RECENZIA: Steelseries Arctis 1 sú slúchadlá, ktoré stavajú na istote

RECENZIA: Steelseries Arctis 1 sú slúchadlá, ktoré stavajú na istote

 

Slúchadlá Arctis 1 uzreli svetlo sveta niekedy v júni tohto roka. Predstavujú síce najlacnejší produkt spomedzi herných slúchadiel série Arctis od spoločnosti Steelseries, no rozhodne treba odsunúť predsudky na stranu. Navonok nenápadné, no vo vnútri kričiace o pozornosť. Poďme sa na tieto slúchadlá spoločne pozrieť.

Obsah balenia a prvý dojem

Steelseries Arctis 1 prichádzajú v kartónovej škatuli, ktorá zdieľa vonkajší dizajn s ostatnými produktmi tejto značky. V balení nájdeme slúchadlá Arctis 1, mikrofón a redukciu zo 4-pólového jacku na 2 x 3,5 mm jack (jeden pre mikrofón, druhý pre slúchadlá).

Som zvyknutý na to, že prítomnosť slova gaming v marketingu či už priamo, alebo nepriamo vynucuje prítomnosť RGB podsvietenia, ktoré rozbehne v každej hernej jaskyni neuveriteľnú diskotéku. Steelseries prekvapilo a herný rad Arctis sa tomuto trendu úplne vyhol.

Model Arctis 1 je na prvý pohľad elegantný, jednofarebný a skôr nenápadný. Vonkajšiu schránku okrem náušníkov tvorí čierny tvrdený plast, ktorého povrch prešiel úpravou, ktorá ho robí veľmi príjemným na dotyk.

Hlavový most poskytuje veľkú vôľu či už do šírky, alebo do výšky, a tak sú tieto slúchadlá vhodné snáď pre každého. Slúchadlá pri nasadzovaní nepraskajú ani neškrípu.

Po nasadení na hlavu sú veľmi komfortné, po čase som úplne zabudol, že by som ich mal nasadené. Náušníky sú látkové, vyplnené mäkučkou penou a tým, že vôbec netlačia, umožňujú hrať hry, či počúvať hudbu dlhší čas. Okuliare a tieto slúchadlá sa vôbec nevylučujú, ba naopak.

Na ľavej mušli je osadený ovládací panel v podobe kolieska hlasitosti a prepínača stíšenia mikrofónu. Mikrofón je odnímateľný, a tak tu nájdeme aj jeho príslušný konektor. Je trocha na škodu, že prívodný kábel nie je zo slúchadiel odnímateľný. Má dĺžku 3 metre.

Celkovo je aj napriek plastovej konštrukcii vonkajšia schránka pevná, bez škrípania alebo iných neduhov.

Zvukový profil: Dokonalo vyrovnaný

Oba osadené satelity sú zhodné so slúchadlami Arctis 7. Tie však stoja okolo 150 €, čo činí celkový cenový rozdiel 100 €. Určite sa teda pýtate, kde nastal háčik.

Od Steelseries sme nezískali žiaden virtuálny priestorový zvuk a ani softvér pre úpravy. Tak či tak je každý hráč najviac zaujatý zvukom. Pri uzatvorenej konštrukcii slúchadiel som zvyknutý na výraznú prítomnosť bassov, no celkovo je zvuk týchto slúchadiel veľmi vyvážený. To z nich robí univerzálne slúchadlá nie len na hranie.

Výsledný zvuk Arctis 1 je skôr prirodzenejší, do uší neudierajúci. V cenovom horizonte okolo 50 € ide o nadpriemerný výsledok.

Mikrofón: Krištáľovo čistý

Ako sme spomenuli, mikrofón je odnímateľný. Jeho pripojenie je jednoduché, koncovka je jedinečne tvarovaná a mikrofón sa dá pripojiť iba jedným spôsobom.

Po jeho pripojení a nastavení prijateľnej hlasitosti budete očarení. Zvuk je veľmi čistý, aj keď trocha tenší, resp. ostrejší, ako by som ocenil. Výrobca túto technológiu, ktorá sa stará o čistotu, nazýva ClearCast. Jediným mínusom pri mikrofóne je absencia indikačnej diódy, poprípade iného spôsobu ukazovateľa stíšenia mikrofónu.

Naše hodnotenie

Úprimne nevidím ani jeden dôvod, prečo novinku od Steelseries v podobe slúchadiel Arctis 1 neodporučiť. Konštrukcia slúchadiel je pevná a navodzuje pocit, že slúchadlá s vami budú nejaký ten rok a vydržia aj istú hranicu prepätia nervov pri neúspechu v kompetetívnom režime počítačových hier. Jediným mínusom uberajúcim životnosť je napevno integrovaný kábel.

Keďže sa slúchadlá pripájajú buď pomocou 4-pólového jacku, alebo dvoch 3-pólových jackov, je možné pripojiť Arctis 1 prakticky k ľubovoľnej hernej konzole ako napr. Xbox, PlayStation, Switch.

Ani zvukový prejav za konštrukciou nezaostáva. Slúchadlá poskytnú hráčovi vyrovnaný soundstage, žiaľ, bez softvéru, a tak budete odkázaní na nejaký externý ekvalizér, ak by vám zvuk nebol pochuti.

V cenovej hladine do 50 € predstavujú Arctis 1 ťažkého súpera v kategórii herných uzavretých slúchadiel.

Klady

  • zvuk
  • konštrukcia
  • komfort

Zápory

  • neodnímateľný kábel
  • bez softvéru

Informácie o produkte

Steelseries Arctis 1 2019

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk