RECENZIA: Sony Xperia 1, Sony stále dokáže vyrobiť skvelý smartfón

RECENZIA: Sony Xperia 1, Sony stále dokáže vyrobiť skvelý smartfón

 

Chyby sa tu hľadajú len veľmi ťažko a majú spoločného menovateľa – nedokonalý softvér.

Na trhu už nezostalo veľa firiem, ktoré by mali základ v počiatkoch boomu s mobilnými telefónmi. Nokia je len značkou v cudzích rukách, Huawei je v podstate mladý hráč, rovnako aj Apple a vlastne väčšina zvyšných veľkých firiem. Sony má vďaka Ericssonu históriu bohatú na legendárne modely a hoci je poslednú dobu okolo značky tichšie, stále dokáže vyrobiť skvelý smartfón.

Na rozdiel od zvyšku konkurencie by ste pri nej ale zbytočne hľadali akékoľvek kauzy, je teda takou šedou myškou trhu so smartfónmi. Niekedy prekvapí, no väčšina modelov zanikne v obrovskej konkurencii značiek, ktoré na marketing dávajú neporovnateľne viac peňazí. Kým iné firmy by to už dávno vzdali, tak značka Xperia stále prežíva a určite je neprávom prehliadaná.

Najnovší vlajkový model Sony v podobe Xperia 1 to preto nebude mať vôbec ľahké, šumu okolo je totiž málo aj napriek tomu, že je jedným z najlepších smartfónov súčasnosti. No k tomu, aby dosiahol na prvé miesto, mu chýba pár drobností, teda presnejšie trochu viac snahy softvérového tímu.

Na dizajn si budete chvíľu zvykať

Nová Xperia je neprehliadnuteľná najmä vďaka svojmu netradične vysokému displeju. Kým konkurencia ponúka pomer strán okolo hodnoty 19:9, v Sony tento rok vyskúšali ešte väčší extrém v podobe pomeru strán 21:9. Filmový displej je v segmente smartfónov novinkou a zatiaľ to nevyzerá, že by sa tu konkurencia chcela inšpirovať.

Smartfón kvôli displeju pôsobí výrazne užšie ako konkurencia. Vysoký a tenký displej však prináša obavy o ergonómiu používania, navyše ani jeho 6,5-palcová uhlopriečka nie je úplne najmenšia. Celková plocha je ale o niečo menšia ako napríklad v prípade 6,4-palcového displeja Galaxy S10+.

Pripravte sa preto na prvé minúty (pre niekoho možno hodiny) používania, počas ktorých si budete zvykať na nový svet smartfónov. Ergonómia používania nakoniec nie je vôbec zlá, hoci pre objektivitu musíme spomenúť, že bez rôznych softvérových pomôcok by život s vysokým smartfónom nebol veľmi príjemný. Po pár dňoch vám vysoká Xperia bude pripadať úplne normálna a návrat k bežnému smartfónu bude porovnateľný s návratom do minulého tisícročia.

Samotná konštrukcia je na dnešnú dobu typická, veď v sebe kombinuje kovový rám s odolným sklom Gorilla Glass 6. Zaoblené hrany sú príjemné na dotyk, zároveň však umožnia bezpečné držanie v ruke. Počas celej doby testovania sme nikdy nemali problém s vypadnutím z ruky alebo pri vyťahovaní z vrecka nohavíc. Systém však občas nerozpoznal nosenie vo vrecku a umožnil zadanie telefónneho čísla a jeho vytočenie.

Telo smartfónu je dobre vyvážené a aj pri používaní iba v jednej ruke nemá tendenciu vypadnúť pri neopatrnej manipulácii. Aj napriek tomu však odporúčame dokúpiť si ochranný obal, minimálne kvôli drobným škrabancom, ktorým sa zadná strana nedokáže vyhnúť ani pri bežnom používaní. Snímač odtlačkov nehľadajte integrovaný v displeji, svoje miesto našiel na boku medzi tlačidlami na úpravu hlasitosti a tlačidlom blokovania displeja. Jeho umiestnenie je dobré len do doby, kým smartfón nebudete chcieť použiť v ľavej ruke.

Snímač má totiž problém s rozpoznaním aj pri držaní v pravej ruke a po pár neúspešných pokusoch vám nezostane nič iné ako použiť klasický PIN. Škoda, že tu nie je ani možnosť odomykania tvárou, na ktorú sme zvykli pri konkurencii. Snímač má tendenciu zachytávať nečistoty, čím sa automaticky znižuje jeho presnosť a rýchlosť. Pri bežnom používaní je nakoniec jediným riešením jeho pravidelné čistenie.

Fotoaparát potrebuje lepší softvér

Xperia Z bola prvým smartfónom od Sony, ktorý mal byť prémiovým fotomobilom. Bohužiaľ, jemu a aj ďalším nasledovníkom vždy k dokonalosti niečo chýbalo. Smartfóny mali moderné čipy, no interná spolupráca medzi jednotlivými oddeleniami firmy nefungovala tak, ako by mala. Po interných zmenách v spoločnosti je nová Xperia 1 zatiaľ najbližšie k cieľu byť špičkovým fotomobilom, pričom jediným slabým miestom je vlastná aplikácia fotoaparátu.

Základ fotoaparátu tvorí trojica 12-megapixelových fotoaparátov. Je tu jeden širokouhlý so 16 mm objektívom, klasický s 26 mm objektívom a nakoniec posledný s dvojnásobným priblížením v podobe 52 mm objektívu. S výnimkou širokouhlého sú zvyšné fotoaparáty vybavené optickou stabilizáciou (premiéra pre Sony smartfóny), čo oceníte hlavne pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach.

Noviniek je hneď niekoľko, dôležité sú dve. Prvou z nich je zaostrovanie na oko pri fotení portrétov a postáv. Automatická detekcia oka funguje v reálnom čase presne, rýchlo a pri fotení portrétov je nenahraditeľnou pomôckou. Platí totiž pravidlo, že portrét sa nám zdá dobrý len vtedy, keď je oko fotenej osoby ostré. Túto funkciu zatiaľ nájdete len pri tých najlepších fotoaparátoch, Xperia 1 je prvým smartfónom, ktorý to dokáže tiež.

Druhá novinka je čisto softvérová a v aplikácii fotoaparátu vám veľmi jednoducho a hlavne pohodlne umožňuje meniť teplotu farieb a nastavenie expozície. Áno, to dokáže každý profesionálny režim aj u konkurencie. No zatiaľ čo profesionálny režim je všetko, len nie intuitívny a rýchly, toto elegantné riešenie v podaní Sony máte dostupné na jedno ťuknutie po displeji. Pre kreatívneho fotografa jedna z najlepších pomôcok.

Kvalita fotografií je vynikajúca a nielen pri dobrom svetle v ničom nezaostáva za najlepšou konkurenciou od Samsungu a Huawei. Fotky sú ostré, s dobre vyváženými farbami a problém tu nerobia ani kontrastné scény. Smartfón si dobre poradí aj pri horších svetelných podmienkach, taký západ slnka počas dovolenky pri mori dokáže zaznamenať bez šumu a s množstvom detailov. Nočná fotografia je však skôr priemerná a za najlepšími na trhu tu zatiaľ zaostáva.

Pri videu by sme privítali vyššiu snímkovú frekvenciu pri 4K rozlíšení, inak je jeho kvalita veľmi dobrá. To, mimochodom, môžete nahrávať aj v HDR režime, pričom displej je na túto možnosť plne prispôsobený. Zábavou je záznam spomaleného videa, ktoré nahrá pri Full HD rozlíšení rýchlosťou až 960 snímok za sekundu. Výsledok je skvelý, zábavný, avšak vyžaduje dobré svetelné podmienky.

Ak si odmyslíme priemerné výsledky pri nočnej fotografii, tak jediným slabým miestom je samotná aplikácia fotoaparátu. Výhrady máme hlavne k jej rýchlosti a problémom so stabilitou. Jej spustenie trvá niekoľko sekúnd, prepnutie do portrétového režimu tiež a ak okamžite stlačíte spúšť, tak ani neviete, čo ste vlastne odfotili. Reakcie sú často neúnosne pomalé, dokonca aj pri pokuse o zobrazenie práve odfotenej fotografie.

Hardvér bez slabého miesta

Základom smartfónu je výkonný čip Snapdragon 855. Obsahuje osem procesorových jadier, pričom jedno je extra výkonné, tri sú výkonné a zvyšné štyri sú určené pre menej náročné úlohy. Takéto zloženie by malo lepšie reflektovať potreby odlišných aplikácií pre dosiahnutie optimálneho pomeru výkonu a spotreby.

S ohľadom na vysokú cenu sme však čakali väčšiu kapacitu pri pamäti a dátovom úložisku. Kombinácia 6 + 128 gigabajtov nie je zlá, no konkurenčný Huawei P30 Pro za doplatok 50 eur ponúka 8 + 256 gigabajtov a rovnakú konfiguráciu má aj nový Honor 20 Pro pri cene 549 eur. Zatiaľ to však nevyzerá, že by bola kapacita pamäte slabým miestom smartfónu. Softvérová nadstavba je dobre optimalizovaná, graficky nie veľmi výrazná a čo je hlavné, v mnohých smeroch aj veľmi užitočná.

Na rýchle zmenšenie obrazu sme si už zvykli, rovnako aj na stiahnutie hornej lišty pomocou potiahnutia prstom kdekoľvek po obrazovke. Novinkou je bočný snímač, ktorý je využiteľný na rýchle použitie dvoch aplikácií súčasne a špeciálne zobrazenie ponuky navrhnutých aplikácií. Táto funkcia vám pri ovládaní jednou rukou uľahčí prístup k často používaným aplikáciám, keďže obsiahnuť vysoký 6,5-palcový displej je niekedy skutočne problém.

Ten je, mimochodom, jedným z najlepších na trhu hlavne po stránke kvality. OLED technológiu v spojení s 4K rozlíšením (presnejšie 1644 x 3840 bodov) a HDR však v plnej kráse uvidíte jedine pri prezeraní a úprave fotografií a videa. Pri bežnom používaní a hraní hier je rozlíšenie o niečo menšie z dôvodu zníženia spotreby energie a nárokov na výkon hardvéru.

Systém prepínania rozlíšenia je plne automatický, pričom pre aplikácie na úpravu multimédií sa upravuje aj kvalita zobrazenia. Smartfón tak pozná dva režimy, jeden klasický a druhý s označením Creators mode, pri ktorom je použitý špeciálny farebný profil a 10-bitové farby pre HDR špecifikáciu.

Kupujte, keď bude v akcii

Sony Xperia 1 je podarený smartfón, pri ktorom je jediným nedostatkom dočasný problém s rýchlosťou aplikácie fotoaparátu. Prvotný problém so stabilitou firma odstránila v nedávnej aktualizácii, pričom pridala aj slušný výkonnostný nárast v niektorých aplikáciách a hrách. Výhrady preto nemôžeme mať ani k výkonu, dizajnu a skvelému 4K HDR displeju.

A práve netradičný displej je tým hlavným návykovým prvkom, ktorý má šancu prilákať nového zákazníka. Bez reálneho používania si naň len ťažko spravíte názor, čo je zároveň aj jeho najväčšia slabina. No po pár dňoch sa ku klasickým smartfónom vracia už len ťažko. Zoberte si do ruky starý smartfón so širokým displejom a malou uhlopriečkou, je to dnes nepoužiteľné. A presne taký je rozdiel medzi displejom Xperie 1 a napríklad klasickým iPhone Xs.

Problémy má smartfón dva, našťastie ich môže výrobca jednoducho a rýchlo vyriešiť. Prvým je nezvládnutá aplikácia fotoaparátu, ktorá má až veľmi často dvoje slabé chvíľky, pri ktorých jej odfotenie a následné zobrazenie fotografie trvá aj viac ako päť sekúnd. K extrému v podobe Nokie 9 má síce stále ďaleko, no toto nepredvídané správanie je nepríjemné a objaví sa skoro vždy v tom najmenej vhodnom momente.

Druhá kritická poznámka smeruje k cenovej stratégii firmy. Už pri nedávno uvedenej Xperii 10 si Sony vyskúšala nasadiť prehnanú cenu a znova to skúša aj v prípade prémiovej jednotky. Firma jednoducho nie je v stave, že si môže za svoj najlepší model pýtať toľko, čo konkurencia. Áno, 949 eur je adekvátna cena za tak dobrý smartfón, avšak nie v prípade úplne nevýrazného trhového podielu.

Naše hodnotenie

Sony Xperia 1 je skvelý prémiový smartfón, ktorý sa bez problémov vyrovná tomu najlepšiemu, čo má v ponuka Samsung, Huawei alebo Apple. Za svoj smartfón si ale pýta rovnaké peniaze, takže sa pripravte na poriadnu investíciu. Za svoje peniaze však dostanete skutočne dobre spracovaný smartfón s poriadnou dávkou výkonu a skvelým fotoaparátom.

Klady

 • vysoký výkon
 • vynikajúci 4K displej
 • fotoaparát
 • dizajn a konštrukcia

Zápory

 • nedoladený softvér
 • vysoká cena

Informácie o produkte

Sony Xperia 1

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 72 mm
 • Výška: 167 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,2 mm
 • Hmotnosť: 178 g
 • Orientačná cena: 949 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Geléria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk