• Hlavná stránka
 • HW
 • Recenzie
 • RECENZIA: ASUS ROG Zephyrus G GA502DU je lacnejšia alternatíva od AMD s výborným pomerom cena/výkon
RECENZIA: ASUS ROG Zephyrus G GA502DU je lacnejšia alternatíva od AMD s výborným pomerom cena/výkon

RECENZIA: ASUS ROG Zephyrus G GA502DU je lacnejšia alternatíva od AMD s výborným pomerom cena/výkon

Do redakcie sa nám dostala po veľmi výkonnej, ale aj pomerne drahej Intel platforme alternatíva od AMD, ktorá stojí polovicu, napriek tomu je vybavená zaujímavým hardwarom.

Balenie

Balenie je v tomto prípade totožné ako na ROG notebooku s procesorom intel - ASUS ROG Zephyrus S GX502GW

HW Parametre

Notebook je vybavený štvorjadrovým/osemvláknovým procesorom AMD Ryzen 7 Mobile 3750H. Jedná sa o architektúru ZEN+, vyrábanú vylepšeným 12 nm procesorom, značenie 3xxx v tomto prípade neznamená, že sa jedná o mobilný ekvivalent desktopových modelov Zen 2, architektúry vyrábanej už 7 nm procesom. Pamäte RAM je k dispozícii 16GB, našťastie sa jedná o dvojkanálové zapojenie, frekvencia je ale len 2400MHz, čo je trochu škoda, keďže Ryzen lepšie pracuje s pamäťami s vyššou frekvenciou. Grafická karta je integrovaná Vega 10, ktorá je skombinovaná s dedikovanou GeForce GTX 1660 Ti. AMD bohužiaľ aktuálne nie je v mobilnom segmente v grafickej oblasti príliš konkurencieschopné, preto sme sa nedočkali kompletnej AMD platformy. Displej je slušný, jedná sa o IPS panel s uhlopriečkou 15,6 palca s frekvenciou 120Hz. Gsync/freesync v tomto prípade neponúka. Čo sa týka úložiska, notebook je vybavený 512 GB SSD diskom.

Klávesnica je aj v tomto prípade bez numerickej časti, ale pri hernom stroji to vlastne až tak nevadí. Je podsvietená, neponúka ale RGB. Touchpad je veľký, pri hernom notebooku aj pomerne zbytočne, keďže väčšina hráčov ho aj tak používať nebude.

Pri zvukovej stránke sa tiež opakujeme, nejedná sa o absolútnu špičku. Asus ale predpokladá, že hlavným zdrojom pri ROG hernom notebooku bude nejaká kvalitná verzia jeho ROG slúchadiel. Za nás je to v poriadku, v tenkej konštrukcii notebooku nie je možné očakávať skvelú zvukovú kulisu, fyzika jednoducho nepustí.

Chladenie je na špičkovej úrovni, je aj pomerne tiché a veľmi účinné.

Čo sa konektivity týka, notebook disponuje portom HDMI 2.0, tradičné konektory pre slúchadlá a mikrofón, sieťový konektor RJ45, ďalej sú to 3 USB porty, jeden typu C a dva typu A. Vadila nám ale absencia slotu na SD karty a chýbajúci display port.

Asus vybavil Zephyrus 76 Wh štvorčlánkovou batériou. Výdrž je dobrá, nadpriemerná, v maximálnej hernej záťaži notebook vydržal takmer 2 hodiny, pri prezeraní webu to bolo až 8 hodín. Je vidieť, že platforma AMD je veľmi dobre optimalizovaná a úsporná.

Dizajn a ergonómia

Dizajn je síce vždy subjektívna záležitosť, podľa nášho názoru sa ale podaril. Pôsobí agresívnym dojmom a hráčovi rozhodne hanbu neurobí. Spracovanie je tradične bez výčitiek na špičkovej úrovni, konštrukcia je tvorená kombináciou kovu a plastu, ktorý ale pôsobí kvalitným dojmom. Hmotnosť 2,1 kg je v poriadku, notebook je príjemne ľahký.

Testy výkonu

Notebook je vybavený procesorom AMD Ryzen 7 Mobile 3750H , ktorý disponuje 4 jadrami a 8 vláknami. V teste Cinebench R20 dosiahol v multicore 1718 bodov, Single Core výkon je 326 bodov. Multicore bol štandardne opakovaný z dôvodu, že pri prvom teste sa procesor nestihne poriadne zahriať a dosahuje oveľa vyššie hodnoty ako štandardne, my sme brali hodnoty nižšie, teda reálne dosahované. V extrémnom teste Prime 95 sa priemerná teplota po pol hodine testu pohybovala okolo 88 stupňov, frekvencia procesora sa držala veľmi vysoko, až okolo 3,9-4Ghz, čo je výborné. V hrách bola teplota nižšia, 75-80 stupňov.

Testy herného výkonu sme robili v troch hrách: Witcher 3, Shadow of Tomb Raider a Metro Exodus.

Witcher 3 reprezentuje rozhranie DirectX 11 a stále patrí k najnáročnejším a najpopulárnejším titulom. V maximálnych nastaveniach sa v režime Turbo FPS boli priemerné FPS 49.

V hre Shadow of Tomb Raider boli priemerné FPS na maximálnych nastaveniach opäť na hodnote 49.

Posledná hra bola veľmi náročný titul Metro Exodus – v ultra nastavení boli priemerné FPS 35, na o stupeň nižšom nastavení 47,5.

Notebook disponuje na fullHD rozlíšenie dostatočným výkonom a aj najnáročnejšie hry je možné hrať na takmer najvyššom nastavení.

Naše hodnotenie

Varianta AMD rozhodne nesklamala. Za prijateľnú cenu ponúka tento notebook veľmi slušný výkon. Po stránke spracovania nemáme tiež žiadne výhrady. Výkon je na fullHD rozlíšenie dostatočný, grafická karta GeForce GTX1660 Ti si svoju prácu plní dobre, nezaostáva ale ani procesor, ktorý je schoppný dlhodobo držať takty okolo frekvencie 4 GHz, čo je vynikajúci výsledok. Už teraz sa tešíme na nové AMD mobilné procesory, postavené na platforme Zen 2. Dúfame, že sa potom dočkáme aj kompletnej AMD platformy spolu s mobilnými verziami grafických kariet Radeon.

Notebook rozhodne odporúčame, výkonu poskytuje za ponúkanú cenu dostatok, a poteší určite aj náročnejších hráčov.

Klady

 • úsporný a výkonný AMD procesor
 • slušná grafická karta Geforce GTX 1660Ti
 • účinné chladenie
 • nízka hmotnosť
 • výborný pomer cena/výkon

Zápory

 • chýbajúca numerická klávesnica
 • absencia Gsync/freesync
 • chýbajúci display port

Informácie o produkte

ASUS ROG Zephyrus G GA502DU

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 360 mm
 • Výška: 252 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 20,4 mm
 • Hmotnosť: 2100 g
 • Orientačná cena: 1400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk