RECENZIA: WD_Black P10 Game Drive 2 TB - Overená funkcionalita v novom šate

RECENZIA: WD_Black P10 Game Drive 2 TB - Overená funkcionalita v novom šate

Takmer každý konzolový aj počítačový hráč to už určite zažil. Knižnica hier preplnená skvelými titulmi, no miesto na disku obmedzuje, koľko z nich môže mať naraz nainštalovaných. V dnešnej dobe, keď sa veľkosť najnovších AAA hier pohybuje od 30 do 100 GB, je miesto naozaj problémom pre mnohých. A tiež treba počítať s tým, že nie každý má prístup k rýchlemu a nelimitovanému internetu, vďaka ktorému si môže ktorúkoľvek hru stiahnuť za pár minút, až hodín. Majitelia stolových počítačov môžu tento problém ešte celkom jednoducho vyriešiť pridaním interného disku, no fanúšikovia konzol, notebookov či menších počítačov sú odkázaní na externé úložiská.

Externé disky kompatibilné s konzolami však musia spĺňať špecifické parametre na to, aby fungovali naozaj bezproblémovo a hráči si tak mohli užívať zabíjanie svojho času bez obáv, že by prišli nielen o dáta, ale najmä o uložené pozície. Spoločnosť WD (po starom Western Digital) určite netreba príliš predstavovať. Je to vďaka ich širokému portfóliu diskov, do ktorého sa už v minulosti zaraďovali aj disky určené práve pre konzoly a hráčov. Len nedávno však WD ohlásili nový rad externých diskov s názvom Black, ktoré sú určené špecificky pre hráčov, bez ohľadu na to, či hrávajú na konzolách od Sony, Microsoftu, alebo na počítačoch s trojicou najrozšírenejších operačných systémov.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Obal, v ktorom je disk dodávaný, sa drží moderného, a možno až agresívneho dizajnu, ktorý WD prinieslo s rozšírením svojej ponuky o Black zariadenia. Celým menom WD_Black P10 Game Drive je dostupný v 2,5-palcovom formáte a kapacitách 2 a 4 TB. K nám zavítal 2 TB model – naozaj tak tenký, ako to len hardvérové limitácie dokážu. 4 TB a 5 TB verzie sa držia rovnakého pôdorysu, no nafukujú sa po stránke hrúbky, pretože do nich muselo WD pre zvýšenie kapacity na seba naskladať viacero magnetických kotúčov. Pri veľkosti okolo 40 GB na hru by sa na disk malo zmestiť približne 50 hier, no počet hier sa bude, samozrejme, líšiť od hráča k hráčovi. Disk samotný je dizajnovo ladený v kombinácii čierneho povrchu a bieleho písma na vrchnej strane, ktoré udáva presný model a kapacitu. Osobne som mal z jeho výzoru veľmi dobrý pocit, svojou farbou a rebrovaním mi najviac pripomínal niečo medzi KITT-om z Knight Ridera a prepravným kontajnerom.

Komponenty diskov a avizované parametre

Disk používa štandard USB 3.2 GEN 1 a priložený kábel má klasickú koncovku USB-A pripojiteľnú či už ku konzole, alebo aj k počítaču, a USB Micro-B, ktorá je vhodná do samotného disku. Keďže však ide o tradičné HDD, netreba očakávať žiadne bleskové rýchlosti, ktorých je štandard USB 3.2 GEN 1 schopný. Pri dnešných schopnostiach internetového pripojenia ale nebude disk limitujúcim faktorom ako pri sťahovaní nových hier, tak ani pri ich hraní.

Inštalácia a používanie

Inštalácia a používanie WD_Black P10 Game Drive 2 TB je iba otázkou pripojenia disku k počítaču či konzole, a naformátovania zariadenia ako externého ukladacieho priestoru. Všetky úkony by mali trvať menej ako 10 minút a následne je možné hry inštalovať už priamo na disk, či ich z neho spúšťať. Pri použití s konzolami je, podobne ako pri konkurenčných riešeniach, možné po úspešnom nainštalovaní hier disk odpojiť od konzoly, pripojiť ho na inú a okamžite z neho hrať.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledkom je ich priemer.

Naše hodnotenie

Overený výkon tradičných harddiskov, limitovaný ich prevedením a komponentmi, ničím príliš neprekvapí, takže to vo WD stavili na snahu zaujať dizajnom, kapacitou a cenou. Cena je obstojná, porovnateľná s konkurenciou, kapacita až 5 TB v takej malej krabičke poteší, no dizajn, ten sa podaril a ten bude podľa mňa tým hlavným dôvodom, prečo po tomto disku budú hráči siahať. Tiež poteší trojročná záruka, ktorá je v porovnaní s konkurenciou o rok, v niektorých prípadoch až o dva roky dlhšia.

Klady

 • plug&play funkcionalita
 • garantovaná kompatibilita
 • obstojné rýchlosti
 • moderný dizajn
 • až 5 TB kapacita v 2,5” formáte
 • 3-ročná záruka

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

WD_Black P10 Game Drive 2 TB 2019

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 88 mm
 • Výška: 118 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 12,8 mm
 • Hmotnosť: 140 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk