RECENZIA: ASUS ROG Zephyrus S GX502GW je špičkový herný notebook s extrémnym výkonom aj cenou

RECENZIA: ASUS ROG Zephyrus S GX502GW je špičkový herný notebook s extrémnym výkonom aj cenou

 

Ultra štíhle, ale super výkonné notebooky sú dnes trendom. Asus nechce byť ako popredný výrobca počítačového hardwaru pozadu, a tak predstavil vynikajúci notebook radu ROG Zephyrus. Disponuje silným procesorom, špičkovou grafickou kartou, nezaostáva ale ani pamäťový systém a displej. Cena je však relatívne vysoká, keďže je určený tým najnáročnejším zákazníkom.

Balenie

Balenie ROG produktov je tradične špičkové a nijako nevybočuje ani tento notebook. Po otvorení papierovej čiernej krabice sa v nej nachádza ďalšia krabička, v ktorej je uložený samotný notebook so zaujímavou skladačkou a manuálom. Napájací kábel je balený zvlášť v ďalšej krabici.

HW parametre

Notebook ponúka konfiguráciu, ktorá patrí takmer k špičke aj v desktope. 6-jadrový procesor Core i7-9750H, ktorý disponuje 6 jadrami a 12 vláknami, pracujúci na 2,6 – 4,5 GHz. 32 GB RAM DDR4 na frekvencii 2666 MHz je zapojených v dvojkanálovom móde, aj keď má notebook len jeden DIMM slot. 16 GB je totiž prispájkovaných priamo na základnej doske. Grafická karta je veľmi výkonná – ide o Nvidia GeForce RTX 2070 s 8 GB VRAM. Je to verzia s 115 W TDP. Aj z tohto dôvodu disponuje notebook výkonným zdrojom 230 W. Zaujme aj systém dvoch SSD diskov Intel SSD 660p, ktoré tvoria RAID 0 pole a majú celkovú kapacitu 1 TB.

Skvelý je aj displej – ide o 15,6-palcový IPS panel s rozlíšením 1920 x 1080 bodov. Obnovovacia frekvencia je 144 Hz. Displej je matný s antireflexnou úpravou, čo je plus, a disponuje aj technológiou G-Sync. Možno by potešilo aj väčšie rozlíšenie, keďže takto je RTX 2070 až zbytočne príliš výkonná, ale na 15,6 palca je 1080p maximálne dostačujúca hodnota. Aspoň bude mať notebook veľmi dobrú výkonovú rezervu do budúcna.

Klávesnica je, bohužiaľ, bez numerickej časti, ale pri hernom stroji to vlastne až tak nevadí. Štandardom je pri rade ROG aj veľmi efektné RGB podsvietenie, ktoré je, samozrejme, konfigurovateľné. Touchpad je obrovský, pri hernom notebooku aj pomerne zbytočne, keďže väčšina hráčov ho aj tak používať nebude.

Zvuková stránka nás mierne sklamala, nejde v tomto prípade o špičku. Asus ale predpokladá, že hlavným zdrojom pri ROG hernom notebooku bude nejaká kvalitná verzia jeho ROG slúchadiel. Za nás je to v poriadku, v tenkej konštrukcii notebooku nie je možné očakávať skvelú zvukovú kulisu, fyzika jednoducho nepustí.

Chladenie je na špičkovej úrovni, nie je, samozrejme, najtichšie, ale frekvencia hluku nie je rušivá a dá sa to akceptovať. Pri otvorení notebooku sa zaujímavým spôsobom otvorí zadná časť, kde je vyfukovaný horúci vzduch. Je to rozhodne šikovné konštrukčné riešenie, ktoré chladeniu veľmi napomáha.

Čo sa konektivity týka, notebook disponuje portom HDMI 2.0, tradičnými konektormi pre slúchadlá a mikrofónom, sieťovým konektorom RJ45, ďalej tromi USB portmi, jedným typu C a dvomi typu A. Dobrou správou je aj Display port, prekážala nám ale absencia slotu SD karty.

Asus vybavil Zephyrus 78 Wh štvorčlánkovou batériou. Výdrž radíme skôr k priemeru. V nečinnosti s minimálnym jasom bola pod 6 hodín, s maximálnym jasom a záťažou bola nižšia ako hodinu. Výkonné komponenty a priemerná batéria, bohužiaľ, toho viac nevykúzlia. Na druhej strane, výdrž na batériu asi nebude priorita používateľov tohto zariadenia.

Dizajn a ergonómia

Dizajn je síce vždy subjektívna záležitosť, podľa nášho názoru sa ale veľmi podaril. Pôsobí agresívnym dojmom a hráčovi rozhodne hanbu neurobí. Spracovanie je tradične bez výčitiek na špičkovej úrovni, konštrukcia notebooku je Unibody a celokovová. Asus v ROG sérii drží vysoký štandard a nikto ani nič iné nemôže očakávať, všetko iné by bolo veľkým sklamaním. Hmotnosť 2 kg je v poriadku, notebook je príjemne ľahký. Dnes je až nepredstaviteľné, koľko výkonu sa zmestí do takého malého, ľahkého a tenkého zariadenia.

Testy výkonu

Notebook je vybavený silným procesorom Intel Core i7 9750H, ktorý disponuje 6 jadrami a 12 vláknami. V teste Cinebench R15 dosiahol v multicore 1114 bodov, Single Core výkon je 178 bodov. Multicore bol štandardne opakovaný z dôvodu, že pri prvom teste sa procesor nestihne poriadne zahriať a dosahuje oveľa vyššie hodnoty ako normálne. My sme brali hodnoty nižšie, teda reálne dosahované. V extrémnom teste Prime 95 sa priemerná teplota po polhodine testu pohybovala okolo 87 stupňov Celzia a frekvencia procesora spadla len na 2,3 GHz. V hrách bola teplota nižšia, napr. vo Witcherovi 3 sa pohybovala len okolo 80 stupňov Celzia.

Testy herného výkonu sme robili v dvoch hrách: Witcher 3 a Battlefield V.

Witcher 3 reprezentuje rozhranie DirectX 11 a stále patrí k najnáročnejším a najpopulárnejším titulom. V maximálnych nastaveniach sa v režime Turbo FPS pohybovali od 75 do 101 (min a max hodnoty).

Battlefield V sme testovali v dvoch režimoch. Prvý režim bol s vypnutým Raytracingom a DLSS a FPS sa pohybovali od 86 do 102. So zapnutým Raytracingom a DLSS sa FPS hýbali v rozmedzí 57 až 68. S vypnutým DLSS FPS spadli pod hrateľné hodnoty.

Teplota grafickej karty dosiahla strop na príjemných 77 stupňov Celzia po polhodine hrania, čo je výborná hodnota.

Notebook disponuje na fullHD rozlíšenie predimenzovaným výkonom a všetky hry si zahráte dnes bez akýchkoľvek kompromisov s plnými detailmi, len s výnimkou Raytracingu. Pokiaľ ho nastavíte na stredné hodnoty, alebo ho skombinujete s módom DLSS, tak nie je problém ani v tomto prípade.

Naše hodnotenie

Asus potvrdil, že ROG rad patrí k absolútnej špičke. Notebook Zephyrus je nekompromisný stroj výkonom, spracovaním, ale aj svojou cenou. Po stránke výkonu a spracovania nemáme žiadne výhrady. Výkon je na fullHD rozlíšenie až predimenzovaný a úplne ho využijete, až keď kúpite nejaký 2K externý monitor. Nie je ale rozhodne zlé mať do budúcna takú veľkú výkonovú rezervu.

Cena s DPH sa pohybuje okolo 2600 eur, čo nie je malá suma, na druhej strane ale plne nahradí výkon desktopového herného počítača.

Notebook rozhodne odporúčame aj najnáročnejším hráčom nielen ako doplnok k desktopu.

Klady

 • veľmi výkonný hardware
 • skvelý IPS 1080p 144 Hz displej s podporou Gsync
 • účinné chladenie
 • účinné chladenie
 • špičkové spracovanie

Zápory

 • chýbajúca numerická klávesnica
 • vyššia cena

Informácie o produkte

ASUS ROG Zephyrus S GX502GW

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 360 mm
 • Výška: 252 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18,9 mm
 • Hmotnosť: 2040 g
 • Orientačná cena: 2600 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk