RECENZIA: Fractal Design Define S2 Vision RGB, sklo a RGB nemusí byť vždy tá správna odpoveď

RECENZIA: Fractal Design Define S2 Vision RGB, sklo a RGB nemusí byť vždy tá správna odpoveď

 

Osobne som sa za posledných pár rokov stal fanúšikom produktov spoločnosti Fractal Design vďaka praktickému prístupu, naozaj kvalitnému prevedeniu a nie až takého dôrazu kladeného na RGB svetielka, ktoré sú stále väčším ošiaľom pre počítačových fajnšmekrov. Samozrejme, dobre implementované podsvietenie môže zo strohého či inak ničím výnimočného produktu urobiť veľkú hviezdu, no vždy treba pozerať na viacero faktorov. Fractal Design so svojím šasi S2, postavenom na mierne upravených skrinkách radu R6, ponúka už naozaj veľa verzií a očividne si povedali, že by sa konečne hodilo ponúknuť aj celosklenený model, navyše aj s RGB ventilátormi a pásikom. Či sa im to v tomto prípade podarilo, som mal možnosť vyskúšať na kúsku s názvom Define S2 Vision RGB.

Fractal Design Define S2 Vision RGB je drahšou z dvojice najnovších modelov radu Define S2. A vlastne je aj najdrahšou zo všetkých Define skriniek. Po stránke šasi a vnútorného rozloženia neprešla Vision RGB takmer žiadnymi zmenami a pokiaľ áno, tak len minimálnymi. Takmer všetky doterajšie modely Define skriniek ponúkali minimálne bočnú stenu z priehľadného materiálu, čo je plne pochopiteľné, nakoľko si tieto skrinky priamo pýtajú zákazkové vodné chladenie či drahé komponenty, ktoré v dnešnej dobe až na pár výnimiek disponujú RGB podsvietením. Doposiaľ však Fractal Design neponúkal samostatný Define model s už nainštalovaným RGB podsvietením.

Obal a jeho obsah

Skrinka (respektíve pre tento model sa stále viac hodí označenie skriňa) dorazila už v tradičnej kartónovej krabici, na ktorej povrchu sa nachádza jednoduché zobrazenie celej skrinky a jej možností upravenia podľa vlastných predstáv. Vnútri je samotná skrinka chránená z čelných strán tvrdým polystyrénom a po novom aj ďalšia kartónová krabica, v ktorej majitelia nájdu dodatočný priedušný filter použiteľný namiesto skleneného krytu vrchnej časti skrinky spolu s kovovou konzolou, na ktorú sa dajú nainštalovať radiátory alebo ventilátory. Taktiež je tu ešte krabička s bohatým príslušenstvom ako skrutky, držiaky na príslušenstvo vodného chladenia, kábliky navyše a ovládač RGB podsvietenia Fractal Design Adjust R1.

Prvé dojmy a spracovanie

Define S2 Vision RGB je stále rovnako masívna ako jej bratia z radu S2 a R6. Zmeny v porovnaní s modelom S2 Tempered Glass Edition sa týkajú takmer čisto iba vonkajšieho vzhľadu, keďže Vision RGB už nemá iba jednu stranu z tvrdeného skla, ale za sklo bola vymenená aj predná časť, vrchný kryt ModuVent otvoru a aj ľavá strana. Čo sa týka kvality a materiálov, je stále príjemné vidieť, že vo Fractal Design sú v tomto smere skúsení a nehľadajú kompromisy tam, kde sa nehodia. Všetky povrchy a diely spolu presne sedia, temperované sklo nie je nikde nalomené alebo ostré a prázdna skrinka vďaka nemu ešte mierne získala na hmotnosti. Čo tu však vďaka použitiu skla nenájdete, je akýkoľvek odhlučňovací materiál, takže treba byť pripravený na mierne vyššie decibely. V skrinke je stále dobre riešená možnosť filtrácie prachu – od naozaj dlhého filtra na spodnej strane cez bočné filtre prednej časti a potenciálne aj ModuVent systém na vrchu, kde môžu majitelia fungovať so skleneným krytom, ale aj odkrytým filtrom pre lepšie chladenie.

Vizuál a materiál

Fractal Design je značka, ktorá sa na poli skriniek vždy držala striedmejšieho dizajnu. Zo všetkých skriniek, ktoré sú v ponuke tejto spoločnosti, je len malé percento v inej farbe ako čiernej či bielej a takmer bez výnimiek sa držia osvedčeného receptu jednoduchého kvádra. Čo ale Fractal Design neponúka v rámci extravagantného dizajnu, vynahrádza o to viac na poli vnútorného rozloženia, kvalitného prevedenia a modulárnosti. Kovové šasi je na rozdiel od niektorých lacnejších modelov od konkurencie pevné aj bez nainštalovaných bočníc a na celej skrinke sa mi nepodarilo nájsť ani jednu ostrú hranu. Ako na kove, tak na plastových súčastiach, čo je naozaj príjemným prekvapením. Neraz sa mi stalo, že pri práci na počítačoch som vďaka skrinkám (aj od naozaj renomovaných značiek) nemohol pokračovať, kým som neurobil krátku návštevu lekárničky a nezaplátal si porezané prsty leukoplastom. R6-ka okrem kvalitnej stavby ponúka aj nadmieru dobrú ochranu proti prachu. Predné čelo, celá vrchná časť aj spodok sú osadené jednoducho prístupnými filtrami, ktoré sa raz za čas oplatí vyčistiť. Odmenou za túto starostlivosť bude pri správnom osadení ventilátorov samozrejme oveľa chladnejšie fungujúci počítač s dlhšou životnosťou.

Rozvrhnutie

Vnútorné rozloženie S2 Vision RGB ponúka krytý tunel, v ktorom sa ukryje zdroj aj nespratné káble. Menšou zmenou prešla predná, odnímateľná časť tunela, ktorá ponúka viac výrezov pre ešte lepšie možnosti chladenia či vedenia komponentov vodného chladenia. Pravá strana skrinky, ktorá pri modeli R6 ponúka modulárny kryt diskov a 5,25 šachty, je v prípade Define S2 prázdna a pripravená na jeden či dva rezervoáre vodného chladenia. Odstránením systému na uchytenie diskov použitom pri modeli R6 sa pozície na 3,5-palcové HDD presťahovali na zadnú stranu skrinky. Do S2 Vision RGB sa stále zmestia 3 plnohodnotné HDD a ponúka taktiež 2 pozície na 2,5-palcové SSD na zadnej strane či možnosť umiestniť ich na tunel zakrývajúci zdroj. Možnosť napájania a ovládania ventilátorov cez zabudovaný ovládač je stále prítomná a tentokrát je všetkých 9 pozícií schopných napájať 4-PINové PWM ventilátory. Takisto je skrinka predpripravená na vertikálne uchytenie grafickej karty alebo iného PCIe zariadenia, no pre jej využitie je potrebné dokúpiť si súčiastku s názvom Fractal Design Flex VRC-25. Možnosti manažmentu, vedenia a ukrývania káblov, aby skrinka vyzerala rovnako dobre zozadu ako spredu, má Fractal Design stále v malíčku, no opäť treba myslieť na novinku, ktorou je priehľadnosť aj pravej strany. Preto čo sa týka tohto modelu, odporúčame buď zainvestovať do CableMod káblov, alebo si ich svojpomocne vyrobiť doma. No prednom paneli sa nachádza nielen jeden USB-C konektor, ale aj dvojica USB 3.0 a USB 2.0 portov rovnako ako konektory pre slúchadlá a mikrofón a tlačidlá na reštart a zapnutie/vypnutie.

Možnosti chladenia

Fractal Design Define S2 Vision RGB je v možnostiach chladenia úplne totožný s ostatnými modelmi z radu S2. Preto je vďaka svojmu vnútornému rozloženiu pripravený na tie najlepšie a najrozmernejšie komponenty vodného chladenia. Do prednej časti sa zmestia 280 mm alebo vďaka odnímateľnej časti tunela ukrývajúceho zdroj aj 360 mm radiátory. Vďaka prihliadnutiu na vodné chladenie nebude problém nainštalovať aj širšie radiátory v push-pull konfigurácii. Hore sa zmestia radiátory od veľkostí 120/140 mm až po naozaj veľké kúsky s celkovou dĺžkou 420 mm. A pokiaľ by vám tieto všetky možnosti stále nestačili, radiátor sa zmestí aj dole, a to až do rozmerov 240/280 mm.

Implementácia RGB podsvietenia

Teraz ale už konečne k tomu hlavnému, čo okrem 4 sklenených povrchov Vision RGB ponúka. Fractal Design túto skrinku z výroby osadil štvoricou Prisma AL-14 PWM 140 mm ventilátorov, RGB LED pásikom v hornej časti a už zbežne spomínaným ovládačom Adjust R1. Prisma ventilátory patria medzi tie kvalitnejšie na trhu a ich prevedeniu takmer niet čo vyčítať, preto sa im budem venovať aj v samostatnej recenzii, no napríklad ovládanie je riešené celkom nešťastne. Všetky ventilátory a LED pásik sa dajú spojiť do jedného reťazca a ten je následne možné zapojiť do kompatibilného portu na matičnej doske. Opäť sa ale ukazujú problémy s neporiadnymi káblami, ktoré niet na zadnej strane pod sklom ako ukryť. Vo Fractal Design si však očividne povedali, že niektorí majitelia možno nebudú mať na doske konektor pre adresovateľné RGB, a tak pribalili aj ovládač Adjust R1. Ten je však pre Fractal netypicky nekvalitný a mám podozrenie, že ide o jednoduchý čínsky produkt, ktorým táto spoločnosť iba rieši potenciálny problém. Osobne si myslím, že šikovné hlavy vo Fractal Design mohli upraviť ovládač/napájač ventilátorov, ktorý je na bežné použitie v S2 a R6 skrinkách úplne postačujúci a zariadiť to tak, aby boli všetky káble vo vyhovujúcej dĺžke priamo k tomuto ovládaču a bolo by ich možné ovládať čisto softvérovo. Adjust R1 totiž takmer nie je možné jednoducho vyviesť zo skrinky a nepodporuje bezdrôtovú komunikáciu, takže na manuálne zmeny farieb či režimov budú musieť majitelia dávať dole sklenenú (a ja podotýkam, že jednoducho zašpiniteľnú) bočnicu. Jednou možnosťou je okrem pripojenia LED ovládania priamo do matičnej dosky kúpa špecializovaného ovládača od konkurenčných značiek, no ďalšia investícia nad už aj tak vysokú cenu samotnej skrinky môže viacerých záujemcov odradiť.

Naše hodnotenie

Define S2 Vision RGB je ukážkou toho, že spoločnosť Fractal Design síce vie, ako poskladať fešnú a praktickú skrinku, no na poli čisto dizajnových a z RGB LED funkcionality ťažiacich modelov mierne zaostal za konkurenciou. Samotné riešenie nie je úplne zlé, kvalita prevedenia je stále vysoká, no vysoká je aj cena, ktorá už atakuje sumy doteraz známe len u vysoko špecializovaných či naozaj dizajnovo šialených kúskoch. Pokiaľ ste absolútne presvedčení, že potrebujete vo viacerých smeroch priehľadnú a RGB podsvietením vybavenú skrinku a nijaká iná značka ako Fractal Design vás neuspokojí, tak jej kúpou neurobíte chybu. No pokiaľ vám až tak na značke nezáleží, odporúčame poobzerať sa aj po konkurencii, ktorá môže ponúkať aj lepšie riešené svetielka alebo markantne nižšie ceny.

Klady

 • uhladený a moderný dizajn
 • zabudovaný ovládač ventilátorov
 • rozloženie stvorené pre vodné chladenie
 • kvalitné prevedenie
 • USB-C na prednom paneli

Zápory

 • mierne vyššia hlučnosť
 • nie úplne dotiahnuté RGB podsvietenie
 • vyššia cena

Informácie o produkte

Fractal Design Define S2 Vision RGB

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 233 mm
 • Výška: 465 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 543 mm
 • Hmotnosť: 11600 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk