátory sú však po stránke samotných komponentov, ktoré sú dôležité pre chladenie a dlhú životnosť, rovnaké. Každý jeden model ponúka špeciálny Trip Wire dizajn lopatiek, ktorý vytvára mikro turbulencie, vďaka čomu by mal zvyšovať účinnosť ventilátora, LLS ložiská pre dlhú životnosť pred zlyhaním a pogumované rohy na znižovanie vibrácií a hluku pri uchytení do počítača. 140 mm PWM model sľubuje otáčky v rozmedzí 500 až 1700 rpm, prietok vzduchu viac ako 100 CFM/175 m3/h a hlučnosť maximálne 34,1 dBA, vďaka čomu poslúžia nielen ako bežné ventilátory v skrinke, ale zvládnu tlačiť vzduch aj cez priemerne hrubé radiátory.

Softvér a ovládanie

Prisma AL-14 nenecháva po stránke podpory ovládania podsvietenia nič na náhodu. Najlepšou možnosťou je do seba v rade pozapájané ventilátory pripojiť priamo do kompatibilného konektora na matičnej doske a následne ovládať RGB podsvietenie jedným z rozšírených programov ako Aura Sync, MysticLight, RGB Fusion, alebo Polychrome Sync. Pokiaľ náhodou nedisponujete doskou, ktorá by mala Addressable LED konektor, je vždy možné dokúpiť si špeciálnu krabičku Fractal Design Adjust R1, ktorou je možné podsvietenie ovládať fyzicky, alebo zainvestovať do jedného z riešení, ktoré podsvietenie prepojí s matičnou doskou cez USB konektor. Každopádne, väčší počet možností a možných riešení je vždy vítaný a Prisma AL-14 toto zvláda na jednotku.

Naše hodnotenie

Musím uznať, že po vizuálnej stránke sa ventilátory nadmieru podarili. Vďaka šestici LED diód nainštalovaných v strednej časti ventilátorov a materiálu použitému na lopatkách a vonkajšom krúžku je podsvietenie takmer uniformné a dostatočne žiarivé. Ovládanie cez softvér alebo dodatočnými ovládačmi je tiež nadmieru jednoduché, takže sa ich nemusia báť ani menej technicky nadaní používatelia. A uznanie si zaslúžia aj parametre, pretože nie každý ventilátor dokáže tlačiť až 100 CFM pri hlučnosti nižšej ako 35 dBA. Jediným problémom môže byť cena. Platiť za jeden 140 mm PWM ARGB kúsok takmer 28 eur alebo 70 eur za trojbalenie môže byť celkom útok na peňaženku. Najmä, keď schopné 140 mm PWM ventilátory bez podsvietenia začínajú pod hranicou 10 eur. To je už ale daň za krásu, takže ak už máte nakúpené všetky výkon udávajúce komponenty a stále vám v peňaženke niečo ostáva, môžete si počítač bez výčitiek skrášliť aj takýmto spôsobom.

Klady

 • kvalitné komponenty
 • PWM ovládanie
 • vysoký prietok vzduchu
 • dobre implementované podsvietenie
 • možnosť daisy-chain zapojenia
 • uniformné a žiarivé LED diódy

Zápory

 • vyššia cena

Informácie o produkte

Fractal Design Prisma AL-14 PWM

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 140 mm
 • Výška: 140 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 25 mm
 • Hmotnosť: 200 g
 • Farba: Čierna/biela
 • Orientačná cena: 27 € jeden/ 3-pack 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk