RECENZIA: MSI MEG X570 ACE - na dosah úplnej špičke

RECENZIA: MSI MEG X570 ACE - na dosah úplnej špičke

 

AMD Ryzen je tu. Už síce pekných pár rokov, no konečne v takom formáte, ktorý nepoteší iba skalných fanúšikov červeného tímu či používateľov vyžadujúcich najmä väčší počet jadier na profesionálnu prácu. Vo formáte, ktorý zaujme aj vášnivých hráčov, ktorí by doteraz možno nepremýšľali nad iným procesorom ako od Intelu. S novými procesormi však musia ísť ruka v ruke aj kvalitné matičné dosky a prednedávnom k nám presne taká doska zablúdila. Model MEG X570 ACE od spoločnosti MSI je aspoň na papieri preplnený zaujímavou funkcionalitou, kvalitnými komponentmi a náročnejších hráčov by ani nemal obrať o všetky peniaze. Podľa hesla dôveruj, ale preveruj však doska okamžite po príchode a pár fotkách smerovala do testovacieho počítača, aby som sa jej poriadne pozrel na zúbok.

Spoločnosť MSI asi netreba priveľmi predstavovať, keďže produkty od tejto taiwanskej firmy používajú hráči už dlhé roky. Na poli matičných dosiek si MSI drží dlhodobo silné renomé a preto som dúfal, že MEG X570 ACE nebude výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Pred samotnou recenziou ale opäť musím napísať pár slov ohľadom čipsetu X570 a nových Ryzen procesorov. AMD s príchodom prvej generácie Ryzenov predstavilo socket AM4 a prisľúbilo, že bude kompatibilný až so štyrmi generáciami Ryzen procesorov. Keďže nežijeme v perfektnom svete, sľubovaná kompatibilita nie je úplná, resp. úplne doriešená.

Najnovšie dosky s čipsetom X570 podporujú iba druhú a tretiu generáciu procesorov, čiže majitelia 1. generácie, ktorým ešte výkon procesora postačuje, nemôžu len tak kúpiť novšiu dosku kvôli jej funkcionalite. Na druhej strane, majitelia starších dosiek majú veľkú šancu, že s jednoduchým BIOS updatom budú môcť svoje dosky osadiť novšími a výkonnejšími procesormi. Celá kompatibilita ale závisí od výrobcu dosky a jeho ochoty vydať nové BIOS ovládače. Nový X570 čipset je však v mnohom zaujímavým, keďže prináša nielen nové štandardy PCIe 4.0 a M.2 Gen 4, ale na vybraných modeloch napríklad aj podporu Wi-Fi 6 a 10 Gigabit Ethernetu.

Obal a jeho obsah

Balenie, v ktorom je doska MSI MEG X570 ACE dodávaná, je tradičné a dobré v tom tradične dobrom zmysle slova. Hoci v MSI majú svojho maskota (dráčika s menom Lucky), na balení nie je nijako zobrazený, ako to so svojimi maskotmi či logami robia iné spoločnosti. Toto však nie je na škodu, pretože takto sa na balenie zmestí ako podobizeň dosky, indikujúca čierny povrch so zlatými doplnkami, tak aj veľa všakovakých nápisov a obrázkov, ktoré poukazujú na funkcionalitu, ktorú doska ponúka. Na zadnej strane sú ešte bližšie informácie o schopnostiach a možnostiach dosky, no to najdôležitejšie je, samozrejme, vnútri.

A že je toho okrem dosky v antistatickom obale stále dosť. Základné veci ako manuál, CD s ovládačmi, nálepky a pár brožúrok sú tradičné veci, rovnako ako štvorica SATA káblov, nálepka s logom spoločnosti na skrinku či malá skrutka na uchytenie M.2 SSD. V balení sú navyše káble na ovládanie RGB podsvietenia a WI-FI anténa, vďaka ktorej budú môcť majitelia MEG X570 ACE fungovať aj bezdrôtovo.

Prvé dojmy a spracovanie

V MSI pri tomto modeli stavili na tmavšie tóny. Ako samotná doska, tak aj väčšina chladičov a doplnkov je v čiernej farbe, ktorú zdobia zlaté nápisy a logá. Jediné miesta, kde je vidieť trochu striebornej, sú najmä vystužené PCIe a DIMM sloty, ktorých spevnenie v MSI nazývajú Steel Armor. Aj tento povrch je však tmavší ako normálny leštený kov. Doska je hneď na prvý pohľad robustná, s premyslene umiestnenými komponentami, ktoré by sa mali postarať aj o tie najvýkonnejšie AM4 procesory, čo je k dnešnému dňu 16-jadrový Ryzen 9 3950X.

Ako aj pri väčšine nových X570 dosiek, aj MEG ACE má aktívne chladenie čipsetu. Oproti iným modelom od konkurencie ale ventilátor má funkciu Zero Frozr, čiže možnosť zastaviť sa, keď nie je chladenie čipsetu a napájania nutné. To je naozaj skvelá správa pre majiteľov dobre chladených skriniek, ktorým by mohli vyššie tóny malých ventilátorov prekážať. Pokiaľ ste však úplným fanatikom do ticha, potom je nutné si ešte priplatiť a pozerať sa po úplných top modeloch, ktoré zvládajú čipset chladiť pasívne.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Procesory Ryzen tretej generácie sú postavená na architektúre TSMC 7nm FinFET, vďaka čomu sú teoreticky výkonnejšie pri menšom odbere elektriny. Ale iba teoreticky, pretože tam, kde sa znížia nároky na odber elektriny či schladia teploty, je hneď túžba po vyššom výkone a taktoch. MSI na tejto doske, našťastie, použilo naozaj kvalitné riešenie napájania formou fáz v konfigurácií 12+2+1 (12 procesor, 2 čipset, 1 RAM), ktoré sú ovládané high-end čipom IR35201. Ten je síce dimenzovaný na 6 fáz, takže medzi fázami sú nutné zdvojovače, ale pri použitých VRM-kách zvládne čip rozlišovať prúd aj na zdvojených fázach a stále dostatočne vyrovnávať zaťaženie. Odozva vyrovnávania bude síce o niečo pomalšia ako bez použitia zdvojovačov, no ani tie najvýkonnejšie a na vode pretaktované procesory by nemali mať akýkoľvek problém aj v extrémnych podmienkach.

Milovníkom taktovania teda pri tomto modeli môžu zaplesať srdcia. Na doske sa ďalej nachádza kvalitné riešenie zvuku Realtek ALC1220, ktoré je aj vďaka veľmi dobre zvládnutej izolácii šumu a schopným zosilňovačom schopné poháňať aj náročnejšie slúchadlá, ako sú napríklad moje obľúbené Sennheiser HD 380 Pro. Po stránke chladenia sa na doske nachádza celkovo 7 PWM konektorov na ventilátory, z čoho jeden slúži primárne pre procesor a jeden pre pumpu vodného chladenia.

Dostatok konektorov neobišiel ani milovníkov RGB podsvietenia, takže sa na doske nachádza jeden RGB konektor, dvojica pre adresovateľné RGB (ARGB) a dokonca aj 3PIN Corsair konektor. Na záver, čo sa konektivity týka, sú na doske tri M.2 Gen4 sloty (dva cez čipset a jeden cez procesor), trojica vystužených PCIe Gen 4.0 x16 slotov (x16+x8+x4), interné konektory pre 4x SATA, dva PCIe x1, dva USB 2.0, dvojica USB 3.2 Gen 1 a jeden USB 3.2 Gen 2 Typ C. Po stránke vybavenosti a konektivity je táto doska takmer úplná špička, teda až na jeden menší problém, ktorým je iba štvorica SATA portov. Bežným ľudom možno ďalšie SATA porty chýbať nebudú a aj ja som už napríklad na stolovom počítači prešiel čisto na M.2 SSD úložisko, no od dosky v tejto cenovej kategórii by som očakával aspoň šesť, ak nie osem portov.

Vonkajšia konektivita a bonusové funkcie

MEG X570 ACE sa radí medzi dosky s jednou z najmenej dôležitých, no pre mňa veľmi príjemných funkcií, ktorou je zabudovaný kryt zadného panelu. Každý, kto už skladal počítač, vie, že tieto kryty sú väčšinou vyrábané z toho najostrejšieho plechu, aký ľudstvo pozná a takisto sa na ne pri inštalácii dosky jednoducho zabúda. Na zadnom paneli sa však nachádza to hlavnejšie – konektory. Celkovo sú na ňom dostupné 2x Wifi anténa, PS2 port (skvelá správa pre majiteľov starších periférií či nadšencov taktovania), 2x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1, 2x LAN porty (Intel 1G a Realtek 2.5G), USB C, 3x USB 3.2 Gen 2 Typ A, 5x audio jack a S/PDIF.

Takisto sa na jeho vrchu nachádzajú tlačidlá Clear CMOS a Flash BIOS, čo je opäť úplne perfektná funkcionalita pre bezpečné taktovanie. Clear CMOS zvládne resetovať nastavenia BIOSu, pokiaľ by sa majitelia tejto dosky náhodou dostali do bodu, keď by sa BIOS nevedel opraviť sám. A tlačidlo Flash BIOS je funkcia, ktorá by podľa mňa mala byť rozšírenejšia aj na lacnejších doskách. Vďaka nej je možné pri správnom postupe (USB kľúč naformátovaný špecifickým štýlom so súborom BIOSu (ten je pomenovaný presne daným názvom) a zastrčený do špeciálneho USB portu) nainštalovať nový BIOS aj bez nutnosti dosku osádzať procesorom, RAM či grafickou kartou.

Bonusová funkcionalita sa však neukrýva iba vonku, ale aj na samotnej doske, kde je gombík GameBoost. Vďaka nemu môžu majitelia prepínať medzi rozličnými prednastavenými profilmi pretaktovania. Túto funkciu však neodporúčam používať, keďže z manuálneho pretaktovania dokážu aj menej skúsení nadšenci vyťažiť viac a hlavne pri bezpečných napätiach, na ktoré nemusia tieto profily úplne myslieť. Ako posledné spomeniem interné tlačidlá Power a Reset, ktoré nie sú nikdy na škodu, a DEBUG LED panel, ktorý síce nie je najšťastnejšie umiestnený (pri osadení dosky dvoma dlhšími grafickými kartami bude úplne ukrytý), no určite dokáže pomôcť pri zisťovaní a odstraňovaní potenciálnych problémov systému.

Taktovanie

Spoločnosť AMD k taktovaniu, našťastie, pristupuje odlišne ako jej hlavný – modrý – rival. Tam, kde majitelia procesorov od Intelu potrebujú na taktovanie dosky s čipsetom začínajúcim na písmenko Z, ponúka AMD možnosti taktovania ako na doskách s čipsetom začínajúcim na X, tak aj B. Ešte lepšie je, že na taktovanie nepotrebujete myslieť ani pri výbere procesora, keďže zvýšiť takty sa dá na akomkoľvek Ryzen procesore.

S touto doskou som mal možnosť vyskúšať si kúsok s menom Ryzen 7 3700X. Ten ponúka 8 fyzických/16 logických jadier, 36 MB L2/L3 cache, základný takt 3,6 GHz s boost taktom až 4,4 GHz, a to za cenu okolo 330 eur. Tentokrát sa mi s dodaným procesorom na doske MSI MEG X570 ACE podarilo dosiahnuť stabilné hodnoty 4,3 GHz pri 1,425 V, čo nie je úplné retro a mierne som dúfal v lepšie čísla. Je však pravda, že takéto pretaktovanie je na všetkých jadrách a nie je to len nárazový boost na pár najvýkonnejších jadrách.

Pokiaľ plánujete procesor využívať hlavne na prácu s videom, fotkami, či 3D modelmi, bude takéto taktovanie výhodné. Pokiaľ ste ale hráč, oplatí sa vám skôr nechať procesor v základných taktoch a nechať ho ovládať boost, čo sa prejaví lepšími výsledkami v hrách. Stále očakávam/dúfam, že s postupom času a novšími ovládačmi prídu aj lepšie možnosti taktovania, no za cenu, v akej sa tento procesor predáva, je jeho výkon viac než postačujúci. A skvelou správou je aj to, že doska celý proces taktovania, stres testovania a záťaže hrami zvládla na jednotku.

Naše hodnotenie

Ošiaľ ohľadom nových Ryzen procesorov pomaly opadáva. Alebo vlastne ani nie. Ani nemá prečo, keďže ponúkajú naozaj úctyhodný výkon najmä v spojení s kvalitnými matičnými doskami. A MSI MEG X570 ACE sa medzi kvalitné dosky definitívne radí. Funkcionalita, ktorú do tejto dosky v MSI napratali, kvalitné komponenty a riešenie napájania znamenajú, že cena okolo 350 eur sa mi už nezdá taká vysoká. Samozrejme, sú aj lacnejšie modely, alebo aj dvojnásobne drahšie (MSI MEG X570 Godlike) s pár pridanými funkciami a potenciálni záujemcovia dokonca môžu nové Ryzen procesory osadiť aj do predošlej generácie AM4 dosiek. Pokiaľ však máte radi všetko nové a nabité tým najlepším, čo je momentálne bežne dostupné, potom môžete bez výčitiek siahnuť po tomto kúsku.

Klady

 • rafinovaný dizajn
 • dobre riešené napájanie procesoru
 • stabilná pri taktovaní
 • špičkový audio kodek
 • funkčný softvér a veľa možností ovládania RGB
 • PCIe 4.0 a trojica M.2 Gen4 sloty
 • dobre riešené chladenie napájania a M.2 slotov
 • zabudovaná WiFi
 • dvojica LAN portov (jeden dokonca 2.5Gig)

Zápory

 • iba štyri SATA porty
 • menej RGB LED na doske
 • vyššia cena oproti X470

Informácie o produkte

MSI MEG X570 ACE

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 350 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk