RECENZIA: ASUS ROG Swift PG35V(Q) - Najlepší herný ultrawide pod slnkom

RECENZIA: ASUS ROG Swift PG35V(Q) - Najlepší herný ultrawide pod slnkom

 

Lepšie načasovanie som si želať ani nemohol. Ešte mi ani nestihli vyprchať dojmy zo super ultrawide Legionu s pomerom strán 32:10 a už nám v redakcii pristál ďalší, tentoraz „len” ultrawide 21:9 monitor. Lenže nie hocijaký monitor. Podľa všetkého je dnešný testovaný monitor tým najlepším, čo si hráč môže dopriať – ASUS ROG Swift PG35V(Q). Jediným konkurentom je Acer Predator X35, ktorý je na papieroch parametrami zhodný, avšak ponúka odlišný dizajn a v testoch v mnohých bodoch za Asusom zaostal.

LUXUS

Výrobca pri tomto monitore nešiel cestou kompromisov. Vidieť to už pri pohľade na parádne potlačenú krabicu s reflexnými nápismi. A verte, že to nie je lacné. No a vidieť to aj na cene šplhajúcej sa k trojtisícovej hranici. Po otvorení krabice na mňa mrká správa o kalibrácii, dokonca zasunutá v plastovom obale. Všetko je starostlivo zabalené a úhľadne poukladané. Optické prvky a plastové diely do spodného projektora sú ukryté vo vkusnom látkovom vrecúšku, aby sa nepoškriabali, a aby to proste vyzeralo dobre. Pri rozbaľovaní káblov uznanlivo kývam hlavou. Majú kvalitné koncovky s logom ROG. Dokonca aj plastové vrecúška na káble sú potlačené rovnakým logom, ASUS šťastnému kupcovi brnká na jeho ego. Konečne sa prepracujem k panelu samotnému, dizajnovo prakticky zhodnému so starším bratom ROG SWIFT PG27U(Q). Dokonca aj stojan je identický, avšak zakrivenie a pomer strán panela 21:9 predsa len vynikajú na stole lepšie ako klasický 16:9 monitor.

200 Hz

Kde sú tie časy, keď hernému segmentu dominovali TN monitory. Je neuveriteľné, že dnešné IPS panely dokážu pokoriť hranicu 144 Hz a s naším testovaným monitorom dokonca až 200 Hz. Iste, je to VA panel, ale od TN je to stále riadny skok. Poďme sa pozrieť na to, čo PG35V vlastne ponúka. Tak predovšetkým, ultraširokouhlý, 35-palcový panel s pomerom strán 21:9, ktorý v porovnaní s klasikou 16:9 ponúka zhruba o 32 % širšie pokrytie zorného poľa. Rozlíšenie 3440 x 1440 je výborným kompromisom, kde na jednej strane je hustota pixelov dostatočná, a na druhej sú len nadpriemerné HW nároky, viac než o 60 % nižšie ako pri UHD rozlíšení. ASUS použil 180 Hz VA panel, ktorý s pretaktovaním dostanete na magických 200 Hz. Vďaka QLED podsvieteniu tento monitor dosahuje až 90 percent farebného gamutu DCI-P3, čo je podmienkou pre HDR certifikáciu. Tú, pochopiteľne, PG35V má, a to na úrovni HDR 1000. Od NVIDIA má zas ojedinelý punc G-SYNC ULTIMATE (za kombináciu G-SYNC/HDR/200 Hz).

Ďalším superlatívom je 512-zónové podsvietenie, čo je asi najviac, čo sa s klasickými LED ponúka, vrátane LED TV. Aura Sync je tu opäť, pre mňa úplne zbytočná vec, no verím tomu, že množstvo hráčov bez RGB svetielok nemôže žiť. Monitor je pomerne robustný a hlboký z dôvodu zónového podsvietenia a aktívneho chladenia. Dizajnovo je však veľmi vydarený a nijako ma to nevyrušovalo. Navyše, zadná časť má odnímateľný kryt, ktorý pod seba pekne ukryje všetky káble.

UHD 16:9 vs UW QHD 21:9

Bol som skutočne zvedavý, či 21:9 bude stačiť ako kompromis, ak je 32:9 už príliš, a to buď veľkosťou či nárokmi na hardvér. Pocitovo je sedenie za takýmto monitorom veľmi prirodzené a chýbajúce extra centimetre v porovnaní so Super UWQHD (32:9, 32:10) sa stratia po chvíli používania, keďže zrak sa aj tak sústredí na stred obrazovky. Skôr by som privítal väčšiu uhlopriečku pri zachovanom pomere strán 21:9, ktorý je, mimochodom, ideálny na sledovanie filmov v pôvodnom cinema formáte bez nadbytočných čiernych pásov. Na druhej strane je tento formát nedostačujúci na funkciu PbP – „obraz vedľa obrazu“ (aspoň tak asi usúdil ASUS), no aspoň PiP – „obraz v obraze“, tam teda dať mohli. Nemilým prekvapením bolo aj zistenie, že konzola PS4/PS4 Pro doteraz nepodporuje rozlíšenie 1440p (verím, že časom bude, keď to vie aj Xbox One X) a tento fakt by mohol byť prekážkou v kúpe akéhokoľvek 1440p monitora, tobôž tak drahého. Poďme ale k pozitívam. Dobrou správou je, že Display Port 1.4 nenaráža na limity ako pri UHD rozlíšení 3840 x 2160, a preto vie zobraziť obsah plne RGB 8-bit aj pri 200 Hz.

Pri HDR je limit 10-bit/144 Hz a pri vyšších frekvenciách sú prakticky dve možnosti. Buď si zvoliť 10-bit a chroma subsampling, čiže kompresiu, alebo 8-bit RGB. Aj napriek tomu, že 10-bitové farby sú jednou z podmienok HDR zobrazenia, ide to aj s 8-bitom a na pohľad rozdiel nebol veľmi viditeľný, možno tak pri jemných prechodoch, kde bolo vidieť väčšie skoky medzi odtieňmi. V porovnaní s prvým G-SYNC HDR monitorom od ASUSU, PG27U(Q), má ich najnovší model podstatne tichší ventilátor, nameral som 28 dB a ticho zostáva aj po dlhej HDR seanse, keď zo zadnej časti cítiť slušné sálanie tepla. Ako som už uviedol skôr, na podsvietenie slúži 512 zón, čo vzhľadom na väčšiu plochu v porovnaní s 27-palcovým PG27U(Q) určite poteší. Navyše v kombinácii s VA panelom je tzv. halo efekt ešte účinnejšie tlmený. Voľba VA panela bola určite výsledkom kompromisu. Na jednej strane má VA panel najlepší kontrast, no na druhej má najhoršie časy odozvy. Napriek tomu sa Asusu podarilo tieto parametre odladiť a stlačiť ich na minimum, i keď pri scrollovaní textu je stále znateľný tzv. smudging, typický pre tento typ displeja. V tomto bode budem porovnávať subjektívne práve s dookola spomínaným PG27U(Q). I keď majú oba monitory prakticky zhodné parametre, pôsobil na mňa obraz na staršom IPS monitore živšie. Úvodná obrazovka Spidermana (PS4) v HDR doslova vyrážala dych, zatiaľ čo na PG35V to bolo síce veľmi pekné, no chýbal mi tam ten wau efekt. Je to možno spôsobené aj tým, že na PG27U(Q) sa cez menu dala meniť hodnota „paper white“, zatiaľ čo pri PG35V je táto funkcia zamknutá na hodnote 80 nits a nejaký ten „manual override“ je zakázaný.

Celkovo má superširokáč veľmi pekné farby a lepšiu konzistentnosť podsvietenia a rovnomernosť farieb po celej ploche ako PG27U(Q), ale...je tu to ale. Pred VA panelom sa hľadá „sweet-spot“ o poznanie tažšie ako pred IPS panelom. Je to proste technologicky dané. Ešte dôležitejšie je nájsť si dobrý posed a polohovať monitor k dosiahnutiu najlepšieho výsledku. Obzvlášť v HDR móde, keď funguje iba zónové podsvietenie (FALD). Stačí totižto malá odchýlka v pozorovacom uhle a halo efekt bude výrazne viditeľný, obzvlášť v tmavej miestnosti. V praxi to znamená, že ak by ste niekomu niečo chceli ukázať a nesedel by na vašej stoličke, ale stál vedľa vás, rozhodne neuvidí také verné farby a kontrast ako vy, obraz je zo strany poblednutejší a halo efekt z podsvietenia, obzvlášť zboku či zhora, výrazne viditeľný.

Lokálne podsvietenie má však nesporne viac kladov ako záporov a rozhodne je určené na hranie a sledovanie filmov. S prácou by som bol opatrnejší. Okolo svetlejších prvkov vidieť, že to tam svieti viac, jasne to vidieť pri pohybe s kurzorom po ploche. V SDR sa dá táto funkcia vypnúť, cenou za to sú mierne horšie odtiene čiernej. Pri testovaní PG27U(Q) som nechápal, prečo má podsvietenie tri úrovne rýchlosti, teda ako rýchlo sa prispôsobuje zmene obrazu, no počas hrania sa na PG35V(Q) predsa len nastali situácie, keď som, takpovediac, ubral. Napríklad v Red Dead Redemption 2 pri pohľade na vatru v noci bolo jasne vidieť, ako sa monitor snažil držať krok s poskakujúcimi plamienkami, no výsledok bol skôr rušivý a nepresvedčivý. A práve prepnutím na sektorové, „pomalšie“ podsvietenie tento efekt zmizol. FALD som ocenil aj v nočných scénach v DayZ, kde aj v tme boli pozorovateľné nepatrné detaily v húštinách a stromoch, avšak s vypnutým FALD, teda štandardným podsvietením, sa tmavé miesta zliali do súvislej šedi.

Hranie na 200 Hz má tiež svoje čaro. Neveril by som, že rozdiel v porovnaní s 144 Hz môže byť viditeľný, ale je. Ale hlavne cítiť bezprostrednejšie reakcie na pohyb myši či myknutie volantom. Podmienkou je, samozrejme, že grafická karta musí tých 200 FPS aj reálne dodať.

ASUS ROG Swift PG35V(Q) som testoval takmer dva týždne, a na jeho prednosti som si zvykol takmer okamžite. Až po zapojení svojho LG som si plne uvedomil, ako dobre sa pozeralo na zakrivenú širokouhlú obrazovku, ktorá dokázala vykúzliť nezabudnuteľné HDR divadlo.

Zaujímavou výbavou je vstavaný ESS® Sabre HiFi DAC s certifikáciou HiRes audio. Je to v podstate digitálno-analógový prevodník podporujúci bitrate do 192 kHz/24bit, avšak jeho výstup je príliš slabý na utiahnutie akýchkoľvek priemerných slúchadiel. Dokonca aj 32 dB slúchadlá hrali pomerne ticho, čo môže postačiť na večerné pracovné sedenia, no na hranie veľmi nie. Preto by som ešte odporučil zosilňovač.

V podstate jedinú výhradu mám voči voľbe VA panela. Je možné, že by momentálne žiaden IPS nedal 200 Hz a zároveň spĺňal ďalších x požiadaviek a dosť možným dôvodom je aj vysoká cena. Každopádne, od predstavenia monitora na Computexe 2017 prešlo veľa času a ASUS vybral pravdepodobne ten najlepší typ panela, aký vedel.

Naše hodnotenie

Špičkový herný monitor, vhodný aj na prácu a vďaka solídnej kalibrácii a veľkosti pracovnej plochy aj na editáciu videa či fotografie. V podstate nie je nič, čo by mu chýbalo, skôr má niečo extra v podobe HiRes zvukového prevodníka a AuraSync. Som zvedavý na prvé monitory s miniLED podsvietením, ktoré sa na trh dostanú v krátkom čase.

Klady

 • G-SYNC ultimate
 • QLED a krásne farby
 • 200 Hz
 • parádne HDR
 • pekný dizajn monitora aj stojana
 • tichý ventilátor
 • 21:9 je „must-have“

Zápory

 • AuraSync je zbytočnosť
 • cena môže byť problém
 • VA panel má horšie pozorovacie uhly

Informácie o produkte

ASUS ROG Swift PG35V(Q) 2019

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 833 mm
 • Výška: 449 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 306 mm
 • Hmotnosť: 13600 g
 • Orientačná cena: 2900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk