iPod nano a iPod shuffle v redakcii

iPod nano 6-tej generácie je zariadenie, ktoré som očakával so zmiešanými pocitmi. Nový model totiž prešiel kompletným redesignom. Teraz mám v ruke malý "štvorec" v štýle iPod shuffle s miniatúrnym 1,54" kapacitným multidotykovým LCD displejom. Poďme sa mu bližšie pozrieť na "zúbky".

Obsah balenia:

Prehrávač sa nachádza v miniatúrnej plastovej "nano" krabičke, ktorá obsahuje slúchadlá, rýchlu príručku a dátový kábel.

Hardware:

iPod nano 6-tej generácie je úplne iný ako predchádzajúce modely. Je oveľa menší, ale zároveň mierne širší (presne ide o 3mm). Telo je z farebného hliníka a jeho rozmery sú V: 37,5 mm x Š: 40,9 mm x H: 8.78 mm. Vpredu sa nachádza 1,54" kapacitný multitouch LCD displej s rozlíšením 240x240 pixelov, ktorý bez problému reaguje plynulo na dotyk a pohyby. Na hornom okraji tela sa nachádzajú iba tri hardwarové tlačidlá - jedno väčšie tlačidlo v pravom rohu určené pre napájanie / režim spánku, a dve menšie kruhové v ľavom rohu pre ovládanie hlasitosti. Vďaka hardwarovým tlačidlám pre reguláciu hlasu sa dá pridávať, alebo uberať hlasitosť aj pri zablokovanom prehrávači.
Na zadnej strane sa nachádza klip na uchytenie o odev, prípadne ruksak a s príjemnou váhou 21g si sotva všimnete že máte dajaký prehrávač.
Vďaka zachovaniu tradičného 30-pinového Apple konektora je aj tento model kompatibilný so starším príslušenstvom, čo je veľká výhoda hlavne pre majiteľov iPhone.

Software:

Operačný systém v novom iPode je veľmi podobný s iOS (operačný systém použitý v iPhone), ale podľa vyjadrení Apple to nie je iOS. Zatiaľ nie sú podporované ani aplikácie tretích strán, ale za to je ich zopár predinštalovaných priamo v systéme (prehrávač, rádio, hodiny, fotografie a fitness tréner). Všeobecná navigácia v menu je celkovo podobná iPhonu, vrátane premiestňovania ikon (podržaním prsta na ikone sa začnú triasť všetky ikony a vtedy sa dajú presúvať). Na domácu obrazovku sa dá vrátiť dlhším stlačením stredu obrazovky (náhrada za hardwarové tlačidlo z iPhone). Pracuje sa s ním veľmi príjemne. Okrem podpory všemožných hudobný formátov, ponúka iPod aj zobrazenie obalov albumov, akcelerometer a hlasové ovládanie. Zariadenie podporuje 29 jazykov.

Prehrávanie / kvalita zvuku:

So samotným prehrávaním som nemal žiaden problém. Dajú sa navoliť bežné funkcie ako shuffle, repeat a pod. Čo sa týka kvality zvuku bol som veľmi spokojný, detaily pesničiek sa mi zdali výraznejšie ako na mojom iPhone a to nehovoriac o rozdieloch medzi nano a shuffle.

{gallery}/recenzie/iPod_6th_recenzia_sokce/1/{/gallery}

{gallery}/recenzie/iPod_6th_recenzia_sokce/2/{/gallery}

{gallery}/recenzie/iPod_6th_recenzia_sokce/3/{/gallery}

nový revolučný design
FM rádio
výdrž batérie
voľba skladby prostredníctvom dotykového displeja
kvalita reprodukcie zvuku

chcelo by to viacej mini aplikácii na trávenie času v autobuse / lietadle
nepribaľujú adaptér na nabíjanie, pre mňa je to extra mínus
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

 

iPod shuffle mi bol takisto doručený k recenzii v ružovej farbe a kapacitou 2GB. Na úvod by som rád uviedol, že nový iPod shuffle, ktorý prišiel na trh v septembri tohto roku, je štvrtá generácia a nie šiesta, ako udávajú podaktorí predajcovia.

Obsah balenia:

Prehrávač sa nachádza v krabičkej rovnakej veľkosti ako má iPod nano, obsah je obdobný, ale je tu iný dátový kábel (pripája sa cez 3,5mm jack do USB portu, čiže sa nedá použiť príslušenstvo z iPhone).

Hardware:

Oproti nevydarenej tretej generácii sa dá povedať že nový shuffle sa takisto vybral dobrou cestou.
Má rozmery 29mm x 31.6mm x 8.7mm s váhou 12.5g, ktoré sú ešte menšie ako u nového nano.
Na prednej strane sa nachádza kruh s ovládacími tlačidlami, na ktorom sú umiestnené tlačidlá hlasitosti a posúvania pesničiek. V strede ovládacieho kruhu sa nachádza tlačidlo play. Na hornej časti sa nachádza 3,5 mm jack konektor na pripojenie slúchadiel a dátového kábla. Ďalej trojpolohový prepínač, pomocou ktorého môžeme prepínať medzi funkciami náhodné prehrávanie, opakovanie a vypnutie prehrávača. No a v neposlednom rade je tu tlačidlo pre VoiceOver, ktoré je v strede medzi jackom a trojpolohovým prepínačom. VoiceOver je funkcia, ktorá bola prvýkrát predstavená u tretej generácie shuffle. Po aktivácii Vás bude desivý robotický hlas informovať o tom čo potrebujete vedieť - ak kliknete raz, zistíte názov skladby, ak dvakrát dozviete sa stav batérie a ak tlačidlo chvíľu podržíte a začnete preklikávať medzi pesničkami, hudba ustúpi do pozadia, zatiaľ čo hlas bude informovať o skladbe (túto funkciu ale treba doinštalovať cez iTunes).
Zo zadu je veľmi silný klip na uchytenie o šaty, opasok alebo inú časť odevu, ktorý ocenia hlavne športovci. Výdrž batérie sa odhaduje na cca 15 hodín.

Prehrávanie / kvalita zvuku:

Kvalita zvuku na bežné počúvanie postačuje, ale pre "audiofilov", akým som i ja, je nedostačujúci, hlavne po pripojení zariadenia k externým reproduktorom.

{gallery}/recenzie/iPod_6th_recenzia_sokce/4/{/gallery}

{gallery}/recenzie/iPod_6th_recenzia_sokce/5/{/gallery}

cena
návrat k ovládaniu z tela prehrávača
možnosť si vybrať vlastné slúchadla čo u tretej generácie nebolo možné

slabšia kvalita zvuku, ale pre bežné počúvanie dostačujúca
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

 

Záver: Keby som si mal vybrať medzi týmito dvoma zariadeniami, určite by som sa rozhodol pre nano, lebo nie je o moc väčší ako shuffle a pre mňa je prijateľnejšie ovládanie cez display, keď si narýchlo môžem pozrieť čo práve počúvam, prípadne sa rýchlo orientovať v priečinkoch. Tak isto by som si vybral skôr nano kvôli kvalite zvuku a zachovaniu pôvodného konektora.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk