RECENZIA: HP OMEN 17 (CB0009NC) - prenosné zariadenie s výkonom desktopu?

RECENZIA: HP OMEN 17 (CB0009NC) - prenosné zariadenie s výkonom desktopu?

 

Na príchod nových notebookových procesorov od Intelu sa nečakane rozhodlo odpovedať aj HP aktualizáciou ich herného radu Omen. Tento modelový rad zahŕňa širokú škálu či už po stránke cenového rozpätia, alebo funkcií. Niekde v strede leží aj nami recenzovaný variant cb0009nc, ktorý vo svojich útrobách skrýva procesor Intel Core i7-9750H a grafickú kartu RTX 2070. Ak si myslíte, že je to všetko, čo má nový Omen v rukáve, mýlite sa. Vyložme teda karty na stôl a pozrime sa tejto aktualizovanej mašine na zúbok.

Obsah balenia

Notebook Omen prichádza v čiernej kartónovej škatuli. V jej vnútri nájdeme notebook Omen, manuály a, samozrejme, nabíjačku.

Pohľad zvonka

Na prvý pohľad vyzerá Omen nenápadne. Celé telo zariadenia je čierne a výhradne tvorené kovom. Vonkajšia časť veka má navyše brúsenú povrchovú úpravu s logom Omen v strede. Základňa nie je ani najtenšia, no ani najľahšia. Rozmery notebooku sú 40,5 x 29,5 x 2,7 cm a hmotnosť je 3,31 kg.

Základňa Omenu je veľmi pevná a vôbec sa neprehýba. Ani tenučký displej a jeho veko sa vplyvom primeranej sily príliš neohýba.

Čo ma naozaj potešilo, je bohatá konektorová výbava, na ktorú sa zvykne zabúdať. Na oboch stranách spolu nájdeme 4x USB (1x USB 3.1 Gen. 2 Thunderbolt 3 Typ-C, 3x USB 3.1 Gen. 1 Typ-A), HDMI, RJ-45 zásuvku, kombinovaný 4-pin jack pre slúchadlá a mikrofón, nabíjací konektor, mini-DisplayPort, čítačku SD kariet.

Po odklopení veka, ktoré sa, mimochodom, dá odklopiť bez problémov jedným prstom, získame prístup k displeju, klávesnici a touchpadu. Displej tvorí 17,3“ FHD IPS panel. Má krásne farby a pozorovacie uhly, ako je už pri IPS paneli zvykom, no maximálny jas používateľa neohúri. Rámčeky okolo displeja sú minimálne až na bradu, ktorá je trochu mohutnejšia.

Touchpad je dostatočne veľký, dobre odsadený od bokov zariadenia tak, aby nechal miesto pre zápästia, má dobrý povrch a hlavne sníma presne. Ľahko sa zašpiní a chytá mastnotu, ale nejde o žiadnu tragédiu.

Písanie na klávesnici bolo pre mňa úplnou lahodou. Klávesy boli od seba dostatočne odsadené a mali príjemný dostisk. Chvíľu síce trvalo, kým som si na ňu zvykol, pretože používam klávesnicu s Cherry MX Brown spínačmi, ale stálo to za to. V ľavej časti je niekoľko programovateľných tlačidiel, ktorým možno v softvéri priraďovať makrá. Veľkým plusom je fakt, že klávesnica je odizolovaná od zvyšku tela. Procesor v záťaži nedosahuje práve najnižšie teploty a zvyčajne sídli časť chladiaceho okruhu práve nad klávesmi WSAD, ktoré sú potom vriace. Našťastie, táto klávesnica týmto ovplyvnená nie je.

Nad displejom sídli HD kamera. Jej obraz ma vôbec neohúril, rovnako ani integrovaný mikrofón. Na bežné videohovory postačí.

Zospodu vháňajú ventilátory cez perforovanú časť základne studený vzduch a efektívne ho vyfukujú po bokoch a vzadu. Na spodnej strane bližšie k užívateľovi je na každej strane umiestnený jeden satelit reproduktorovej sústavy.

O ozvučenie sa stará sústava Bang & Olufsen. Väčšinou bývam voči reproduktorom v notebookoch dosť skeptický. Omen ma ale nachytal nepripraveného a potešil príjemnými basami a vyváženými stredmi a výškami. Ani pri vyššej hlasitosti som nepociťoval žiadne rušenie.

Výkon: Len 60FPS a vyššie!

Ak by ste to už z podnadpisu nespoznali, Omen je predovšetkým notebook určený na hranie alebo produktivitu vyžadujúcu si výpočtový výkon. Tento výkon je uložený do tela notebooku.

Nebudem už chodiť okolo horúcej kaše. Vo verzii cb0009nc nájdeme procesor Intel Core i7-9750H a 32 GB 2666 MHz operačnej pamäte. Procesoru sekunduje grafická karta Nvidia RTX 2070 8 GB podporujúca, ako už označenie napovedá, real-time raytracing. Úložný priestor tvorí diskové pole z dvoch 512 GB (dokopy teda 1 TB) NVMe M.2 diskov. Ak by niekomu tento priestorný a zároveň super rýchly priestor nestačil, HP pribalilo aj 2 TB 5400 RPM pevný disk.

Tieto komponenty v spojení s 144 Hz FHD IPS panelom tvoria dokonalú kombináciu. Ako už z grafov vyplýva, výkon je viac než postačujúci a rozhodne nejaký ten čas nebudete potrebovať upgrade. Na 144 Hz nemusíte nutne hrať len eSport tituly ako CS:GO alebo Fortnite. Napríklad v Rise of the Tomb Raider sme dosiahli 144 FPS na najvyšších detailoch.

Na druhej strane o sebe dáva Omen vedieť. Počas hrania sa nebojí roztočiť svoje ventilátory na maximum, a že ich je počuť. Ak by vás tento zvuk otravoval, budete musieť siahnuť po slúchadlách.

Počas testovania sa procesor zahrial mierne nad 90°C. Procesor však nemal žiaden problém udržať takt 4,6-4,7 GHz naprieč jadrami. Grafická karta sa držala pod 70°C, čo je rozhodne úctyhodné. Treba podotknúť, že testovanie prebiehalo v režime performance.

Väčšina ďalších variantov je postavená okolo procesora Intel Core i7-9750H, 16 GB RAM a grafickej karty GTX 1660Ti – RTX 2080 a ich cena sa pohybuje od 1450 € (i7 9750H, 16 GB RAM, GTX 1660Ti) až do 3200 € (i7 9750H, 32 GB RAM, RTX 2080).

Batéria

Najväčšou slabinou herných notebookov vždy býva batéria. Pri prehliadaní webu a strednom jase činila výdrž približne 2 hodiny. Ak chcete odomknúť plný výkon, musíte pripojiť nabíjačku.

Naše hodnotenie

Herných notebookov je na našom trhu viac než dosť. Vytvoriť notebook, ktorý možno právom označiť ako herný (nie ho len tak nadizajnovať) nie je až také jednoduché a môžem s nadšením konštatovať, že sa to HP s ich 17-palcovým Omenom podarilo. Ponúka nie len výkonné komponenty, ale aj dobrý softvér, makrá a ozvučenie. Jediným výrazným mínusom je batéria, no pre využitie plného výkonu notebooku ho musíte mať zapojený v elektrickej sieti tak či tak.

Klady

 • výkon
 • displej
 • klávesnica
 • chladenie

Zápory

 • výdrž batérie

Informácie o produkte

HP OMEN 17 (CB0009NC) 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 405 mm
 • Výška: 295 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27 mm
 • Hmotnosť: 3310 g
 • Orientačná cena: 2329 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP Česko

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk