RECENZIA: Google Home Hub je služobník, ktorý vás poslúcha na slovo

RECENZIA: Google Home Hub je služobník, ktorý vás poslúcha na slovo

 

Malý tablet, reproduktor a hlasový asistent v jednom. Pokiaľ neviete po anglicky, tak si ho nekupujte.

ÚVOD

Mám doma Veľkého brata, ktorý ma neustále počúva. Áno, presne takého, o akom písal George Orwell vo svojej známej novele 1984, alebo presnejšie, akého sme si prispôsobili dnešnej dobe. Môj Veľký brat navyše nebol ani veľmi lacný, dobrovoľne som za neho zaplatil skoro dve stovky a on ma teraz počúva na slovo. Teda počúva ma neustále a ja mu dôverujem, že to niekedy v budúcnosti voči mne nezneužije.

TABLET A REPRODUKTOR V JEDNOM

Google Home Hub je na trhu už približne jeden rok, no na náš trh sa oficiálne nedováža. S oficiálnou cenou 129 dolárov nie je extrémne drahou hračkou, teda pokiaľ žijete v Spojených štátoch. Na Slovensku si zaň slušne priplatíte, aktuálne sa cena pohybuje aj nad 170 eur. Na začiatku predaja bola dokonca vyššia, prví záujemcovia zaplatili skoro 200 eur a určite sa tým nechvália.

Vo svojej podstate je to len dobre spracovaná kombinácia 7-palcového tabletu a reproduktoru, špeciálne navrhnutá tak, aby sa jej dobre stálo na vašom pracovnom stole alebo na stolíku v spálni či obývacej izbe. Pre svoje fungovanie potrebuje neustály prístup k elektrickej energii, takže so sebou si toto zariadenie asi brať nebudete. Načo by ste to aj robili, keď základ v podobe hlasového asistenta Google máte vždy po ruke v podobe svojho smartfónu.

Po dizajnovej stránke je Home Hub dobre zvládnuté zariadenie, ktoré by malo zapadnúť do väčšiny moderných domácností alebo na už spomínaný pracovný stôl. Neznalá osoba by si mohla myslieť, že vidí tablet položený na stojane. Až bližší pohľad odhalí integrovaný stojan s reproduktorom. Tlačidlá sú umne schované na zadnej časti, no zároveň dobre dostupné a hmatateľné aj poslepiačky. Hore vypnete mikrofón a napravo upravíte hlasitosť. Viac nepotrebujete, keďže všetko aj tak ovládnete dotykom alebo svojím smartfónom.

Uhlopriečka displeja je dôležitým parametrom, ktorý ale nemusí vyhovovať každému. Na stole je 7 palcov dostačujúcich a nevadí ani priemerné HD rozlíšenie – všetky informácie vidíte z normálnej vzdialenosti dostatočne ostro. Ak ho však umiestnite do veľkej obývacej izby, tak je z väčšej diaľky (viac ako dva metre) nepoužiteľný, teda s výnimkou zobrazenia aktuálneho času.

Čo sa kvality reprodukcie zvuku týka, tak by ste nemali mať prehnané očakávania. Hudobný fajnšmeker sa úctivo vzdiali a pre zvyšok populácie to bude akceptovateľný kompromis. Najlepšie si užijete podcasty, teda hovorené slovo. Možno si zatancujete pri popovej hudbe, no zvyšok žánrov vám krv v žilách určite nerozprúdi.

VIETE PO ANGLICKY?

Google Home Hub používam už od začiatku tohto roku, pred tým som mal rok klasický Google Home, teda obdobné zariadenie bez displeja. Bez znalosti anglického jazyka by z obidvoch zariadení však boli len predražené reproduktory s minimálnym využitím. V Google sú si našťastie dobre vedomí, že znalosť angličtiny nie je po celom svete dokonalá, čomu prispôsobili aj rozpoznávanie reči. V podstate je jedno, či máte dokonalú výslovnosť alebo nie, dôležité je, aby ste rozprávali plynulo.

Začiatočníci by teda nemali rozprávať bez rozmyslu, jednoducho si stačí dopredu premyslieť, čo sa chcete spýtať a plynulo to vysloviť. Gramatika a dokonca ani slovosled preň nie sú extrémne dôležité. Umelá inteligencia a strojové učenie občas dokáže zázraky, a tak sa jednu a tú istú vec môže opýtať pokojne aj dvadsiatimi spôsobmi. Google si s vami už nejako poradí.

Medzi základné a zároveň aj najpoužívanejšie frázy patria tie o počasí a dopravnej situácii. Ráno tak nemusíte ani zobrať smartfón z poličky, asistent vám rovno povie predpoveď na celý deň a aktuálnu dopravnú situáciu napríklad na ceste do práce. Navyše ak pred Googlom neschovávate nič, tak budete mať predpoveď maximálne personalizovanú, keďže dobre vie, kedy zvyknete odchádzať z domu a kam presne chodíte.

Pokojne si vytvorte rutinu pre vstávanie, odchod z domu či príchod domov. Stačí, ak ráno pozdravíte svojho asistenta a on vám povie predpoveď počasia, dopravnú situáciu, zoznam stretnutí na celý deň a napríklad spustí obľúbený podcast. Nastavení je obrovské množstvo a do týchto rutín môžete zahrnúť aj kompatibilný robotický vysávač či inteligentné svetlá.

S asistentom sa môžete rozprávať prakticky o hocičom, môžete sa vzdelávať (má študentský režim), vyhľadávať reštaurácie, informácie, celé je to obmedzené jedine znalosťami samotného Googlu. Vďaka integrácii hudobnej streamovacej služby si vyhľadáte obľúbenú pesničku nielen podľa presného názvu, dokonca nemusíte vedieť ani názov albumu. Pokojne si vypýtajte tretiu pesničku z najnovšieho albumu, teda pokiaľ viete aspoň názov interpreta. V spojení s kompatibilným televízorom alebo Chromecastom podobne ovládnete YouTube a napríklad aj Netflix.

Hľadanie limitov asistenta je zábava nielen počas prvých dní od kúpy. Nudiť sa nebudete ani po pol roku používania, keďže Google svojho asistenta neustále zlepšuje. Chcete sa zahrať nejakú slovnú hru? Žiadny problém, pozná ich hneď niekoľko. Pokojne ho využite aj ako nákupný zoznam a počas celého dňa pridávajte položky. Neviete koľko centimetrov je sedem palcov? Pokojne sa spýtajte, Google vám na to odpovie.

PRE KOHO JE URČENÝ

Google Home Hub je jedno z najzbytočnejších zariadení, ktoré je ale zábavné používať. Dokáže vám uľahčiť mnoho vecí, zautomatizovať inteligentnú domácnosť a bonusom je funkcia digitálneho fotorámčeka. Záleží teda len na vašej fantázii, ako ho využijete. Pokojne si vyhľadajte na internete návody, je ich mnoho a budete prekvapení z kreativity používateľov.

Položte si ho na kuchynskú linku a využite ho ako interaktívnu kuchársku knihu. Vyhľadávanie receptov je pre Google hračka a naservíruje vám tie najlepšie, rovno s video návodom. Ak je vaša domácnosť plná ľudí, tak ho naučte, kto je kto. Asistent vie rozoznať hlasy, takže pre každú osobu prispôsobí odpovede.

Znova ale treba pripomenúť nutnú znalosť anglického jazyka, bez čoho by bola kúpa len vyhodením peňazí. Google sa raz po slovensky naučí (on to už vlastne vie, ale zatiaľ nie úplne dokonale) a potom sa možno dočkáme masového rozšírenia aj na našom trhu. Navyše cena je kvôli neoficiálnemu dovozu dosť vysoká, takže si za lokálnu exkluzivitu dosť priplatíte.

Naše hodnotenie

Google Home Hub nie je hračka pre každého, presnejšie je vhodná hlavne pre technologických nadšencov. No ak to myslíte vážne s inteligentnou domácnosťou a ovládate aspoň základy anglického jazyka, budete sa cítiť ako v sci-fi filme. Škoda vysokej ceny, za ktorú môže neoficiálny dovoz na Slovensko.

Klady

 • možnosti asistenta
 • integrácia s chytrou domácnosťou
 • funguje aj ako fotorámik

Zápory

 • priemerná kvalita zvuku
 • malý displej
 • cena na Slovensku

Informácie o produkte

Google Home Hub

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 178,5 mm
 • Výška: 118 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 67,3 mm
 • Hmotnosť: 480 g
 • Orientačná cena: 179 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Generation

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk