RECENZIA: DJI OSMO Action – vyzývateľ na scéne

RECENZIA: DJI OSMO Action – vyzývateľ na scéne

 

Na svete existuje pomerne veľká skupina úplne obyčajných ľudí, ktorí sú neochvejne presvedčení o tom, že ich deti sú to najúžasnejšie a najzaujímavejšie, čo sa vyskytuje nielen v ich živote, ale aj v živote všetkých naokolo.

Títo ľudia svoje deti radi fotia a nakrúcajú, či už sú na dovolenke, na výlete, alebo sa len tak hojdajú na hojdačke pred panelákom. Presne pre týchto ľudí vytvorili v GoPro pred nejakým časom ideálny produkt, takzvané akčné kamery. S kamerou „proklatě nízko u pasu“ totiž majú poruke univerzálny bojový nástroj, ktorý môžu vytasiť kedykoľvek a kdekoľvek. Vyzerajú pri tom „iba“ čudne, a nie čudne s obrovskou kamerou na pleci.

Áno, táto skupina hojne využíva aj telefóny, ale ak raz natočíte ryčiace dieťa na hojdačke v 4K a 60 snímkach za sekundu, už nikdy sa k FullHD nevrátite, pretože z takého 4K videa si potom môžete robiť „úúúúžasnéééé“, detailné, spomalené zábery rozmaznaného decka, ktoré už po tritisícstopiatykrát rozcítia všetkých friendov na Facebooku a dostanú 7 lajkov a 2 srdiečka od babky a tety, ktorá býva v zahraničí!

No a práve pre týchto ľudí, ktorí v sebe, ktovie prečo, objavili Spielberga, a tiež pre aktívnych športovcov (ale tých je drvivá menšina), predstavila pred časom svoje želiezko v ohni aj spoločnosť DJI. Volá sa DJI OSMO Action a hoci sa o to nikomu neprosila, dostala táto kamerka okamžite nálepku GoPro killer. Oprávnene? Pozrime sa na to okom profesionála, ktorý ňou, ako inak, nakrúcal svoje dieťa pri jazde na odrážadle.

BALENIE

Akčnú kameru DJI OSMO Action sme dostali na recenziu od chalanov z www.smartwear.sk, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Práve nálepku SmartWear sme museli odstrániť ako prvú, aby sme sa dostali do útrob šokujúco malej krabičky. Už z rozmerov obalu bolo jasné, že DJI nás príslušenstvom „zdarma“ rozmaznávať nebude.

Krabica skrýva samotnú kameru v plastovom obale, držiak, resp. stojan, kábel na nabíjanie (chvalabohu USB-C), jednu batériu a plastovú krabičku určenú práve na baterku a na micro SD kartu, ktorú si už však musíte dokúpiť za svoje. A, samozrejme, kopec papierov, ktoré tam musia byť všetky pre prípad, že by ste produkt chceli napríklad reklamovať.

Zaujalo ma najmä to, že batéria sa nevkladá do žiadnych vyklápacích dvierok, ale vloží sa rovno do kamery, pričom dvierka má už od výroby priamo na sebe. Či to pomáha vodotesnosti netuším, ale nejaký dôvod, prečo to čínski súdruhovia takto vymysleli, to mať musí. Zisťujte.

ERGONÓMIA A DIZAJN

Keďže balenie je naozaj skromné, dlho sa ním prehŕňať nebudete. Rovno vezmete do rúk kameru a v tom momente sa, našťastie, hlodajúci pocit „za toto som dal 350 €?“ zmení na „kokos, dobré to jeee“.

Kamerka DJI OSMO Action je totiž naozaj robustná a od začiatku máte pocit, že v rukách držíte niečo, čo vydrží aj drsnejšie podmienky outdooru a detských ihrísk. Nebojte sa, nie je ťažká, hoci tak na prvý pohľad môže pôsobiť. 125 gramov v rukách ani nepocítite.

Čo sa týka dizajnu, osobne sa mi viac páči GoPro sedmička, ale ani OSMO Action nebudete s hanbou skrývať v dlani. Naopak, dizajn umne snúbi výhody konštrukcie a benefity samotnej kamery. Hovorím, samozrejme, o dvoch funkčných displejoch. To je totiž s prehľadom najväčší rozdiel medzi OSMOm a aktuálnou generáciou GoPro kamier.

Zadný displej je klasika a funguje presne tak, ako ho poznáte z ostatných kamier. Je dotykový a čo sa týka reakcie na vaše akcie, aj pomerne svižný. To ale neplatí pre obraz, ten má (subjektívne) dosť veľké oneskorenie v porovnaní s tým, čo sa reálne deje pred kamerou, je to však daň za stabilizáciu a veľmi dobré farebné podanie kamery. Keď vám však letí dieťa hlavou dolu z odrážadla, ste o pár stotín pozadu a už ho nechytíte. S OSMOm preto odporúčam brávať deťom aj helmy a výrobca by to mal uvádzať na obale!

Predný displej, ktorý aktivujete intuitívne poklepaním naň (na čo som ja musel prísť postupne až pri sledovaní YouTubu), má solídne rozmery a nie je problém používať ho vtedy, keď kameru využívate na točenie samého seba. Áno, aj takí ľudia medzi nami sú. Viac som sa mu ale nevenoval, pretože, úprimne, nijako inak som ho využiť nevedel. Snáď budete kreatívnejší.

S čím som bol veľmi spokojný sú hardvérové tlačidlá na ovládanie kamery. Ovládacie prvky sú v hornej a ľavej bočnej strane kamery (ak sa pozeráte na zadný displej). Tlačidlá fungujú presne tak, ako majú, a pre mňa osobne majú úplne ideálnu vôľu pri stlačení. Ani raz sa mi nestalo, že by som kameru zapol alebo vypol bez toho, aby som o tom nevedel, alebo že by som musel tlačidlo stlačiť viackrát, ak som chcel, aby sa spustila príslušná akcia.

Za čo musím karhať, a to nielen pri OSMO Action (rovnako je to pri dronoch), je slot na SD karty. DJI má úžasnú schopnosť umiestniť ho tak a tam, kam sa ani človek s priemerne veľkými prstami nemá ako dostať. Vybrať kartu z produktu od DJI býva frustrujúca, aj niekoľkominútová záležitosť. Dlho som si myslel, že som len ja sám taký krivý, ale potom som videl niekoľko videí na YouTube a zistil som, že v Číne musia mať asi veľmi malé p...rsty a toto je ich sofistikovaná pomsta západnému svetu. Špecifické zasúvanie a vysúvanie batérie som už spomínal, to ale funguje bez problémov.

POUŽÍVATEĽSKÉ DOJMY

Produkty od DJI mám rád a používam ich pravidelne. Ich drony sú to najlepšie, čo na trhu nájdete, a aj doteraz vydané kamery a ostatné zariadenia patria vždy ku špičke vo svojich kategóriách. Z vlastnej skúsenosti však viem aj to, že tým produktom treba dať určitý čas na to, aby fungovali tak, ako výrobca od počiatku zamýšľal a kupujúci od počiatku očakával. Až pár pravidelných updatov robí z DJI produktov nadpriemerné zariadenia. Tu ale treba dodať aj to, že každý produkt od DJI je pravidelne aktualizovaný naozaj dlhú dobu, takže aj staršie zariadenia sú dlhodobo použiteľné.

Aj preto som chcel s recenziou DJI OSMO Action počkať a vychutnať si až „dopečený“ produkt. Čakanie sa vyplatilo. Počas môjho testovania som nemal jediný problém s tým, že by niečo nefungovalo tak, ako by malo.

Musím povedať, že toto bola dokonca prvá kamera, pri ktorej som na ovládanie vôbec nevyužíval mobilnú aplikáciu. Tá inak funguje veľmi dobre, volá sa DJI Mimo a určite ju odporúčam aspoň nainštalovať a vyskúšať. „Manuálne“ ovládanie je však natoľko kvalitné, že pokiaľ nechcete, potrebovať ju nebudete.

Už som spomínal, že odozva na dotyky je rýchla a rovnako to platí aj pri stláčaní fyzických tlačidiel. Aj keď je kamera vypnutá, stlačením tlačidla Record ju okamžite uvediete do pohotovostného stavu a do 3 sekúnd nahrávate. Klobúk dolu. Inak prakticky všetko dôležité ovládate na zadnom displeji cez dotykovú obrazovku. Páčilo sa mi, že jednotlivé ponuky nie sú v jednom menu, kde sa musíte preklikávať cez XY záložiek, ale pekne a logicky schované na bočných lištách, okamžite dostupné potiahnutím palca od boku displeja smerom ku stredu. Všetko rýchle a intuitívne.

VIDEO

Poďme ale k tomu, čo sídliskových Tarantinov zaujíma najviac. Teda k videu. Začnime parametrami. FullHD je povinná jazda, 2,7 štandard a 4K čerešnička na torte. Výborné je, že v akomkoľvek rozlíšení je najmenší počet framov za sekundu (fps) 24. Takže plynulá a sekaním nepokazená kvalita. Samozrejme, najviac fps ponúka FullHD rozlíšenie, až 240, ale to, že by som pri ňom šiel do kolien, sa povedať nedá. Už je to tak nejako obyčajné, aj keď potom môžete výsledné video až 8x spomaliť.

Oveľa viac ma bavilo hrať sa so 4K rozlíšením. To ponúka veľmi dobrých 60 fps, čo úplne stačí na akékoľvek spomalené zábery vašich rozdivočených ratolestí. Najčastejšie som však využíval 2,7K. Jeho kvalita je vysoká a ak chcete video následne upravovať v postprodukcii, je to najlepšie riešenie. Dokonca samotné DJI odporúča toto rozlíšenie využívať, ak chcete naplno ťažiť zo stabilizácie RockSteady. K tej sa však dostaneme neskôr.

Najskôr ešte chcem spomenúť, že okrem klasického video režimu je tu aj režim HDR videa, ktorý síce na pohľad môže vyzerať len ako marketingový doplnok, ale v meniacich sa svetelných podmienkach dokáže zázraky. Ak nakrúcate často, asi viete, čo s videom dokážu urobiť prechody z tieňa na slnko a podobne. HDR režim tieto problémy zvládne vyriešiť veľmi dobre. Aj video v tme, ktoré v klasickom režime za veľa nestojí, je v HDR režime celkom použiteľné. Nebojte sa ho využívať. Jediné negatívum je, že v HDR režime nefunguje stabilizácia.

Pri tej sa teda konečne na chvíľu zastavme. RockSteady, ako ju v DJI nazvali, má byť totiž jedným z kľúčových predajných prvkov DJI OSMO Action. Kvalitná softvérová stabilizácia kamerám dlho chýbala a GoPro svojím Hypersmoothom konečne nastavil aspoň nejakú latku. O tom, či ju RockSteady preskočila, alebo podliezla, sa dá dlho polemizovať, ale mne sa to, čo dokáže, celkom pozdávalo. Stačí ju totiž vypnúť a okamžite spoznáte, aký je to bez nej rozdiel.

So zapnutou stabilizáciou už sa niektoré zábery dajú považovať za vydarené. Len nebuďte sklamaní, ak máte, rovnako ako ja, príliš hojdavý krok. Vertikálne hojdanie žiadna stabilizácia poriadne odstrániť nedokáže, a tak sa treba naučiť normálne chodiť. Odporúčam si však vždy vopred skontrolovať, či je stabilizácia zapnutá, pretože sa mi niekoľkokrát stalo, že sa po vypnutí kamery deaktivovala a bolo ju potrebné znovu manuálne zapnúť.

Nechýba ani režim časozber, no neprišiel mi prevratný natoľko, aby bolo potrebné detailne rozpisovať, čo dokáže. Snáď len čas zostávajúci do vytvorenia ďalšej snímky stojí za spomenutie.

FOTO

Fotiť s akčnou kamerou asi budete len v núdzi, no aj v prípade, že by ste ju chceli využiť ako primárny nástroj na fotenie, OSMO Action nesklame.

Najväčšiu pridanú hodnotu vidím v tom, že si môžete vybrať buď plne automatický režim, alebo plne manuálny režim. Aj tí, ktorí dokážu s fotoaparátmi viac, ako ich len zapnúť a nacvakať snímky s automatikou, tak budú mať možnosť vytvoriť s OSMOm použiteľné zábery. ISO si možno nastaviť v rozsahu 100 až 3200 a uzávierku od 1/8000 až do 120 sekúnd, čo sú naozaj slušné hodnoty.

Kvalita fotiek je dobrá. Určite nečakajte dokonalú kvalitu a odporúčam fotiť do RAWu, ale pri troche snahy a úpravách v PC vykúzlite obrázky, za ktoré by sa nehanbil ani trikrát taký drahý mobil.

Možné je aj vytváranie sekvenčných snímok a HDR fotiek, teda bracketingu. Akurát vám tieto fotky kamerka sama nezloží do jednej, ale musíte tak urobiť sami v postprodukcii. Na akčnú kameru je to však veľmi dobrá výbava.

Naše hodnotenie

Na koniec teda ešte globálny pohľad. Z počiatočného nadšenia som časom prešiel do štádia príjemného potešenia. Nikdy som však nebol sklamaný. Kvalita videa je na dnešnú dobu úžasná a ak čo len trocha ovládate nejaký videoeditor, otvorí vám to brány do úplne nového sveta kvality v tvorbe vašich videí.

Čo ma naozaj mrzí je slabé príslušenstvo v krabici, lebo redukcie na rôzne držiaky, stojany aj statív citeľne chýbajú a jedna batéria je žalostne málo. Pri bežnom používaní mi vydržala cca hodinu a pol, ak som sa veľmi snažil, blížil som sa k dvom hodinám, ale to už som sa musel výrazne obmedzovať. Čiže určite si dokúpte ďalšie batérie.

Opäť mi v hodnotení chýba polhviezdička, lebo je to tak na 4 a pol hviezdy. Tentokrát však zaokrúhlim hore, pretože sa mi málokedy požičaný produkt nechce hneď vrátiť, ale pri DJI OSMO Action kamere si, veru, v SmartWeare museli počkať o pár dní dlhšie.

Klady

 • kvalita videa + HDR mód
 • zadný displej je výborný
 • kvalitné a dobré tlačidlá

Zápory

 • chudobné príslušenstvo
 • ergonómia mohla byť lepšia
 • oneskorenie obrazu na displeji

Informácie o produkte

DJI OSMO Action

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 65 mm
 • Výška: 42 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 35 mm
 • Hmotnosť: 125 g
 • Orientačná cena: 349 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: www.smartwear.sk

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk