RECENZIA: Creative Outlier Air Sports - veľa muziky za slušné peniaze

RECENZIA: Creative Outlier Air Sports - veľa muziky za slušné peniaze

 

Pamätám si, keď vynašli koleso – ľudia boli nadšení, hlavne zberači, lovcom to bolo v podstate jedno. Teda až kým im neukázali, že tak môžu z lesa zvážať viac ulovenej zveri. Bol to prelomový objav a ja som vďačný, že počas môjho života som mal tú česť zažiť ešte jeden, oveľa dôležitejší – príchod Bluetooth slúchadiel.

Neviem, či si vôbec uvedomujete, aký obrovský dopad na ľudí táto udalosť mala, ale pokiaľ ste sa, rovnako ako ja, tridsať rokov pravidelne vešali na káble od slúchadiel a bojovali s ich motaním sa a zadrhávaním sa o zips, je vám jasné, že spolu s objavením ohňa a vynájdením kolesa je práve odstrihnutie slúchadiel tým najväčším pokrokom v histórii ľudstva.

Creative Outlier Sports Air sú Bluetooth slúchadlá, ktoré naplno ťažia zo vzniknutej situácie. Vedia, čo ľudia od bezdrôtových slúchadiel očakávajú a prinášajú im to v miere vrchovatej. Kupujúcich sa snažia získať najmä kvalitným zvukom a dlhou výdržou, tak sa poďme pozrieť na to, či majú šancu prekvapiť.

Balenie

Slúchadlá sú zabalené v šikovnej, robustnej krabici, ktorej stačí vytiahnuť veko a sú okamžite k dispozícii. Vnútri balenia okrem dvojice slúchadiel nájdete aj krabičku na nabíjanie. Tá je pomerne veľká a chvíľku si na ňu budete musieť zvyknúť, no jej veľkosť je daň za slušnú nabíjaciu kapacitu, ktorú poskytuje. Krabička je plastová, ale nemal som pocit, že by som na ňu musel nejako výraznejšie dávať pozor. Možno iba vtedy, keď je vysunutá vnútorná časť so slúchadlami. Samovoľné vysunutie však prakticky nehrozí.

Súčasťou balenia sú aj dve náhradné silikónové gumičky, tie však majú rôzne veľkosti a slúžia hlavne na to, aby ste si prispôsobili slúchadlá svojim ušiam. Nechýba kábel na nabíjanie a ja naozaj ďakujem súdruhom inžinierom za to, že má dodávaný kábel formát USB-C. Prvého mája sa za nich pomodlím... Úplne na spodku krabice sa pod letákmi nachádza aj nylonové puzdro, nemám však doktorát, neprišiel som na to, ako ho používať, a tak tam odpočíva doteraz.

Viac toho v krabici nenájdete, toto príslušenstvo vám ale bohato vystačí na príjemné počúvanie obľúbenej hudby.

Dizajn a konštrukcia

Dizajn a kvalitu nabíjacej krabičky sme už prebrali, poďme aj na samotné slúchadlá. Outlier Air sú slúchadlá do uší. Osobne z tejto kategórie najčastejšie využívam klasické AirPody prvej generácie a naozaj oceňujem všetkých výrobcov, ktorí sa ich nesnažia vizuálne kopírovať. Creative ide na dizajn úplne inak. Slúchadlá sú pomerne veľké a na rozdiel od spomínaných AirPodov ostáva celá ich konštrukcia v uchu, nesmeruje teda dolu k ušnému laloku ako pri slúchadlách od Apple. Treba na to myslieť, keď si slúchadlá vyberáte, podľa mňa to totiž u niekoho môže mať vplyv na to, ako bude so slúchadlami spokojný.

Časť slúchadiel, ktorá sa vkladá do ucha, je tenká a zakončená pomerne malou gumičkou. Keď ju uvidíte prvýkrát, budete mať chuť ju okamžite meniť za väčšiu, no netreba, sedí až prekvapivo dobre. Ja sa priznám, že som na to, ako mi slúchadlá sedia, až príliš háklivý a nejedny (aj kvalitnejšie) slúchadlá som odložil len preto, že mi proste vadili v ušiach. S Outlierami som napriek počiatočným predsudkom v tomto ohľade problémy nemal žiadne a uši ma z nich neboleli nikdy. A to som ich nosil aj na dovolenke pri rannom behu, obedňajšej joge, poobedňajšom behu a večernom strečingu... Jasné, robím si srandu, dával som si ich ráno a večer, keď som si šiel kúpiť pivo do obchodu + na pláž. Sedeli vždy dokonale a pivo s nimi chutilo stále dobre.

Zvuk

OK, sme v polovici recenzie a zatiaľ viete prd o tom najdôležitejšom, však? Hanbím sa. Poďme teda na zvuk. V prvom rade si treba uvedomiť, že tieto slúchadlá stoja okolo 90 €. Nemôžeme od nich teda očakávať zázraky, všakáno. Keď si ich však pustíte, garantujem vám, že ešte raz nájdete bloček a pozriete sa, či sa vám nesníva. Hrajú totiž oveľa lepšie ako iné slúchadlá v tejto a dokonca aj vyššej cenovej kategórii.

Kvalita zvuku je nadpriemerná, tóny sú tak akurát čisté a keď si uvedomíte, že to nie sú káblové slúchadlá, len sa znásobí vaše nadšenie. Creative do slúchadiel zakomponovali najnovšiu technológiu meničov s 5,6 mm grafénovou membránou a ak ste audiofil (tak si nekúpite tieto slúchadlá  ) budete to cítiť. Ja som bol prekvapený najmä z toho, ako dokážu podať stredy a výšky. Hlavne pri výškach som sa obával výrazného skreslenia, no pokiaľ fungujete na rozumnej hlasitosti, netreba sa ničoho báť, všetko je čisté a nezastreté aj pri pánoch z ACDC.

Ako bass lover som bol zvedavý aj na to, ako zvládnu Outliery basy. Aj tu to však uhrali so cťou. Musím však dodať, že výrazne záležalo na pesničke, resp. na kvalite jej formátu. Na Spotify, ako viete, tieto veci dosť kolíšu, a preto sa v niekoľkých prípadoch stalo, že basy neboli dobré, resp. boli úplne ploché. Ak to mám však zhodnotiť v priemere, tak aj basy sú vyhovujúce. Byť techno maniak, kúpu by som ale chvíľu zvažoval.

Spomenúť treba aj telefonovanie, pretože Outliery samozrejme umožňujú aj prijímanie hovorov. Pri telefonovaní som nemal žiadne problémy s tým, že by som nepočul druhú stranu. Štandardná kvalita bola dodržaná, hlas bol čistý a dostatočne počuteľný. Mikrofón už ale taký kvalitný nie je, v interiéri je všetko viac-menej bez problémov, no ak ste vonku, je to horšie. Keď som cestou po piv... ehm, pri rannom behu telefonoval, druhá strana sa celkom často sťažovala, že ma zle počuť. Treba s tým teda počítať.

Ďalšou vecou, ktorá je ale rýdzo subjektívna, no musím ju spomenúť, je to, že konštrukčné riešenie, ktoré Outliery majú, môže spôsobiť to, že budete pri prehrávaní hudby výrazne počuť svoje dupanie, resp. to, ako kráčate. Nie je to úplne strašné, ale ja osobne si neviem predstaviť, že by som s týmito slúchadlami behal, nepočul by som totiž nič.

U mňa bol problém v tom, že sa mi slúchadlá veľmi opierajú o ucho, a teda sa na ne prenášajú nárazy z chodenia. Keď som však slúchadlá požičal viacerým ľuďom, na tento problém sa z 5 ľudí sťažoval iba jeden. Záleží teda na tvare ucha a na vašej hudobnej rozmaznanosti.

Ovládanie, dosah a funkcie

Začnime dosahom, pretože s tým som bol nanajvýš spokojný. Outliery disponujú Bluetooth technológiou vo verzii 5.0, čo je skvelé. Výrobca udáva, že dosah je okolo 10 metrov a ja nemám dôvod tento údaj spochybňovať. Nepozoroval som ani výpadky spôsobené pohybom medzi hrubšími stenami. Najmä v kombinácii so smartfónom boli výsledky fenomenálne. Malý problém som mal pri párovaní s Macbookom Pro 2016 – stávalo sa mi, že mi v určitých intervaloch vypadával zvuk, bolo to však spôsobené používaným softvérovým ekvalizérom. Keď som ho vypol, problémy prestali, len tie basy zas šli do kytek...

Čo sa týka ovládania a funkcií, sú Creative Outlier Sports Air vybavené viac ako dostatočne. Najjednoduchšie je, samozrejme, ovládanie slúchadiel cez smartfón či notebook, no keďže majú na sebe aj fyzické tlačidlá, môžete využiť aj tie. Stlačením tlačidla na ktoromkoľvek slúchadle spustíte či pozastavíte hudbu alebo prijmete hovor. Ak dvakrát stlačíte tlačidlo na pravom slúchadle, preskočíte na ďalšiu skladbu. Ak dvakrát stlačíte ľavé, vrátite sa o skladbu naspäť. Hlasitosť zasa meníte podržaním tlačidla. Ak podržíte pravé, hlasitosť stúpa, ak ľavé, tak klesá. Žiaľ priznám sa, ja som ovládanie na tlačidlách nevyužíval vôbec. Tlačidlo totiž treba stlačiť naozaj silno a ak už máte slúchadlo v uchu, je to dosť nepríjemné, ba až bolestivé. Často sú tlačidlá v ušiach jednoducho nestlačiteľné. Dotykové plochy by v tomto prípade boli oveľa lepším riešením, ale samozrejme chápem, že výrobca by sa už asi pod 100 € nedostal.

K ovládaniu zaradím aj signalizáciu na krabičke. Tá s vami totiž vizuálne komunikuje o tom, v akom stave slúchadlá sú. Krabička aj slúchadlá sú vybavené LED-kami a vy tak ľahko spoznáte, že sa napríklad vybíjajú.

Na krabičke sa nachádzajú 4 ikonky – pravé a ľavé slúchadlo, úroveň nabitia krabičky a signalizácia nabíjania krabičky. Ak svietia diódy pri ikonkách slúchadiel, znamená to, že sa nabíjajú. Ak ikonka nabitia krabičky svieti namodro, je úroveň nabitia nad 30 %, ak načerveno, je pod 30 %, ak nesvieti, je plne nabitá.

Slúchadlá tiež komunikujú pomocou farieb. Ak nesvietia, znamená to, že sú nabité, ak svietia namodro, resp. blikajú, sú pripojené k telefónu. Pokiaľ sú v krabičke a sú červené, signalizujú nabíjanie.

Výdrž batérie

Výdrž batérie je jedna z vecí, ktorou sa výrobca snaží slúchadlá predať, a tak som sa na ňu poriadne zameral. A musím povedať, že som sklopil uši a uznávam Creativu, že nezavádza. Slúchadlá vám, samozrejme v závislosti od hlasitosti, vydržia tých 8 až 10 hodín úplne bez problémov. Krabička ich navyše dokáže až dvakrát naplno dobiť, čiže tak získate až 30 hodín muziky na jedno nabitie krabičky. To je veľmi slušná porcia času. Ja slúchadlá používam prakticky vždy, keď môžem, a nedokázal som ich vybiť ani počas týždňovej dovolenky. Stačilo ich dať na noc do krabičky a bez problémov vydržali 7 dní pomerne aktívneho počúvania. Tu by sa mohli iní výrobcovia v tejto cenovej relácii inšpirovať.

Naše hodnotenie

Spokojnosť, nič iné na záver napísať nemôžem. Creative Outlier Sports Air sú slúchadlá, ktoré splnia to, čo sľubujú, a dajú vám aj niečo navyše. Ak je vašou podmienkou pre kúpu Bluetooth slúchadiel slušné podanie zvuku a výdrž batérie, inde ani nehľadajte. Hodnotenie je však pre mňa ťažké, mrzí ma, že nemáme aj polhviezdičkovú stupnicu. Snáď to ale zvládnem šalamúnsky. Ak mám byť objektívny a svoje skúsenosti spriemerovať, dal by som 4 a pol hviezdičky, no ak dovolíte a smiem byť subjektívny, dávam 4 hviezdy, predsa len, ak máte uši ako ja, budete musieť robiť kompromisy a za kompromisy je u mňa hviezda dolu, takže nakoniec za 4.

Klady

  • za 90 € výborný zvuk
  • výdrž až 10 hodín
  • nevypadávajú z uší
  • USB-C kábel

Zápory

  • veľmi zlé fyzické tlačidlá
  • zvuková izolácia
  • niekedy zmätené párovanie

Informácie o produkte

Creative Outlier Air Sports

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk