RECENZIA: Lenovo LEGION Y740 17“ - Mastodont, ktorý stavil na istotu

RECENZIA: Lenovo LEGION Y740 17“ - Mastodont, ktorý stavil na istotu

 

Mám rád notebooky pre chlapov. Jasné, ocením aj štíhly kancelársky stroj, ale taký poriadny maskulínny herný gigant vždy poriadne rozbuble moje zásobníky testosterónu. Keď mi domov dorazil Legion Y740, hneď mi bolo jasné, že tento notebook si instagramové travel blogerky do starostlivo nastajlovaného batôžka nevezmú. Je to totiž herný stroj so všetkým, čo k nemu patrí – veľkosťou, hmotnosťou aj hlukom. Aj keď teda Lenovo konečne vytvorilo notebook na hranie, ktorý vyzerá dobre.

Moja averzia voči „kolotočárskemu“ dizajnu herných notebookov je všeobecne známa. Nedokážem pochopiť, prečo si dizajnéri prenosných herných strojov myslia, že hráčsky notebook musí vyzerať ako nepodarená imitácia detskej hračky blikajúca všetkými farbami. Preto ma Lenovo príjemne prekvapilo striedmym, dospelým dizajnom, ktorý z vás nespraví asociála hneď, ako ho vytiahnete (ten notebook) z tašky. Aj keď farebný kolotoč si užijete aj tu, dokonca vo viacerých verziách.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Keby som mal dizajn Legionu charakterizovať niekoľkými slovami, napíšem: „Kvalita jasná na prvý pohľad.“ Takmer celé telo notebooku je kovové, robustné, s matnou úpravou. Mne sa takýto luxusnejší štýl páči, akurát musíte tolerovať, že budete mať noťas odtlačkami častejšie ocapkaný.

Tvary majú ostré a striktné línie, len s minimálnymi oblúkmi, ale taká je dnes móda. Príjemne ma prekvapili pánty, ktoré držia veko. Sú naozaj masívne, držia ako hluchý dvere, a tak na nejaké neželané kývanie displeja zabudnite. Veko nelieta ani pri písaní na nestabilnej podložke. Môžete sa spoľahnúť, že vydržia dosť nepohodlia.

Mimochodom, pánty nie sú umiestnené až na zadnej hrane základne, ale sú zhruba o 4 centimetre predsunuté, čo umožňuje vyklápanie displeja až do viac ako 180-stupňového uhla. Nieže by to bolo nejako prakticky využiteľné, ale dá sa to napísať do promo dokumentácie, všakáno...

Ako som už napísal, kovová konštrukcia pôsobí naozaj mamutím dojmom, čo má okrem výhod aj niekoľko doslova ťažkých nevýhod. Tou najväčšou je hmotnosť. Notebook nie je žiaden drobec, displej je veľký, rámik okolo neho tiež + kovové šasi, keď sa to zráta, čistá hmotnosť je 3 kilá, a to je dosť. K tomu si prirátajte ešte 1 kg vážiaci zdroj a pochopíte, prečo som notebook nazval mastodontom. Keď si predstavím, že by som ho mal denne niekam nosiť, moje plecia hlasno plačú, a to pravé sa snaží samo vykĺbiť.

Zabudnite na to, že Legion Y740 17“ je notebook, je to stolný počítač zabalený do prenosného obalu. Vôbec to však nevadí. Od začiatku totiž viete, že máte pred sebou prémiovo spracovaný produkt, ktorý bol už ako prémiový vyrobený a nestal sa ním až po výrobe na nejakom superkreatívnom marketingovom brainstormingu, kde sa riešilo, že „Kokos, ako to vlastne ideme predávať?“

Navyše, nielen vďaka hmotnosti, ale aj vďaka skvelým gumeným valčekom na spodnej časti základne sa notebook pri používaní ani nepohne a vy tak ani pri vypätých herných seansách nemusíte naháňať zariadenie po stole.
Že ide o špičkový produkt zistíte aj tak, že nič nevŕzga, nepuká, ani nevydáva zvuky, ktoré pri hraní vedia nahnať hrôzu. Ani pri vyklápaní displeja o 180 stupňov som nezaznamenal žiadne hlasné protesty.

DISPLEJ

Na displej Legionu som čítal samé chvály, tak som naň bol veľmi zvedavý. Prvé, čo uvidíte, sú pomerne veľké rámčeky okolo samotnej obrazovky a napadnú vám slová klasika: „Irenko, proč?“ Notebook je totiž zbytočne veľký a displej potom vyzerá vo veku trocha utopene. Musím však napísať, že počas hrania som to absolútne nevnímal a ani to nepovažujem za mínus. Otázku na Irenku považujem skôr za básnickú.

Už z názvu recenzie vyplýva, že som mal k dispozícii 17-palcovú verziu, vybrať si ale môžete aj 15“. Ak to však s hraním na notebooku myslíte vážne, určite si priplaťte za väčší displej. Každý palec k dobru sa na virtuálnych bojiskách zíde.

Keďže vás nechcem nudiť číslami, integrovanú a vychvaľovanú Dolby Vision HDR zhrniem aspoň pocitovo. Cez deň bol displej výborný, s naozaj veľmi slušnými pozorovacími uhlami. Podanie farieb bolo skvelé. V noci svieti monitor na môj vkus až príliš, aj keď som stiahol jas na nižšie hodnoty. Toto ale berte ako subjektívny názor a niekomu to vadiť nemusí. Čo veľmi oceňujem je matná úprava displeja. Síce to znamená, že sa pred notebookom neučešete, ale zasa o to lepšie sa vám naň bude pozerať.

Oveľa podstatnejší údaj je obnovovacia frekvencia. Legion Y740 17“ má 144 Hz monitor. Ak ste zvyknutí na klasickú 60 Hz frekvenciu, tak si pri hraní na tomto notebooku budete chrochtať blahom. Hlavne pri FPS hrách je to úplne iný zážitok. Hrať napríklad PUBG na 60 Hz a 144 Hz je taký rozdiel, že máte sem-tam pocit, že hráte inú hru. Niekoľko notebookov s takouto frekvenciou som už skúšal, ale až na Legione mi takýto displej konečne dával poriadny zmysel. Ak vám bude niekto tvrdiť, že je úúúúúúplne jedno, či máte 60 Hz, alebo 144 Hz, verejne a nahlas ho vysmejte a vyhoďte si ho z priateľov na FB. Je to idiot.

ROZHRANIE A KOMUNIKÁCIA

Všetko podstatné, čo sa komunikačného rozhrania týka, nájdete na Y740 17“ na zadnej strane základne. Našťastie nie iba tam, ale drvivá väčšina portov je vzadu. Mne takéto riešenie vyhovuje, síce notebook nepritlačím úplne k stene, ale ocením, ak mi na stole ostane dosť miesta bez káblov.

Konektivita notebooku je veľmi slušná. Na zadnej strane nájdete HDMI vstup, miniDisplay port, 1x USB 3.1 Gen, 1x USB 3.1 Gen 2, LAN (RJ-45) a nabíjací konektor.

Na pravom boku je ďalší USB 3.1 Gen 1, ktorý som ja využíval na pripojenie myši. Naľavo je potom ešte USB-C vstup a 3,5 mm jack pre audiovstupy. Ak používate bluetooth slúchadlá, máte okolie notebooku úplne bez káblov, čo je super, veď poznáte ten moment, keď už sa treba na hranie sústrediť a naozaj sa prisuniete k notebooku. Vtedy je každé miesto dobré.

Ako vidíte, zasa raz chýba čítačka kariet. Fotografujúci a s dronmi lietajúci ľudia tak zasa budú musieť dokupovať redukcie. A ešte jedna vec ma zamrzela. Od notebooku za takúto cenu by som čakal novšiu verziu bluetooth. Je tu totiž iba 4.1, čo si myslím, že používali už za Márie Terézie, ale nie som si istý. Ak sa tvárime prémiovo, treba myslieť aj na detaily.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Dostávame sa k pre mňa najväčšiemu kameňu úrazu – klávesnici. Nebol som schopný si na ňu zvyknúť počas celého dvojtýždňového testovania. Uznávam, že to nemusí byť vada stroja, ale neschopnosť recenzenta, každopádne klávesnica je iná ako štandardné klávesnice bývajú.

Neštandardné je napríklad rozloženie kláves, keď sa šípky nachádzajú priamo pod numerickou klávesnicou, ktorá tu, na rozdiel od 15“ verzie, je. Chápem, že je to kompromis kvôli rozmerom, ale ak máte zažité návyky, zvyká sa na to nie úplne dobre.

Ďalšia vec, ktorá mi vadila, bol tvar kláves a aj ich veľkosť. Som zvyknutý na klávesnicu k macbooku, respektíve k tabletu, ktoré považujem za veľmi podobné aj tým štandardným windowsovým. Na tejto sú však klávesy o niečo menšie a užšie a chvíľu trvá, kým prestanete klikať aj na vedľajší kláves, ako chcete, resp. kým sa prestanete podvedome sústrediť na to, aby ste klikli správne. Kvitujem však použitie veľkého Enteru.

Spomenúť musím aj to, že klávesnica je podsvietená a vďaka nainštalovanému softvéru s podsvietením môžete čarovať. Máte k dispozícii niekoľko módov. Klávesnicu podsvietenú celým dúhovým spektrom/podsvietenú jednou farbou/podsvietenie v štýle vlny, kedy sa po stlačení klávesy presunie farebná vlna po celej klávesnici smerom ku okraju notebooku/vizualizácia hudby, kedy klávesnica farebne pulzuje do rytmu prehrávanej hudby. Nastaviť si môžete aj intenzitu. Tieto vizuálne nuansy ocenili hlavne moje deti, ktoré z nich boli unesené, ja ako správna konzerva som to okamžite vypol.

Neviem, či má zmysel opisovať touchpad. Je tu a je to totálny priemer. „Not good, not terrible.“ Prijal by som, keby bol o niečo väčší a s trocha lepšou odozvou. Tlačidlá sú pomerne hlučné, ale ja som zvyknutý ťukať na dotykovú plochu, takže mi to bolo jedno. Ak používate myš, vedzte, že touchpad sa dá jednoducho deaktivovať. Chýbať vám nebude.

Zaujímavé je, že sa na notebooku nenachádza čítačka prstov. Nieže by mi chýbala, len ma to pri takomto prémiovom produkte zarazilo. A ak by vás zaujímala webkamera, tá je, na rozdiel od predchádzajúcich verzií tohto stroja, v strede hornej časti veka, nad displejom. A chýba jej záslepka. Takže, kto si ho...ehm má rád súkromie, musí si dokúpiť izolačku...

HARDVÉR A VÝKON

Na západe nič nové, dalo by sa napísať. A nemyslím to vôbec v zlom. Lenovo má dobre otestované, čo v herných strojoch funguje, čo hráči chcú a čo sa im ešte za takúto cenu oplatí do Legion zariadení montovať. A podľa toho sa zariadili.

Notebook je poháňaný procesorom Intel Core i7 8750H, ktorý síce už má za sebou úspešnú službu v iných zariadeniach, ale stále patrí k tomu najvýkonnejšiemu, čo sa dá v notebookoch, primárne určených na hranie, nájsť. Má 6 fyzických jadier a 12 logických vlákien, vďaka čomu stále bez problémov utiahne aj najnovšie hry na veľmi, veľmi slušných detailoch.

Podporovaný je grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX Max-Q 2070 s 8 GB RAM. Čítate správne, je tam RTX, nie GTX. Tohtoročná novinka od NVIDIE si totiž poradí aj s vyhypovaným Ray tracingom. O čo ide? Grafická karta pomocou nového čipu dokáže realisticky vykresľovať tiene, resp. svetlo. Realisticky znamená podľa fyzikálnych zákonov, takže celý obraz pôsobí vierohodnejšie a živšie. Ak si na realistickú grafiku potrpíte, prikúpte si aj podbradník. Notebook je možné kúpiť aj v konfigurácii s novšou GeForce RTX 2080 Max-Q.

V konfigurácii, ktorú som mal k dispozícii, bol 512 GB NVMe SSD disk a 1 TB 7200 RPM HDD. Vďaka SSD-čku bolo nabiehanie systému super rýchle. Do 5 sekúnd od odklopenia displeja bol notebook plne pripravený na prácu.

Pri spomínanom výkone som sa trochu obával o chladenie, ale aj tu to Legion Y740 17“ ustál so cťou. Aj keď teda poviem na rovinu, že keď sa pri zvýšenom výkone spustili vetráky, moje deti vždy radšej ušli z izby. Hluk je to poriadny. Inak som ale s prehrievaním notebooku výrazné problémy nemal. Tým nehovorím, že nehreje, pri náročnejších hrách už zvládne solídne podporovať radiátor vo vyhrievaní celej izby. Častejšie však budete zažívať opačný problém. Kovové šasi notebooku spôsobuje, že hlavne chvíľu po zapnutí je notebook dosť studený a mať na studenom kove položené zápästia môže byť pre niekoho nepríjemné.

VÝDRŽ

Už som písal, že toto nie je notebook, ale prezlečený stolný počítač, a tým je definovaná aj výdrž batérie. Ak sa plánujete hrať niekde, kde nie je elektrická zásuvka, tak si so sebou radšej vezmite aj nejaké spoločenské hry. Pri hraní PUBG som sa dostával na hodnotu max. 1 h 45 minút. Ak som skúšal iba kancelársky pracovať, výdrž bola cca 2,5 až 3 hodiny, ale to už som sa musel krotiť.

Adaptér som už opisoval, je megaveľký a šialene ťažký. Nosiť si ho so sebou len tak sa mi zdá ako čisté šialenstvo, takže naozaj berte tento notebook ako imobilné zariadenie. Nie je to voči nemu žiadna výčitka, len chcem, aby ste o tom vedeli.

AUDIO

Hoci je v Legione Y740 implementovaná technológia Dolby Atmos, nečakal som od neho na tomto poli žiadne zázraky. O to viac som však bol prekvapený. Veľmi príjemne prekvapený.

O zvukový prejav sa starajú dva repráčiky vpredu, na oboch bokoch prístroja a predovšetkým subwoofer. Ten sa skrýva na spodnej časti základne, za mriežkou a nenechá sa zahanbiť ani pri hrách, ani pri hudbe.

Jasné, od herného notebooku nikto neočakáva prvú zvukovú ligu, ale Legion sa vôbec nestratí. Málo notebookov nechávam hrať len tak bez slúchadiel, ale tu som rád robil výnimku (hej, deti celé unesené vizualizáciou hudby na klávesnici...).

Zvuk je čistý a prekvapujúco kvalitný aj vo výškach. Aj tie basy sa vďaka subwooferu dali zvládnuť. Na hranie si ale radšej berte slúchadlá.

Naše hodnotenie

K Legionu som pristupoval s úplne čistou hlavou, žiaden iný som doteraz netestoval. Zaujal ma však už dizajnom a ani v ďalších fázach testovania ma dobrý pocit z neho neopustil. Má pár nedostatkov, sem-tam je potrebné urobiť kompromis, ale ak si chcete zahrať najnovšie hry v plných detailoch na 144 Hz displeji s Ray tracingom, tak toto musí byť vaša voľba číslo jeden. Ak teda nie ste „povolaním syn“ a nemáte neobmedzený rozpočet.

Klady

 • kovové prevedenie
 • Ray tracing
 • skvelé zladenie procesoru a grafickej karty

Zápory

 • klávesnica a touchpad
 • krátka výdrž na batériu
 • hmotnosť

Informácie o produkte

Lenovo LEGION Y740 17“ 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 412 mm
 • Výška: 304 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 23 mm
 • Hmotnosť: 3000 g
 • Orientačná cena: 1900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk