RECENZIA: NZXT N7 Z390 - Krásna ako je len možné, ale za akú cenu

RECENZIA: NZXT N7 Z390 - Krásna ako je len možné, ale za akú cenu

 

Krása je subjektívny názor. Na tom sa zhodneme hádam všetci. Pri počítačových komponentoch je to pre to, akí sú fanúšikovia počítačov a hier často vášniví až fanatickí, subjektívny názor dupľom. No trúfnem si povedať, že nenápadný a pritom moderný dizajn, striedme prvky a farby zladené do jedného tónu ulahodia takmer každému. Moderné matičné dosky, pokiaľ sa bavíme o modeloch strednej a vyššej triedy, sa často snažia uchvátiť blikajúcimi svetielkami vo farbách dúhy, krikľavými farbami a rozličnými povrchmi od matného čierneho plastu cez leštený kov až po podsvietené zrkadlá vytvárajúce dojem nekonečna. V niektorých prípadoch tento štýl funguje, v iných až tak nie. Preto ma zaujala už prvá matičná doska z dielne spoločnosti NZXT, ktorá sa normálne venuje hlavne dizajnu a výrobe počítačových skriniek a chladenia. Prvý počin s chipsetom Z370 a krátkym menom NZXT N7 kvôli množstvu problémov u hráčov a nadšencov až taký úspech neoslávil. Teraz je tu ale pokračovanie s chipsetom Z390 a ja som ho mohol otestovať rovno v útrobách podobne dizajnovanej skrinky NZXT H510 Elite.

Stabilný základ je pre dobrú počítačovú zostavu nesmierne dôležitý. Medzi základ považujem najmä výkonný zdroj a kvalitnú matičnú dosku. Všetky ostatné komponenty ako procesor, grafika, pamäte RAM či disky, to sú už len také ozdoby. Samozrejme, ozdoby, ktoré majú najväčší dopad na výkon systému. No jedna chyba pri výbere dobrej matičnej dosky a zdroja, pár naoko ušetrených eur a aj tá najdrahšia grafická karta či mnohojadrový procesor môžu skončiť ako ťažidlo na papier. Spoločnosť NZXT je preslávená najmä svojimi skrinkami či vodným chladením na procesory, ktoré som si aj ja za posledných pár rokov naozaj obľúbil. Na trh s matičnými doskami však prišli len nedávno a preto som mal pri vybaľovaní dosky NZXT N7 Z390 z jej fešného obalu dvojnásobne prekrížené prsty. Tak pekná a vcelku aj drahá doska ma snáď nebude môcť sklamať.

Obal a jeho obsah

NZXT je známe svojím prístupom k dizajnu. Súbežne s touto matičnou doskou som testoval aj skrinku NZXT H510 Elite a, nanešťastie, som si pri nej uvedomil, že v tomto špecifickom prípade dostal dizajn prednosť pred funkčnosťou. N7 Z390 sa od bežných matičných dosiek líši už svojím obalom. Krabica, v ktorej je dodávaná, je oveľa tenšia a vnútri sa nachádza doska uložená v plastovom sendviči a nie v pene či antistatickom vrecku, ako je to zvykom pri iných výrobcoch. Okrem matičnej dosky sa v balení nachádzajú ešte dve antény pre WiFi, štyri SATA káble (všetky rovné, žiaden so zakončením do L), sada skrutiek pre jednoduchšiu inštaláciu, manuál a predlžovacie kábliky pre RGB.

Prvé dojmy a spracovanie

Dizajn je to, čím N7 Z390 zaujme najviac. Pokiaľ sa nemýlim, tak celkový výzor sa oproti predošlému modelu vôbec nezmenil. Nemám však N7 Z370 na porovnanie, tak som to musel prezerať iba z obrázkov na internete. Hlavnou hviezdou tejto dosky je kovový kryt pozostávajúci z viacerých väčších aj menších častí, ktoré spolu navodzujú dojem jednoliateho povrchu. NZXT nie je prvým výrobcom matičných dosiek, ktorý by s takýmto riešením prišiel. Podobné prvky sa už začínajú objavovať aj na lacnejších modeloch ako pasívne chladiče M.2 diskov, ktoré sú prepojené s chladičmi chipsetu. No v takejto forme, ktorá pokrýva celú dosku, je N7 vcelku výnimočná. Aj v tom, že základné modely sú síce dostupné len v bielom a čiernom prevedení, no na stránkach NZXT si môžete dokúpiť kryty chladičov v ďalších farbách, prípadne dokonca aj špeciálnu edíciu inšpirovanú hernou sériou Fallout a jej kombinézami v kombinácii modrej a žltej. Na prvý pohľad vyzerá N7 Z390 naozaj kvalitne a ani rozloženiu konektorov a portov nie je veľmi čo vytknúť.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Fasáda kvality a prémiovosti však celkom rýchlo zmizne po odstránení všetkých kovových krytov a chladenia napájania. Pred očami som zrazu mal matičnú dosku, ktorej cenu by som po zbežnom pohľade na VRM-ky a mosfety, plastové držiaky RAMiek a PCIe X16 porty bez viditeľného vystuženia odhadoval možno tak na polovicu jej ceny. Zbežné pohľady však nie sú úplne najlepším ukazovateľom výkonu a kvality. Na doske sa napríklad nachádza bezdrôtový ovládač, kvalitný audio kodek Realtek ALC1220, ktorý ponúka mierne vylepšenie oproti overenému ALC1150 kodeku, a tiež tona portov pre ventilátory, ovládanie LED či najnovší USB 3.1 Gen 2 (USB-C) konektor.

Doska je vďaka chipsetu Z390 a socketu LGA 1151 kompatibilná s procesormi Intel Core i3/i5/i7/i9 ôsmej a deviatej generácie, vo svojich štyroch DIMM slotoch dokáže pojať až 64 GB DDR4 pamätí, disponuje 2x PCIe x16 (x16/x8+x8), 2x PCIe x4 a jedným PCIe x1, štvoricou SATA 6 GB/s portov a dvojicou M.2 - 2242/2260/2280 slotov. O drôtovú aj bezdrôtovú komunikáciu sa starajú riešenia od Intelu - Intel Dual Band Wireless-AC 9560, čo znamená Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou MU-MIMO a Bluetooth V5, a Intel I219-V Gigabit LAN. Na doske sa nachádza množstvo USB portov - 3x USB 2.0 na doske, interné USB C a USB 3.0 a takisto 4x USB 3.1 Gen 2 Typ A + 2x USB 3.1 Gen 1 na zadnom paneli. Na ňom sa tiež nachádzajú konektory pre antény bezdrôtovej komunikácie, HDMI port, 6x Audio, LAN, LED displej pre POST kódy a tlačidlá RESET a ON/OFF.

Funkcionalita a používanie

NZXT N7 Z390 vyniká v dizajne a po stránke komponentov je aspoň priemerná, no návšteva BIOSu pre mňa bola silným sklamaním. Možno je to tým, že pri doskách od spoločností ako Gigabyte, MSI, Asrock či Asus som si už navykol na určitý vzhľad a rozloženie funkcií, no BIOS od NZXT mi bol naozaj proti srsti. Osobne som z neho mal dojem, akoby niekto zobral BIOS z prelomu tisícročí a iba naň prilepil moderný minimalistický dizajn. Áno, základné nastavenia sa v ňom dajú nájsť, no osobne by som v ňom nechcel taktovať ako procesor, tak ani RAM-ky. Preto možno šťastie, že som túto dosku testoval s Core i5 procesorom bez prípony K. Takto som len zapol XMP profil na RAM-kách a išiel radšej pozrieť nastavenia do Windowsu a programu NZXT CAM.

Ten mi však pripravil dve nemilé prekvapenia. Prvým bol fakt, že pri pripojení ventilátorov na matičnú dosku sa mu nechcelo ovládať ich rýchlosti, čo sa vyriešilo až pripojením ventilátorov na Smart Device v skrinke H510 Elite, ktorá s programom NZXT CAM komunikovala cez USB port. Druhým prekvapením, po ktorom mi už pristála dlaň na tvári, bolo zistenie, že v NZXT CAM sa nedá vypnúť automatická kontrola a inštalácia updatov. Čo znamená, že pokiaľ si v NZXT zmyslia, že vydajú nový BIOS alebo ten najmenší update pre CAM, tak si pri zapínaní počítača jednoducho počkáte. Ja si pred inštaláciou updatov a ovládačov, či už je to pre BIOS, grafickú kartu alebo aj Windows, vždy radšej týždeň-dva počkám a môžem ich inštalovať s pokojným pocitom, že šanca na odpálenie komponentov či celého počítača kvôli nejakej skrytej chybe je oveľa nižšia, ako by som bezhlavo mal inštalovať každú najnovšiu inováciu. Je rok 2019. Možnosť vypnúť a zapnúť automatické updaty by mala byť jednoducho integrovaná do každého programu.

Taktovanie

Táto doska by mala zvládnuť aj procesor ako Intel Core i9-9900K. Mala by. Ale podľa mňa je otázne na ako dlho a za akých podmienok. Ako som spomínal, N7 Z390 som testoval s non-K procesorom, takže taktovanie pod mojimi rukami ani nebolo možné, no vcelku mi pri tom odľahlo. Samozrejme, žiadna spoločnosť, nieto etablovaná značka ako NZXT, by vedome nevydala produkt, ktorý by mohlo odpáliť procesor pri bežnom používaní. No taktovať procesory z radov i7 a i9 by som na tejto doske odporúčal skôr nežnejšie, pokiaľ vôbec.

Naše hodnotenie

Matičné dosky s chipsetom Z390 nie sú také drahé. Najlacnejšie nové (a funkčné) kúsky zoženiete bez problémov pod 140 eur, kvalitnejšie už okolo 180. Ale je pravda, že naozaj silné modely môžu stáť aj 500 eur. Čo potom s touto doskou, keď sa jej cena pohybuje okolo 250 eur? Po stránke výzoru sa do tejto cenovej kategórie zvládne zaradiť, po stránke komponentov ešte možno ako tak. Keď už nie napájaním, tak pridanou podporou ovládania externého podsvietenia. No po stránke softvéru… Túto dosku by som asi odporúčal iba niekomu s hlbokými vreckami k procesoru i5/i7, a to len vtedy, ak by ich neplánoval pretaktovať. Nanešťastie, pre N7 Z390 je v tomto segmente naozaj silná konkurencia, ktorá možno nevyzerá tak dobre, ale svoju prácu zastane oveľa lepšie a zvládne obslúžiť aj silnejšie komponenty.

Klady

 • naozaj zaujímavý dizajn
 • dobrý audio kodek
 • podpora externého RGB + RGB káble v balení
 • WiFi

Zápory

 • slabšie riešené napájanie
 • pod kovovým krytom obyčajné plastové sloty
 • nedotiahnutý BIOS a softvér
 • cena

Informácie o produkte

NZXT N7 Z390 2019

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: Čierna/Strieborná
 • Orientačná cena: 250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk