• Hlavná stránka
 • HW
 • Recenzie
 • RECENZIA: Acer Predator Helios 300 je špičkový herný notebook s extrémnym výkonom a slušnou cenou
RECENZIA: Acer Predator Helios 300 je špičkový herný notebook s extrémnym výkonom a slušnou cenou

RECENZIA: Acer Predator Helios 300 je špičkový herný notebook s extrémnym výkonom a slušnou cenou

 

Po teste Asus Zephyrus tu máme takmer identickú konfiguráciu, tentokrát však z dielne spoločnosti Acer. Sumou sa pohybuje vysoko, hoci cenovka je predsa len o približne o 500 eur nižšie ako v prípade Asusu, takže uvidíme, akým spôsobom sa to v konečnom hodnotení prejavilo.

Balenie

Balenie tentokrát nebolo ničím výnimočné. Hoci ide o prémiový produkt, výrobca nič špeciálne navyše nepribalil. Ide teda o klasiku – v balení nájdeme notebook samotný, napájací kábel so zdrojom a používateľský manuál.

Hardvérové parametre

Notebook ponúka identický procesor ako konkurenčný Zephyrus, čiže Intel Core i7-9750H, ktorý disponuje šiestimi jadrami a dvanástimi vláknami, vo frekvenčnom rozsahu na 2,6 – 4,5 GHz. K dispozícii je aj 16 GB RAM v dvojkanálovej konfigurácii na frekvencii 2666 MHz. Grafická karta je opäť veľmi výkonná, ide o Nvidia GeForce RTX 2070 s 8 GB VRAM. Úložisko je v tomto prípade kombinované a tvorí ho jeden 512 GB disk SSD a 1000 GB HDD so 7200ot/min.

Potešil nás displej. Acer použil 17,3-palcový IPS panel s Full HD rozlíšením 1920x1080 bodov a obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Pride nám to lepšia voľba ako Asus Zephyrus, v ktorého prípade ide o 15,6 palcový IPS panel s rozlíšením 1920x1080 bodov. Jediné, čo nás na ňom mrzí, je chýbajúca podpora Gsync/freesync, čo by dalo hernému stroju o úroveň lepší zážitok.

Keďže ide o väčší notebook, nájdeme tu aj numerickú klávesnicu, čo považujeme za veľké plus. RGB konfigurovateľné podsvietenie je úplnou samozrejmosťou.

Čo sa zvukovej stránky týka, od notebooku nie je možné čakať zázraky, Acer ale v tejto oblasti patrí k tým lepším zariadeniam. Potešia aj celkom slušné basy.

Acer sa chváli aj prepracovaným chladením a musíme mu dať za pravdu. Aj v plnej záťaži bol notebook relatívne tichý. Keď ale v nastaveniach prepnete na maximálny výkon chladenia, začne vám na stole vzlietať „tryskáč”. V tomto nastavení ho veľmi neodporúčame používať, jedine vtedy, ak by ste sa chceli pohrať s taktmi grafickej karty.

Konektivita je štandardná. Notebook disponuje HDMI konektorom, mini Display portom, tromi USB 3.2 portmi, tradičnými konektormi pre slúchadlá, sieťovým konektorom RJ45 a jedným USB typ C. Chýba slot na SD alebo micro SD kartu.

Predator Helios 300 je vybavený 4-článkovou batériou s kapacitou 59Wh, čo dáva tušiť, že výdrž nebude silnou stránkou tohto zariadenia. Je, bohužiaľ, podpriemerná - pri prehrávaní 4K videa notebook vydržal len necelé tri hodiny.

Dizajn a ergonómia

Acer nazval notebook Predator a tomu zodpovedá aj krásny agresívny dizajn, ktorý sa nám veľmi páčil. Zaujmú agresívne rezané línie a ostré hrany. Tak, ako je notebook agresívny zvoleným hardvérom, je agresívny aj dizajn. Palec hore!

Už dávno neplatí, že Acer je synonymom lacnejších zariadení s horším spracovaním. K spracovaniu nemáme žiadne výhrady, je na špičkovej úrovni. Všetko výborne lícuje, materiály sú príjemné na dotyk a notebook pôsobí veľmi robustne. Perfektná je aj klávesnica a touchpad, ktorý ale hráči zrejme nevyužijú. Hmotnosť necelé tri kilogramy je vzhľadom na veľkosť úplne v poriadku.

Testy výkonu

Ako sme už spomínali, notebook je vybavený procesorom Intel Core i7 9750H, ktorý disponuje šiestimi jadrami a dvanástimi vláknami. V Cinebench R20 dosiahol v multicore teste 2780 bodov, v teste jedného jadra potom 423 bodov. Multicore bol štandardne opakovaný z dôvodu, že pri prvom teste sa procesor nestihne poriadne zahriať a dosahuje oveľa vyššie hodnoty ako štandardne, my sme preto brali hodnoty nižšie, teda reálne dosahované.

V extrémnom teste Prime 95 sa priemerná teplota po polhodine pohybovala len okolo 71 stupňov, chladenie si svoju prácu robilo ozaj skvele a frekvencia procesora sa pri plnej záťaži všetkých jadier pohybovala okolo 3,1 GHz, resp. 3,2 GHz. Robili sme aj testy pamäťového systému, hodnoty sú priemerné kvôli použitým 2666MHz modulom od Kingstonu, čo je ale pri notebookoch štandardom.

Testy herného výkonu sme vykonali v troch tituloch - Zaklínač 3, Battlefield V a Shadow of Tomb Raider.

Zaklínač 3 reprezentuje rozhranie DirectX 11 a stále patrí k najnáročnejším a najpopulárnejším titulom. V maximálnych nastaveniach v režime Extreme sa FPS pohybovali v hodnotách od 82 do 112 (minimálne a maximálne hodnoty).

Battlefield V sme hrali so zapnutým raytracingom a vypnutým DLSS, pričom FPS sa v tom prípade pohybovali v rozmedzí od 62 do 74.

Shadow of Tomb Raider v maximálnom nastavení dosiahol priemerné FPS 85.

Teplota grafickej karty dosahovala po polhodine hrania kolo 70 stupňov, čo je vynikajúca hodnota.

Opäť teda konštatujeme, že výkon notebooku je vzhľadom na Full HD rozlíšenie značne predimenzovaný. Je to určite plus, keďže potrvá pomerne dlhý čas, kým bude zastaraný.

Naše hodnotenie

Acer dodáva notebook s veľmi schopným nástrojom, resp. aplikáciou PredatorSense, kde je možné nastaviť automatické pretaktovanie GPU, podsvietenie, chladenie a v neposlednom rade aj rôzne profily pre hry a aplikácie. My hodnotíme Predator Helios 300 veľmi pozitívne, keďže ide o špičkovo vybavený herný stroj. Poteší 17,3-palcový displej, spracovanie a veľmi výkonný hardvér. Sklamala len absencia G-Sync/Freesync a výdrž batérie, ktorú ale v tomto prípade nepovažujeme za mínus. Za cenu od 2000 eur ide o výborné zariadenie, ktoré vám na cestách plnohodnotne nahradí herný desktopový počítač.

Klady

 • veľmi výkonný hardvér
 • skvelý 17,3-palcový IPS 1080p 144 Hz
 • veľmi účinné a tiché chladenie
 • špičkové spracovanie
 • vzhľadom na výbavu veľmi dobrá cena

Zápory

 • slabšia výdrž na batériu
 • chýbajúci G-Sync/Freesync

Informácie o produkte

Acer Predator Helios 300

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 403 mm
 • Výška: 280 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,7 mm
 • Hmotnosť: 2093 g
 • Orientačná cena: 2000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk