RECENZIA: ASUS ZenBook Pro Duo - Ve dvou se to lépe táhne

RECENZIA: ASUS ZenBook Pro Duo - Ve dvou se to lépe táhne

 

Pamätáte si z detstva rozprávku o psíčkovi a mačičke? O tom, ako varili tortu? Dávali tam všetky veci, ktoré mali radi, ktoré boli sami o sebe chutné a dobré, no keď sa spojili do jedného celku, tortička sa jednoducho nepodarila.
A tak je to aj s technológiami. Výrobcovia do svojich produktov natrepú hocičo, lebo veď na papieri to vyzerá fakt super. Dva displeje sú jednou z takýchto vecí. Koľkí sa o to pokúšali? Veď dva displeje, to musí každý chcieť, to každý využije, to budú všetci milovať!

Lenže nie je žiadne umenie dať na notebook dva displeje, to zvládnu všetci. Prispôsobiť však celý stroj tomu, aby tie dva displeje aj v rozumnej miere využil, to sa myslím doteraz nikomu nepodarilo.

Aj preto som bol zvedavý na ASUS ZenBook Pro Duo, pri ktorom ASUS od začiatku tvrdil, že celý notebook šili na mieru tomu, aby maximálne využili potenciál takéhoto riešenia. Podarilo sa im to? Zvládli vyriešiť kompromisy, ktoré si takáto konštrukcia vyžaduje a dokážu si obhájiť cenovku, ktorú nastavili? Nuž, aj áno, aj nie, aj kedy a ako.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Tento ZenBook je fakt krásny! Nie pekný, je krásny. Väčšina notebookov je hnusná, to si povedzme na rovinu. Od určitej cenovky už sa výrobcovia aspoň snažia, nech ich produkty nevyzerajú ako podložky na krájanie zeleniny, ale len niekoľko výnimiek je takých, že prídete do slušnej kaviarne, vyložíte notebook na stôl a sledujete, že sa k vám sem tam niekto obráti. Že sú to väčšinou chlapi a zaujíma ich ten notebook, to je už podružné.

Ale vráťme sa k tomu podstatnému. Tento ASUS je nádherný kus techniky. Telo je komplet hliníkové s jemným dizajnom. Prechody hrán sú plynulé a ZLADENÉ. Všetko toto krásne dopĺňa nádherná modrá farba (Celestial Blue). Ak máte radi funkčný dizajn, budete nadšení z riešenia zadnej hrany. Veko s displejom svojou zadnou hranou vytvorí po vyklopení akýsi stojan a zdvihne zadnú časť notebooku, čím sa mierne vylepší sklon tela a bude sa vám lepšie písať, notebook sa lepšie chladí a aj zvuk je o máličko lepší. Paráda.

Druhou vecou je samozrejme usporiadanie vnútornej časti notebooku, ktoré je plne podriadené dvom displejom a pravdupovediac, tu už to až taká sláva nie je, ale to si vysvetlíme v jednotlivých podsekciách článku. Chcem však povedať, že som nenarazil na jediného človeka, ktorému by sa tento stroj nepáčil. Snáď by len mohol byť trochu „chudší“.

DISPLEJ

Poďme hneď na to najdôležitejšie. Dva displeje, ktoré robia tento ZenBook Pro Duo takým výnimočným. Hlavný je lesklý 15,6" OLED, s rozlíšením 3840 × 2160 bodov a pod ním je 14" matný IPS displej, s rozlíšením 3840 × 1100 bodov. Áno, jeden je OLED, druhý IPS a áno, je to vidieť. Nie, nevadí to.

Notebook je na dva displeje skvele pripravený. Všetky natívne aplikácie od ASUSu sú prispôsobené dvom displejom a ak si ich roztiahnete na celú obrazovku (Windows je automaticky v móde používania dvoch monitorov), ponúknu vám krásne a praktické pracovné prostredie. Je úplne jasné, že väčšina externých aplikácií vám až takýto komfort neponúkne, ale aj tak sa ASUS snaží, aby ste si ich vedeli čo najlepšie prispôsobiť. Môžete tak napríklad naraz pracovať so zvukom aj s obrazom, či na dolnom displeji písať text a na hornom mať poznámky.

Je to asi prvý takýto notebook, kde pri používaní dvoch displejov nemáte pocit, že ten druhý displej je tam nasilu. Je naozaj vidieť, že ASUS nechcel len vyrobiť notebook s dvomi displejmi. Chcel, aby ste ich používali, aby sa stali prirodzenou pomôckou pri vašej práci. Funguje to a vidieť to napríklad na práci s oknami. Stačí, aby ste s oknom začali hýbať a systém vám hneď začne ponúkať možnosti, ako si okno umiestniť na displeje tak, aby to pre vás bolo užitočné.

Spodný displej má tiež bočné menu, ktoré si dotykom prsta vytiahnete a máte rýchly prístup k obľúbeným programom či nastaveniam. Príjemne ma prekvapilo, že si môžete čokoľvek prispôsobiť tak, aby vám to vyhovovalo, nemusíte využívať nastavenia od výrobcu. Prispôsobte si prácu, ako potrebujete.

Naozaj to všetko funguje pohodlne a plynule, no aj tak to u mňa, a myslím si, že aj u väčšiny ľudí, narazí na problém. Prečo?

Pretože napriek tomu, že to všetko dobre vyzerá a spoľahlivo funguje, ak ste profesionál, a nezáleží na tom či grafik, copywriter alebo videomaker, s najväčšou pravdepodobnosťou používate externý monitor. Ja a aj väčšina ľudí v mojom okolí dokonca dva + dokovaciu stanicu. Skôr či neskôr tak vyvstane otázka načo sa „trápiť“ na menšom monitore, keď môžem robiť na veľkom? Dobre, môžete si povedať, veď ok, v práci dokovacia stanica, doma notebook. Lenže, kupovať si takýto drahý notebook na doma... No... To asi nebude riešenie. Navyše, ono sa to nezdá, ale dva displeje a snaha o kvalitné chladenie notebooku si vyberá daň na váhe. Tá je 2,456 kg, čo nie je vôbec málo pokiaľ chodíte do práce peši, na kolobežke, či na bicykli.

Aby sme sa rozumeli, ešte raz, toto je jediný notebook, kde dva displeje zladili tak, že ich využitie dáva zmysel. Len si myslím, že realita používania notebooku u väčšiny používateľov je iná, aká by vyhovovala ZenBooku Pro Duo.

ROZHRANIE A KOMUNIKÁCIA

Priznám sa, že komunikačné možnosti notebooku ma trošku sklamali. Pri tejto cene a pri orientácii notebooku na pracovné využitie by som čakal viac ako to, čo ASUS ponúka. Aby sme si rozumeli, nie je to žiadna katastrofa, vedel by som vám celé dni rozprávať o peripetiách práce s Macbookom, len ma to pri tejto cene zaráža. Nájdete tu totiž len dvojicu USB 3.1 gen. 1, jeden USB-C s podporou Thunderboltu 3, HDMI port 2.0 a audio jack (kombinovaný). Na čítačku kariet samozrejme zabudnite, čo je pri tom, ako ASUS na všetkých marketingových obrázkoch ukazuje vedľa notebooku fotoaparát, ako výsmech rovno do tváre. Ak by ste čakali ethernetový port, v ktorý som pri hrúbke notebooku tajne dúfal, máte smolu.

Porty sú rovnomerne rozložené po stranách a majú vcelku veľkorysý priestor okolo seba, takže sa vám nestane, že by ste chceli zapojiť viacero zariadení a nedalo sa (áno, narážam na teba, Apple!).

Čo ma potešilo, bolo využitie technológie Bluetooth 5, takže mi zvuk zo slúchadiel nevypadne, keď idem do susednej miestnosti po vodu a tiež implementovanie najmodernejšej WiFi 6 ax, vďaka ktorej budete mať signál skoro všade parádny.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Pomaličky sa presúvame k častiam notebooku, ktoré museli ustúpiť práve dvom displejom. Klávesnica a touchpad sú asi najžiarivejšími príkladmi. Klávesnica je poriadne zúžená a umiestnená pod sekundárnym displejom. Jej spodná hrana je len kúsok od prednej hrany notebooku a na pravoboku ju ešte obmedzuje touchpad, ktorý sa tam presunul zo svojho klasického miesta pod klávesnicou. Pýtate sa, či vás to nebude obmedzovať? No bude, čo vám budem hovoriť, ale nie až tak, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Začnime teda klávesnicou. Na to, aká je stlačená, majú jednotlivé klávesy až prekvapujúco štedré rozstupy. Nestalo sa mi, že by som nechtiac stisol dve klávesy. Samozrejme, na hardvérové numerické klávesy zabudnite, enter je len riadkový a klávesy majú akýsi špongiový odpor, ale rýchlo som si na to zvykol. V tomto žiadny problém nebol.

Nepríjemné veci nastávajú až vtedy, keď chcete písať dlhšie texty. Klávesnica pri prednej hrane totiž nie je úplne to najlepšie ergonomické riešenie a vaše zápästia vám to dajú rýchlo pocítiť. Aj preto ASUS k notebooku dodáva tiež praktickú podložku pod zápästia, ktorá rozšíri prednú hranu notebooku zhruba na klasickú veľkosť. Je to super riešenie, avšak len do chvíle, kedy potrebujete pracovať niekde, kde nie je stôl. Tam čarovná moc podložky končí a vy sa budete trápiť.

Ja sa priznám, že som sa trápil už skôr, s touchpadom. Som zvyknutý touchpad používať ako primárny nástroj ovládania počítača, myšku mám iba v robote a aj tam len kvôli práci s videom. Doma som si preto s ovládaním užil svoje. Umiestnenie touchpadu vpravo dole na základni notebooku totiž dá vášmu zápästiu tiež zabrať. Keď som si ASUS zobral so sebou jeden deň do práce a celý deň robil iba na ňom, večer som zápästie cítil poriadne. Navyše, mám pocit, že sa na touchpade poriadne šetrilo a určite to nie je taká kvalita, akú by som pri notebooku s takouto cenovkou čakal. Ako som písal, že na klávesnici nie je hardvérová numerická časť, tak ju nájdete práve na touchpade.

Štandardne ASUS balí k notebooku aj dotykové pero. To môže byť malé plus pri rozhodovaní o kúpe. Musím povedať, že ide o veľmi príjemnú a kvalitne vyhotovenú súčasť stroja, ktorú síce využijete iba pri špecifických prípadoch, ale nenájdete na nej žiadne chyby. Mne osobne sa pero veľmi dobre osvedčilo, najmä v kombinácii so sekundárnym displejom.

Už som písal vyššie, že ASUS musel robiť kompromisy a ak dominantnú časť vašej práce tvorí písanie, radšej si tento notebook choďte niekam skúsiť, nech nie ste potom zbytočne frustrovaní.

HARDVÉR A VÝKON

Mohlo by sa zdať, že nemám na ZenBook Pro Duo dobrého slova, ale ono to tak vôbec nie je. Jeho testovanie som si naozaj užíval a to aj vďaka tomu, že čo sa týka výkonu, nijak ma neobmedzoval. Ono to slovíčko Pro v názve notebooku nie je iba marketingový prívlastok, ktorý nájdete aj na práčke. Pro v tomto prípade znamená, že dostanete profesionálny pracovný stroj, ktorý vás nesklame. Ak pracujete s fotografiami, alebo ešte lepšie s videom, tak viete, že keď máte veľa fotiek či veľa video assetov, dokážete bez problémov zadýchať aj hardvérovo nabúchaných borcov.

Nejdem tvrdiť, že som nedokázal rozfučať aj tento ASUS, ale musel som sa snažiť oveľa viac ako inde. Ani s naozaj veľkým videom som nemal pri strihaní problémy a to viem oceniť. Pohodlnú prácu zabezpečí najnovší procesor Intel Core i7-9750H so 6 jadrami a 12 vláknami. Silu mu dodáva 16 GB DDR4 RAM a rýchlosť 512 GB SSD disk. O krásu sa zasa postará integrovaná grafika Intel UHD Graphics 630 s dedikovanou kartou NVIDIA GeForce RTX2060 so 6 GB VRAM.

Tieto parametre znamenajú napríklad aj to, že si po práci zahráte aj najnovšie hry, hoci najvyššie detaily by som asi neskúšal.

Asi ste zachytili moje narážky na to, že ASUS ZenBook Pro Duo nepatrí medzi najštíhlejšie notebooky. A je to tak zámerne. ASUS totiž nechcel robiť kompromis ešte aj v chladení. A tak, hoci si niekedy zafučí, nie je to nič hrozné. Je to len veľmi jemné odfukovanie a to aj pri plnej záťaži. Celkom ma však prekvapilo, že sa dosť zahrieva spodný displej, niekedy až príliš, toho by som sa do budúcna asi aj trocha obával.

VÝDRŽ

Ak máte notebook s dvomi displejmi, asi logicky nečakáte, že vám batéria vydrží nejak extrémne dlho. Preto ma celková výdrž prekvapila. Integrovaná je 72 Wh batéria a ak som sa len trošičku snažil, tak mi aj pri normálnom pracovnom zaťažení vydržala 5 hodín. To je pre mňa postačujúce. Beriem to ako solídny balík poslednej energetickej záchrany. Som si totiž istý, že v 95 % bude tento notebook zapojený cez klasický adaptér.

AUDIO

Ak je niekde napísané meno Harman/Kardon tak spozorniem. A v technických špecifikáciách tohto notebooku túto legendárnu dvojicu mien nájdete. Pravda, nie som naivný aby som čakal, že mi notebook bude doma nadskakovať po stole, ale očakávania som mal vysoké. Žiaľ, úplná sláva to nebola, hoci česť ASUS ani zďaleka nestratil.

Najväčší problém vidím v tom, že repráky sú v spodnej časti základne, to potom spôsobuje, že hoci je zvuk pomerne čistý a kvalitný, je dosť tichý a ak sa snažíte ho dať hlasnejšie, tak mu logicky uberáte na kvalite. Nie je to síce nič strašné a aj tak si myslím, že používate slúchadlá, len sa mi zdalo, ako keby ste, ja neviem, vzali iPhone a využívali ho iba na telefonovanie. Pokiaľ však nemáte na zvuk žiadne zvýšené nároky, budete spokojní.

Naše hodnotenie

Ja viem, že to vyzerá ako keby som vám ASUS ZenBook Pro Duo neodporúčal. Ale to vôbec nie je pravda. Vlastne fakt neviem kedy naposledy som mal takú radosť z recenzovaného stroja. Asi aj preto by som to zhrnul takto.

Veľmi dobre si zvážte, nie to, čo chcete na tomto notebooku robiť, ale to, či vám tento notebook môže pri vašej práci pomôcť a či ho nezabijete tým, že pracujete inak ako jeho tvorcovia zamýšľali. Lebo to, aby ste ho naplno nevyužili, si taký krásny kus hardvéru nezaslúži. Jednoducho nekupujte si Mercedes, ak vám stačí Octavia, oba stroje totiž robia to isté, len v tom Mercedese je ten pocit úplne o niečom inom. Ak ho dokážete využiť.

Klady

 • krásny dizajn
 • veľmi dobrý výkon
 • zmysluplné zakomponovanie 2 displejov

Zápory

 • ergonómia pracovnej časti
 • slabšia výbava portov
 • vyššia cena

Informácie o produkte

ASUS ZenBook Pro Duo UX581G

 • Kategória: Notebooky
 • Šírka: 322 mm
 • Výška: 227 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 16 mm
 • Hmotnosť: 2456 g
 • Orientačná cena: 2999 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk