RECENZIA: Genesis Irid 400 RGB - sklo, RGB a funkčné rozloženie za ťažko uveriteľnú cenu

RECENZIA: Genesis Irid 400 RGB - sklo, RGB a funkčné rozloženie za ťažko uveriteľnú cenu

 

Recept na počítačovú skrinku je naozaj jednoduchý. Vezmete v drvivej väčšine prípadov nejaký ten plech, poohýbate ho do želaného tvaru, pridáte pár tlačidiel, nejaký ten ventilátor a, div sa svete, skrinka je hotová. Recept na dobrú počítačovú skrinku je však o dosť ťažší. A na perfektnú ešte viac. So skrinkami od spoločnosti Genesis som už mal vo väčšine prípadov tú česť sa stretnúť. Niektoré boli kvalitnejšie, niektoré menej. No jedno mali vždy spoločné – skvelý pomer ceny/výkon, respektíve ceny za všetku funkcionalitu či dizajn, ktorý ponúkali. Už pri striedmejšom kúsku s názvom Genesis Titan 660 Plus som sa pozastavoval nad tým, ako je možné ponúkať takú podarenú skrinku s panelom z tvrdeného skla za cenu, na akej väčšinou iba začínajú bežné skrinky. Dámy a páni, pri skrinke IRID 400 RGB som počas celého testovania nevyšiel z úžasu.

Genesis Irid 400 RGB je na papieri stelesnením toho, po čom hráči túžia. ATX skrinka s funkčným vnútorným rozložením, RGB podsvietením, rozšírenou funkcionalitou a naozaj absurdnou cenou. Je však Irid 400 naozaj podarenou skrinkou, alebo ukrýva nepríjemné tajomstvá, ktoré si budú jej majitelia uvedomovať s postupom času? Na to som sa, samozrejme, pozrel pri jej testovaní.

Obal a jeho obsah

Skrinka už tradične prišla v obyčajne vyzerajúcej kartónovej krabici, ozdobenej červenými prvkami a podobizňou skrinky v čiernej farbe. Za dizajn obalu ako vždy nie je čo vytknúť, aj oveľa drahšie skrinky sú dodávané v rovnakom balení. Vnútri krabice sa skrýva samotná skrinka v sendviči z mäkkej peny, zabalená v plastovom obale. Za použitie mäkkej peny má tentokrát Genesis malé plus, nakoľko pri skrinkách s panelmi z tvrdeného skla obyčajnému polystyrénu nie je tak ľahké dôverovať. Doplnky ako skrutky, sťahovacie pásky a záložný kryt zadného panelu po vzore iných výrobcov ukryl výrobca v samotnej skrinke, spolu s jednoduchým manuálom, vysvetľujúcim prvotnú inštaláciu. Čo ma pri vyberaní príslušenstva ešte pred celkovou prehliadkou skrinky prekvapilo, bol pribalený diaľkový ovládač, ktorým je podľa jeho tlačidiel možné ovládať nielen podsvietenie, ale aj rýchlosť ventilátorov.

Prvé dojmy a spracovanie

Podobne ako pri iných skrinkách od Genesis, som od Irid 400 neočakával prehnanú robustnosť či váhu, no použitá SPCC oceľ s hrúbkou 0,7 mm a takisto štvorica už nainštalovaných ventilátorov jej aj bez počítačových komponentov dodali pocit kvality. Irid 400 sa môže pýšiť nie jedným, ale rovno dvoma panelmi z temperovaného skla, umiestnenými na ľavej bočnici a čele. To dáva logiku, nakoľko má táto skrinka už v mene spomenuté RGB a všetky štyri ventilátory sa môžu popýšiť programovateľným LED prsteňom po ich obvode. Čo ma už tak nepotešilo, bolo riešenie predného panelu, ktorý má len zopár prieduchov, ktorými sa ku trojici vpredu osadených ventilátorov dokáže dostať vzduch. Palec hore ale za prachové filtre, ktoré sa nachádzajú ako v prednom paneli, tak aj pod miestom na zdroj, a dokonca aj na vrchnej časti, kde sa dá osadiť vodné chladenie. Prašný filter vrchného panelu je dokonca prichytený magneticky, na čo som bol doteraz navyknutý skôr pri drahších skrinkách.

Vizuál a materiál

Skrinka je ladená do čiernej, s pár detailmi v bielej, ako je logo spoločnosti na prednom sklenenom paneli alebo meno a logo na šachte ukrývajúcej pozície na zdroj a 3,5-palcové disky. Telo je vyrobené z lisovanej ocele a aj po odňatí všetkých panelov nie je nijako vratké. Bočný aj predný panel boli pri preprave chránené nalepeným plastom, pri prednom z jednej a pri bočnom z oboch strán, takže škrabancov sa netreba príliš báť. A nakoľko ide o tvrdené sklo a nie o polykarbonát, škrabance sa objavia len pri naozaj veľkej neopatrnosti. Štvorica nainštalovaných ventilátorov sa pýši, ako som už spomínal, RGB prsteňom po obvode, no o ich výkone som sa toho na stránke výrobcu ani na internete veľa nedočítal. Našťastie, ako dizajnom, tak i riešením podsvietenia a káblami na pripojenie sa nápadne podobajú na EVOLVEO Fairy 120 mm. Je viac ako možné, že Genesis tieto ventilátory nakupuje vo veľkom od čínskych dodávateľov a iba na ne umiestňuje svoje logo, na tom však nie je nič zlé. Samotné ventilátory ale nie sú tou najhlavnejšou hviezdou večera. Genesis totiž do tejto skrinky umiestnil aj špeciálny ovládač, pripevnený páskou so suchým zipsom, do ktorého sú tieto ventilátory pripojené a vďaka ktorému je možné ovládať ich rýchlosť aj podsvietenie. A to nielen fyzickým tlačidlom na skrinke, ale aj spomínaným diaľkovým ovládačom. Keď si to len tak narýchlo zhrniem v hlave, ponúka táto skrinka 4 RGB LED ventilátory s možnosťou diaľkového ovládania a dva panely z tvrdeného skla. Za cenu, ktorú ešte nahlas nepoviem, no je smiešne malá. Svetielka a priehľadné panely však nie sú na skrinke to najdôležitejšie. Tým je celková kvalita, kompatibilita s rozličnými komponentami a jednoduchosť ich inštalácie.

Rozvrhnutie a jednoduchosť inštalácie

Vnútorné rozvrhnutie Irid 400 RGB je hneď na prvý pohľad naozaj logické a neodradzuje žiadnymi zjavnými nástrahami. Skrinka disponuje šachtou, ktorá prekrýva spodnú časť skrinky a ukrýva tak zdroj, dve pozície na 3,5-palcové disky s jednoduchou inštaláciou bez potreby skrutiek a väčšinu káblov. Problém vyvedenia 8-PIN kábla/ov na napájanie procesoru ponad matičnú dosku, ktorý ma nepríjemne prekvapil už pri viacerých skrinkách, sa pri Irid 400, našťastie, neobjavil. Panel, na ktorom sedí matičná doska, je posunutý od zadnej bočnice a v jeho vrchnej časti sa nachádzajú dostatočne veľké výrezy aj na násobné množstvo káblikov. V skrinke však nečakajte podporu 5,25-palcovej šachty na DVD mechaniky kvôli pevnému prednému panelu. Kto však v dnešnej dobe stále potrebuje mechaniky na čítanie DVDčiek alebo BluRay diskov, bude môcť tento problém vyriešiť externou čítačkou. V skrinke sa okrem dvoch pozícií na veľké disky nachádzajú ešte dve miesta, na ktoré je možné priskrutkovať 2,5-palcové disky, no som rád, že mnou testovaná zostava je vybavená iba M.2 SSDčkom, nakoľko sú po priskrutkovaní 2,5-palcové disky viditeľné cez perforovaný kov.

Možnosti chladenia a vychytávky

Do takto pekne vyzerajúcej skrinky som sa rozhodol osadiť momentálne testovanú matičnú dosku MSI MEG X570 ACE v spojení s procesorom AMD Ryzen 7 3700x a grafickou kartou MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO. Výkonu teda požehnane na poriadne odskúšanie, či sa v nej tento hardvér neupečie. A hoci nie je Irid 400 RGB nijako prehnane drahou skrinkou, ponúka stále obstojné možnosti chladenia. Hore sa zmestia dva 120/140 mm ventilátory alebo aj radiátor vodného chladenia, vpredu sú z výroby osadené tri 120 mm ventilátory, no potenciálne sa tam zmestí dvojica 140 mm ventilátorov a napokon vzadu sa o vyfukovanie stará 120 mm ventilátor s podporou až 140 mm kúskov. Napájanie ventilátorov cez pribalený ovládač je riešené primárne MOLEX konektorom, no skvelou správou pre majiteľov naozaj moderných zdrojov je pribalený adaptér MOLEX-SATA, vďaka ktorému sa Irid 400 RGB posunul z prehistorických dôb do prítomnosti. Ovládanie všetkých ventilátorov je možné ako fyzicky (nielen diaľkovým ovládačom či tlačidlom na prednom paneli skrinky, ale aj priamo na malej krabičke vnútri skrinky), ale aj softvérovo (PWM a RGB konektormi, vďaka ktorým s ventilátormi dokážu priamo komunikovať aj všetky moderné matičné dosky). A keď som už spomenul predný panel, ten poteší nielen dvojicou USB 2.0 konektorov, ale aj dvoma USB 3.0 konektormi, tlačidlom Reset, Power a LED.

Naše hodnotenie

Zhrnúť túto skrinku je jedna z najjednoduchších vecí, aké som kedy v živote robil. Esteticky príjemná skrinka s funkčným vnútorným rozložením, štvoricou(!) RGB ventilátorov a LED pásikom, ktoré možno ovládať na diaľku, dvoma panelmi z tvrdeného skla a obstojnými schopnosťami dodávať čerstvý vzduch aj výkonnejším komponentom. To je Genesis Irid 400 RGB. Teraz však pár slov k jej cene. Nedávno som testoval skrinku Fractal Design Define S2 Vision RGB. Tá je o čosi väčšia, možno o niečo kvalitnejšie postavená, tiež ponúkajúca 4 RGB ventilátory, no bez diaľkového ovládania a stojí viac ako 200 eur. Genesis Irid 400 RGB? Menej ako 70 eur! Ak máte radi svetielka a pridanú funkcionalitu takpovediac za babku, potom je toto skrinka práve pre vás.

Klady

 • absurdne nízka cena
 • priehľadný bok a predok
 • 4 RGB ventilátory v cene
 • fyzické aj softvérové ovládanie ventilátorov
 • funkčné vnútorné rozloženie
 • pekný dizajn

Zápory

 • mierne horší prietok vzduchu

Informácie o produkte

Genesis Irid 400 RGB

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 216 mm
 • Výška: 469 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 450 mm
 • Hmotnosť: 4500 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk