RECENZIA: Fractal Design Meshify S2 TG White je veľká ako Define a priedušná ako Meshify

RECENZIA: Fractal Design Meshify S2 TG White je veľká ako Define a priedušná ako Meshify

 

Švédska značka Fractal Design je obľúbenou stálicou mnohých počítačových nadšencov, ktorých si doteraz úspešne získavala či udržiavala strohým, no moderným dizajnom, praktickým riešením komplikovaných problémov a dôrazom na dostatočnú funkčnosť uprednostnenú pred krásou. Novú generáciu série Define sme už mali možnosť vyskúšať ako v podobe modelu R6, zameraného najmä na používateľov, ktorí potrebujú veľa diskov, tak aj S2, ktorý je perfektne pripravený na najrôznejšie možnosti vodného chladenia. Oba varianty sa nám pozdávali a nenašli sme na nich žiadne do očí bijúce chyby, no jednu vec treba uznať. Pokiaľ je na skrinke predné čelo riešené plným kusom plastu a skrinka môže „dýchať” iba cez menšie, na boku umiestnené výrezy, nie je možné využiť jej plný potenciál. Preto prišli vo Fractal Design so zaujímavým kompromisom – so spojením veľkosti a vnútorného rozloženia série Define S2 spolu s viacerými vychytávkami radu Meshify. A vznikla skrinka s názvom Meshify S2.

Rovnako ako Define R6 a S2 je aj Fractal Design Meshify S2 vyrábaná vo viacerých prevedeniach, ktoré sa týkajú hlavne farebných kombinácií. V ponuke je čisto čierna verzia s priehľadným sklom, čierna s mierne zatmaveným sklom, biela s niekoľkými vnútornými prvkami v čiernej a dokonca aj čierna verzia bez priehľadnej bočnice. Fakt, že takmer všetky modely Meshify S2 ponúkajú bočnú stenu z temperovaného skla je však plne pochopiteľný, keďže cieľovou skupinou týchto skriniek sú zákazníci, ktorí si budú do počítača s najväčšou pravdepodobnosťou inštalovať zákazkové vodné chladenie, ktoré neslúži iba na znižovanie teplôt procesora, grafickej karty či kariet, ale je vhodné aj vďaka efektnému výzoru, ktorým sa predsa treba pochváliť. Mať ale možnosť vybrať si aj nenápadný kúsok je vždy vítaná.

Obal a jeho obsah

Skrinka je dodávaná v štandardnej, hoci mierne rozmernejšej kartónovej krabici, na ktorej povrchu sa nachádza jednoduché zobrazenie celej skrinky a jej možností upravenia podľa svojich predstáv. Vnútri je už samotná skrinka chránená z vrchnej a spodnej strany polystyrénom. Opäť by som uvítal, keby bola strana s bočnicou z tvrdeného skla chránená aj mäkkou penou, no balenie vyzerá byť dostatočne robustné, aby prežilo aj menej opatrné kuriérske služby. Po vytiahnutí skrinky z kartónu, odstránenia polystyrénových nárazníkov a zvlečenia plastového vreca, ktoré produkt chráni proti nechceným odreninám pri prevoze, uzrie svetlo sveta zaujímavo vyzerajúci povrch v matnom bielom prevedení. V balení sa samozrejme nachádza aj brožúrka s návodom a takisto väčšia krabička so všetkým potrebným aj nepotrebným príslušenstvom, ktorú vo Fractal Design šikovne ukrývajú do držiaka 3,5-palcových harddiskov na zadnej časti vnútornej steny skrinky.

Prvé dojmy a spracovanie

Ako som už napísal, skrinka Meshify S2 zdieľa základné rozloženie aj rozmery so svojimi bratmi z radu Define S2, takže je rovnako masívna. Meshify S2 si svoje miesto stále nájde najmä u ľudí, ktorí majú doma dostatok miesta a ktorí sa nemusia snažiť natesnať čo najviac vecí do malého priestoru. Čo sa týka kvality a materiálov, je stále na prvý pohľad a pocit jasné, že ide o prémiový produkt. Povrchy a diely perfektne lícujú, nikde nič nevŕzga, ani sa nikde neskrývajú žiadne ostré hrany. Aj prázdna skrinka má celkom úctyhodnú váhu, čo len vypovedá o robustnosti a dbaní na dlhú životnosť. Veľkou váhou však tentokrát neprispieva toľko obľúbený odhlučňovací materiál, ktorý vo Fractal Design zvyknú používať na všetkých väčších paneloch svojich prémiových skriniek. To je pri skrinke, ktorá má ponúkať čo najlepšiu priedušnosť, plne pochopiteľné.

Rozvrhnutie

Vnútornému rozvrhnutiu skrinky Meshify S2 niet v praxi čo vytknúť. Pokiaľ teda hľadáte veľkú skrinku určenú primárne pre výkonné komponenty, ktoré bude potrebné poriadne chladiť za pomoci vodného chladenia. Meshify S2 je v podstate to isté, čo Define S2, takže ponúka krytý tunel, v ktorom sa ukryje zdroj aj nespratné káble. Pravá strana skrinky je prázdna a pripravená na jeden či dva rezervoáre vodného chladenia. Odstránením modulárneho systému na uchytenie diskov použitom pri modeli R6 sa pozície na 3,5-palcové HDD presťahovali na zadnú stranu skrinky, no už sa ich tam toľko nezmestí. Bežnému hráčovi aj náročnejšiemu používateľovi by však tri pozície na 3,5” HDD a dve na 2,5 palcové SSD na zadnej strane mali postačiť. Tunel stále nie je jednoliaty, ale v prednej časti sa z neho dá odstrániť kryt, vďaka čomu Meshify S2 ponúka podporu až 360 mm radiátorov nielen hore, ale aj v prednej časti. Rovnako príjemná ako aj široká podpora radiátorov je stála prítomnosť špeciálneho ovládača na zadnej strane dosky, vďaka ktorej je možné napájať a ovládať až 6 ventilátorov s 3-pin konektorom a 3 PWM ventilátory. Takisto je skrinka predpripravená na vertikálne uchytenie grafickej karty alebo iného PCIe zariadenia, no pre jej využitie je potrebné dokúpiť si súčiastku s názvom Fractal Design Flex VRC-25. Možnosti manažmentu, vedenia a ukrývania káblov, aby skrinka vyzerala rovnako dobre zozadu aj spredu, má Fractal Design stále v malíčku. Meshify S2, podobne ako Define S2, nanešťastie, neponúka otvárateľné predné dvierka, ktorých nastaviteľné pánty a prístup ku 5,25” šachte boli na modeli Define R6 veľmi zaujímavé pre majiteľov DVD/Blu-Ray mechaník a iných špecializovaných ovládačov či panelov. Krok s dobou treba držať a DVD mechaniky sú pomaly, ale isto na ústupe, narozdiel od USB-C pripojenia, ktorým Meshify S2 disponuje popri dvojici USB 3.0 konektorov na prednom paneli. Na záver, rovnako ako Define S2 či Define R6 má aj Meshify S2 stále perfektne vyriešené možnosti filtrovania prachu – od naozaj dlhého a jednoducho odnímateľného filtra na spodnej strane cez filter prednej časti až po ModuVent systém na vrchu, ktorý v porovnaní s Define S2 a R6 prešiel zmenou. Pri Define S2 a R6 bol vrchný kryt z plného kusu kovu a v ňom uloženého filtra, ktorý sa dal následne oddeliť. Meshify ponúka perforovaný kov so zabudovaným filtrom a od výroby tak ničím neobmedzuje prúdenie vzduchu cez potenciálne ventilátory, alebo rovno radiátor. Keď sme porovnávali rozdiely medzi skrinkami Define S2 a R6, išlo hlavne o zmeny vo vnútornom rozložení a zbežným pohľadom na vonkajšiu stavbu by od seba nebolo jednoduché tieto dve skrinky odlíšiť. Keď som však vedľa seba porovnával Define S2 a Meshify S2, išlo o úplný opak. Všetko je vo vnútri navlas rovnaké a hlavné dve zmeny sa týkajú čelnej strany skrinky a vrchného krytu.

Možnosti chladenia

Fractal Design Meshify S2 v možnostiach chladenia stále patrí ku špičke, hoci sa už na trhu objavujú aj podobne schopné kúsky od konkurencie. Nielen vďaka svojmu vnútornému rozloženiu pripravenému na tie najlepšie komponenty vodného chladenia, ale aj vďaka svojim väčším rozmerom či po stránke kompatibility s radiátormi. Do prednej časti sa zmestia až 280 mm, alebo (vďaka odnímateľnej časti tunela ukrývajúceho zdroj) aj 360 mm radiátory. Vďaka prihliadnutiu na vodné chladenie nebude problém nainštalovať aj širšie radiátory v push-pull konfigurácii. Hore sa zmestia radiátory od veľkostí 120/140 mm až po naozaj veľké kúsky s celkovou dĺžkou 420 mm. A pokiaľ by vám všetky tieto možnosti stále nestačili, radiátor sa zmestí aj dole, a to až do rozmerov 240/280 mm. Jednoduché a účinné možnosti chladenia sú jednoducho pri tejto skrinke na prvom mieste. Možno aj vďaka tomu je Meshify S2 dodávaná priamo z výroby s trojicou 140 mm ventilátorov Fractal Design Dynamic X2 GP-14.

Naše hodnotenie

Meshify S2 úspešne nadväzuje na predošlé počiny spoločnosti a je veľmi dobrou ukážkou toho, ako spojiť dva mierne odlišné produkty do jedného. Vďaka skvelému rozvrhnutiu a väčšiemu prihliadnutiu na nebránené prúdenie vzduchu bude skvelou voľbou pre hráčov aj bláznov do taktovania. Napriek tomu Meshify S2 nie je úplne bez chybičiek krásy. Spojenie dobrých vlastností iných kúskov je fajn a o praktickosti či striedmom dizajne Meshify S2 niet prečo pochybovať, no konkurencia sa pomaly či rýchlejšie hýbe dopredu, a preto nie je za svoju cenu úplne tým najlepším riešením. Pokiaľ ste ale fanúšikom spoločnosti Fractal Design a kvalitných produktov, niet prečo od tohto modelu odhovárať.

Klady

 • striedmy, a pritom moderný dizajn
 • zabudovaný ovládač ventilátorov
 • rozloženie stvorené pre vodné chladenie
 • stále kvalitné prevedenie
 • skvelá pre prúdenie vzduchu
 • USB-C na prednom paneli

Zápory

 • neotvárateľné predné čelo
 • biela len na povrchu, vnútro a ventilátory sú čierne
 • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

Fractal Design Meshify S2 TG White

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 233 mm
 • Výška: 465 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 543 mm
 • Hmotnosť: 10400 g
 • Farba: biela / čierne detaily
 • Orientačná cena: 150 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk