RECENZIA: ASUS ROG STRIX Scar III G731GW, beštia v tvojich rukách

RECENZIA: ASUS ROG STRIX Scar III G731GW, beštia v tvojich rukách

 

Keď som sa v mojej minulej recenzii vyvršoval na dizajne ASUS TUF Gaming FX705D a chrlil síru na to, ako výrobcovia herných notebookov tieto stroje ničia dizajnom, nevedel som, že ma o chvíľu čaká ďalšie kolo.

Tentokrát však musím priznať, že ASUS trafil do môjho vkusu presnejšie. Nehovorím, že by som si ROG STRIX vzal na pracovnú prezentáciu do kravaťáckej korporácie, ale ty kokos, konečne niekto dokázal pekne prepojiť ladné a mierne konzervatívne línie s drsným hráčskym imidžom tak, aby to nevyzeralo ako kolotoč z roku 1997.

ASUS pri modeli ROG Strix III G731GW naozaj stavil na dizajn a vyšlo mu to. Ale my, životom skúsení a testosterónom ohlúpení páni tvorstva, vieme, že pekná tvárička ešte neznamená, že aj vnútr... ehm, duša bude rovnaká, tak sa poďme pozrieť, čo sa skrýva pod trič... ehm, kapotou.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Ak ste sa dlhým úvodom prebojovali až sem, za odmenu vám nalejem čisté víno. On ten notebook trochu ako kolotoč vyzerá, teda hlavne keď sa začne stmievať, ale ozaj iba trochu. A navyše je to pekný kolotoč.

Na prvý pohľad pôsobí notebook robustne, ale keď otvoríte veko, tento pocit sa stratí. Je totiž umiestnené na dvoch netradične vyhotovených kĺboch a od základne je aj opticky oddelené výrezom pod monitorom. Veko navyše nedosadá až úplne k zadnej časti základne, pár centimetrov za ním totiž ešte tvoria chladiace trubky. Aj táto časť je však spracovaná dizajnovo, je vrúbkovaná a toto vrúbkovanie prechádza až k pravej časti klávesnice.

Keď som to videl prvýkrát, nevedel som, čo si o tom myslieť, ale hneď na druhý pohľad som sa zaľúbil a bez hanby priznávam, že sa mi takýto dizajn páči.

Trošku menej sa mi páči plastová základňa, ktorá mi veľmi pevná neprišla. Na bokoch a vpredu má ešte umiestnený svietiaci pás ako z najkrajších snov Michala Davida. Vrchná časť základne sa popri klávesnici tvári karbónovo, ale je to len menej podarená imitácia. Veko je, našťastie, kovové a hoci pridáva na váhe, robí tento stroj krajším.

Priznám sa, že konštrukcia, hoci pekná, na mňa nepôsobila úplne presvedčivo a asi by som dlhšie rozmýšľal, či chcem tento notebook, ak ho plánujem často prenášať. Určite to nie je žiaden mobilný stroj hlavne kvôli dvojici dizajnovo zaujímavých, no pevnostne neidentifikovateľných kĺbov. Fakt by som mal strach, že sa poškodia.

Oceňujem však, že kĺby držia obrazovku pevne a tá nelieta ani vtedy, keď nemáte notebook položený na rovnej podložke. Ako to bude časom, neviem, ale kým som mal notebook doma, všetko držalo tak, ako malo.

O tom, že nosenie nebude až také easy, hovorí aj váha notebooku. Tá sa zastavila na hodnote 2,85 kg a tie takmer tri kilá už sú po chvíli na ramenách celkom cítiť. Rozmery sú 399 x 293 x 26,2 mm.

Skúšal som aj svoj pravidelný test s ohýbaním notebooku (nežným) a zdalo sa mi, že najmä základňa je povoľnejšia viac, ako by mala byť. Určite by som odporúčal notebook nosiť iba v polstrovanom priečinku ruksaku.

DISPLEJ

Displeje na ASUSoch v drvivej väčšine chválim a táto mašina nebude výnimkou. Aj tu sa mi páči, že ASUS odkrojil zbytočné miesto medzi obrazovkou a hranou veka a je tam len ozaj minimálny priestor. Žiadne plytvanie miestom a chválenie sa rozmermi, ktoré sú reálne úplne iné.

Samotný displej je kvalitný Full HD IPS panel so 17,3“ palcami a rozlíšením 1920x1080. Od mainstreamu ho oddeľuje 144Hz frekvencia s dobou odozvy 3 ms. Ak máte radi hry ako PUBG, myslím, že to dosť oceníte. Hráči, ktorí sa v týchto teplách neboja ísť s notebookom na terasu, zas ocenia, že displej je matný, antireflexný a má skvelé podanie farieb. Čerešničkou na torte sú veľmi dobré pozorovacie uhly, tak pozor v práci. Kolega bude aj zboku vidieť, že ste na Miramare a nie za pracovným stolom.

Aj som sa veru párkrát prichytil pri tom, že sa mi ani nechce pripájať sa k dvojici externých monitorov, ktoré doma štandardne používam.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Ak ste niekedy sedeli za ROG notebookom, klávesnica vám bude viac ako povedomá. Využíva všetko to dobré (aj to horšie) čo predchádzajúce modely. Tradične je tu mierne rozšírený medzerník, funkčné klávesy usporiadané do blokov (na čo som si nikdy nezvykol) a pomerne slušný priestor medzi klávesmi. Písanie na klávesnici je otázkou zvyku, stačí pár dní a človek si zvykne, teda až na jednoriadkový ENTER. To je zlo, ktoré treba vykoreniť. Pritom veľký by sa tu bez problémov zmestil... Ak chcete na klávesnici nielen písať, ale aj hrať, budete musieť robiť kompromisy. Najmä smerové šípky sú skutočne malé a na hranie nie úplne vyhovujúce. Ak však preferujete WASD, ani si to nevšimnete.

S RGB podsvietením klávesnice sa môžete hrať, ako sa vám zapáči. Na notebooku je pre osvetlenie nainštalovaná samostatná aplikácia, ale zatiaľ mi prišla neaktualizovaná a niektoré funkcie boli nedostupné. Ak však máte radi, keď vám notebook hrá všetkými farbami, tu sa vyšantíte do sýtosti. Ak vás zaujíma, či sa to dá vypnúť, tak áno, dá.

Mojim rozmaznaným prstom dokonca vyhovoval aj touchpad, čo sa stáva málokedy. Je rýchly, presný a nerobil mi žiadne problémy. A to si myslím, že je tak všetko, čo od kvalitného touchpadu môžeme chcieť. Jednu zvláštnosť predsa len má, ak podržíte prst vpravo hore, zobrazí sa na ňom virtuálny numerický blok. Je síce aj na klávesnici, ale aj tak ide o zaujímavú vychytávku, ktorá možno niekoho poteší. Treba však rátať s tým, že pri zobrazenom numerickom bloku touchpad nefunguje a kurzorom musíte pohybovať inak.

ROZHRANIE A KOMUNIKÁCIA

Komunikačné rozhranie notebooku je štandardné, potešilo ma prítomnosťou USB-C (GEN2) portu, sklamalo absenciou čítačky kariet. Samotné prvky rozhrania sa nachádzajú na zadnej strane notebooku (HDMI 2.0, USB-C, RJ-45 LAN) a vľavo (3x USB-A (GEN1) a duálny 3,5 mm Jack). To je všetko, čo sa klasických portov týka. ASUS ROG Scar III však na pravoboku ponúka ešte jednu (dokonca hardvérovú) vychytávku – tzv. Keystone.

Keystone je vlastne NFC kľúč, vďaka ktorému je človek schopný prihlásiť sa k skrytým dátam v notebooku, prípadne si personalizovať nastavenia efektov. V cene notebooku je jeden takýto kľúč, ale zrejme sa dajú dokúpiť ďalšie a ak jeden notebook používate viacerí, môžete ho mať každý podľa vlastnej chuti. Ak vás zaujímajú technické hračky, môže to byť pre vás zaujímavé, pre väčšinu ľudí to však nejaký prínos nemá.

Zvláštne je, že notebooku chýba akákoľvek webkamera. Hoci pravdupovediac, ak by tam mal byť nejaký lacný nepodarok, radšej nech tam nie je nič, akurát by to kazilo prémiovosť modelu.

HARDVÉR A VÝKON

Poďme sa konečne pozrieť aj na to najdôležitejšie – na výkon. ROG Scar III poháňa úplne nový a monštruózny osemjadrový procesor Intel Core i9 9880H Coffee Lake. Ten má pracovnú frekvenciu až 4,8 GHz a v testovanom modeli sa spoliehal na 32 GB DDR4 operačnej pamäte. Poviem to takto, je to beštia a nárast výkonu oproti napríklad minule recenzovanému TUF Gamingu je citeľný. Má to síce svoju daň, ale tieto nové osemjadrové beštie vyzerajú skvele.

Herné notebooky síce klasické stolné PC nenahradia, ale keď vám k takémuto procesoru pribalia ešte 8 GB grafický čip NVIDIA GeForce RTX 2070, asi vám to ani nebude prekážať. Aj úplne najnovšie herné tituly sa dajú hrať na veľmi obstojných detailoch, minimálne vo Full HD.

Vyskúšal som viacero novších herných titulov a ani raz som nemal problém s tým, že by mi niečo vyslovene sekalo. V niektorých prípadoch som sa musel pohrať s detailmi, ale pod nastavenia High som neklesol ani raz. Kvôli plynulosti však vždy radšej volím o niečo nižšie detaily, ako je max. Aj tu som tak postupoval.

Bol som zvedavý na chladenie procesorového monštra, pretože som bol trochu skeptický. Skúsenosti s ASUSmi sú rôzne. Výrobca sa chváli inteligentným chladením, ktoré využíva tepelné potrubie a duálne ventilátory s automatickým nastavením systému pre optimalizovaný výkon CPU a GPU. Realita je taká ako takmer vždy. Pokiaľ notebook nie je veľmi zaťažený, všetko je úplne v poriadku, dokonca by som povedal, že notebook je chladnejší ako ostatné. Pri vyššej záťaži však už klávesnica začína byť pomerne teplá. Pracovať sa s ňou dá, ale poviem pravdu, radšej som nepokúšal. Rovnako je to aj s hlukom. Pri normálnej práci je notebook tichý, ale keď sa pri záprahu rozkrútia tie dva 12 V ventilátory, tak je lepšie mať slúchadlá.

VÝDRŽ

Batéria má v tomto ROGu 66 Wh, čo sa mi zdalo na takýto stroj málo. Beriem, že batéria je naozaj iba záložný zdroj, ale aj tak by som čakal, že sa zahrám viac ako hodinku... Respektíve takto, pri bežnej práci s notebookom som sa dostal na hodnoty okolo 5 hodín. Dalo by sa asi aj viac, ale snažil som sa naozaj s notebookom zachádzať tak ako inokedy, akurát jas nebol úplne naplno.

V momente, keď som začal niečo hrať, sa však batérii roztriasli kolená a ak mám byť presný, tak som sa dostával na hodnoty okolo 1 hodiny a 30 minút. Ak sa teda chcete niekedy zahrať aj tam, kde nie je dostupná elektrická zásuvka, radšej si vezmite aj karty alebo pexeso, inak by ste sa mohli čoskoro začať nudiť.

AUDIO

V testovanom stroji boli dva 4W reproduktory, ktoré sú umiestnené v rohoch prednej časti základne. Od notebookov neočakávam žiadne zvukové orgie a ani tu som ich nedostal, ale podanie zvuku od ROGu mi prišlo v poriadku. Dokonca som tam zachytil aj nejakú snahu o basy a to si ja veľmi cením.

Oproti notebookom, ktoré som mal v poslednej dobe k dispozícii, sú tieto repráky kvalitnejšie, to bez debaty. Ak by som privrel obe oči, pokojne ich označím za nadpriemerné. Ale pokiaľ si chcete hranie, filmy alebo hudbu vychutnať, staré dobré slúchadlá odvedú nepomerne lepšiu prácu.

Naše hodnotenie

Žiada sa resumé. Nuž teda takto. Hoci som v recenzii mal tendencie skĺznuť skôr k negatívnejším veciam, tento notebook je bezpochyby kvalitný stroj. Nemusí sa vám páčiť dizajn, môžete nadávať na slabšiu výbavu portov a ďalšie klasické notebookovské nedostatky.

Tá beštia, čo sa skrýva vnútri, si vás však získa a všetky tie nedostatky sa stratia, keď si uvedomíte, že aj špičkové hry si užívate v detailoch, na aké na notebookoch nie ste zvyknutí.

Áno, lacné to nie je a niekto môže mať predsudky dať toľko peňazí za ASUS, ale toto je, drahí priatelia, ROG, tak ak chcete niečo lacnejšie, kúpte si to pexeso. Pokiaľ si chcete užívať výkon bez kostrbatých kompromisov, v tejto triede veľa iných možností na trhu nie je.

Klady

 • výborný displej
 • výkonný procesor
 • nadpriemerná grafika v herných notebookoch

Zápory

 • vysoká hlučnosť
 • slabé komunikačné rozhranie
 • konštrukcia pántov

Informácie o produkte

ASUS ROG STRIX Scar III G731GW

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 399 mm
 • Výška: 293 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26,2 mm
 • Hmotnosť: 2850 g
 • Orientačná cena: 2919 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk