RECENZIA: KODAK PIXPRO 4KVR360, svet okolo nás

RECENZIA: KODAK PIXPRO 4KVR360, svet okolo nás

 

Budúcnosť vraj patrí 360° videách a virtuálnej realite. Teda aspoň podľa marketingových oddelení všetkých výrobcov akčných kamier a ich riťole... ehm influencerov. Ja sa bez mučenia priznávam, že mi je zle aj pri pozeraní niektorých bežných videí a k závratom mi netreba ani tých 360 stupňov.

Keďže som však chlap, ktorý z boja neuteká, keď sa naskytla príležitosť otestovať 360° kameru KODAK PixPro 4KVR360 poslal som svoj žalúdok niekam a kamerku vzal. Cena týchto modelov začína niekde pri 400 eur, bežne ich ale nájdete v ponuke aj za 600 eur a viac. Práve vysoká cena je zatiaľ to, čo bráni 360° kamerám, aby viac prenikli do mainstreamu. Inak je to totiž zaujímavé zariadenie.

BALENIE

Na recenzovanie bolo k dispozícii balenie Ultimate Pack, ktoré obsahuje asi všetko vybavenie, aké si ku kamere viete predstaviť. Tomu zodpovedá jednak spomínaná cena, ale tiež rozmery. Vo veľkej krabici sa nachádzajú tri ďalšie krabice s príslušenstvom, každá zhruba o veľkosti klasického balenia akčnej kamery. Držiakov, ovládačov a statívov je tu toľko, že vám chvíľu potrvá zistiť, čo sa na čo používa. Ja som využíval najmä selfie tyč, ovládanie na ruku a aj obal do vody.

Za dôležité tiež považujem, že súčasťou balenia sú dva krytky objektívov, resp. šošoviek. Tie vám mnohokrát zachránia krk a dôrazne odporúčam mať ich nasadené vždy, keď kameru nepoužívate.

ERGONÓMIA A DIZAJN

O krytkách na objektívy nepíšem bezdôvodne. Už pri prvom pohľade na kameru totiž ako prvé udrú do očí dva objektívy. Predný dokáže zaznamenať uhol 235° vertikálne aj horizontálne, zadný zvládne 197°. Telo kamery je plastové, ale je robustné a netreba sa oň vôbec báť. Celkovo som pri používaní kamery vôbec nemal strach, že by sa jej niečo mohlo stať. Jediné, čo vám sem tam napadne, je, či sa nepoškriabu krytky objektívov, no aj keby, mali by sa dať vymeniť, takže to nie je nič neriešiteľné.

Tlačidlá ovládania sú umiestnené v hornej časti a na boku prístroja. Ovládanie je fajn, aj keď reakcia na dotyk by mohla byť lepšia. Niekoľkokrát sa mi stalo, že napriek silnému tlaku tlačidlo spustenia nahrávania nereagovalo tak, ako malo. Ale celkový dojem to nekazí. Navyše, vždy máte možnosť ovládať kameru cez pripojenú aplikáciu.

Na druhej bočnej strane je zatvárací kryt na umiestnenie batérie, micro SD karty, microHDMI konektoru a konektoru na mikrofón. Nehrozí, že by sa vám krytka otvorila. Je dobre zaistený až dvojicou západiek. Batéria vydrží cca hodinu pri aktívnom používaní. Nie je to veľa, no nabíja sa celkom rýchlo, preto to až tak nebolí.

POUŽÍVATEĽSKÉ DOJMY

Najmä na začiatku boli dojmy rozporuplné. Naozaj platí, že s 360° kamerou sa treba naučiť pracovať. Nie je to také ľahké, ako pri akčných kamerách. Chce to trocha cviku. Mne tiež dlho trvalo, kým som pochopil, že bez aplikácie v telefóne sa skutočne nezaobídem a potupne som tak musel študovať manuál. Moje ego síce utrpelo, ale nedalo sa inak.

O dvojici objektívov som už písal. Predný zvládne uhol 235°, zadný 197°. To, samozrejme, pohodlne stačí na vytvorenie 360° videa. Kamera podporuje aj 4K rozlíšenie a vlastne pri 360° ani iné neodporúčame. Obmedzenie predstavuje frekvencia, ktorá je pri takomto videu len 15 FPS. Na akčné zábery tak rovno zabudnite. Spomalenie je prakticky nemožné.

Netreba sa však mračiť. Kamera sa dá bez problémov využiť aj ako klasická akčná kamera. Vďaka veľkým uhlom, ktoré objektívy zvládnu pokryť, dokonca dostanete poriadny širokouhlý záber, ktorý vám dá máloktorá kamera. A aj FPS sú už poriadne, pri 4K je to 30 FPS a pri FullHD, dokonca až 60 FPS. S tým už sa vyblbnúť dá. Využiť môžete aj režim DOME, pri ktorom sa do záberu vojde čo najviac okolia.

Musím však pripomenúť, že ak robíte 360° fotky a videá, respektíve využívate DOME režim, nečakajte, že vaše fotky budú finálne hneď po stiahnutí do počítača. Je ich potrebné následne upraviť. Buď cez softvér, ktorý si stiahnete na stránke výrobcu, alebo cez externý softvér. Aj úpravy chcú trochu cviku, ale nebojte, naučíte sa to.

Naše hodnotenie

S Kodak PixPro 4KVR360 je zábava, to sa nedá poprieť. Bavilo ma skúšať, čo všetko dokáže. No reálne využitie v praxi, pre bežného používateľa zatiaľ moc nevidím. Zdá sa mi, že táto technológia je ešte príliš v plienkach. Video nie je úplne dokonalé a aj u fotografií sa ešte nájdu malé nedostatky. Nehovorím, že je kamera zlá, to vôbec. V súčasnosti patrí medzi špičku vo svojej triede, ale ja by som ešte pár rokov počkal na niečo, čo bude používateľsky prívetivejšie a aj blbuvzdornejšie, nech sa zbytočne netrápim... Ak sa však už teraz chcete kochať virtuálnym svetom, KODAK PixPro 4KVR360 je dobrá štartovacia voľba.

Klady

  • kopec príslušenstva v Ultimate Packu
  • jednoduché ovládanie
  • kompaktné rozmery
  • vymeniteľnosť krytiek objektívov

Zápory

  • 360° video len s 15 FPS
  • nižšia kvalita videa
  • slabšia a pomalá aplikácia

Informácie o produkte

KODAK PIXPRO 4KVR360 2019

  • Kategória: Grafické karty
  • Orientačná cena: 400 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kodak

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk