RECENZIA: MSI P75 Creator, Keď sa produktivita spojí s výkonom a striedmym dizajnom

RECENZIA: MSI P75 Creator, Keď sa produktivita spojí s výkonom a striedmym dizajnom

Takmer každá spoločnosť ponúkajúca technologické produkty sa snaží prinášať nové a zaujímavé výrobky, ktoré sa delia do rozličných kategórií, schopných postarať sa o potreby rôznych ľudí. Niektoré produkty sú určené čisto pre kancelárske použitie, iné sa zapáčia náročnejším používateľom, hľadajúcim hlavne výkon a výdrž bez zbytočností, a ďalšie sú zase zamerané na hráčov, ktorí chcú okrem výkonu vždy aj niečo navyše. Spoločnosť MSI prišla so svojím novým radom Prestige notebookov len začiatkom tohto roka, no už sme si mali v redakcii možnosť vyskúšať kúsky PS63 Modern a P65 Creator. Tentokrát na testy dorazil najväčší a teoreticky aj najvýkonnejší model P75 Creator a ako to je už zvykom, nečakali sme a pustili sme sa do jeho poriadneho otestovania.

Pri PS63 a P65 sme si ja aj kolega pochvaľovali kvalitné materiály, nízku váhu, vysokú výdrž batérie či vyváženú konfiguráciu. P75 Creator na to ide z rovnakého smeru a po zbežnom prebehnutí parametrov a čísel vyzerá byť stelesnením všetkého dobrého v tele so 17,3-palcovým displejom. Ponúknuť však všetko dobré, len vo väčšom tele, ale nemusí stačiť a takisto len čísla a parametre nepovedia vždy celý príbeh, preto som sa na tento notebook pozrel aj zblízka.

Veľký displej v kompaktnom (a kovovom) tele

Stále častejšie sa na notebookoch objavujú tenké rámiky, vďaka čomu sa celkové rozmery zariadení môžu stále zmenšovať. Pred pár rokmi sa ešte spoločnosti predbiehali hlavne v tom, kto dokázal vyrobiť ten najtenší notebook, no osobne som oveľa radšej za mierne hrubšie, ale celkovo kompaktnejšie zariadenia. P75 Creator toto všetko zvláda vďaka už spomínaným tenkým rámikom okolo displeja, ktoré nie sú len po stranách, ale aj hore, či aj vďaka použitiu celokovového šasi. To je aj pri svojich väčších rozmeroch stále dostatočne tuhé a napriek väčšiemu displeju nie je rozloha o toľko väčšia ako pri 15,6-palcových modeloch spred pár rokov. Vďaka použitým materiálom tiež poteší P75 váhou len približne 2,2 kg, čo je síce takmer kilo od bežných ultrabookov, no opäť treba pripomenúť, že ide o notebook s veľkým displejom. Mierne výčitky na lícovanie súčastí tela, na ktoré sa sťažoval kolega aj pri P65ke, sú stále prítomné i tu a pánty tiež nevyzerajú úplne perfektne spracované, no pri používaní som nikdy nemal pocit, že by sa mali čoskoro rozpadnúť, alebo že by neboli schopné celé veko s displejom udržať v chcenej polohe.

Ešte viac miesta na zábavu a výkon

Vďaka väčšiemu telu P75 Creator napravuje aj veľký nedostatok, ktorým trpel jeho menší brat – absenciu numerickej klávesnice. Tá je na tomto modeli už plnohodnotne zabudovaná, a poteší tak každého náročnejšieho používateľa. Celkovo je klávesnica naozaj dobre spracovaná. Síce ešte nedosahuje kvalít podaktorých notebookov zameraných čisto na produktivitu, no ani pri dlhšom písaní či hraní som nezaznamenal pocity únavy, ani som netrpel náhodným stláčaním nechcených kláves. Mierne zamrzí, že vylepšením a zvýšením kapacity neprešla po zväčšení tela aj batéria, ktorá je stále na hodnote 82 Wh, no vďaka dobre vyváženým komponentom notebook stále zvládne okolo 8 hodín v úspornejších režimoch a minimálne 5 hodín pri bežnej záťaži. Najväčšou výčitkou teda z mojej strany ostáva stále absencia plnohodnotnej čítačky SD kariet. Neviem pochopiť, prečo v MSI boli schopní a ochotní do tela, kde by sa čítačka veľkých SD kariet určite zmestila, zabudovať len čítačku MicroSD kariet. Najmä, keď má notebook v mene Creator, a je teda zameraný na kreatívnych ľudí, ktorí častejšie ako bežní používatelia pracujú s SD kartami z fotoaparátov či kamier. Aspoň že kreatívcov poteší stále skvele riešený touchpad, ktorý na Windows zariadeniach v praxi nemá veľa konkurentov.

Výkon v podaní RTX a prešľap vo forme single channel RAM

PS63 vsádzal na energeticky nenáročný procesor s príponou U a absenciu dedikovanej grafickej karty, ponúkal však takmer 16-hodinovú výdrž batérie. P65 Creator prišiel s ôsmou generáciou Intel Core procesorov a grafickými kartami z radu GeForce GTX desiatej generácie, no výdrž batérie, samozrejme, o čosi klesla. P75 prišiel s úplne novou, deviatou generáciou Intel Core procesorov a grafickými kartami z radu GeForce RTX. Nami testovaný model je taká zlatá stredná cesta, pýšiaci sa Intel Core i7-9750H, GeForce RTX 2060 Max-Q a 16 GB RAM, dostupné sú aj verzie s procesormi Core i9 a grafickou kartou RTX 2080. Už som spomínal, že hardvér je naozaj dobre vyvážený, no P75 opäť raz trpí jedným nedostatkom, ktorý by mohol prekážať náročnejším používateľom. 16 GB RAM je totiž v single-channel konfigurácii, čo bude mať dopad na výkon v niektorých situáciách, ako napríklad pri strihaní videa či pri práci na väčších projektoch. Dobrou správou však je, že hoci je vnútro notebooku ukryté pod kovovým krytom, držaným na mieste 15-timi(!) skrutkami, je po ich odstránení dostupný druhý DIMM slot a takisto aj ďalšia pozícia na M.2 SSD. Kto by teda nad týmto notebookom premýšľal, ale single-channel by mu vadil, má vždy možnosť pridať do notebooku aj druhý 16 GB RAM modul a nielen zdvojnásobiť kapacitu, ale aj mierne zlepšiť celkový výkon vďaka dual-channel konfigurácii.

Krásny, no ničím iným výnimočný IPS displej

Keď už spoločnosť ponúkne model so 17,3-palcovým displejom, asi bude myslieť vážne, že na ňom budú majitelia buď hrať, alebo robiť profesionálne veci. Panel v P75 je postavený na architektúre IPS, vďaka čomu ponúka naozaj krásne farby, ktoré sú ešte žiarivejšie, nakoľko MSI tieto panely z výroby kalibruje na 100 % pokrytie AdobeRGB spektra. Komu by nestačil 1080P panel, aký sme mali možnosť testovať my, rád započuje, že na výber sú aj 4K UHD displeje so stále rovnakou kalibráciou. Osobne by som však ocenil, keby bol pri 1080P paneli použitý kúsok s vyššou obnovovacou frekvenciou, ako to bolo napríklad pri P65ke, ponúkajúcej až 144 Hz. Tu si budú musieť majitelia vystačiť len s 60 Hz frekvenciou, čo však, našťastie, neuberá na jeho zobrazovacích schopnostiach.

Konektivita pre všetky potreby

Dobrý notebook, najmä taký, čo sa dá aj použiť v reálnom svete bez nutnosti nosiť so sebou tonu „donglov“, hlavne potrebuje dostatočný výber portov. P75, našťastie, patrí medzi zariadenia, ku ktorým dongle potrebovať nebudete, teda až na tú čítačku SD kariet. Trojici USB 3.0 portov sekundujú dva USB-C porty, z ktorých je jeden dokonca Thunderbolt 3. Video signál je možné prenášať cez HDMI port a poteší aj plnohodnotný ethernet a tiež dvojica 3.5 mm jack konektorov namiesto zvyčajného combo konektora.

Softvér a bonusový softvér

Počítače a notebooky od rôznych výrobcov často ponúkajú programy, vďaka ktorým sa dajú nastaviť, alebo prispôsobiť podľa vlastných predstáv. MSI s modelom P75 ponúka svoj MSI Creator Center. V ňom sa dajú nastavovať prvky ako úroveň výkonu, zvuk, vypínanie webkamery či Windows tlačidla, ale ide hlavne o centrum programov určených pre produktivitu a vytváranie obsahu. K tomuto radu notebookov (podobne ako k ďalším vybraným produktom od spoločnosti MSI, ktoré majú Intel procesory ôsmej a deviatej generácie) totiž ako darček dostane každý zákazník Creator Software Pack. Ten pozostáva z programov v celkovej hodnote takmer 350 eur. Strihanie videa bude jednoduché vďaka licencii MAGIX Movie Edit Pro Plus 2018 či MAGIX Fastcut, hudbu a zvuky upravíte v SamplitudeMusic Studio 2017 a fotky v Corel PaintShop Pro X9. V balíčku sú ešte ďalšie programy, ktoré sa dajú využiť pri bežnej správe počítača a súborov alebo napríklad pri streamovaní hier. Samotný Creator Center je veľmi dobre riešený, vďaka svojej prehľadnosti sa v ňom nestratí ani laik a mať pod palcom všetky potenciálne životne dôležité programy nie je nikdy zlé.

Testovanie

P75 Creator si v mojich rukách prešiel ako testovaním pri hrách, tak aj v pár profesionálnych programoch a programoch určených na produktivitu. Spojenie i7ky a RTX 2060 je naozaj veľmi zaujímavá voľba, hoci mám podozrenie, že v niektorých prípadoch nedosahovali svoj plný potenciál v dôsledku single-channel RAM. Celkovo je však P75 Creator naozaj dobre vyvážený stroj, ktorý v testoch obstál takmer na jednotku. Výsledky testov týkajúcich sa stránky výkonu, schopností chladenia a hluku si môžete prezrieť v grafoch nižšie.

Naše hodnotenie

MSI P75 Modern je vcelku zaujímavým zariadením. Vďaka vyváženému hardvéru a veľkému displeju si nájde svoje miesto v rukách hráčov aj profesionálov. Pár nedotiahnutých riešení ako iba čítačka MicroSD kariet, single-channel RAM, len 60 Hz panel a mierne otázne riešenie pántov môže byť pre niektorých ľudí prekážkou, no RAMky sa dajú vyriešiť doplnením ďalšieho sticku, čítačku SD kariet vyrieši USB doplnok a na pánty bude len treba dávať väčší pozor. Za svoju cenu sa však P75 naozaj oplatí aj vďaka výkonu, veľkému displeju a na svoje rozmery nízkej váhe.

Klady

 • skvelý a veľký touchpad
 • obstojná výdrž batérie
 • dobre riešené chladenie
 • kvalitné celokovové telo
 • tenké rámiky okolo displeja
 • verné zobrazenie farieb na IPS paneli
 • vyvážený hardvér
 • Thunderbolt 3

Zápory

 • absencia čítačky veľkých SD kariet
 • menej robustné pánty
 • iba 60 Hz panel
 • single-channel RAM

Informácie o produkte

MSI P75 Creator

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 396,1 mm
 • Výška: 259,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18,95 mm
 • Hmotnosť: 2250 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 1860 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk