RECENZIA: Lenovo ThinkPad L390 Yoga je na svoj účel perfektný notebook

RECENZIA: Lenovo ThinkPad L390 Yoga je na svoj účel perfektný notebook

 

Notebooky sa stávajú čoraz populárnejšími najmä vďaka jednoduchej prenosnosti alebo nastaviteľnosti sklonu obrazovky. A hoci na hranie nie sú tou najlepšou voľbou, existujú aj herné notebooky s vysokým výkonom a za prijateľnú cenu. Všeobecne rozdeľujeme počítače a notebooky na herné, kancelárske a pre náročnejších používateľov (napríklad na editovanie videí a podobne). V tejto recenzii si povieme o skvelom kancelárskom notebooku od spoločnosti Lenovo, ktorý nesie označenie L390 Yoga a patrí do modelového radu ThinkPad.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Po vybalení z krabice sa mi naskytol pohľad na krásny a moderne vyzerajúci notebook, ktorý pôsobil veľmi elegantne, no zároveň aj trochu obyčajne. Tým nechcem naznačiť, že by pôsobil lacno alebo nekvalitne, práve naopak. Chcel by som pochváliť jednoduché črty, dizajn, ktorý pôsobí naozaj kvalitne, a hlavne spracovanie. Keď som prvýkrát chytil tento produkt do ruky, cítil som pevnosť a neohybnosť materiálov, čo ma celkom potešilo.

Vyzdvihnúť musím aj vyhotovenie šasi, ktoré je z hliníka a plastu, a konvertibilnosť zariadenia. Trocha zamrzí absencia optickej mechaniky, to však nie je nič, čo by mi veľmi chýbalo a považoval by som to za značné mínus. Matný, 13,3" (33,78 cm) veľký IPS displej v rozlíšení FHD 1920x1080 a s frekvenciou 60 Hz je taktiež značné plus a podsvietenie klávesnice, ktoré vám zjednoduší prácu aj v noci, mi takmer vykúzlilo úsmev na tvári. To, že notebook je kancelársky/profesionálny, potvrdzuje aj jeho prenosnosť a hmotnosť, ktorá je len 1,46 kg. To je na rozmery 322 x 224,2 x 18,8 mm veľmi slušné.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Jednoduchú klávesnicu s pochopiteľne nízkym profilom klávesov, ktoré sa stláčajú veľmi príjemne a prsty sa po nich nešmýkajú, by som zhodnotil kladne, no pri tejto cenovke notebookov by som to zaradil možno až k samozrejmostiam. Neurazil som sa ani za absenciu numpadu, pretože pri týchto malých a ľahkých zariadeniach spoločnosti šetria miesto. Neprekvapil ma ani touchpad, ktorý nie je prehnane šmykľavý a pracuje sa s ním v poriadku.

Asi najväčšou výhodou bola integrovaná čítačka odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená vedľa touchpadu. Snímala veľmi svižne, presne a ani raz sa mi nestalo, že by môj prst nespoznala. A ako to už u ThinkPadov býva zvykom, v klávesnici nájdeme aj TrackPoint. Tomu celému ešte brutálne dopomáha aj dotykový displej, ktorý vám v prípade toho, že by ste nemali pri sebe myš, pomôže k skrolovaniu stránkami a celkovo so všetkým, s čím vám pomáha myš.

PRIPOJENIE, ROZHRANIA A KOMUNIKÁCIA

Na ľavej strane tohto ThinkPadu sa nachádza jeden USB 3.1 port, jeden HDMI a dva micro USB 3.1 typu C, cez ktoré je možné zariadenie nabíjať alebo k nemu pripojiť smartfón. Pravá strana toho neobsahuje oveľa viac, nájdeme tam znova jeden USB 3.1 port, analógový audio vstup pre 3,5 mm jack, čítačku SD kariet a RJ 45 port pre napojenie do siete. LAN port je však v prevedení micro, čo znamená, že si musíte dokúpiť špeciálnu redukciu. Notebook, samozrejme, obsahuje aj Wi-Fi podporujúce sieť 802.11 ac a Bluetooth 5.0.

HARDVÉR A VÝKON

Ak mám pravdu povedať, obával som sa, že pri testovaní výkonu notebook ukáže svoje nedostatky, čo ale nie je úplne pravda. Naozaj ma prekvapil, teda až na dosť slabú integrovanú grafiku, ktorá v porovnaní s ostatnými komponentmi proste nestačila. Ide o kartu Intel UHD Graphics 620 a na bežné kancelárske využitie bohate postačí, no na hranie náročnejších titulov zabudnite.

Ďalej sa dostávame k operačnej pamäti. Tu Lenovo stavilo na generáciu DDR4 na konkrétnej kapacite 8 GB o frekvencii 2400 MHz. Spoločnosť nám v tomto prípade umožňuje doplniť si do zariadenia ešte jednu RAMku, pretože doska obsahuje dva sloty a zabratý je iba jeden.

Čo sa procesoru týka, Lenovo stavilo na Intel Core i5-8265U s frekvenciou 1,6 GHz, čo je skvelá voľba. Vďaka výkonu, ktorý ponúka, sa mi ho pri bežnom používaní nepodarilo zaťažiť nad 25%, čo je podľa mňa viac než slušné. Pod pojmom bežné používanie myslím viac videí spustených naraz, vyhľadávanie, sťahovanie a celkový multitasking, čo toto virtuálne osemjadro zvláda na výbornú.

Napadlo mi skúsiť aj menej náročné hry, ako sú League of Legends či Counter-Strike: Global Offensive, no po pár pokusoch a hraní sa s nastaveniami ma to prešlo. Na rozlíšení 1920x1080 a najnižších detailoch som na „LoLku“ ledva vytiahol stabilných 58-60 FPS.

AUDIO A VÝDRŽ BATÉRIE

S výdržou batérie som nemal žiaden problém. Na notebooku som mohol stráviť aj päť hodín pozerania videí a hrania solitéru, pričom v batérii stále ostávala rezerva na pár minút používania. O chod systému sa totiž stará 45 Wh a 3-článková batéria, ktorá, bohužiaľ, nie je odnímateľná. Potešilo ma aj celkom rýchle nabíjanie, pri ktorom som zariadenie dostal z 11% na 100% iba za hodinu a pol, možno aj trochu rýchlejšie.

Skvelému audiovizuálnemu zážitku pomáha okrem FullHD displeja aj dvojica dvojwattových reproduktorov, ktoré hrajú čisto a presne.

Naše hodnotenie

Lenovo ThinkPad L390 Yoga by som zhodnotil ako nadpriemerný, priam až perfektný notebook pre ľudí, ktorí chcú výkonného, malého a prenosného pomocníka na cesty, ale pokojne aj na doma. Jediným problémom by mohlo byť to, že kvôli takejto mašine si musíte siahnuť celkom hlboko do vrecka. Za cenovku, ktorá sa pohybuje okolo 1100 eur, ale dostanete naozaj skvelý notebook, ktorý podľa mňa nespravil takmer nič zle. Myslím si však, že s grafikou sa dalo niečo spraviť a Lenovo by malo do budúcna porozmýšľať nad zlepšením. Na druhej stranu chápem, že toto nie je kúsok určený na hry a preto na nich nemôžem mať ťažké srdce.

Klady

 • spracovanie
 • procesor
 • dizajn
 • snímač odtlačkov prstov

Zápory

 • cena
 • grafika

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad L390 Yoga

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 322 mm
 • Výška: 224,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18,8 mm
 • Hmotnosť: 1460 g
 • Orientačná cena: 1140 €

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk