RECENZIA: Acer Predator Triton 900 - Lepší? Horší? Hlavne iný!

RECENZIA: Acer Predator Triton 900 - Lepší? Horší? Hlavne iný!

Notebooky. Podľa štatistík sú vo svete počítačov ako takých práve notebooky hlavnou hviezdou, porážajúc v predajoch nielen stolové počítače, ale aj tablety, ktoré určitú dobu vyzerali ako ich hlavná konkurencia. V dnešnej dobe je ponuka notebookov naozaj široká – od jednoduchých kúskov, ktoré zvládnu prinajlepšom prácu s wordom a nejaké tie videá, cez modely s pridanou bezpečnostnou funkcionalitou a dlhou výdržou na batérie, ktoré si obľúbili firmy po celom svete, až po ultravýkonné stroje schopné konkurovať stolovým počítačom, po ktorých baží nejeden hráč. Spoločnosť Acer takmer od svojho vstupu na trh s notebookmi ponúkala široké spektrum zariadení, no produkt, s ktorým prišla teraz, je nielen neskutočne výkonný, ale aj bezkonkurenčne odlišný. Či v tom dobrom alebo v zlom, na to som sa pozrel v priebehu pár týždňov, keď som sa snažil objaviť všetky silné a slabé stránky modelu Predator Triton 900.

Pri značke Acer je Predator tá najvyššia méta. No v rámci nej je ešte Triton. To najlepšie z najlepšieho, najnovšie komponenty, najvyššia kvalita, inovatívne riešenia. O kúsku s názvom Triton 900 sme písali ešte na jeseň minulého roka, keď som mal možnosť ísť sa osobne pozrieť na všetky zaujímavé novinky, na ktorých v Aceri pracovali, no od prototypovania vždy ubehne nejaký čas, a preto sa ku nám tento notebook dostal až takmer rok po jeho predstavení. Od prvých videí a fotiek zobrazujúcich koncept s mierne odlišným prístupom k funkcionalite notebookov teda ubehlo dosť času, aby stihli v Aceri doladiť všetky detaily a priniesť naozaj perfektný produkt. Alebo nie? Iba vtipkujem, Triton 900 je nadmieru podarený kúsok, no ako to pri technológiách už býva, stále sa snaží vysporiadať s pár nutnými kompromismi a menšími nedostatkami. Dosť bolo teda chodenia okolo horúcej kaše, poďme sa pozrieť na samotný notebook.

Dizajn ako po zrážke dvoch raketoplánov s váhou malého satelitu

Triton 900 sa chváli, nie, priamo sa vystatuje svojím moderným dizajnom plným ostrých uhlov, kovových povrchov a rozmermi svojho tela. Neospravedlňuje sa, ani sa nesnaží zakrývať svoje snahy vzbudiť rešpekt a závisť u všetkých hráčov, ktorí ho uvidia, no ešte nevlastnia. Robustnosť a kvalitné prevedenie z neho priam vyžaruje, a to je podľa mňa len dobre, nakoľko pri lacnejších herných notebookoch s uhlopriečkou obrazovky nad 17 palcov by sa človek normálne bál dvihnúť ich za jeden roh, aby sa mu menej kvalitné zariadenie nezlomilo v rukách. Triton 900 však túto robustnosť, zachytenú najviac dvoma kovovými lištami po bokoch obrazovky, aj potrebuje, keďže práve v jeho obrazovke a v tom, čo dokáže, sa ukrýva najväčší odlišovací znak, ktorým pláva proti prúdu oproti iným prémiovým herným notebookom. Jeho masívne telo sa však premietlo aj do hmotnosti, ktorá sa po položení na váhu zastaví v okolí 4,5 kg, nepočítajúc 330-wattový napájací adaptér, ktorý by zvládol suplovať malú elektráreň. Mal som možnosť pracovať aj s rozmernejšími či ťažšími notebookmi, ktoré dokonca disponovali dvojicou grafických kariet, a vďaka tomu aj dvomi adaptérmi, no kto je často na cestách, bude mať problém tak či tak.

Mierne rozpoltená osobnosť

Kto sa na Triton 900 pozrie zbežne, tomu napadne, že ide o kúsok vyrobený čisto pre hráčov. Pri bližšom pohľade sa však ukazujú prvky, ktoré sú akoby vystrihnuté z denníka prianí profesionálnych dizajnérov hier, animátorov či ľudí pracujúcich so strihaním videa a úpravou fotiek. Je to teda zariadenie pre hráčov, profesionálov či profesionálov, ktorí sa radi hrajú? Hlavný ťahák Tritonu 900, veľký 17,3-palcový displej, sa totiž nevie iba otvárať, ako je to aj pri bežných notebookoch, ale špeciálne pánty mu dovolia teoreticky 3 hlavné pozície (v praxi ale takmer nekonečnú prispôsobiteľnosť). Tradičná pozícia, v ktorej je monitor umiestnený v zadnej časti a natáča sa podľa toho, ako sa otvárajú a zatvárajú pánty, je fajn, no Aceru nejde len o „fajn“. Samotný monitor je v pántoch uchytený v strede a je možné ho otáčať po jeho osi, takže druhá pozícia, vhodná najmä pre hráčov či na pozeranie filmov a videí, je s jeho umiestnením bližšie ku klávesnici. A v tretej hlavnej polohe je možné položiť ho takmer vodorovne a využívať ho ako tablet na písanie. Tu je však jeden z kameňov úrazu. Displej je naozaj nádherný. IPS LCD panel s rozlíšením až 4K, s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz, s podporou ako pri G-Syncu, tak aj dotyku. Čo viac si želať? Profesionáli by si okamžite všimli, že Triton 900 nepodporuje ovládanie dotykovými perami. A to je pre použitie ako mobilnú stanicu na tvorbu a úpravu obsahu silný fail. Ľudí pracujúcich s videom či fotkami by síce potešilo veľmi dobré pokrytie Adobe RGB farebného spektra až 99%, no ďalšie hodnoty ako presnosť zobrazovania farieb už také pôsobivé nie sú. Otázka, pre koho je teda Triton 900 určený, je asi týmto zodpovedaná.

Dosť výkonu nato, aby iní hráči zbledli závisťou

Áno, Triton 900 je asi naozaj určený hlavne hráčom. Kto by to bol povedal, najmä ak sa pozrieme na špecifikácie a komponenty, ktoré sa radia medzi tie najlepšie a najvýkonnejšie, aké sa dajú v notebookoch momentálne nájsť. Osem fyzických jadier, šestnásť logických jadier, 16 MB vyrovnávacej pamäte, takt 2,4 GHz až 5,0 GHz. Áno, to je Intel Core i9-9980HK. V tandeme s grafickou kartou RTX 2080, 32 GB DDR4 2666 RAM a 2 x 512 GB NVMe SSD v RAID 0 je tento model Triton 900 naozajstné monštrum, ktoré zvládne utiahnuť aj tie najnovšie tituly v 4K rozlíšení, aby si jeho majitelia naozaj vychutnali krásu veľkého panelu. A hoci som si už zvykol, že čísla, ktoré udávajú výrobcovia alebo sám Intel pri svojich komponentoch, často nezodpovedajú skutočnosti, bol som nadmieru potešený, keď ma na Tritone 900 prekvapilo účinné chladenie, schopné udržať aj taký výkonný procesor dostatočne chladný na bežné Turbo hodnoty až 4,8 GHz pri kratšej záťaži či 3,7 GHz pri dlhších náročných úlohách.

Ergonómia? Nejaká sa nájde

Acer tento kúsok v niektorých smeroch vyriešil a vybavil naozaj perfektne, v iných to tak svetlo nedopadlo. Za najväčšie plus považujem už spomínanú obrazovku a jej možnosti. Pri hraní rôznych titulov a dokonca aj v rovnakej hre, no pri rozličných scenériách, sa mi hodilo iné natočenie či nastavenie displeju. Pri FPS hrách šiel monitor až ku klávesnici, ktorá je posunutá dopredu, pri pretekárskych tituloch ostával ďalej a pri kombinácii ako napríklad Mad Max, jedna z mojich srdcoviek, som medzi týmito polohami striedal, či som si dokonca monitor nastavil tak, že „visel vo vzduchu“. Mierny problém však vznikol práve kvôli posunutiu klávesnice k prednej hrane. Touchpad sa premiestnil do ľavého kvadrantu šasi a klávesnica sa, hoci ide o rozmerné zariadenie, musela v niektorých smeroch potýkať s kompromismi. Umiestnenie touchpadu nie je až také zlé, hoci som si naňho musel pár dní zvykať a stále som aj pri bežnom browsovaní či používaní mimo hrania radšej uprednostnil samostatnú myš, nakoľko je pohyb z jednej strany obrazovky na druhú vďaka jeho zúženiu o dosť ťažší. Klávesnica disponuje vcelku fajn tlačidlami a klikavými spínačmi, čo je pri hraní vhodné a pri písaní prežiteľné. Čo mi však prekážalo, bolo zmenšenie pravého shiftu a pár ďalších zaujímavo umiestnených kláves. Ako človek zvyknutý písať oboma rukami som sa často ocitol v situácii, keď text, ktorý som písal, mal časť vety na úplne inej strane, alebo bola vsunutá do textu o riadok vyššie. A najväčším nepriateľom sa pre mňa stala predná hrana, ktorá ma po dlhšom písaní či hraní začala rezať do dlaní. Preto sa pri Tritone 900 stala podložka pod zápästia takmer nutnosťou. Kto bude Triton 900 používať iba doma, s nutnosťou podložky nebude mať problém, no ak by ste ho plánovali brať aj na cesty, keď už ide o notebook, je podložka len ďalšia vec, ktorá zvýši váhu batohu.

Všetko ostatné, čo stojí za zmienku

Triton 900 je teda naozaj nadupaný, v niektorých smeroch ergonomický a v iných nie až tak. Čo na ňom ešte stojí za zmienku? Určite musím povedať, že ma potešila funkčná, hoci nie prehnane kvalitná webkamera, vďaka ktorej majitelia bez problémov využijú Skype či bežné streamovanie. Zakomponovanie webkamery však nie je žiaden obrovský úspech, nakoľko sa Acer s Tritonom 900 nevydal cestou ultratenkých rámikov okolo displeju, ale stále disponuje centimetrovým presahom v čiernej farbe. Podobne ako webkamera, ktorá je síce funkčná, no neohúri, sú na tom aj reproduktory. Tak trochu som čakal, že do takého veľkého tela sa zmestí riešenie, ktoré poskytne naozaj silné basy a svieže výšky, opäť však ide o priemerné riešenie, ktorému pomôžu jedine kvalitné slúchadlá či samostatné reproduktory. A slúchadlá alebo hlasné reproduktory budete pri Tritone 900 určite potrebovať, keďže chladenie takých výkonných komponentov z tohto zariadenia robia adepta na súťaž o najlepšie napodobenie prúdového lietadla. Päťdesiat decibelov je predsa len trochu veľa, hoci za to hráči dostanú naozaj veľký výkon a vedomie, že celý notebook po roku neskončí v plameňoch. Nakoniec, čo sa týka možnosti vylepšovania, Triton 900 sa radí do zlatého nadpriemeru. Tam, kde niektoré spoločnosti ponúkajú jednoduchú vymeniteľnosť grafických kariet či rovno procesorov, si v Tritone 900 majitelia budú môcť vylepšiť len úložný priestor skrz dvojicu M.2 slotov a RAMky. Ide však o notebook a nemôžem to Aceru ani Tritonu 900 špecificky vyčítať.

Konektivita

Samozrejmosťou na Tritone 900 sú tri USB 3.0 porty (z čoho jeden je ukrytý a ponúka špeciálne kryté miestečko pre adaptér bezdrôtových periférií), jedno USB-C a jeden Thunderbolt port pre tie najnovšie externé zariadenia či jednoduché pripojenie monitorov. Ďalej je na notebooku plnohodnotný RJ45 LAN port, dvojica portov pre audio a mikrofón, plnohodnotný DisplayPort a takisto HDMI. Vždy mi bude mierne chýbať čítačka SD kariet, ktorá by sa do takého rozmerného tela určite zmestila a ktorú by uvítali mnohí profesionáli, no pribaliť externú čítačku s váhou pár gramov by naozaj nemal byť s takýmto notebookom problém.

Testy v hrách a benchmarkoch a teploty

Nižšie si môžete pozrieť výsledky z testovania ako v herných tituloch, tak aj v testoch zameraných na produktivitu. Testy v hrách boli robené v rozlíšeniach 1080p, 1440p aj 4K.

Naše hodnotenie

Acer Predator Triton 900 je naozaj vlajková loď. Ako po stránke výkonu, tak aj vďaka inováciám, ktorými sa snaží odlíšiť od konkurencie. No tam, kde niektoré spoločnosti ponúkajú nadupaný hardvér v ľahkých a tenkých telách, zabudovávajú do šasi sekundárne displeje, či osádzajú svoje mobilné produkty komponentami zo stolových počítačov, vyzerá byť špeciálny pánt na Tritone 900 a z neho vyplývajúce kompromisy na poli klávesnice či touchpadu mierne nedotiahnuto. Osobne som si na možnosť prispôsobiť si vzdialenosť obrazovky a jej náklon naozaj rýchlo navykol. O koľko zaujímavejší by však bol Triton 900 pre masu ľudí, ktorí nie sú čisto hráčmi, keby podporoval napríklad ovládanie dotykovým perom? Výkonom, dizajnom ani snahou inovovať sa Triton 900 nestratí, no s cenou okolo 4500 eur je možné ho odporučiť len ťažko, hlavne keď sa dajú podobne výkonné notebooky kúpiť aj o 1000 eur lacnejšie. Pokiaľ ale už vlastníte všetko, čo je dostupné, máte tučnú peňaženku alebo bankový účet a takéto monštrum značky Acer je jediné, po čom prahne vaše srdce, nebudeme vás odhovárať.

Klady

 • výkonný a dobre chladený procesor
 • skvelý 4K 144 Hz monitor s G-Syncom
 • moderný dizajn
 • nadupané komponenty
 • skvelý displej
 • natočiteľnosť monitora

Zápory

 • váha
 • cena
 • vyššia hlučnosť
 • absencia podpory dotykového pera

Informácie o produkte

Acer Predator Triton 900 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 428 mm
 • Výška: 303,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 23,5 mm
 • Hmotnosť: 4100 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 4600 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk