RECENZIA: MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO - výkon takmer na úrovni 2080 Ti za ⅔ ceny

RECENZIA: MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO - výkon takmer na úrovni 2080 Ti za ⅔ ceny

 

Grafické karty z radu RTX sa už mali šancu usadiť na trhu a hoci ich cena pre množstvo hráčov stále predstavuje neprekonateľnú prekážku, ich výkon je neodškriepiteľný. Okrem ceny im tiež nepomáha ani fakt, že herných titulov podporujúcich ich najväčší ťahák (ray tracing, ktorým sa Nvidia snažila vyššie ceny ospravedlniť) je stále ako šafranu. Ich výkon je aj napriek tomu úctyhodný aj bez tohto špeciálneho typu vykresľovania obrazu. Keďže sú však RTX karty na trhu už takmer rok a spoločnosť AMD sa na ich úroveň snažila dotiahnuť svojimi novinkami Radeon RX 5700 a 5700XT, od Nvidie prišla odpoveď v podobe SUPER kariet. S podobnou cenou, za akú boli uvádzané pôvodne, no o niečo výkonnejšie. Na testovanie tentokrát dorazil kúsok s menom MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO a ja som sa teda pustil do bližšieho skúmania vylepšení, ktoré ponúka.

Nvidia vypustila nové SUPER karty len deväť mesiacov po príchode RTX generácie, za čo sa hráči môžu poďakovať najmä miernemu tlaku, ktorý v Nvidii mohli pociťovať zo strany AMD. Novinky z dielne AMD síce nie sú úplne o ničom, no Nvidia sa pri svojich výkonnejších kúskoch v praxi nemala čoho obávať. AMD sa naďalej zameriava najmä na získavanie podielu na trhu strednej cenovej kategórie a odpoveď na monštrá ako RTX 2080 Ti či po novom 2080 Super ešte, nanešťastie, nemajú v ponuke. Model od spoločnosti MSI, ktorý k nám zavítal, sa radí aj v rámci samotnej RTX 2080 SUPER ponuky medzi špičku ako prevedením chladenia, tak aj cenou.

Čo je to vlastne RTX a ray tracing

Aby som upresnil, prečo sú vlastne RTX karty takým veľkým krokom dopredu, musím hneď na začiatku vysvetliť pojem ray tracing. Od počiatku zobrazovania obrazov na digitálnych obrazovkách bola používaná technológia rasterizácie. Výhodou rasterizovaného obrazu je blesková rýchlosť, s akou dokážu aj menej výkonné grafické karty spracovávať mapy 3D modelov a chrliť 2D obrazy v reálnom čase, čím vytvárajú dojem plynulého obrazu. Rasterizácia má ale množstvo nevýhod, ako je napríklad nutnosť používať špeciálne mapy na osvetlenie a iné triky, aby výsledný obraz vyzeral ako tak k svetu. Nehovorím, že tento štýl zobrazenia je mŕtvy a, samozrejme, existuje množstvo hier, ktoré aj napriek používaniu množstva grafických kompromisov vyzerajú neskutočne dobre.

Na scénu ale nastupuje ray tracing. Teda, ako technológia existuje už tiež pekných pár rokov a je jedným zo základných kameňov nielen animovaných filmov, ale aj veľkej časti CGI efektov v moderných filmoch. Vďaka tejto technológii vyzerajú ohromné bitky v sci-fi filmoch tak realisticky a akčné scény môžu byť o toľko pohlcujúcejšie. Ray tracing namiesto spracovania 3D modelu, separátnej mapy osvetlenia a ďalších máp s tieňmi, farbami a inými doplnkami, jednoducho vezme scénu a v reálnom čase vypočíta, ako sa od všetkých 3D modelov odrazia lúče zo všetkých zdrojov svetla. Výsledné obrazy sú oveľa realistickejšie, tiene tmavšie, slnko jasnejšie.

Problém, ktorému ray tracing doteraz čelil, bol nedostatočný výkon grafických kariet, ktoré jednoducho neboli schopné spracovávať taký počet snímok a tak rýchlo, aby bol výsledok hrateľný. Pri práci na filmoch nie je dlhší čas vytvorenia jednej snímky tak problematický, no pri hre ich treba stabilne minimálne 24, resp. ešte viac za sekundu. Hlavne vďaka pokrokom, ktoré sa Nvidii podarili pri architektúre nových grafických jadier, sú RTX karty takým veľkým posunom a vyzerá to tak, že aj budúcnosťou hier. Teraz ale konečne k samotnej karte, ktorú sme obdržali na testovanie.

Obal a jeho obsah

Prémiové karty od MSI boli vždy dodávané v rozmernejších a kvalitne vyzerajúcich škatuliach. MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO, samozrejme, nie je výnimkou, keďže sa do balenia musí zmestiť nielen celkom veľká karta, ale aj príslušenstvo. V balení sa hneď pod tenkou ochranou v podobe mäkkej peny nachádza papierová zložka obsahujúca pár brožúrok ako manuál, komiksovo spracovaný návod na inštaláciu či prehľad príslušenstva, ktoré k tejto karte MSI odporúča.

Pobavili aj dva kartónové podpivníky s hernou tematikou, no to dôležitejšie je pod týmito papierovými doplnkami. Karta sa nachádza v antistatickom obale a naľavo od nej je umiestnená špeciálna kovová výstuha, ktorú môžu majitelia nainštalovať do počítača. Mala by sa postarať o udržanie karty vo vodorovnej pozícii a zabrániť prílišnému klesaniu na jej konci. Prehýbanie som si po nainštalovaní samotnej karty nevšimol, takže v mojom prípade výstuha ostala v balení. Do budúcnosti je to ale príjemná poistka, ktorá aj dobre vyzerá.

Prvé dojmy a spracovanie

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO sa môže pochváliť chladením s trojicou ventilátorov. Nejde pritom o obyčajné ventilátory, no kúsky s dizajnom, ktorý v MSI nazvali Torx 3.0 a sú špeciálne navrhnuté na čo najlepšie výsledky na grafických kartách. Na rozdiel od niektorých riešení od výrobcov sa všetky tri ventilátory točia rovnakým smerom a nijako sa neprekrývajú, čím nevytvárajú prílišné vírenie a turbulencie vzduchu. V konečnom dôsledku, ako bude vidno v grafoch s výsledkami, však chladenie tejto karty v MSI zvládli na jednotku.

Karta sa môže pochváliť aj veľmi efektne vyzerajúcim backplate-om a RGB podsvietením bokov, no skôr by som možno uvítal nejaký svetelný prvok aj na vrchu. V tomto prípade celé podsvietenie vynikne iba pri vertikálnej inštalácii karty, čo je ešte stále málo rozšírený scenár. Avšak aj jedna strana s podsvieteným MSI logom a tromi pásikmi dokáže vdýchnuť život aj do inak nudnej skrinky. Možno by sa mi ale páčilo, ak by boli podsvietené aj písmená GEFORCE RTX vedľa MSI loga, no nie je to nič, čo by som tejto karte príliš vyčítal. Rozmery 328 x 140 x 56.5 mm ju radia medzi tie väčšie kúsky, takže zapojenie v režime SLI nebude na veľa doskách možné. A pri kúpe by bolo fajn myslieť aj na jej váhu (čosi nad 1,5 kilogramu) a inštalovať ju radšej len do matičných dosiek, ktoré disponujú vystuženými PCIe x16 slotmi. Jej veľkosť a váha daná hlavne rozmermi chladiča však znamenajú už spomínané skvelé výsledky po stránke teplôt a možností pretaktovania.

Softvér, podsvietenie a možnosti taktovania

Nastavenie podsvietenia stále rieši program Mystic Light, ten sa však po novom ukrýva ako súčasť aplikácie Dragon Center. Jeho výhodou je prehľadnosť a možnosť nastavovať RGB LED diódy nielen na samotnej karte, ale napríklad aj na podporovaných RAM moduloch, matičných doskách, chladičoch či iných komponentoch vybavených LED diódami. Druhý program, ktorý k tejto karte môžem z celého srdca odporúčať (a ktorý množstvo ľudí používa aj pri kartách iných značiek), je MSI Afterburner. Zvládne všetko, čo by mohol nielen začiatočník, ale aj naozaj skúsený používateľ potrebovať na prispôsobenie a monitorovanie svojej grafickej karty. Na domovej karte sú prehľadne zobrazené takty grafického čipu a pamäte, povolené prekročenie základného limitu napájania či nastavenie rýchlosti ventilátorov. Monitorovanie všetkých potrebných (aj menej potrebných) faktorov od taktov cez teploty až po rýchlosti ventilátorov je naozaj jednoducho dostupné.

Testovanie, metodológia a absencia výsledkov s ray tracingom

Pri testovaní bola karta osadená na matičnej doske MSI MEG X570 ACE spolu s procesorom AMD Ryzen 7 3700X a 32 GB DDR4 3200 MHz RAM. Procesor bol ponechaný v základných nastaveniach, pri RAM bol zapnutý XMP profil na plné využitie 3200 MHz taktov a chladenie bolo nastavené na plný výkon pri procesore/skrinke s automatickou krivkou pri grafickej karte. Hry boli otestované s kartou ako v základných nastaveniach, tak s pretaktovaným jadrom na 2295 MHz a pamäťou na 9000 MHz (18 Gbps). Všetky hry boli otestované v rozlíšeniach 1080P a 1440P záznamy o FPS boli zachytávané programom FRAPs.

Naše hodnotenie

Takmer 850 eur je vcelku veľká suma. No ako vidno na výsledkoch, MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO sa výkonom takmer vyrovná RTX 2080 Ti modelom a tie pritom stoja často viac ako 1300 eur. Žijeme v dobe, keď moderné hry zvládnu zobrazovať takmer realistické modely a to všetko vďaka takto výkonným kartám. MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO je naozaj schopná a schopne zvládnutá karta ako nízkymi teplotami aj pri pretaktovaní, po stránke výkonu na hranie vo vysokých frameratoch, či vysokom rozlíšení dokáže ešte roky, takže hoci je investícia do jej kúpy vcelku vysoká, na základe jej schopností sa určite oplatí.

Klady

 • vyššie takty priamo z výroby
 • takmer dokonalé chladenie
 • skvelý softvér
 • veľmi dobré výsledky v hrách
 • tichý chod aj pod záťažou
 • RGB

Zápory

 • prémiová cena
 • nemusí pasovať do každej skrinky

Informácie o produkte

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO 2019

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 56,5 mm
 • Výška: 328 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 140 mm
 • Hmotnosť: 1531 g
 • Farba: šierna/strieborná
 • Orientačná cena: 830 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk