RECENZIA: MSI Vigor GK50 - taiwanský drak má v rukáve jeden tromf

RECENZIA: MSI Vigor GK50 - taiwanský drak má v rukáve jeden tromf

 

MSI dopĺňa rad herných klávesníc novým modelom Vigor GK50 Low Profile Gaming Keyboard. Ako prezrádza jej šialene dlhý podnázov, chváli sa nízkoprofilovými mechanickými klávesmi, ponúkne aj RGB Mystic Light a kompaktný dizajn.

Taiwanský drak...

Prvé dojmy po odhalení krabice z čiernej celofánovej fólie, v ktorej prišla cez kuriéra, boli pre mňa povedomé. Krabička sa nepríliš odlišuje svojím vzhľadom od iných MSI produktov. Horná strana ukazuje ilustračný obrázok samotnej klávesnice s logom výrobcu a typom výrobku, aby ste presne vedeli, čo kupujete, a nechýba ani RGB logo. Ostatné steny sú už neodmysliteľne popísané rôznymi detailami o produkte a jeho funkciách. V príznačnej bielo-červenej škatuli, ktorá ukrýva samotnú klávesnicu, nájdete aj dva náhradné klávesy alt a ctrl a „klieštiky“ s logom MSI na ich bezproblémovú výmenu. Klávesnica je veľmi jednoducho zabalená v transparentnej fólii a jej tlačidlá sú prikryté rovnako priesvitným kusom plastu. Po oslobodení produktu od umelohmotného balastu vás prekvapí striedmy a strohý dizajn. MSI Vigor GK50 nemá žiadne gýčové výstrelky, začo som ja osobne Taiwancom nesmierne vďačný.

Nemusí predsa každý herný produkt vyzerať ako z vitríny v maringotkách kolotočiarov. Ihneď po rozbalení pocítite na koži studený kov, ktorý tvorí povrch pod tlačidlami a pri smerových šípkach si všimnete nenápadne vytlačené logo draka, ktorý symbolizuje značku od nepamäti. Keď MSI Vigor GK50 chytíte do rúk, zistíte, že to nie je žiadny vŕzgajúci črep, ale kus poctivej práce. Povrch, ktorý elegantne pokrýva hliníková zliatina, je doplnený tvrdeným, matným plastom a utvára zvyšok tela klávesnice. Na spodnej strane môžete nájsť logo MSI, protišmykové gumy a dve výklopné nožičky slúžiace na vyvýšenie. Tie sú dostatočne robustné a vyzerá to, že nesklamú ani po rokoch používania. Jediné, čo im chýba, je možnosť polohovania.

Jedno RGB vládne všetkým, jedno im všetkým káže...

Prosto pôsobiaci prvý pocit zo vzhľadu klávesnice sa vytratí po pripojení do USB portu, kedy okamžite ožije farbami. Mystic Light RGB od MSI už určite mnohí poznáte. Pre tých ostatných len v krátkosti zhrniem, že ide o funkciu RGB s rôznymi naozaj fascinujúcimi režimami. Počnúc tými najobyčajnejšími ako je rôzne blikanie, prelínanie alebo špirálovitý pohyb až po naozaj pompézne efekty, kedy sa po stlačení klávesy svetlo od vášho prsta rozlieha, ako keď kamienok narazí na vodnú hladinu. Po nainštalovaní sprievodnej aplikácie Dragon Center sa môžete so všetkými deviatimi režimami zoznámiť. Program navyše po zaregistrovaní ponúkne aj údaje o vašom produkte a takisto aj to najdôležitejšie - stav záruky. Klávesnicu viete ovládať aj jednoducho, iba za pomoci dračej funkčnej klávesy. Režim svietivosti ponúkne až päť rôznych úrovní jasu. Nechýba ani niekoľko multimediálnych funkcií na prepínanie skladieb, či substitúcia úrovne hlasitosti.

Plní do bodky, čo potrebujete...

MSI Vigor GK50 je bez debaty kvalitná klávesnica. Výrobcovia sa však neuskromňovali a svoje si aj zapýtali. Je trochu škoda, že MSI s trošku vyššou cenovkou nepridáva viac vecí navyše. Snáď je to len moja rozmaznanosť. Čo poteší, je 1,8 m dlhý prívodný kábel s opletením a pozláteným konektorom. Poctivému spracovaniu stoja v čele mechanické nízkoprofilové tlačidlá so spínačmi Kailh. Pri tých výrobca garantuje až viac ako 50 miliónov stlačení. Očakávajte aj typickú vyššiu hlučnosť spojenú s touto technológiou. Tento charakteristický neduh, na ktorý sme si už zvykli, je šikovne kompenzovaný pohodlnosťou a presnosťou. Písanie, či hranie na MSI Vigor GK50 je naozaj návykové. Klávesnica ukáže vašim prstom novú dimenziu komfortu a vy sa už nebudete chcieť vrátiť k ničomu horšiemu. Pri prechode na lacnejší typ klávesnice pocítite priam fyzickú bolesť. To najdôležitejšie však je práve spomínaný nízky zdvih klávesov. Ten sa neodráža len na vzhľade, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Celá finta je v tom, že tlačidlá s nižším zdvihom nie sú v tomto prípade len o približne 5 mm nižšie. Princíp tkvie v „putovaní“ klávesu pri stlačení. Nový mechanizmus mu umožňuje prekonať o niečo menšiu vzdialenosť, čo pridáva na celkovej pohodlnosti a najmä znižuje odozvu. Celkový rozdiel oproti obyčajným mechanickým klávesniciam je síce „len“ 1 milimeter, to však môže byť rozdiel medzi životom a smrťou. A keďže pri e-športoch sú dôležité milisekundy, tak práve tu sa vám môže podariť nejaké nazbierať. Čo však my, obyčajní smrteľníci, ktorí hľadajú „iba“ kvalitnú hernú klávesnicu? Čím nás chce MSI presvedčiť, že máme chcieť práve Vigor GK50? Teraz mi nemajte za zlé, ak poviem že ničím. Taiwanci totiž ťahajú z rukáva „len“ jeden tromf a to sú práve low-profile mechanické klávesy.

Samozrejme, nízke tlačidlá sú super pohodlné a ten, kto si na ne potrpí, nemá nad čím premýšľať. Tí, ktorí však hľadajú rozšírenú funkcionalitu, by mohli byť mierne sklamaní. Absenciu samostatných multimediálnych klávesov, ktoré by neboli závislé od draka, úplne chápem. Bolo by to na úkor kompaktných rozmerov a to už nemusí byť každému po vôli. Z rovnakého dôvodu tu nevidíme ani ergonomickú podložku pod zápästie, hoci by sa hodila. Čo je však trochu väčšia škoda je, že Vigor GK50 neponúkne napríklad ani makro-programovateľné klávesy, ktoré sa u konkurentov v tejto cene objavujú. Z ostatných funkcií, ktoré sú pri mechanických klávesniciach už klasikou, je tu prítomná takzvaná N-Key Rollover, ktorá zabezpečí stlačenie rôzneho počtu tlačidiel naraz. V tomto prípade nám premenná N hovorí o nekonečnom počte. V starších klávesniciach bola napríklad 6KRO, teda možnosť simultánneho stlačenia šiestich klávesov. Vigor GK50 je teda nie úplne tuctová, mechanická klávesnica pre hráčov, ktorá šikovne rozširuje výber produktov v strednej triede. Neurazí svojou kvalitou a ani jej nie je veľmi čo vytknúť. Ak si ju kúpite, určite neurobíte zle. Komu u mechanických klávesníc chýbal low-profile v kombinácii so samostatnou numerickou časťou a kompaktnými rozmermi, ten práve našiel čo hľadá.

Naše hodnotenie

MSI Vigor GK50 je herný elegán, ktorý vsádza viac-menej na istotu. Rozširuje strednú-vyššiu triedu kvalitným produktom a ten si bezpochyby nájde svojich obdivovateľov. Klávesnica sa pýši prvotriednym spracovaním, návykovou pohodlnosťou a nepreháňa to s „nasilu herným“ vzhľadom. Poteší jej dobrá odozva a kvalitné spínače Kailh, ale ako už býva zvykom, táto technológia prináša so sebou aj vyššiu hlučnosť. Pokiaľ sa vám však žiada nízky zdvih tlačidiel, bude pre vás ako ušitá.

Klady

 • kvalitné spracovanie
 • striedmy dizajn
 • komfort klávesov
 • režimy podsvietenia
 • rýchlosť odozvy

Zápory

 • hlučnosť mechanických spínačov
 • nič navyše

Informácie o produkte

MSI Vigor GK50

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 432 mm
 • Výška: 141 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 34 mm
 • Hmotnosť: 700 g
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk