RECENZIA: Fitbit Versa 2 - Keď sa fitness náramok skríži s múdrymi hodinkami

RECENZIA: Fitbit Versa 2 - Keď sa fitness náramok skríži s múdrymi hodinkami

 

Dobré športové smart hodinky existujú, a dokonca nie sú určené len pre úzku skupinu používateľov a aktívnych športovcov.

O smart zariadeniach na ruku sa toho popísalo už dosť, veď mali zmeniť celý trh smartfónov, no nakoniec sa stali len ich doplnkami. Dokážeme bez nich pohodlne fungovať, tie najlepšie nám však dokážu spríjemniť život, či pomôcť so zdravým životným štýlom. Jedným z najznámejších a vlastne aj najstarších výrobcov fitness náramkov a múdrych hodiniek patrí spoločnosť Fitbit, ktorá tento rok oslávila jedenásť rokov svojej existencie.

Vyskúšali sme žiť niekoľko týždňov s ich novinkou Fitbit Versa 2, čo sú vo svojej podstate inteligentné športové hodinky, ktoré môžete nosiť počas bežných dní, brať si ich do postele, do bazéna alebo na cyklistickú štafetu. Sú vylepšenou verziou pôvodných hodiniek Versa, pričom by si skôr zaslúžili označenie Versa+.

Ako Fitbit skoro nevznikol

Príbeh značky Fitbit je priam ako vystrihnutý z hollywoodskeho filmu o úspechu malej skupiny nadšencov. Začínali na nule, s neistou budúcnosťou a množstvom prvotných problémov, na ktoré neboli pripravení. Kým sa vôbec dostali k prvej sérii produktov, boli len krok od úplného krachu. Svoj prvý produkt začali predávať už v roku 2009, pričom uvádzacia séria sa počítala len na tisíce kusov.

Úspech prekvapil každého, jeho hlavnou ingredienciou bola spolupráca s americkým obchodným reťazcom Best Buy, vďaka ktorému sa produkty Fitbit dostali do stoviek kamenných obchodov. Pred rokmi bola situácia odlišná ako dnes a bez dobrej spolupráce s veľkým reťazcom bolo ťažké sa presadiť s neznámou značkou.

Časté inovácie a dobrý marketing začali fungovať, Fitbit niekoľko rokov kraľoval trhu s nositeľnými zariadeniami a nebyť hodiniek od Apple, možno by boli jednotkou aj dnes. Firme sa na začiatku skutočne darilo, veď konkurencia bola veľmi malá a veľkí hráči tento segment zatiaľ prehliadali.

Fitbit mal ešte pred piatimi rokmi skoro polovicu celého trhu, Garmin a Samsung vtedy výrazne zaostávali zhodne s ôsmymi percentami. Zlaté časy ale netrvali večne a začiatok konca nadvlády odštartovali dvaja výrobcovia. Tým prvým bol Apple so svojimi Watch hodinkami. Rýchlo si ich fanúšikovia značky obľúbili a hoci stále vyzerajú rovnako, tak ich predaje len a len rastú.

Trh dobre odhadli aj Číňania v Xiaomi, najprv s úplne lacným športovým náramkom, aby tých náročnejších neskôr presvedčili na prémiové hodinky za normálnu cenu. Odvtedy si trh s nositeľnými zariadeniami delí výhradne trojica Fitbit, Apple a Xiaomi. Zvyšok podľa nálady kupujúcich striedavo obsadzuje Huawei, Garmin, prípadne Samsung.

Fitbit stále hľadá prelomový produkt

Pohľad na ponuku čínskych produktov musí byť pre veľké firmy nepríjemný, zariadení je obrovské množstvo od tých úplne najlacnejších až po zaujímavé prémiové zariadenia, ktoré majú stále zaujímavú cenu. Oproti tomu tu máme známe značky, ktorých produkty nie sú vôbec lacné, ale ponúkajú lepší zážitok z používania, väčšinou lepšiu kvalitu a hlavne bezproblémovú záruku a technickú podporu.

Fitbit si fanúšikov získal dobrým pomerom ceny a výkonu, veď väčšina jeho produktov nebola extrémne drahá. Za svoje peniaze ste ale dostali zariadenie s pekným dizajnom, ktoré bolo na vtedajšiu dobu dokonalým spoločníkom nielen pre športovcov, ale aj pre bežných používateľov.

Firma však zaváhala počas nástupu chytrých hodiniek, pričom premárnenú šancu sa jej zatiaľ nedarilo napraviť. Na prvý pokus by určite najradšej každý zabudol, keďže výsledok bol rozpačitý a hlavne nepraktický pri nabíjaní. Zaujímavým sa nakoniec stal až Ionic, aj keď ani pri ňom nakoniec neboli naplnené vysoké očakávania fanúšikov.

Najnovším pokusom je séria Versa, pri ktorej sme sa dočkali už celkovo troch modelov. Sú o niečo lacnejšie, výrazne krajšie, no zároveň v porovnaní s Ionicom ochudobnené o niektoré funkcie. Výsledok je však veľmi dobrý, aj keď na prvý pohľad pôsobí trochu nerozhodným dojmom. Najväčšou nevýhodou môže byť pre aktívnych športovcov absencia GPS prijímača, čo znamená, že pri športe budete musieť nosiť so sebou aj svoj smartfón, v opačnom prípade nebude záznam vášho tréningu obsahovať niektoré informácie.

Optimálny tréningový balíček pozostávajúci z hodiniek a bezdrôtových slúchadiel musíte v tomto prípade doplniť aj o smartfón. Versa preto cieli skôr na rekreačných športovcov, ktorí si nájdu jedno voľné vrecko navyše.

Dobré inteligentné hodinky

Versa 2 sú konečne univerzálne hodinky, hneď od začiatku dostupné vo viacerých farebných kombináciách a s vynikajúcimi remienkami. Základom dizajnu zostal štvorec, hodinky ale nie sú hranaté a vďaka zaobleným rohom pôsobia pekne aj na menšej ženskej ruke. Od predchádzajúcej dvojice Versa a Versa Lite sa na prvý pohľad veľmi nelíšia, no v skutočnosti sú príjemnou evolúciou, ktorá sa uberá správnym smerom.

Dizajn sa menil len mierne, je tu teraz viac skla (konečne odolné s Gorilla Glass 3) a počet tlačidiel sa ustálil na počte jeden kus. To je vítaná zmena, keďže prvá Versa mala tri tlačidlá a hlavne pri hodinkách je vyšší počet zbytočne mätúci, hlavne keď majú dotykový displej. Ten je mimochodom výrazne kvalitnejší, keďže z priemerného LCD je teraz krásny AMOLED.

Hodinky si pokojne zoberte aj do vody, bez ujmy zvládnu hĺbku do 50 metrov. Výrobca neodporúča jedine používanie v saune a bazénoch s horúcou minerálnou vodou. Odolnosť je slušná, no aj napriek odolnému sklu odporúčame obozretnosť. Neplánované tvrdé stretnutie skla s kovom dopadlo v našom prípade dobre, presnejšie len s malým škrabancom.

Stačí jeden, maximálne dva dni, aby ste si hodinky prestali počas bežného dňa všímať. Sú ľahké, pohodlné na nosenie a nezavadzajú ani pri športe. Toto je veľká výhoda v porovnaní s mohutnými produktami konkurencie a napríklad, ak novú Versu použijete ako náhradu za obrovské Galaxy Gear od Samsungu, tak budete vo vytržení.

Aj napriek malým rozmerom má batéria dostatočnú kapacitu na to, aby vydržala na jedno nabitie až šesť dní. Pri slabšej aktivite a menšom počte notifikácií tak možno budete hľadať nabíjačku dokonca len raz za týždeň. Nabitie na plnú kapacitu je rýchle, v podstate stačí hodinky dať do nabíjačky len každé ráno, kým sa vrátite z kúpeľne, budú po predchádzajúcom dni plne nabité.

Výrobca si však stále ide svojou cestou a nereaguje na kritiku ohľadom nabíjania. Prakticky s každým novým modelom dodáva aj úplne odlišný kábel na nabíjanie, v tomto prípade v podobe špeciálnej kolísky, značne mohutnej.

Fanúšikom značky tak neostáva nič iné, len si s každým novým modelom zároveň kúpiť aj nový náhradný kábel, či stojan pre pohodlné nabíjanie. Teda zbytočné vyrábanie odpadu.

Aký je softvér?

Ak by sme mali produktom Fitbit vytknúť jedinú vec, tak by to bola ich softvérová časť. Fitbit prešiel dlhú cestu a pokiaľ by sa nepoučil z nepodareného softvéru pri uvedení modelu Ionic, mal by problém. Versa má v prvej verzii našťastie lepší softvér už hneď od začiatku, bez väčších chýb, či nelogického používateľského rozhrania.

Fitbit pre svoje produkty používa vlastný softvér, čo je dvojsečná zbraň. Tomu zodpovedá aj množstvo dostupných aplikácií, ktoré sa nevyrovná ponuke pre platformu od Apple. Ponuka sa síce neustále rozrastá, no pre väčšinu používateľov je asi aj irelevantná. Tých skutočne užitočných aplikácií je len pár.

Inštaláciu aplikácií zvládne každý, všetko je dostupné z aplikácie pre smartfón. Tu by mali vývojári Fitbitu určite zapracovať, pretože správa aplikácií a ciferníkov nie je úplne najlepšia ani po rokoch od prvej verzie inteligentných hodiniek a hlavne pri mnohých z nich nie je hneď jasné, či sú zadarmo úplne, alebo len v skúšobnej verzii.

Pre nežné pohlavie je pripravená špeciálna funkcia na monitorovanie menštruačného cyklu a plodných dní. Aplikácia sa snaží ísť do hĺbky a umožňuje manuálne zbierať množstvo ďalších dát vrátane sexuálnych aktivít, PMS, či bolesti. Športová časť je už tradične silná so skvelými možnosťami tréningu a záznamu aktivít. Za mesačný poplatok je dostupný aj virtuálny tréner.

Pokiaľ nenarazíte na nejakú softvérovú chybu, je používanie hodiniek veľmi príjemné. Aplikácia nepadá, hodinky reagujú na dotyk okamžite a všetko je konečne dostatočne rýchle. Pri testovanom kuse sme nenarazili na žiadny problém, no nie je to tak dávno, čo sme bojovali s modelom Ionic a jeho averzii voči použitému iPhonu.

Oplatia sa?

Nová Versa je príjemným prekvapením, navyše jej cena nie je vôbec prehnaná. V obchode ju bežne zoženiete aj za menej ako 190 eur, pričom ponúka pekný dizajn a aj kvalitné spracovanie. Na ruke vyzerá veľmi dobre, či už v ružovej verzii, ako aj v klasickej čiernej alebo sivej farbe.

S hmotnosťou len 38 gramov veľmi rýchlo zabudnete, že vôbec niečo máte na ruke. Aj vďaka tomu ich budete dávať dole len skutočne výnimočne, teda presnejšie za účelom nabíjania. Dobre sa s nimi športuje, pokojne si ich zoberte do bazéna aj do postele. V noci vás rušiť nebudú a ráno zobudia príjemným vibrovaním.

Štatistiky, ktoré hodinky zbierajú sú skutočne obsiahle, čo samozrejme využijú hlavne aktívni športovci. Pre nich sú pripravené aj režimy pre rôzne druhy športov vrátané plávania a bicyklovania. Chválime aj monitoring spánku, ktorý vám môže pomôcť odhaliť rôzne problémy a dokonca vám ho ráno jedným číslom ohodnotí.

Fitbit Versa 2 sú šikovné inteligentné hodinky skrížené s fitness náramkom. Ich cena je aktuálne veľmi dobrá, softvér pôsobí konečne bez chýb, a ak by sa vám nepáčil dodávaný náramok, tak na internete nájdete desiatky, či skôr stovky neoficiálnych náhrad. Škoda, že pri ciferníkoch je problém nájsť skutočne podarené kúsky. Väčšina je vyslovene škaredá a tých pár dobrých sa nevyrovná tomu, čo ponúka Samsung alebo Apple.

Naše hodnotenie

Fitbit Versa 2 je menšou evolúciou podarených inteligentných hodiniek skombinovaných s fitness náramkom. Ich hlavnou výhodou je malá hmotnosť a dizajn, ktorý zbytočne nepriťahuje pozornosť. Oproti minulosti sa výrazne zlepšil displej, výdrž na jedno nabitie sa blíži k jednému týždňu, a tak jediné, čo nám chýbalo, bol GPS prijímač.

Klady

 • pekný dizajn
 • malá hmotnosť
 • výdrž batérie
 • AMOLED displej

Zápory

 • nemá GPS
 • používateľské rozhranie

Informácie o produkte

Fitbit Versa 2

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 40 mm
 • Výška: 40 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 12 mm
 • Hmotnosť: 38 g
 • Orientačná cena: 229 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fitbit

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk