RECENZIA: Logitech G915 LIGHTSPEED je takmer dokonalá bezdrôtová mechanická klávesnica

RECENZIA: Logitech G915 LIGHTSPEED je takmer dokonalá bezdrôtová mechanická klávesnica

 

Logitech G, podznačka spoločnosti Logitech, predstavila dvojicu high-endových klávesníc, ktoré by mali uzrieť svetlo nášho trhu koncom septembra tohto roka. Ide o dva modely, konkrétne G915 LIGHTSPEED a G815 LIGHTSYNC. Minulý rok, keď sa mi pod ruky dostal model G513 CARBON, som si myslel, že Logitech ukázal všetky svoje tromfy. S novým radom G9xx a G8xx sa nás snaží presvedčiť o opaku. Poďme sa mu teda pozrieť na zúbok.

Prvé dojmy a balenie

Klávesnica G915 je prvým modelom obsahujúcim technológiu LIGHTSPEED. V preklade ide o technológiu bezdrôtového pripojenia s mimoriadne nízkou odozvou 1 ms. G915 je aktuálne najvyšším zástupcom klávesníc od Logitechu a o tom svedčí aj jej elegantné balenie. My sme obdržali retail balenie obsahujúce predlžovací kábel (USB A -> micro-USB), USB prijímač, redukciu (USB A -> micro-USB), dokumentáciu, samolepku Logitech G a, samozrejme, samotnú klávesnicu G915 LIGHTSPEED.

Telo klávesnice má rozmery 475 x 150 x 22 mm. Ako už býva zvykom pri iných modeloch, je tvorené z dvoch častí – z vrchnej, ktorá je z brúseného hliníka a spodnej, ktorá je z tvrdého plastu. Základňa je naozaj pevná, neprehýba sa ani pri použití veľkej sily. Konštrukčná kvalita sa podpísala aj na výslednej hmotnosti – 1025 gramov.

Okrem kombinácie tmavosivého hliníka a čierneho plastu vytvárajú dojem elegancie aj zaoblené hrany a vystupujúce prvky ako napríklad hardvérový ovládač hlasitosti. Bezdrôtovosť je jednou z vlastností, ktorú nájdeme skôr u drahších klávesníc. G915 disponuje pripojením či už pomocou Bluetooth, alebo 2,5 GHz prijímača.

Spínače CL Clicky: Sú jednoducho dokonalé

Logitech osadil ich nové nízkoprofilové spínače GL. G915 sa predáva so spínačmi GL Clicky, GL Tactile a GL Linear. My sme obdržali model s prvými zmienenými spínačmi. Ako už ich názov napovedá, pri stlačení majú klikajúci zvuk, podobne ako spínače od konkurencie – Cherry MX Blue. Rozdiel medzi MX Blue a GL Clicky vidím v tuhosti. Spínače od Logitechu sú podľa mňa o trocha mäkšie aj napriek rovnakej váhe potrebnej pre registrovanie stlačenia klávesy (50 gramov). Ďalším rozdielom je len 1 mm dráha potrebná na registráciu stlačenia klávesu.

Po ľavom boku je osadený stĺpec programovateľných tlačidiel G1-G5. Trochu mi trvalo, kým som si zvykol písať komfortne rýchlo, hlavne preto, lebo sa mi plietli spomínané programovateľné klávesy s TAB a SHIFT tlačidlom. Dráha medzi klávesmi je dostatočne dlhá. Z hľadiska rozloženia nájdeme dvojriadkový Enter a dlhý ľavý a prvý SHIFT. Okrem štandardných klávesov nájdeme aj multimediálne spínače (vrátane hardvérovej regulácie hlasitosti pomocou otočného kolesa), 3 tlačidlá pre výber profilu, tlačidlo pre pripojenie pomocou Wi-Fi, tlačidlo pre pripojenie pomocou Bluetooth, tlačidlo herného režimu a, samozrejme, nesmie absentovať ani tlačidlo regulácie intenzity podsvietenia.
Z klávesníc iných značiek je veľmi bežným javom prítomnosť „divokého“ fontu na klávesoch. Našťastie sa tomu G915 vyhol a Logitech použil neutrálny font s dostatočnou veľkosťou popisov.

Softvér a profily: Tak mnoho možností úprav...

Všetky klávesy sú RGB podsvietené spolu s logom Logitech G v ľavom hornom rohu klávesnice. Profily a klávesy G1-G5 sú ukladané do pamäte, takže na cestách nebudete mať potrebnú nainštalovanú aplikáciu Logitech G.
Aplikácia Logitech G je prehľadná a ponúka celú paletu možností úprav. Do tlačidiel G1-G5 možno buď naprogramovať vlastné makro, alebo použiť predprogramované makrá výrobcu. Predvytvorené makrá spolupracujú s mnohými aplikáciami ako napríklad TeamSpeak3, Discord, OBS, Overwolf atď. Okrem toho možno priradiť tlačidlu aj spustenie nejakej aplikácie, poprípade funkciu vystrihnúť, prilepiť a mnoho iných. Herný režim umožňuje deaktiváciu niektorých klávesov, medzi ktoré patrí napríklad tlačidlo Windows, keďže počas hrania by bolo nemilé, keby sa aplikácia uprostred boja minimalizovala.

S LIGHTSYNC si vytvoríte tu pravú diskotéku! Ak sú farebné efekty a individuálne priraďovanie farieb pre každé tlačidlo vaša parketa, môžete sa tu do sýtosti vyblázniť. Je dobre spomenúť, že aj napriek výberu z 5 možností intenzity podsvietenia je aj to najnižšie dostatočne svetlé.

Všetky nastavenia a makrá sa ukladajú do aktívneho profilu a do pamäte klávesnice. Všetky zmeny sa okamžite prejavia vrátane podsvietenia.

Batéria

Klávesnica obsahuje nabíjateľnú batériu výrobcom bližšie nešpecifikovanej kapacity. Batéria sa nabíja pomocou microUSB portu umiestneného vzadu. Je rok 2019 a prítomnosť microUSB namiesto USB-C je naozaj smutná, výrobca mohol ísť príkladom.

Výdrž batérie udaná výrobcom je 30 hodín na najvyššej intenzite podsvietenia. Osobne som klávesnicu celý čas mal na najnižšej intenzite podsvietenia a bez problémov som sa dostal na týždňovú výdrž batérie.
Softvér klávesnice disponuje aj úsporným režimom, kedy sa po asi 5 minútach deaktivuje podsvietenie pre úsporu batérie.

Naše hodnotenie

Ak si odmyslíme cenu, je okrem použitia microUSB ťažké tejto klávesnici niečo vytknúť. Mám pocit, akoby Logitech vzal základ z už tak skvelej klávesnice G513, obohatil ho, pridal bezdrôtovosť a vznikla G915. Pri G513 som mal veľký problém nájsť nejaké mínusy a tu sa tento problém ešte viac prehlbuje.

Klady

  • konštrukcia
  • spínače
  • softvér
  • bezdrôtové pripojenie

Zápory

  • cena
  • absencia USB-C

Informácie o produkte

Logitech G915 LIGHTSPEED

  • Kategória: Klávesnice
  • Orientačná cena: 230 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk