RECENZIA: Samsung Galaxy S10e - vysoký výkon v menšom tele

RECENZIA: Samsung Galaxy S10e - vysoký výkon v menšom tele

 

Pre rok 2019 vydal Samsung svoj rad vlajkových lodí S, konkrétne už 10. generácie. Tá sa skladá z najvyššieho modelu S10 Plus a pokračuje cez S10 až k S10e. Modely medzi sebou zdieľajú procesor a taktiež aj časť fotoaparátovej sústavy. V tejto recenzii si predstavíme model S10e, teda najlacnejšieho zástupcu nového radu, ktorý však výkonovo výrazne nezaostáva za svojimi staršími bratmi.

Obsah balenia a prvý dojem

Smartfón Galaxy S10e do našej redakcie prichádza z dielní Samsungu v retail balení. Navonok minimalistické, pritom elegantné balenie v sebe ukrýva bohaté príslušenstvo, ktoré okrem samotného smartfónu zahŕňa rýchlonabíjačku, AKG slúchadlá, redukciu USB typ-C na micro USB, OTG redukciu USB typ-C na USB typ-A, USB typ-C kábel, sponku na výber SIM karty a inštruktážne manuály.

Na prvý pohľad potenciálneho zákazníka očarí kovový rám v zlatej farbe spolu so žltým zadným krytom. Tento farebný variant označuje Samsung ako „Canary Yellow“. Okrem žltej je S10e na našom trhu dostupný aj v zelenej, poprípade bielej farbe. Rozmery S10e sú 142 x 70 x 8 mm s hmotnosťou 150 g.

Telefón sa naozaj dobre drží v ruke, vôbec sa nešmýka. Odomykacie tlačidlo, v ktorom je integrovaná aj čítačka odtlačkov prstov, je v oblasti pravého palca, teda nadosah. Čítačka je jednou z tých rýchlejších, avšak jej trochu nehrá do kariet dlhšia odomykacia animácia, a tak sa zdá, že je čítačka pomalá. Na ľavom boku je okrem kolísky hlasitosti aj tlačidlo Bixby, ktoré som si často plietol so znižovaním hlasitosti pri pokuse o snímok obrazovky. Bixby je asistent od Samsungu rovnako ako Google Asistent.

Z hľadiska konektivity sa nezabudlo na slúchadlový jack umiestnený na spodnej hrane, vedľa ktorého je okrem reproduktoru a mikrofónu aj komunikačno-nabíjací port USB-C.

Na prednej strane sídli 5,8“ AMOLED displej s rozlíšením 2280 x 1080 pixelov. Ponúkne žiarivé farby a dobré pozorovacie uhly. Umiestnený tu je aj senzor intenzity okolitého svetla, ktorý spolupracuje s funkciou automatickej regulácie jasu. Maximálny jas je dostatočný aj pre ovládanie na priamom slnku. V nastaveniach nájdete plno farebných profilov, ktoré možno užívateľsky poupravovať. Predné aj zadné sklo je chránené vďaka Gorilla Glass 5.

Priamo v displeji, konkrétne v jeho pravom hornom rohu, je predná selfie kamera s rozlíšením 10 Mpx a svetelnosťou f/1.9. Netreba zabudnúť ani na reproduktor pre hovory, ktorý je dobre vsadený do tela smartfónu.

Predný reproduktor spolu s hlavným hrajú naraz pri počúvaní hudby alebo sledovaní YouTube. V dobrom ma prekvapili na pomery smartfónu silné basy. Maximálna hlasitosť je dostačujúca aj pre ozvučenie stredne veľkej izby.
Telo zariadenia podlieha certifikácii IP68.

Softvér a výkon

Samsung Galaxy S10e prichádza predinštalovaný s Androidom 9 Pie. Počas redakčného testu dostal niekoľko aktualizácií vrátane augustovej bezpečnostnej záplaty.

Úprimne ma však nový redizajn OS akosi nenadchol. Subjektívne, ikonky sú príliš hravé a v nastaveniach sa mi ťažšie orientovalo.

Prechod medzi obrazovkami je rýchly, no sem-tam badať zaváhanie. Pri trochu náročnejších akciách ako napríklad pri aktualizácii aplikácie po nainštalovaní najnovšej aktualizácie systému Android sa S10e dosť hrial, a to až za hranicu doporučenej teploty procesora Samsungom. Prejavilo sa to hlavne na teplote ľavej časti kovového rámu a taktiež zadného skla.

Plynulý chod systému zabezpečuje procesor Exynos 9820 + grafický akcelerátor Mali G76 spolu s 6 GB RAM. Interné úložisko má veľkosť 128 GB a je možné rozšíriť ho pomocou microSD karty do veľkosti až 1 TB.

Náročné hry ako PUBG Mobile je možné hrať s najkvalitnejšími detailmi bez strachu o snímky za sekundu. Až na zahrievanie beží všetko rýchlo a pohodlne. Aj výsledky benchmarkov zaraďujú tento smartfón po stránke výkonu k špičke.

Z ďalších funkcií nesmieme opomenúť prítomnosť NFC čipu, vďaka ktorému možno platiť mobilom s pomocou Google Pay alebo Samsung Pay.

Fotoaparát

V zadnej stene je vložená dvojica fotoaparátov, pričom jeden z nich má rozlíšenie 12 Mpx, premenlivú svetelnosť f/1.5-2.4 spolu s optickou stabilizáciou obrazu a druhý 16 MPx ultra-wide s rozlíšením 16 MPx.

Síce oproti vyšším modelom radu S10 má S10e o jeden fotoaparát menej, no stále ide o veľmi slušnú dvojicu. Ultra-wide fotoaparát má rozhľad až 123 stupňov.

Automatický režim fotoaparátu sa dokáže skvelo postarať o výslednú kvalitu zhotovených snímok. Automat zvláda aj náročné scény ako je fotenie v protisvetle – výsledná fotografia je ukážkovo vybalansovaná, bez tmavých/prepálených oblastí. Fotografie majú žiarivé farby a úmerný bokeh efekt, pokiaľ ide o portrét alebo makro. Samsung do aplikácie fotoaparátu pridal aj presety pre určité druhy scén.

Manuálny režim (označovaný ako režim PRO) odomyká možnosť zhotovovania fotografií vo formáte .dng spolu s nastaveniami ISO, WB, zaostrenia a iných. Všetky nastavenia sa prejavujú pri zmene posúvačov v reálnom čase.

Video je možné natáčať až v rozlíšení UHD pri 30 fps. Stabilizácia robí veľký kus roboty pri snímaní videa. Dokonca je tu možnosť snímať aj v HDR10.

Predná 10 MPx selfie kamera zhotovuje taktiež dobre vyzerajúce fotografie, avšak niekedy sú trochu prepálené, no nepôsobí to rušivo.

Batéria

Pod kapotou S10e nájdeme batériu s kapacitou až 3100 mAh. Na jej nabíjanie do balenia výrobca pribalil 15 W rýchlonabíjačku. Operačný systém robí dobrú prácu s uspávaním aplikácie, čím výrazne predlžuje celkovú výdrž. Okrem drôtovej nabíjačky je možno nabíjať S10e pomocou bezdrôtového nabíjania. Priložením iného zariadenia podporujúceho bezdrôtové nabíjanie pomocou štandardu Qi je možné z S10e zdieľať energiu iným zariadeniam.

Tento smartfón je bezproblémovým jednodenným zariadením. Jeho nabíjanie trvá asi 80 minút, čo sa mi zdá dosť vzhľadom na rýchlonabíjačku.

Naše hodnotenie

S10e je síce najnižším zástupcom radu S10, no aj tak ide o malú-veľkú vlajkovú loď. Až na niektoré nepríjemné vlastnosti ako napríklad prehrievanie alebo zatiaľ trocha krívajúcu optimalizáciu nadstavby operačného systému je v poriadku S10e odporučiť. So staršími bratmi zdieľa procesor a grafický akcelerátor. Ponúkne „len“ 6 GB RAM (v porovnaní s 8 GB u S10/S10+), no pre drvivú väčšinu užívateľov je to stále príliš veľa.

Klady

 • konštrukcia
 • dizajn
 • výkon
 • fotoaparát

Zápory

 • prehrievanie
 • pomalšie nabíjanie batérie
 • odladenie nastavby

Informácie o produkte

Samsung Galaxy S10e 2019

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Orientačná cena: 749 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk