RECENZIA: Asus ROG Strix Scar III je kráľom herných laptopov aj v 15-palcovom variante

RECENZIA: Asus ROG Strix Scar III je kráľom herných laptopov aj v 15-palcovom variante

 

Asus ROG Strix Scar III je až príliš vyčerpávajúci názov, ale myslím, že to bude asi jedno z jeho mála mínusov. Prežil som dva týždne s týmto herným zvieratkom a poviem vám, boli to naozaj dobré dva týždne. Naposledy sa nám v redakcii ocitol jeho väčší, 17-palcový brat. Kompaktnejšia 15-ka je o kúsok menšia, ľahšia a nezmestila sa mu na klávesnicu numerická časť. Výkonu má však stále na rozdávanie.

Prvé dojmy a spracovanie

Asus ROG Strix Scar III (ach, naozaj je to pridlhé) prišiel zabalený v klasickej ROG škatuli, a ak ste už mali nejaký ROG produkt, určite vás ničím neprekvapí. Balenie je veľmi minimalistické a precízne. Otvoríte škatuľku a tá sa vyklopí do uhla 180 stupňov, presne ako telo notebooku. Hneď na vrchu nájdete v plastovej odlepovacej fólii zabalený laptop a pod ním, v súmerne poukladaných škatuľkách, ktoré vypĺňajú celý vnútorný priestor, aj príslušenstvo, manuály a rozmernejšiu nabíjačku s dlhým prívodným káblom. Všetko pôsobí veľmi systematicky a usporiadane, radosť pre oko. V balení nájdete aj zaujímavú novinku, fyzický bezpečnostný kľúč, Keystone.

Laptop pôsobí, dá sa povedať, decentným dojmom. Na to, že je reč o hernom notebooku, je dizajn naozaj umiernený a pôsobí štýlovo. Toto je, samozrejme, veľmi subjektívny vnem a na každého môže pôsobiť inak. Mne výzor vyhovoval už od prvého pohľadu a nebolo na ňom nič výnimočne iritujúce. Pravdaže, je to stále herný stroj, takže rôzne svietiace elementy nesmú chýbať – laptop má podsvietenie celej podstavy, ktoré je zosynchronizované s klávesnicou. Nechýba ani známe ROG logo na zadnej časti displeja, ktoré, ako inak, tiež svieti. Pri prvom zapnutí vás ihneď ohromí efekt farebného prelínania a typická zvučka. Asus ROG Strix Scar III je spracovaný v kombinácii kov/plast, pričom z hliníkovej zliatiny je len veko displeja. Plastové telo je však už na prvý dotyk veľmi príjemné a nezanecháva ani príliš viditeľné odtlačky. Vrchná časť tela imituje svojim výzorom efekt karbónových vlákien. No a spodná dostala drsnejší, matný finiš. Na spodku sú aj neodmysliteľné protišmykové podložky a notebook vďaka nim sedí na stoje ako prikovaný. Kovové sú okrem veka displeja aj pánty. Tie pôsobia robustným dojmom a zdá sa, že aj do budúcna čo-to vydržia. Avšak, nie úplne stopercentný pocit zo spracovania vo mne zanechala pravá horná časť plastovej konštrukcie pri pánte. Pri zatváraní a otváraní notebooku sa v tomto mieste šasi hrozivo prehýba. Konštrukcia naznačuje v kúte miernu nestabilitu a je možné, že po pár rokoch môže prísť k únave materiálu.

Trackpad a klávesnica

Naopak, veľmi dobrý pocit sála z klávesnice, ktorá je príjemná na dotyk a na jej rozloženie si rýchlo privyknete. Nepoteší však jednoriadkový enter a menšie rozmery smerových šípok. V oboch prípadoch by určite bolo miesto, aby tieto klávesy boli priestorovo výraznejšie, ale nanešťastie sa tak nestalo. Na klávesnici nájdete aj rýchlu voľbu pre zmenu profilu chladenia (Silent, Performance a Turbo) a rýchly prístup do aplikácie Armoury Crate. Trackpad patrí k jedným z najpríjemnejších s akými som na Windows notebookoch mohol pracovať. Je z príjemného materiálu a prsty po ňom ľahučko kĺžu. Je veľmi presný a pri práci s ním nevznikali takmer žiadne ťažkosti. Takmer preto, lebo na trackpade sa nachádza aj dosť nevhodne umiestnené softwarové tlačidlo pre numlock. Pri práci s notebookom bez myši sa vám bude často stávať, že zavadíte o toto tlačidlo a nechtiac spustíte softwarovú numerickú klávesnicu. V tomto prípade by som radšej uvítal toto tlačilo v hardwarovej forme ako súčasť rozloženia klávesnice. Telo notebooku spolu s klávesnicou zdieľajú podsvietenie, ktorým sú prepojené ako siamské dvojčatá. Je škoda, že sa nedá jednotlivo vypnúť buď pre jednu, alebo druhú časť. Ak chcete, aby vám svietila klávesnica, budete sa musieť zmieriť aj s podsvietenou podstavou, čo sa nie vždy musí hodiť, predovšetkým pri večernej práci.

Rozmery a váha

Asus ROG Strix Scar III v 15,6 palcovej verzii má 360 x 24,9 x 275 mm, laptop teda nie je priveľmi masívny. Ak sa chystáte notebook často prenášať, pripravte sa na to, že vám spolu s nabíjačkou v taške zaťaží plece váhou 3220 g, z čoho samostatný notebook činí 2410 g. Jednoduchou matematikou sa potom prepracujeme k tomu, že rozmernejší adaptér (180 x 80 x 30 mm) váži niečo vyše trištvrte kila, alebo presne 810 gramov. Nabíjací adaptér, na ktorom mimochodom tiež nechýba logo ROG, má výkon 230 wattov a nabiť notebook na plno (v nečinnom stave) mu potrvá približne hodinu. Ak je do nabíjačky pripojený prívodný kábel, tak sa môžete tešiť, po ich absolútnom rozvinutí, na trojmetrovú vzdialenosť. Nebude teda nevyhnutné, aby bola zásuvka ihneď pri vás.

Výdrž batérie

Vyhľadávanie pripojenia do elektrickej siete sa stane s ROG Strix Scar III vašou rutinou. Výdrž batérie na jedno nabitie je nevýrazná, ale to sa dá pri tomto výkone očakávať. Štvorčlánková batéria ponúka kapacitu 66 Wh. Pri kancelárskej práci v režime Silent sa dostanete na tri hodiny a pri hraní počítajte, že notebook „ľahne“ už po hodinke. Pri prenášaní notebooku určite rátajte s tým, že v taške si budete musieť rezervovať miesto aj pre adaptér.

Príbeh o troch USB portoch a Keystone

Je na čase prejsť si aj pár technických detailov a začneme rozhraním. Herný notebook Asus ROG Strix Scar III, má na ľavej strane tela 3,5 mm audio jack a tri USB porty typu 3.1, to sú zároveň aj jediné veľké USB vstupy, ktoré na celom notebooku nájdete. Naozaj sú len tri a naozaj sú všetky na ľavej stene. Štyri porty by boli málo a tri sú veľmi málo. Do notebooku zapojíte hernú myš, USB slúchadlá, nedajbože externú klávesnicu a skončili ste. Ak budete popri tom všetkom chcieť ešte skopírovať nejaký dokument na flashku, tak budete musieť robiť kompromisy. Dá sa s tým zmieriť a v prípade, že použijete len spomenuté slúchadlá a myšku, tak máte teoreticky jeden port voľný. Škoda, minimálne jeden navyše by určite bodol. Ďalšou možnosťou ako ušetriť voľné USB môže byť pripojenie periférií pomocou Bluetooth vo verzii 5.0. Vytrhnúť z biedy vás môže tiež vstup pre USB-C na zadnej stene, ktorým však notebook nenabijete. Zadná časť oplýva teda ešte vstupom pre nabíjanie, nachádza sa tu tiež HDMI pre externý monitor a ethernet zabezpečí pevnú sieťovú komunikáciu.

Neodmysliteľná súčasť je WiFi vo verzii 802.11ac, nechýba teda podpora 5 Ghz sietí a spätná kompatibilita s 2,4 Ghz. K WiFi musím ešte dodať, že reklamovaný o 30% väčší dosah som naozaj spozoroval. WiFi má dobrú citlivosť a väčšia vzdialenosť od smerovača nebude robiť problémy s odozvou. Pravá strana je takmer prázdna a nájdete tu len „dieru” pre fyzický bezpečnostný kľúč Keystone. To je novinka od Asusu. Ak tento kľúč využívajúci NFC technológiu zasuniete do pomerne veľkej zásuvky, laptop ožije tajomnou zvučkou, klávesy sa rozblikajú a vy dostanete prístup do trinástej komnaty. Keystone vám umožní pristupovať do takzvanej Shadow Drive, čo je vlastne skrytá partícia na disku, ku ktorej máte prístup len s týmto kľúčom. Musíte mať tiež vytvorené Asus konto, aby všetko fungovalo ako má. Zaujímavá technológia, ktorá umožní ukryť potenciálne citlivé informácie. Dávať pozor si budete musieť potom len na to, aby ste kľúč nestratili. Dá sa vložiť do značne veľkej gumenej kľúčenky, ale samé o sebe nemá žiadne malé pútko, ktorým by ste ho pripevnili napríklad ku kľúčom. Takmer by som zabudol spomenúť dva 4-wattové reproduktory, ktoré sa nachádzajú vo vrchnej časti podstavy a na reproduktory v notebooku hrajú naozaj obstojne. Kvalitu mierne prebíja hlučnosť, ale na pozretie filmu, či občasné vypočutie hudby môžu byť fajn. Nebude to však vašou prioritou a ak si hudbu vyslovene vychutnávate, určite dáte prednosť kvalitným slúchadlám. Tie sú napokon aj na hranie najlepšie.

Inteligent „Noisy“ Cooling & Armoury Crate

Inteligentné chladenie je poprednou vlastnosťou rady notebookov ROG. Označenie „Inteligent Cooling“ si laptop skutočne zaslúži a to, že sa ním pýši, nie je len reklamný ťah. Chladenie je naozaj na pokročilej úrovni v zmysle účinnosti. Teploty pri stopercentnej záťaži procesora aj grafickej karty sa držali na úrovni 85 °C v prípade CPU a GPU sa pohybovala približne na 80 °C. Chladenie je inteligentne vyriešené systémom prietoku vzduchu, ktorý vteká cez klávesnicu a teplý vyfukuje zadnou časťou. Pri hraní vás nebude otravovať žiadne horúce miesto pod rukami, teplota šasi sa drží na príjemnej úrovni. Chladenie je teda efektívne, ale v Turbo režime, ktorý je nutný pre najlepšie výsledky, aj hlučnejšie. Vtedy dosahuje hodnotu hlasitosti okolo 56 decibelov. Nebudete teda potrebovať chrániče sluchu, ale vetráčiky v najvyšších otáčkach sú zreteľnejšie, ako by bolo vhodné. Naopak poteší ich absolútna inaktivita pri Silent režime, kedy si notebook len občas „odfúkne“. Inak je chladenie nečinné a ROG Strix Scar III si vystačí v tomto prípade aj s tým pasívnym. Špecifickým elementom ROG laptopov je ich aplikácia Armoury Crate, cez ktorú si môžete meniť režimy chladenia, pozorovať teploty a činnosť komponentov. Tiež ponúka aj prehľad režimov podsvietenia, kde sa môžete pohrať s farebnými variáciami na RGB gamute. Ponúkne aj vyčistenie cache pamäte, či novinky z herného diania. Cez túto aplikáciu pristupujete aj do svojho Asus konta a Shadow Drive po zasunutí bezpečnostného Keystone. Poteší tiež prítomnosť mobilnej appky, cez ktorú si môžete meniť režimy chladenia na diaľku.

Hranie bez kompromisov

Tento odstavec som chcel pôvodne začať tak, že použijem nejakú formulku o nudných číslach. Ale poviem vám, ak ste aspoň trocha technicky zdatní, tieto čísla vás nebudú nudiť ani na chvíľu. Celej zostave kraľuje procesor Intel Core i7 9750H so šiestimi fyzickými jadrami. Najmodernejšia deviata generácia Intel procesorov je známa aj pod označením Coffe Lake. Označenie H v názve naznačuje najvýkonnejší typ procesorov pre notebooky, zároveň sú však aj najväčšími žrútmi. Procesor pracuje na základnej frekvencii 2600 Mhz a v booste sa vyšplhá na 4500 Mhz, cache pamäť má 12 MB a procesor “zožerie” 45 W. Odľahčovať jeho prácu bude 16 GB RAM typu DDR4, ktorá pracuje na frekvencii 2666 Mhz. Skôr ako sa dostaneme k najsladšiemu bonbóniku herného notebooku, spomeňme si ešte na ukladací priestor, ktorý zabezpečuje rýchly SSD disk typu M.2 o kapacite 512 GB, čo znamená, že celkovo dostupných pre vašu prácu bude 475 GB. Miesto na hry má na starosti sekundárny 1TB SSHD. Asus ROG Strix Scar III s označením G531GW-AZ015T, ktorý sme dostali na odskúšanie ponúka takmer najvyššiu dostupnú výbavu, v tej najdrahšej potom nájdete procesor i9 a 32 GB RAM. Ich spoločný činiteľ je grafická karta RTX 2070. Tá ponúka, prekvapivo, takmer identické hrubé parametre aké poznáme z desktopu - 8 GB VRAM typu GDDR6, frekvenciu jadra 1215 – 1440 Mhz (boost), rýchlosť pamäte 14000 Mhz a šírku pamäťovej zbernice 256 bitov. Oproti desktopovej verzii však zaostáva vo výkone o približne 10-35 %.

Keď už som načrtol výkon, tak si poďme povedať to najdôležitejšie – výsledky v hrách. S týmto laptopom prakticky nenatrafíte na žiadny háčik týkajúci sa plynulosti hrania. Nebudete mať problém vychutnať si na najvyšších nastaveniach akýkoľvek moderný titul. S výnimkou horšie optimalizovaných hier, ako je napríklad Assassin´s Creed: Odyssey. Ak sa teda rozhodnete investovať do tohto herného notebooku v hodnote ojazdeného auta, nebudete sa musieť báť výrazných kompromisov pri hraní. Napokon, na to bol stvorený.

Famózny displej vás bude rozmaznávať

S novými hrami teda problém nebude, ale čo tie staršie alebo menej náročné? Pri takom CS:GO predsa potrebujeme čo najviac FPS, o chaotickom Fortnite nehovoriac. ROG Strix Scar III nebude mať najmenší problém pri týchto hrách dosiahnuť naozaj vysoké čísla. K priblíženiu sa k dokonalosti však potrebujeme všetky tie snímky za sekundu aj vidieť. ROG Strix Scar III disponuje úžasným 240-hercovým Full HD displejom, ktorý má odozvu 3 ms. O verné podanie farieb a dobré pozorovacie uhly sa postará technológia IPS. Stopercentné pokrytie farebného spektra sRGB zabezpečí verné farby a displej tak bez hanby poslúži aj na úpravu fotografií. 240 Hz znamená pozorovateľných 240 fps. Ale uvidíte ich niekedy? Vyžmýkať totiž z novších hier také množstvo snímok nemusí byť úplne sranda. A že ani nebola. Aby som sa priblížil dokonalosti, bol som nútený znížiť detaily v Counter Strike: Global Ofensive na úplné minimum a rozlíšenie na 720p. Za týchto okolností sa hra šplhala na hornú hranicu pozorovateľnej škály monitora, teda cca 180 – 230 fps. Ak si potrpíte na super rýchlu plynulosť hry, je to možné, ale budete musieť robiť ústupky v kvalite. No a pre tých, ktorí sa nechcú obmedzovať v grafike – CS:GO dosahuje na tejto zostave v natívnom rozlíšení, na najvyšších detailoch, stabilných cca 100 fps. Fortnite je na tom po najnovšej veľkej aktualizácii o niečo horšie. Čím pravdaže nechcem povedať, že hra je nehrateľná, ale ak chcete plynulé hráčske orgie, môže tu byť už problém a na vysnívaných 240 snímok za sekundu rovno zabudnite. Na nízkych nastaveniach si však môžete dopriať 130 – 150 fps bez akýchkoľvek problémov. A na tých najvyšších sa framerate drží na hodnote okolo 90.

RTX ON – FPS OFF

Zahoďme na chvíľu sen o dokonalosti rýchleho snímkovania za sekundu. Zapíname totiž RTX. Nová technológia Ray Tracingu v reálnom čase vám je už určite povedomá, aj keď NVIDIA s ňou prišla na trh len pomerne nedávno. Iba v rýchlosti zhrniem, že tento mechanizmus má na starosti reálne správanie svetla po odraze od predmetu. Výsledok je naozaj fascinujúci, ale technika naň ešte nie je celkom pripravená a nie nadarmo sa hovorí – RTX ON – FPS OFF. Takže vypnime nachvíľu FPS a poďme si užívať kvalitu zobrazenia. Hier podporujúcich túto novinku je stále pomenej. Na vlastnej koži som mal možnosť vyskúšať Metro: Exodus a novinku Control. Prvá menovaná dosahuje v otvorenom svete približne 45 fps na Extreme nastavení s RTX: ON. Z času na čas snímkovanie poklesne aj na 35 fps v závislosti od diania v hre, to je však minimum, ktoré musíte pretrpieť. Control zvláda RTX na ultra nastavení s približne 45 snímkami za sekundu.

Naše hodnotenie

Asus ROG Strix Scar III napriek zopár drobným neduhom potvrdzuje svoje miesto na tróne kráľa herných laptopov aj v pätnásťpalcovej uhlopriečke. Dopomáha mu k tomu perfektný výkon a fakt, že na našom trhu vo svojej cenovke prakticky nemá konkurenciu. Svoju kvalitu spečaťuje dobre vyriešeným, aj keď hlučnejším, chladením a dych berúcim 240 hercovým displejom. U mňa sa nestretol s pochopením fakt, že mu absentuje webová kamera a iritujúci jednoriadkový enter. Nie sú to však zásadné veci, ktoré by rozhodovali o tom, že si ho nekúpite. V tom najdôležitejšom, teda v hraní, Asus ROG Strix Scar III dominuje a nenechá vás v štichu.

Klady

 • dizajn
 • inteligentné chladenie
 • famózny displej
 • výkon

Zápory

 • hlasitosť ventilátorov v režime Turbo
 • absencia webovej kamery
 • numlock umiestnený na trackpade

Informácie o produkte

ASUS ROG Strix Scar III G531GW-AZ015T 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 360 mm
 • Výška: 275 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,9 mm
 • Hmotnosť: 2570 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2399 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk