RECENZIA: Acer Swift 7 (SF714-52T), je hrúbka až taká dôležitá ?

RECENZIA: Acer Swift 7 (SF714-52T), je hrúbka až taká dôležitá ?

 

Povedzme si pravdu, väčšina vlastníkov notebookov ich má hlavne preto, lebo potrebuje malý a prenosný počítač na cesty, do práce a podobne. Nie každý ale chce nejaký obyčajný, lacný a jednoduchý notebook, ktorý toho veľa nedokáže. Niektorí ľudia siahnu po herných notebookoch, ktorých výkon je na hry ako stvorený, ako už názov napovedá, no tento typ neobsahuje veľa zaujímavých vychytávok. Potom sú tu kancelárske notebooky. Tie výkonom neexcelujú, ba naopak, nemajú ho dostatok, avšak ponúkajú hromadu rôznych fíčuriek, ktoré sa zapáčia každému. Napríklad, márne by ste u herného notebooku hľadali dotykovú obrazovku, čítačku odtlačkov prstov a podobne. Od kancelárskych zariadení je väčšinou očakávaná prenosnosť, nízka hmotnosť a aký-taký výkon postačujúci na YouTube a ďalšie jednoduché procesy. V dnešnej recenzii sa na zúbok pozrieme ultratenkému kancelárskemu notebooku pre náročných, modelu Swift 7 od spoločnosti Acer.

BALENIE A PRVÝ DOJEM

V balení, v ktorom samotný notebook bol, bolo okrem neho aj kožené puzdro, napájací adaptér a redukcia z USB typu C do štandardného USB, USB typu C a HDMI port. Všetko bolo zabalené v elegantných dizajnových krabiciach, ktoré mi rozmermi mierne prezradili veľkosť samotného zariadenia. Swift 7 na mňa zapôsobil naozaj elegantne, kompaktne a hlavne ma prekvapila jeho hrúbka, ktorá je menšia ako majú niektoré telefóny.
Môj prvý pocit bol asi taký, že sa ku mne dostal špičkový a nadupaný notebook so super dizajnom a množstvom skvelých vychytávok.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Po dôkladnejšom preskúmaní detailov notebooku ma ešte viac očarila jeho elegancia, umiestnenie jednotlivých špeciálnych tlačidiel a hlavne tenké okraje pri displeji, čo používateľovi dodáva pocit, že sa pozerá na o niečo väčšie zariadenie než akým Swift v skutočnosti je. Prekvapila ma aj veľkosť touchpadu, ktorý je dosť široký. Celkovo sa ale notebook môže pochváliť rozmermi 318 x 191 x 9,9 mm a hmotnosťou iba 0,89 kg.

Čo sa týka konštrukcie a hlavne pevnosti zariadenia, šlo o ďalšie milé prekvapenie, keďže si otvorený notebook môžete chytiť takmer až za jeho úplný okraj, no pritom stále nepociťujete veľké prehnutie. Acer pri výrobe stavil na čo najpevnejšie, a pri tom čo najľahšie materiály, z ktorých šasi tvorila horčíková zliatina. To sa ale nanešťastie odzrkadlilo na jednej dôležitej veci, o ktorej si viac povieme nižšie.

„VNÚTORNOSTI“ A PRIPOJENIE

Acer Swift 7 v konfigurácii s modelovým označením SF714-52T prichádza s procesorom ôsmej generácie od Intelu, konkrétne s modelom Core i7-8500Y, čo je veľmi efektívny procesor pre tablety a pasívne chladené notebooky založený na 14 nm architektúre Amber Lake. Fyzicky ide o dvojjadro s taktom 1,5 až 4,2 GHz. Vďaka Hyper Threadingu sa ale procesor dokáže rozdeliť až na 4 virtuálne jadrá.

Čo sa týka operačnej pamäte, Acer prichádza so 16 GB LP DDR3, čo je celkom dosť, dokonca ide o modernú technológiu LP DDR3, ktorá občas zvykne byť v notebookoch efektívnejšia ako niektoré nízkofrekvenčné DDR4 RAM-ky.
Ďalej sa dostávame k integrovanej grafickej karte, teda modelu Intel UHD Graphics 615, čo je vzhľadom na cenu dosť slabá karta, no ak vezmeme ohľad aj na hrúbku zariadenia a pasívne chladenie, nemôžeme sa veľmi sťažovať.
Predtým než sa dostaneme ku všetkým portom, ktorými zariadenie disponuje, by som rád spomenul aj 512 GB veľký, integrovaný SSD disk typu M.2 PCIe, ktorý je úplne postačujúci a umožňuje rýchle zapínanie, celkový chod systému a 32 Wh Li-ion batériu postačujúcu na chod systému v priemernej záťaži na cca 10 hodín.

Notebook síce vďaka svojej hrúbke nedisponuje veľkým množstvom portov, no stále tam nájdeme 2x USB typu C, štandardné USB 3.1, audio výstup/vstup a Display port.

DISPLEJ

Tu sa dostávame k niečomu, čo ja osobne považujem za najkrajšiu a určite jednu z najlepších vecí na Swift 7. 14-palcový IPS displej s tenkými hranami, ktorý vďaka nim pôsobí väčšie a hlavne elegantnejšie. Displej je lesklý, čo má určité nevýhody, hlavne počas slnečných dní, keď vám slnko svieti priamo na obrazovku, avšak tu nastupuje jeho vysoký jas, ktorý vám prácu na ostrom svetle uľahčí. Tento panel, ktorého pomer k telu je až 92%, ponúka Full HD rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov. Samozrejme, pri takejto cene kancelárskych/profesionálnych notebookov je displej aj dotykový.

POUŽÍVANIE

V tejto časti recenzie si povieme niečo o tom, ako tieto vyššie uvedené vlastnosti a parametre Acer využil v Swift 7 a o tom, či sa vôbec do takéhoto profesionálneho zariadenia oplatí investovať.

Acer je už dlho v popredí čo sa týka výroby všetkých druhov PC doplnkov a aj samotných počítačov, notebookov a dokonca aj monitorov, čo sa snažil dokázať aj vo Swifte. Po zapnutí zariadenia a následnom prihlásení sa na niektoré kontá, čo už je pri Windowse 10 štandardom, ktorý snáď nemusím popisovať, som sa dostal do systému a hneď prvá vec, ktorú som spravil, bol menší test výkonu. Skúsil som pustiť video na YouTube a popritom hrať menej náročnú hru z Obchodu Play ako napríklad Hill Climb Racing. Samozrejme, nepociťoval som žiadne výkonnostné nedostatky, no keďže celé telo, teda šasi produktu, sú z magnéziovej zliatiny, ktorá výborne odvádza teplo, po chvíli začal byť notebook v oblasti pravého predného rohu dosť teplý, priam až horúci, čo určite nebolo príjemné na dotyk. Takáto situácia avšak nastala asi po hodine a pol toho, čo na Swift 7 bežal YouTube a hra. Acer má na toto jednu perfektnú a neprebitnú výhovorku, a tou je pasívne chladenie, pretože do 9,9 mm hrubého zariadenia sa proste nič iné nevojde.

Samotné používanie notebooku bolo pritom veľmi svižné a vôbec nesekal, takže po tejto stránke je z mojej strany absolútna spokojnosť.

Naše hodnotenie

Notebook Acer Swift 7 konfigurácie s modelovým označením SF714-52T je jedným z perfektných, takmer až bezchybných profesionálnych notebookov. Jedinou a zároveň veľkou nevýhodou by pre koncového užívateľa mohla byť cena. Tá sa totiž pohybuje na približne 1800 eurách, čo je na dané parametre naozaj extrémna pálka. Áno, Acer sa môže vyhovoriť, že cena je vysoká kvôli nízkej hrúbke zariadenia, no stále je to priveľa. Grafická karta, procesor a operačná pamäť, ktorých ekvivalenty nájdete aj v notebookoch za 1000 Eur, za to jednoducho tak celkom nestoja.

Klady

 • displej
 • elegancia
 • hrúbka

Zápory

 • cena
 • slabé komponenty (vzhľadom na cenu)

Informácie o produkte

Acer Swift 7 (SF714-52T)

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 318 mm
 • Výška: 191 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,9 mm
 • Hmotnosť: 890 g
 • Orientačná cena: 1834 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk